• Doprava zadarmo nad 40 €

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktorých konzumácia alebo aplikácia do tela má mať zdravotné výhody. Nie, prebiotiká nie sú to isté ako probiotiká. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré selektívne stimulujú rast alebo aktivitu požadovaných mikroorganizmov.Užitočné mikróby vo svojom tele môžete úplne zvýšiť z potravín, ktoré jete. Niektoré potraviny obsahujú dobré baktérie a môžu byť prospešné pre zdravie Vášho mikrobiómu.

Probiotiká + ich zdravotné výhody

Probiotiká + ich zdravotné výhody

Probiotiká + ich zdravotné výhody 1024 683 SuperGreens®

Probiotiká sú vyrobené z dobrých živých baktérií a/alebo kvasiniek, ktoré prirodzene žijú vo Vašom tele. V tele máte neustále dobré aj zlé baktérie. Keď dostanete infekciu, existuje viac zlých baktérií, ktoré vyvedú Váš systém z rovnováhy. Dobré baktérie pomáhajú eliminovať ďalšie zlé baktérie a vracajú rovnováhu. Probiotické doplnky sú spôsobom, ako do Vášho tela pridať dobré baktérie.

Čo sú probiotiká?

Sú to živé mikroorganizmy, ktorých konzumácia alebo aplikácia do tela má mať zdravotné výhody. Nájdete ich v jogurte a iných fermentovaných potravinách, doplnkoch výživy a kozmetických výrobkoch.

Aj keď si ľudia často myslia, že baktérie a iné mikroorganizmy sú škodlivé „zárodky“, mnohé sú skutočne užitočné. Niektoré baktérie pomáhajú tráviť jedlo, ničia bunky spôsobujúce choroby alebo produkujú vitamíny. Mnoho mikroorganizmov v probiotických výrobkoch je rovnakých alebo podobných mikroorganizmom, ktoré prirodzene žijú v našom tele.

Aké druhy baktérií sú v probiotikách?

Probiotiká môžu obsahovať rôzne mikroorganizmy. Najbežnejšie sú baktérie, ktoré patria do skupín nazývaných Lactobacillus a Bifidobacterium. Ako probiotické mikroorganizmy sa môžu použiť aj iné baktérie a kvasinky, ako napríklad Saccharomyces boulardii.

Rôzne druhy probiotík môžu mať rôzne účinky. Ak napríklad konkrétny druh Lactobacillus pomáha predchádzať chorobe, nemusí to nutne znamenať, že iný druh Lactobacillus alebo akékoľvek z probiotík Bifidobacterium by urobili to isté.

Sú prebiotiká rovnaké ako probiotiká?

Nie, prebiotiká nie sú to isté ako probiotiká. Prebiotiká sú nestráviteľné zložky potravy, ktoré selektívne stimulujú rast alebo aktivitu požadovaných mikroorganizmov.

Správne črevné baktérie sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami, vrátane nasledujúcich:

 • strata váhy
 • zlepšené trávenie
 • posilnená imunitná funkcia
 • zdravšia pokožka
 • znížené riziko niektorých chorôb
 • hnačka
 • syndróm dráždivého čreva
 • ulcerózna kolitída
 • Crohnova choroba
 • H. pylori (príčina vredov)
 • vaginálne infekcie
 • infekcie močových ciest
 • recidíva rakoviny močového mechúra
 • infekcia tráviaceho traktu spôsobená Clostridium difficile
 • ekzém u detí.

Význam mikroorganizmov pre Vaše črevo

Komplexné spoločenstvo mikroorganizmov vo Vašom čreve sa nazýva črevná flóra, črevná mikroflóra alebo črevný mikrobióm. Črevná mikrobiota zahŕňa baktérie, vírusy, huby, archea a helminty – prevažnú väčšinu tvoria baktérie. Vaše črevo je domovom komplexného ekosystému 300-500 bakteriálnych druhov.

Väčšina črevnej flóry sa nachádza vo vašom hrubom čreve. Vaša črevná flóra plní mnoho dôležitých zdravotných funkcií. Vyrába vitamíny vrátane vitamínu K a niektorých vitamínov B.

Tiež premieňa vlákna na tuky s krátkym reťazcom, ako je butyrát, propionát a acetát, ktoré napájajú Vašu črevnú stenu a vykonávajú mnoho metabolických funkcií.

Tieto tuky tiež stimulujú Váš imunitný systém a posilňujú Vašu črevnú stenu. To môže pomôcť zabrániť vstupu nechcených látok do Vášho tela a vyvolať imunitnú odpoveď.

