• Doprava zadarmo nad 40 €

kučeravý kel

Kučeravý kel je jedna z najzdravších zelenín na svete

Kučeravý kel je jedna z najzdravších zelenín na svete

Kučeravý kel je jedna z najzdravších zelenín na svete 600 400 SuperGreens®

Ako deti sme často počuli od rodičov, aby sme zjedli aj zeleninu. A mali pravdu!

Zelenina – nevynímajúc kel kučeravý (Brassica oleracea convar) je dôležitou súčasťou vyváženej stravy a zdravého životného štýlu. V skutočnosti by každý mal konzumovať najmenej päť porcií ovocia a zeleniny denne. Aj keď sa to môže zdať ako veľa, ponúka sa veľa spôsobov, ako ho začleniť do našej stravy.

Môžeme smelo vyhlásiť, že kučeravý kel (listový kel), bohatý na živiny je najzdravší zo všetkých kapustovín, jeho kučeravé listy obsahujú takmer všetky dôležité živiny. Vďaka svojmu nutričnému profilu a všestrannosti vyniká medzi superpotravinami a z dlhodobého hľadiska sa oplatí s ním spriateliť. Znižuje riziko rakoviny, ale jeho konzumácia sa odporúča z mnohých ďalších dôvodov.

Rozmanitá zelenina

Táto zelenina s rozstrapkanými listami, tiež známa ako listový kel, je jedna superpotravina. Má vysoký obsah bielkovín, vápnika, železa, vitamínu A a ďalších protirakovinových zložiek. Obsahuje viac vitamínu C ako ktorákoľvek listová zelenina. I napriek tomu je to zelenina, ktorú vôbec nepovažujeme za očarujúcu a ktorú konzumujeme iba zriedka. Preto nezakúsime ani zdravie chrániace účinky kelu, čo je dosť smutné. Táto superzelenina totiž vďaka svojim vlákninám podporuje trávenie, urýchľuje metabolizmus, takže jej konzumáciou sa môžeme zbaviť aj tukových vankúšikov. Môžeme sa na ňu tiež spoľahnúť, pokiaľ máme problémy s pokožkou, vďaka svojim zložkám je prírodným liekom na akné a zapálenú pokožku.

Listový kel obohatí šaláty a prílohy nepostrádateľnými živinami a dodáva im príjemnú farbu. Jeho živiny môžu prispievať k zlepšeniu zdravia a predchádzaniu mnohým ochoreniam. Obsahuje vlákninu, antioxidanty, vápnik a vitamín K a obsah chlorofylu v ňom môže mať ďalšie zdravotné výhody. Kučeravý kel a ostatná zelená zelenina obsahujúca chlorofyl môžu pomôcť zabrániť organizmu absorbovať rakovinotvorné heterocyklické aminokyseliny. Tie sa produkujú vtedy, keď sú potraviny živočíšneho pôvodu pripravované pri vysokej teplote. Obsah vlákniny a vody je v listovom keli vysoký, obidve zložky pomáhajú predchádzať zápche.

Jedným z najbežnejších dôsledkov starnutia je zhoršenie zraku. Luteín a zeaxantín v keli spomaľujú tento proces a chránia tak zdravie očí. Početné štúdie ukázali, že u osôb, ktoré konzumujú dostatočné množstvo luteínu a zeaxantínu, je oveľa nižší výskyt makulárnej degenerácie a katarakty (sivý zákal), čo sú dve najbežnejšie očné ochorenia.

Existuje niekoľko druhov kelu

Kel kučeravý je hrdý členom rodiny kapustovitej zeleniny. Je to taká zdravie chrániaca superpotravina, ktorá rastie v hlúboch, jeho veľké listy sa otvárajú zo stonky a ich stredom prechádza tzv. hlavná žila. Farba tejto zeleniny je rôzna: mení sa od svetlozelenej až po takmer fialovú, listy rastliny sú väčšinou drsné, hrubé a pomerne pevné. Avšak nielen jeden druh spomínaného kelu existuje. Hoci ich vzhľad je odlišný, veľká časť rozdielu medzi jednotlivými odrodami je skôr estetického charakteru. Keď sa povie kel, pravdepodobne nás napadne ako prvá práve spomínaná zelenina. Listy má lesklé, chuť mierne korenistú s horkastou vôňou.

