• Doprava zadarmo nad 40 €

mct olej- MCT olej je doplnok vyrobený z typu tuku, ktorý sa nazýva triglyceridy so stredne dlhým reťazcom.

Čo je MCT olej- olej z kokosu?

Čo je MCT olej- olej z kokosu?

Čo je MCT olej- olej z kokosu? 1024 722 SuperGreens®

Najnovšie filozofie v oblasti stravovania podporujú konzumáciu zdravých tukov z rôznych dôvodov. Aj keď chudnutie súvisí s diétou bohatou na zdravé tuky, nie je to jediný prínos začlenenia zdravých tukov do pestrej stravy. Mnoho popredných odborníkov na medicínu a výživu v skutočnosti pozerá na tuky ako na ukazovateľa optimálneho zdravia a pohody. Tiež považujeme stravu a výživu za kľúč k dlhovekosti a pohode zameranej na zdravé črevá a vyvážený mikrobióm, vylepšenú energiu a telo schopné opraviť bunkové funkcie. Tieto faktory môžu prispieť k zdravšiemu životnému štýlu, ktorý môže, ale nemusí podporovať chudnutie. Zdravým tukom, ktorý vo wellness sfére vytvára veľký záujem, je MCT olej alebo MTC prášok, ľahko stráviteľný triglycerid so stredným reťazcom (MCT). Prirodzene získaný z kokosového oleja a oleja z palmových jadier, MCT(anglicky mct oil) sa najčastejšie konzumuje ako doplnok.

Čo je to MCT olej?

MCT olej je doplnok vyrobený z typu tuku, ktorý sa nazýva triglyceridy so stredne dlhým reťazcom.

MCT molekuly sú menšie ako vo väčšine tukov, ktoré konzumujete (triglyceridy s dlhým reťazcom [LCT]). Vďaka tomu sú ľahšie stráviteľné. MCT môžete rýchlo absorbovať vo svojej krvi. Týmto sa premení na energiu, ktorú môžete použiť.

Odkiaľ to pochádza?

MCT olej sa zvyčajne vyrába z kokosového oleja alebo oleja z palmových jadier. Oba majú v sebe MCT. Môžete si kúpiť 100% MCT olej alebo zmes MCT a LCT.

Čo je MCT a prečo sa líši od ostatných tukov?

Tuky sú tvorené reťazcami atómov uhlíka a väčšina tukov v strave človeka je tvorená 13 až 21 z týchto atómov. Hovorí sa im mastné kyseliny s dlhým reťazcom.

Naproti tomu mastné kyseliny s krátkym reťazcom pozostávajú zo 6 alebo menej atómov uhlíka. MCT sa týka triglyceridov so stredným reťazcom, ktoré sedia uprostred ďalších dvoch typov. Sú stredne dlhé a pozostávajú zo 6 až 12 atómov uhlíka. MCT sa nachádzajú v kokosovom oleji a telo ich spracováva iným spôsobom ako mastné kyseliny s dlhým reťazcom. Na rozdiel od iných tukov idú priamo z čreva do pečene. Odtiaľ sa používajú ako zdroj energie alebo sa menia na ketóny.

Ketóny sú látky, ktoré sa tvoria, keď pečeň odbúrava veľa tukov, a mozog ich môže využívať na energiu namiesto glukózy alebo cukru.

Pretože kalórie v MCT sa používajú okamžite, je menej pravdepodobné, že sa uložia ako tuk. Tento princíp je základom ketogénnej stravy(keto diéta), ktorá je podľa mnohých ľudí efektívnym spôsobom chudnutia.

Na čo sa MCT olej používa? Ďalej uvádzame niektoré z výhod MCT a dôvod, prečo sa ľudia rozhodnú ich doplniť.

Môže pomôcť pri chudnutí / údržbe (vrátane keto diéty)

Zdá sa, že MCT majú pozitívny vplyv na výdaj energie, spaľovanie tukov a redukciu hmotnosti.

Ako súčasť zdravej výživy existujú dôkazy naznačujúce (väčšinou zo štúdií na zvieratách), že MCT olej môže pomôcť zvýšiť sýtosť a dokonca zvýšiť rýchlosť metabolizmu, ktorým telo funguje.