 Zdravie čriev

Najlepším prípadom probiotickej terapie je liečba hnačky. Kontrolované štúdie ukázali, že Lactobacillus GG môže skrátiť priebeh infekčnej hnačky u dojčiat a detí (nie však dospelých). Napriek tomu, že štúdie sú obmedzené a údaje sú nekonzistentné, dva rozsiahle prehľady dohromady naznačujú, že probiotiká v porovnaní s placebom znižujú hnačku spojenú s antibiotikami o 60%.

Častejšie ako hnačka je opačný problém – zápcha. Pri hľadaní štúdií o výhodách probiotík pri liečbe zápchy vedci zistili, že spomalili „čas prechodu črevom“ o 12,4 hodiny, zvýšili počet týždenných pohybov čriev o 1,3 a pomohli zmäkčiť stolicu a uľahčiť jej prechod. Porota sa však stále nezaoberá konkrétnymi odporúčaniami, pokiaľ ide o výhody probiotík pri zápche.

Probiotická terapia môže pomôcť aj ľuďom s Crohnovou chorobou a syndrómom dráždivého čreva. Výsledky klinických skúšaní sú zmiešané, ale niekoľko malých štúdií naznačuje, že niektoré môžu pomôcť udržať remisiu ulceróznej kolitídy a predchádzať relapsu Crohnovej choroby a recidívy pouchitídy (komplikácia chirurgického zákroku na liečbu ulceróznej kolitídy). Pretože liečba týchto porúch je taká frustrujúca, mnoho ľudí skúša tieto dobré organizmy skôr, ako predložia všetky dôkazy o konkrétnych kmeňoch, ktoré používajú. Je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, ktoré kmene najlepšie fungujú za akých podmienok.

Vaginálne zdravie

Tieto baktérie môžu byť tiež užitočné pri udržiavaní urogenitálneho zdravia. Rovnako ako črevný trakt, vagína je jemne vyvážený ekosystém. Dominantné kmene laktobacilov ho bežne robia príliš kyslým na to, aby prežili škodlivé mikroorganizmy. Systém však môže vyviesť z rovnováhy množstvo faktorov, vrátane antibiotík, spermicídov a antikoncepčných piluliek. Probiotická liečba, ktorá obnovuje rovnováhu mikroflóry, môže byť nápomocná pri bežných ženských urogenitálnych problémoch, akými sú bakteriálna vaginóza, kvasinková infekcia a infekcia močových ciest.

Mnoho žien je jogurt alebo ho vkladá do pošvy na liečbu opakujúcich sa kvasinkových infekcií, „ľudový“ liek, pre ktorý lekárska veda ponúka obmedzenú podporu. Orálne a vaginálne podávanie laktobacilov môže pomôcť pri liečbe bakteriálnej vaginózy, aj keď zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by ho odporučili v porovnaní s konvenčnými prístupmi. (Vaginózu je potrebné liečiť, pretože vytvára riziko komplikácií spojených s tehotenstvom a zápalových ochorení panvy.) Probiotická liečba infekcií močových ciest sa študuje.

Bezpečnosť

Probiotiká sú vo všeobecnosti považované za bezpečné – už sú prítomné v normálnom tráviacom systéme – aj keď existuje teoretické riziko pre ľudí s poruchou imunitnej funkcie. Uistite sa, že sú ingrediencie na etikete zreteľne vyznačené a známe Vám alebo Vášmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti. Neexistuje spôsob, ako hodnotiť bezpečnosť neidentifikovaných zmesí.

Môžem jesť niečo na zvýšenie dobrých probiotík (mikróbov) v mojom tele?

Množstvo dobrých mikróbov vo svojom tele môžete zvýšiť jedlom, nápojmi a doplnkami. Niektoré potraviny, ktoré ich obsahujú, už možno máte vo svojej každodennej strave. Najmä fermentované potraviny (napríklad jogurty a kyslé uhorky) sú domovom mnohých dobrých baktérií, ktoré prospievajú Vášmu telu. Existujú aj fermentované nápoje ako kombucha (kvasený čaj) alebo kefír (fermentovaný mliečny nápoj), ktoré zavádzajú do Vašej stravy ďalšie probiotické organizmy.

Okrem jedla ich môžete do stravy pridávať  prostredníctvom doplnkov stravy. Je dôležité, aby ste sa pred poskytnutím akéhokoľvek druhu doplnku alebo zásadnej zmeny vo Vašej strave vždy porozprávali so svojim poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Môžem dostať tieto dobré baktérie z jedla?