Ďalšou verziou tejto zeleniny je toskánsky kel, ktorý má niekoľko pomenovaní, ako napríklad čierny kel a toskánska čierna palma. Táto zelenina má dlhé kopijovité, tmavozelené listy s fľakmi. Má hlbokú a zemitú chuť, menej horkú ako kel kučeravý, s mierne orechovou chuťou. Červený kel má ploché, strapaté listy, ktoré sa podobajú dubovým listom. Chuť má menej korenistú, sladkastú, s paprikou a citrónom je takmer ako šťavel. Je ideálny ako šalát, na sendviče, do ovocných štiav a ako príloha. Toskánsky kel je citlivejší ako kučeravý a červený kel, preto je dobrou ingredienciou v prípade surových jedál, alebo jedál s krátkou dobou tepelnej prípravy.

Čo v sebe ukrýva?

Už aj malá hrsť kelu obsahuje veľa hodnotných živín. Je vynikajúcim zdrojom vitamínov A, C, B6, E a K. Obsahuje významné množstvo mangánu, medi, draslíka, vápnika a celý rad fytochemických látok (fytochemikálií). V súvislostli s fytochemikáliami sa vedci domnievajú, že pomáhajú v boji proti rakovine. Karotenoidy a antioxidačné polyfenoly, ktoré obsahuje, môžu prispievať k zlepšeniu zdravia. Antioxidanty neutralizujú škodlivé voľné radikály, spomaľujú starnutie, znižujú riziko rakoviny, zápalu a kardiovaskulárnych ochorení.

Kel obsahuje látky, ktoré viažu žlčové kyseliny a znižujú hladinu cholesterolu v organizme. Zaujímavé je, že listový kel obsahuje tiež omega-3 a omega-6 mastné kyseliny. Vďaka tomu môže pomôcť zmierniť príznaky artritídy a srdcových chorôb. Môže znižovať vysoký krvný tlak a tiež hladiny triglyceridov v krvi. Listový kel je bohatý na vlákninu a síru, ktoré sú vynikajúce na detoxikáciu tela a na udržanie zdravia pečene. Jeho obsah vápnika je významný, rovnako ako aj obsah rastlinných bielkovín. Je to jedna z rastlín s vysokým obsahom bielkovín, ktoré odporúčame zaradiť do stravy.

Aký je najlepší spôsob konzumácie kučeravého kelu?

Existuje nespočetné množstvo receptov, z učeravého kelu je možné pripraviť všeličo. Je iba na nás, aké variácie vymyslíme. Môžeme ho pridať do šalátov, pripraviť z neho prívarky, alebo ho kombinovať s orechmi. Pridajme ho do polievok, uvarme z neho “toskánsku” polievku, prípadne ho pridajte do hamburgera. Urobme z neho zelený koktejl, alebo ním osviežme jedlá z fazuľe, či iných obilovín. Ak sa táto zelenina používa do surových šalátov, listy jemne premasírujte, postláčajte. Tento úkon pomáha rozkladať celulózu v listoch a uvoľňuje živiny pre ľahšiu absorpciu. Pridajte vrstvených jedál, do karí, alebo pokrmov z cestovín.

Listy môžeme spariť, variť, piecť – kučeravý kel je úžasne univerzálny a ľahko spracovateľný. Pred varením by sa mali jeho listy odrezať zo stonky a dôkladne umyť. Môžu sa variť celé, prípadne pokrájané. Na varenie listov postačia asi 2 minúty. Kel nie je potrebné v každom prípade iba variť, môže byť vynikajúci aj v surových šalátoch. Pokiaľ nás ruší jeho chrumkavosť, obarme ju, alebo uvarme, aby listy zmäkli. Pre tých, ktorí nemajú čas, ani náladu zaoberať sa s jeho prípravou, je ideálnou voľbou bio kučeravý kel prášok. Môže sa primiešať do koktejlov, pripraviť z neho smoothies, resp. pridať do prívarkov a cesta na koláče. Na internete existuje veľa receptov z tejto zeleniny: zaprávaný kel, šalát z kelu, fit recepty z kelu a mnoho ďalších. Jedlá z kučeravého kelu sú výživné a zdravé.

Má jeho užívanie vedľajšie účinky?

Beta-blokátory, najbežnejšie predpisované lieky pre pacientov s ochorením srdca, môžu spôsobiť zvýšenie hladiny draslíka v krvi. Pacienti užívajúci beta-blokátory by mali potraviny s vysokým obsahom draslíka, napríklad kel kučeravý, konzumovať striedmo. Príliš veľké množstvo draslíka môže byť škodlivé pre osoby, ktorým obličky nefungujú správne. Ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi, alebo ľudia s problémami s obličkami, by sa mali pred užívaním výživových doplnkov s obsahom kelu poradiť s lekárom.

Zdroje:

https://www.thekitchn.com/curly-leafed-and-kale-ingredient-spotlight-166603

https://www.medicalnewstoday.com/articles/270435.php

https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-kale#section9