Znamená to, že konzumácia veľkého množstva MCT denne spôsobí pokles kilogramov? Nie úplne.

Nie každá štúdia preukázala súvislosť medzi MCT olejom a chudnutím, niektoré však jednoznačne preukázali pozitívny vplyv na metabolické funkcie.

Napríklad štúdia z roku 2003 publikovaná v časopise Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders ukázala, že po porovnaní dlhodobej spotreby MCT a triglyceridov s dlhým reťazcom (LCT) na výdaji energie, zložení tela a oxidácii tukov u obéznych žien MCT významnejšie účinky. Ukázalo sa, že substitúcia MCT látkami LCT v cieľovej diéte energetickej rovnováhy ponúka lepšiu prevenciu dlhodobého priberania na váhe v dôsledku zvýšenia energetického výdaja a spaľovania tukov.

V ďalšom roku 2015 sa metaanalýza randomizovaných kontrolovaných štúdií zamerala na porovnanie výsledkov z hľadiska telesnej hmotnosti a telesného tuku v skupinách dospelých, ktorí buď konzumovali tuky s dlhým reťazcom alebo tuky so stredne dlhým reťazcom. Príjem energie, tukov, bielkovín a sacharidov sa medzi skupinami zapojenými do štúdie významne nelíšil, iba druhmi tukov, ktoré prijímali.

Analýza zistila, že úbytky telesnej hmotnosti a telesného tuku boli celkovo významne väčšie v skupine s MCT ako v skupine s LCT.

Zmenšená dĺžka reťazca mastnej kyseliny znamená, že MCT sú rýchlejšie absorbované v tele a rýchlejšie metabolizované (spaľované) ako palivo. Výsledkom je, že namiesto ukladania MCT ako tuku sa efektívnejšie premieňajú na energiu na okamžité použitie v mozgu, orgánoch a svaloch.

Kokosový olej v prírode obsahuje všetky 4 reťazce MCT:

 • Kyselina C6-kaprónová – takmer nulová v kokosovom oleji – chutí zle
 • C8-kyselina kaprylová – 6% kokosového oleja – preukázateľne zvyšuje produkciu ketónov – antimikrobiálne látky, ktoré sa metabolizujú v mozgu – obchádza pečeň na spracovanie
 • C10-kyselina kaprínová – 9% kokosového oleja – pomalšie sa premieňa na energiu – zvyčajne v kombinácii s C8
 • Kyselina laurová C12 – 50% kokosového oleja prevedeného v pečeni, pomalšie sa premieňa na energiu kyseliny laurovej je ďalšie materské mlieko s asi 6 – 10%)

Ako môže olej MCT pomôcť pri chudnutí?

Experimentálne štúdie ukazujú, že dietetické MCT potláčajú ukladanie tukov prostredníctvom zvýšenej termogenézy a oxidácie tukov u zvierat i ľudí. Inými slovami, verí sa, že telu pomáhajú produkovať ketóny, ktoré vám poskytujú rovnaké výhody ako keto diéta bez toho, aby ste museli drasticky znižovať hladinu sacharidov.

V skutočnosti sa MCT niekedy nazývajú „najvyššie ketogénne tuky v strave“ kvôli ich zahrievaciemu účinku v tele a schopnosti rýchlo sa využívať na energiu, najmä keď niekto neje veľa sacharidov. Vďaka tomu sú ideálne pre keto diétu, ktorá pomáha telu dosiahnuť ketózu – spolu s jednou z najlepších vecí, ktoré konzumuje Paleo diéta.

Lepšia funkcia mozgu a pamäte

Nadácia Alzheimerovej choroby objavila správy o výhodách a nevýhodách MCT v súvislosti s funkciou mozgu a pamäte, ako aj o ich potenciálnych výhodách pre ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Do akej miery sú však tvrdenia týkajúce sa MCT podložené vedeckými dôkazmi?

Recenzia  z roku 2016 uvádza, že v troch štúdiách bola absorpcia ketónov do mozgu u ľudí s Alzheimerovou chorobou rovnaká ako u zdravých ľudí. Naopak, absorpcia glukózy do mozgu bola u pacientov s Alzheimerovou chorobou horšia ako u zdravých ľudí.

