• Doprava zadarmo nad 40 €

Menopauza je, keď žena prestane mať menštruáciu a už nie je schopná prirodzene otehotnieť. Aké sú symptómy a ako znížiť neprijemné príznaky?

Menopauza – Všetko, čo treba vedieť

Menopauza – Všetko, čo treba vedieť

Menopauza – Všetko, čo treba vedieť 1024 604 SuperGreens®

Menopauza začína po ukončení menštruačného cyklu. Menopauza nie je zdravotný problém a niektorí ju vnímajú ako obdobie oslobodenia. Hormonálne zmeny a ďalšie súvisiace faktory však môžu spôsobiť nepohodlie.

Menopauza zvyčajne začína vo veku 40 až 58 rokov vo vyspelých krajinách. U niektorých k nej dôjde skôr v dôsledku zdravotného stavu alebo liečby, ako je odstránenie vaječníkov.

V období menopauzy mnohé ženy pociťujú fyzické príznaky, ako sú návaly horúčavy, nočné potenie, suchosť vagíny a znížená sexuálna túžba. Môže tiež viesť k úzkosti, zmenám nálady a zníženej sexuálnej túžbe.

Tieto príznaky môžu začať pred koncom menštruácie a môžu trvať niekoľko rokov. Vplyv na kvalitu života človeka môže byť mierny až závažný. Existujú však spôsoby, ako tieto príznaky zvládnuť.

Perimenopauza vs. menopauza vs. postmenopauza

Počas perimenopauzy sú menštruačné obdobia nepravidelné. Vaša menštruácia môže meškať alebo môžete jednu alebo viac menštruácií úplne vynechať. Menštruačný výtok môže byť tiež ťažší alebo ľahší.

Menopauza je definovaná ako nedostatok menštruácie počas jedného celého roka.

Postmenopauza sa vzťahuje na roky po menopauze.

Symptómy

Okolo menopauzy môžu nastať rôzne fyzické a duševné zmeny, ktoré spôsobujú symptómy. Niektoré z nich začínajú pred menopauzou a niektoré pokračujú aj po nej.

Zmeny súvisiace s perimenopauzou a menopauzou zahŕňajú:

Nižšia plodnosť

Keď sa žena blíži ku koncu reprodukčného štádia, ale pred začiatkom menopauzy začne hladina estrogénu klesať. Tým sa znižuje pravdepodobnosť otehotnenia.

Nepravidelná menštruácia

Prvým znakom blížiacej sa menopauzy sú zvyčajne menštruácie, ktoré sa vyskytujú menej pravidelne. Môžu prichádzať častejšie alebo menej často ako zvyčajne a môžu byť ťažšie alebo ľahšie.

Každý, kto má obavy z menštruačných zmien, by mal navštíviť lekára, pretože tieto zmeny môžu naznačovať aj tehotenstvo alebo nejaké zdravotné problémy.

Vaginálna suchosť a nepohodlie

Vaginálna suchosť, svrbenie a nepohodlie môžu začať počas perimenopauzy a pokračovať do menopauzy. Osoba s ktorýmkoľvek z týchto príznakov môže pociťovať trenie a nepohodlie počas vaginálneho sexu. Tiež, ak koža praskne, môže to zvýšiť riziko infekcie.

Počas menopauzy sa niekedy môže vyskytnúť atrofická vaginitída, ktorá zahŕňa stenčenie, vysychanie a zápal vaginálnej steny. Rôzne zvlhčovače, lubrikanty a lieky môžu zmierniť vaginálnu suchosť a súvisiace problémy.

Návaly horúčavy

Návaly horúčavy sú bežné v období menopauzy. Spôsobujú, že človek pocíti náhly pocit tepla v hornej časti tela. Pocit môže začať na tvári, krku alebo hrudníku a postupovať nahor alebo nadol.

Nával tepla môže tiež spôsobiť:

 • potenie
 • na koži sa tvoria červené škvrny

Niektorí ľudia pociťujú okrem návalov horúčavy alebo namiesto nich aj nočné potenie a návaly chladu alebo zimnicu. Návaly horúčavy sa zvyčajne vyskytujú v prvom roku po skončení menštruácie, ale môžu pokračovať až 14 rokov po menopauze.

Poruchy spánku

Problémy so spánkom môžu nastať počas menopauzy a môžu prameniť z:

 • úzkosť
 • nočné potenie
 • zvýšená potreba močenia

Veľa cvičenia a vyhýbanie sa ťažkým jedlám pred spaním môže pomôcť pri zvládaní týchto problémov, ale ak pretrvávajú, kontaktujte poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Emocionálne zmeny

Depresia, úzkosť a nízka nálada sú bežné počas menopauzy. Nie je nezvyčajné zažiť chvíle podráždenosti a plaču. Hormonálne zmeny a poruchy spánku môžu prispieť k týmto problémom. Do hry môžu vstúpiť aj pocity človeka týkajúce sa menopauzy. Napríklad úzkosť z nízkeho libida alebo koniec plodnosti môže prispieť k depresii počas menopauzy.