Užitočné mikróby vo svojom tele môžete úplne zvýšiť z potravín, ktoré jete. Niektoré potraviny obsahujú dobré baktérie a môžu byť prospešné pre zdravie Vášho mikrobiómu.

Tieto potraviny môžete zaradiť do svojho jedálnička kedykoľvek. Teraz ich dokonca môžete pravidelne jesť a neuvedomovať si, že obsahujú tieto baktérie. Budete chcieť skontrolovať na etikete potraviny „živé a aktívne kultúry“. Niekoľko návrhov na niektoré z potravín bohatých na týchto malých pomocníkov, ktoré môžete pridať do stravy a niekedy ich vyskúšať, zahŕňa:

Na raňajky vyskúšajte:

 • Jogurt.
 • Cmar.
 • Kváskový chlieb.

Na obed vyskúšajte:

 • Tvaroh.
 • Kombucha.
 • Tempeh.

Na občerstvenie vyskúšajte:

 • Fermentované kyslé uhorky.

Na večeru vyskúšajte:

 • Kvasená kyslá kapusta.
 • Kimchi.
 • Miso polievka.

Uistite sa, že stále vytvárate vyvážené a zdravé jedlo vždy, keď si sadnete k jedlu. Hoci zaradenie potravín bohatých na tieto prospešné mikroorganizmy do Vašej stravy Vám neublíži, rovnováha je stále kľúčová. Pridanie príliš veľkého množstva iba jedného jedla bráni Vášmu telu využívať výhody iných skupín potravín.

Ako môžem užívať probiotický doplnok?

Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete užívať probiotický doplnok. Prichádzajú v rôznych formách, vrátane:

 • Potraviny.
 • Nápoje.
 • Kapsuly alebo pilulky.
 • Prášky.
 • Kvapky.

Probiotické doplnky je možné kombinovať s prebiotikami. Prebiotiká sú komplexné uhľohydráty, ktoré živia mikroorganizmy vo Vašom čreve. Prebiotiká sú v zásade „zdrojom potravy“ pre dobré baktérie. Pomáhajú kŕmiť dobré baktérie a udržiavať ich zdravé. K prebiotikám patrí inulín, pektín a rezistentné škroby.

Keď máte doplnok, ktorý kombinuje probiotikum a prebiotikum, nazýva sa to synbiotikum.

Čo veda ukázala o účinnosti probiotík na zdravotné podmienky?

Uskutočnilo sa veľké množstvo výskumu o probiotikách, ale ešte sa treba veľa naučiť o tom, či sú nápomocné a bezpečné pre rôzne zdravotné stavy.

Probiotiká sú sľubné z rôznych zdravotných dôvodov, vrátane prevencie hnačky spojenej s antibiotikami (vrátane hnačky spôsobenej Clostridium difficile), prevencie nekrotizujúcej enterokolitídy a sepsy u predčasne narodených detí, liečby dojčenskej koliky, liečby periodontálneho ochorenia a indukcie alebo udržanie remisie pri ulceróznej kolitíde.

Vo väčšine prípadov však stále nevieme, ktoré probiotiká sú užitočné a ktoré nie. Tiež nevieme, koľko probiotických ľudí by museli vziať alebo kto by s najväčšou pravdepodobnosťou mal prospech. Dokonca aj pre podmienky, ktoré boli najviac študované, vedci stále pracujú na hľadaní odpovedí na tieto otázky.

Vedľajšie účinky probiotík

V prvých dňoch užívania probiotického doplnku sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky súvisiace s trávením, ako je plynatosť a mierne bolesti brucha.

Po úprave by sa však Vaše trávenie malo začať zlepšovať.

U ľudí s oslabeným imunitným systémom, vrátane tých s HIV, AIDS a niekoľkými ďalšími stavmi, môžu viesť k nebezpečným infekciám.

Ak máte zdravotný stav, pred užitím probiotického doplnku sa poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Mám ich skúsiť ?

Ak máte záujem o pridanie probiotík do Vašej stravy, stojí za to porozprávať sa s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Mnoho poskytovateľov môže navrhnúť, aby sa pokúsili zistiť, či pomáhajú s Vašim celkovým zdravím. Je dôležité mať na pamäti, že nie všetky výživové doplnky sa správajú rovnako a majú rovnaké účinky. Každý z nich má svoje vlastné individuálne výhody. Spravidla nespôsobujú škodu.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25525379/

https://www.health.harvard.edu/blog/probiotics-may-ease-constipation-201408217377

https://portlandpress.com/biochemj/article/474/11/1823/49429/Introduction-to-the-human-gut-microbiota

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002927099008114

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0002927099008114

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29023420/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30154898/