Recenzenti tiež poznamenávajú, že ketóza má mierne priaznivý vplyv na schopnosť myslenia u pacientov s Alzheimerovou chorobou. Ketóza je, keď mozog používa namiesto glukózy ketóny na energiu.

Je potrebný ďalší výskum, aby sa dalo s istotou povedať, že MCT alebo MCT olej môžu zlepšiť funkciu mozgu a pamäte. To znamená, že počiatočný výskum je sľubný a v tejto oblasti rastie záujem o použitie MCT.

Energetická podpora a zvýšená výdrž vďaka MCT

Tento olej by mohol pomôcť zlepšiť vytrvalosť a poskytnúť energiu pre intenzívne cvičenie.

Priaznivci oleja MCT tvrdia, že môže pomôcť zvýšiť energiu človeka a zlepšiť jeho výdrž pri cvičení.

Štúdia z roku 2009 zistila, že konzumácia jedla bohatého na tento olej namiesto tukov s dlhším reťazcom zlepšila čas, ktorý mohli rekreační športovci vydržať pri vysokej intenzite cvičenia.

Tento dôkaz je povzbudivý, ale príliš obmedzený na to, aby bolo možné s určitosťou dospieť k záveru, že MCT alebo MCT olej môžu zlepšiť vytrvalosť pri cvičení, ako uvádza jedna štúdia z roku 2010.

Má antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti

MCT majú prirodzené antimikrobiálne vlastnosti a môžu pomôcť vyvážiť baktérie v čreve.

Tu je niekoľko baktérií, o ktorých je známe, že sú ničené tukmi so stredným reťazcom:

 • streptokok (ktorý spôsobuje infekciu hrdla, zápal pľúc a dutín)
 • straphylococcus (ktorý spôsobuje otravu jedlom a infekcie močových ciest)
 • neisseria (ktorá spôsobuje meningitídu, kvapavku a zápalové ochorenia panvy)
 • niektoré ďalšie kmene, ktoré spôsobujú žalúdočné vírusy, kandidu, vredy a pohlavné choroby

Ďalšou skvelou vecou na MTC je, že sú schopné redukovať „zlé baktérie“ bez toho, aby poškodzovali alebo odstraňovali „dobré baktérie-laktobacily“. To je dôležité, pretože si myslíme, že potrebujeme dobrý druh pre zdravie čriev a trávenie.

Podľa niektorých štúdií ponúkajú tuky so stredným reťazcom lepšiu ochranu pred infekciami ako mastné kyseliny s dlhším reťazcom. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Nutritional Biochemistry zistila, že mastné kyseliny a monoglyceridy s dĺžkou reťazca pohybujúcou sa od ôsmich do 12 uhlíkov boli zistené ako silnejšie antivírusové a antibakteriálne, keď sa pridávajú do mlieka a do formuly ako monoglyceridy s dlhým reťazcom.

Lipidy so stredne dlhým reťazcom pridané do mlieka (mlieko so zvýšeným obsahom lipidov) a receptúra ​​inaktivovala množstvo patogénov, vrátane vírusu respiračného syncyciálu (RSV), vírusu herpes simplex typu 1 (HSV-1), haemophilus influenzae a streptokoka.

Ďalší výskum ukázal, že MCT olej môže pomôcť riadiť zápalové reakcie moduláciou aktivity mitochondrií. Verí sa, že je to kvôli produkcii prozápalových cytokínov, ktoré sú regulované nadol a protizápalové cytokíny sú zvýšené po použití MCT oleja.

Je však dôležité poznamenať, že štúdie skúmali MCT skôr ako typ potravinového tuku ako konkrétne doplnky oleja.

Pomáha chrániť zdravie srdca

Aké výhody má MCT olej, pokiaľ ide o kardiovaskulárne zdravie? Štúdia zverejnená v časopise Journal of Nutraceuticals and Functional Foods z roku 2010 uvádza, že by mohol pomôcť zabrániť rozvoju metabolického syndrómu – výrazu, ktorý sa označuje ako skupina stavov vrátane metabolických porúch, ako je brušná obezita, dyslipidémia, hypertenzia a znížená hladina glukózy a mastných kyselín nalačno.