Zatiaľ čo pocity smútku, podráždenosti a únavy sú počas menopauzy bežné, nemusia nutne znamenať depresiu. Avšak každý, kto pociťuje zníženú náladu 2 týždne alebo dlhšie, by mal navštíviť lekára, ktorý vám poradí najlepší postup.

Každý, kto má obavy zo spánku alebo akýchkoľvek zmien súvisiacich s menopauzou, by sa mal obrátiť na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.

Článok zverejnený v roku 2018 naznačuje, že v niektorých prípadoch môže existovať súvislosť medzi menopauzou a samovraždou. Každý, kto uvažuje o samovražde, by mal vyhľadať pomoc poradcu alebo zdravotníckeho pracovníka. K dispozícii sú aj anonymné horúce linky.

Problémy s koncentráciou a učením

V období pred menopauzou môžu mať dve tretiny žien problémy s koncentráciou a pamäťou. Udržiavanie fyzickej a duševnej aktivity, dodržiavanie zdravej výživy a udržiavanie aktívneho spoločenského života môže pomôcť s týmito problémami. Niektorí ľudia majú napríklad prospech z toho, že si nájdu nový koníček alebo sa zapoja do klubu alebo miestnej aktivity.

Fyzické zmeny

V období menopauzy sa môžu vyvinúť rôzne fyzické zmeny. Ľudia môžu zažiť:

 • nahromadenie tuku okolo brucha
 • priberanie
 • zmeny farby, štruktúry a objemu vlasov
 • zmenšenie a citlivosť prsníkov
 • inkontinencia moču

Súvislosť medzi týmito zmenami a menopauzou však nie je vždy jasná. Niektoré sa môžu vyskytnúť nezávisle súčasne s prechodom a svoju úlohu môže zohrávať aj vek a životný štýl.

5 riešení symptómov a bylinky

Tu je päť riešení pre päť symptómov spoločných pre ženy v strednom veku. (Pamätajte, že všetky obavy, ktoré máte, by ste mali vždy najskôr prediskutovať so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Môžu existovať iné spôsoby liečby alebo potenciálne škodlivé vedľajšie účinky. Spoločne sa môžete rozhodnúť, ktoré možnosti sú pre vás najlepšie.)

 1. Zmeny nálady

Niektoré ženy zistia, že hormonálne výkyvy v perimenopauze vytvárajú pocit, že sú mimo kontroly. Správy o zvýšenej podráždenosti, úzkosti, únave a zlej nálade nie sú nezvyčajné. Užitočné môžu byť relaxačné techniky a techniky na znižovanie stresu, vrátane hlbokých dychových cvičení a masáží, zdravý životný štýl (dobrá výživa a každodenné cvičenie) a príjemné, sebavýchovné aktivity. Niektoré ženy sa snažia príznaky menopauzy liečiť voľnopredajnými prípravkami, ako je ľubovník bodkovaný alebo vitamín B6.

Diskusia o problémoch s náladou so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti vám môže pomôcť identifikovať príčinu, posúdiť ťažkú ​​depresiu a rozhodnúť sa o najvhodnejšej intervencii. Pri depresii môžu byť indikované antidepresíva na predpis, aby sa napravila chemická nerovnováha. Hoci na plný účinok jedného z týchto liekov je zvyčajne potrebných niekoľko týždňov, mnohé ženy vykazujú výrazné zlepšenie s týmito liekmi s relatívne malým počtom vedľajších účinkov. Zistilo sa, že niektoré antidepresíva liečia aj návaly horúčavy. Antidepresívna terapia je najúčinnejšia v kombinácii s poradenstvom alebo psychoterapiou.

 1. Inkontinencia moču

Hoci je inkontinencia moču definovaná ako pretrvávajúca, nedobrovoľná strata moču, väčšina žien by povedala, že je to nešťastné, nevítané a nechcené obťažovanie. Našťastie existujú stratégie, ktoré pomôžu zlepšiť rôzne formy inkontinencie bez liekov alebo chirurgického zákroku. Snažte sa piť dostatočné množstvo vody, aby ste udržali moč zriedený (číry a svetložltý) a vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom kyselín alebo kofeínu, ktoré môžu dráždiť výstelku močového mechúra. Patria sem grapefruity, pomaranče, paradajky, káva a nealkoholické nápoje obsahujúce kofeín. Vyskúšajte aj Kegelove cviky na posilnenie svalov panvového dna a zníženie epizód inkontinencie.