Ďalšia štúdia z roku 2018 dospela k záveru, že MCT preukázali viac ochranných účinkov na kardiovaskulárne zdravie u potkanov kŕmených stravou s vysokým obsahom tukov v porovnaní s LCT. Predpokladá sa, že to bolo spôsobené tým, že zlepšili lipidové profily v sére a znížili celkový cholesterol v pečeni.

Zdá sa, že MCT sú schopné pomôcť znížiť kardiovaskulárne choroby a riziko úmrtnosti vo všeobecnosti z dôvodu zníženia pravdepodobnosti obezity. S najväčšou pravdepodobnosťou majú tento pozitívny účinok, pretože sú protizápalové, ľahko stráviteľné, zasýtia a ľahko sa používajú na energiu, ako je opísané vyššie.

Znížený cholesterol

Tento tuk by mohol tiež hrať úlohu pri ochrane zdravia srdca znižovaním cholesterolu.

Štúdia z roku 2009, ktorá sa zamerala na 40 žien, zistila, že konzumácia kokosového oleja znížila hladinu zlého cholesterolu a zlepšila hladinu dobrého. Porovnali sa so sójovým olejom a užívali sa spolu s kaloricky kontrolovanou stravou.

Pretože MCT olej obsahuje vysoký obsah MCT nájdených v kokosovom oleji, je tiež pravdepodobné, že zlepší hladinu cholesterolu. Pretože sa však štúdia osobitne nezaoberala týmto olejom, nemožno to s určitosťou povedať.

Znížená hladina cukru v krvi

MCT môžu tiež pomôcť zlepšiť hladinu cukru v krvi a hrať potenciálnu úlohu pri liečbe cukrovky.

Štúdia z roku 2007 zistila, že MCT zlepšila rizikové faktory cukrovky vrátane inzulínovej rezistencie u malej skupiny účastníkov s cukrovkou 2. typu.

Riziká a úvahy

MCT olej, ktorý by sa nemal používať na varenie. Namiesto toho by sa mal použiť tuhý kokosový olej. Je však dôležité mať na pamäti, že keď ich človek konzumuje, konzumuje tuky.

Užívanie MCT oleja dodáva ľudskej strave ďalšie tuky a kalórie. Nadmerné používanie MCT oleja preto nemusí byť prospešné a mohlo by viesť k priberaniu.

MCT olejové doplnky sú vytvorené z verzií potravinárskych olejov, a preto sa nepovažujú za prírodný produkt. Je dôležité mať na pamäti, že má nízky bod dymu, takže nie je vhodný na varenie. Tuhý kokosový olej s vysokým obsahom MCT sa však môže použiť pri varení a môže sa použiť ako náhrada olivového oleja alebo iných kuchynských olejov.

Ľudia získavajú MCT olej z kokosového oleja alebo oleja z palmových jadier procesom nazývaným frakcionácia. Toto oddeľuje MCT od pôvodného oleja a koncentruje ho.

Záver- Načo sa to používa?

Ľudia zvyčajne používajú MCT na pomoc pri:

 • Problémy s príjmom tuku alebo živín
 •  Strata váhy
 • Chuť do jedla
 • Extra energia na cvičenie
 •  Zápal

Je  stále potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či olej MCT prášok/olej by mohol pomôcť (najefektívnejšie) pri ktorejkoľvek z týchto stavov. Zloženie je teda zaujímave a mohlo by pomôcť na podporu výživy, trávenia, rast svalov, výkon, tréning, rýchle chudnutie. Vyskúšajte- možno Vás prekvapí. Dodržujte však pestrú stravu- sacharidy, bielkoviny, tuky, vlákninu a vitamíny- veľa kvalitných potravín.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6115836/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6915711/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S104366180900276X

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/095528639580003U

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25651239/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S104366180900276X

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12532160/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30049949/

https://www.webmd.com/diet/mct-oil-health-benefits-common-uses#2-5

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17570262/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19437058/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20367215/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19436137/

https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/nyas.12999