 1. Nočné potenie

Ak chcete získať úľavu od nočného potenia (návaly horúčavy, ktoré sa vyskytujú počas spánku), vyskúšajte rôzne stratégie, ako zostať počas spánku v pohode:

 • Oblečte sa do tenkého pyžama
 • Používajte vrstvenú podstielku, ktorú možno v noci ľahko odstrániť.
 • Alebo vyskúšajte savé materiály.
 • Ochlaďte sa elektrickým ventilátorom.
 • Popíjajte studenú vodu celú noc.

Pod vankúšom majte zmrazený studený obklad a vankúš často prevracajte, aby ste mali hlavu vždy položenou na chladnom povrchu, alebo si dajte studený obklad na nohy.

 1. Problém so zaspávaním

Stanovte si pravidelný plán spánku a spánkový režim:

 • Vstávajte a choďte spať v rovnaký čas, dokonca aj cez víkendy.
 • Oddýchnite si a uvoľnite sa pred spaním čítaním knihy, počúvaním hudby alebo pokojným kúpeľom.
 • Mlieko a arašidy obsahujú tryptofán, ktorý pomáha telu relaxovať.
 • Poslúži vám aj šálka harmančekového čaju.
 • Udržujte v spálni svetlo, hluk a teplotu na pohodlnej úrovni – tma, ticho a chlad sú podmienky, ktoré podporujú spánok.
 • Spálňu používajte len na spánok a sex.
 • Vyhnite sa kofeínu a alkoholu neskoro počas dňa.
 1. Sexuálne nepohodlie

Menopauza prispieva k zmenám sexuálnych funkcií prostredníctvom zníženia produkcie ovariálnych hormónov a môže viesť k suchosti vagíny a poklesu sexuálnych funkcií. Ak chcete zabrániť týmto zmenám, skúste:

Vaginálne lubrikanty: Dostupné bez lekárskeho predpisu, tieto produkty znižujú trenie a uľahčujú pohlavný styk, keď je vagína suchá. Mali by sa používať iba produkty rozpustné vo vode, pretože produkty na báze oleja, ako je vazelína, môžu v skutočnosti zvýšiť podráždenie.

Maca

Maca (Lepidium meyenii) je peruánska zelenina z čeľade Brassica spolu s brokolicou, kapustou a ružičkovým kelom. Používa sa po stáročia v tradičnej ľudovej medicíne na liečbu fyzických chorôb, ako je anémia, neplodnosť, hormonálna nerovnováha a niektoré symptómy menopauzy, ako je znížená sexuálna túžba, náladovosť a vaginálna suchosť.

Dôkazy o účinnosti maca pri menopauze sú veľmi obmedzené. Niekoľko malých štúdií však naznačuje, že je výrazne účinnejší ako placebo na zvýšenie sexuálnej túžby a zníženie psychologických symptómov, ako je úzkosť a depresia.

Ľanové semená

Ľanové semienka (Linum usitatissimum), tiež známe ako ľanové semienko, sú prirodzene bohatým zdrojom lignanov. Tieto rastlinné zlúčeniny majú chemické štruktúry a funkcie podobné tým, ktoré má hormón estrogén. Ľan sa niekedy používa na zmiernenie symptómov menopauzy, ako sú návaly horúčavy a strata kostnej hmoty v dôsledku jeho údajnej aktivity podobnej estrogénu.

Preskúmanie 11 štúdií zistilo, že ľanové semená znížili frekvenciu a trvanie návalov horúčavy, ale nie viac ako v kontrolných skupinách.

V malej, 3-mesačnej štúdii so 140 ženami v menopauze, tie, ktoré užívali ľanové semienka, samy hlásili výrazné zlepšenie rôznych symptómov menopauzy a celkovej kvality života.

Hoci sú súčasné údaje sľubné, je potrebných viac dôkazov.

Ženšen a menopauza

Je jedným z najpopulárnejších rastlinných liekov na svete. Používa sa po stáročia v tradičnej čínskej medicíne a hovorí sa, že zvyšuje imunitné funkcie, zdravie srdca a hladinu energie.

Existuje niekoľko druhov, ale kórejský červený ženšen sa najčastejšie skúma v súvislosti s menopauzou. Prehľad 10 štúdií z roku 2016 naznačil, že kórejský červený ženšen môže zvýšiť sexuálnu túžbu a zlepšiť náladu a všeobecný pocit pohody u žien v menopauze.

Záver

Pre mnohé ženy spôsobuje menopauza nepríjemné fyzické a psychické symptómy, ako sú návaly tepla, problémy so spánkom, úzkosť a depresia.

Za najefektívnejšiu liečbu sa považujú lieky, no mnohé ženy uprednostňujú prírodné alternatívy. Byliny a potraviny ako maca, sójové bôby, koreň valeriány, čierna rasca, ľanové semienka a červená ďatelina patria medzi najobľúbenejšie doplnky výživy pri menopauze, no väčšine z nich chýbajú presvedčivé dôkazy na podporu ich používania.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6299176/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21840656/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25882265/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23571524/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27661038/