• Doprava zadarmo nad 40 €

Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti

Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti

Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti

Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti 620 372 SuperGreens®

Astaxanthin je už dlho známy pre svoje klinicky overené použitie pre zdravie očí, zdravie pokožky, podporu kĺbov a šliach a svoje výhody pre športovcov. Dokáže však oveľa viac. V skutočnosti existuje viac ako 100 klinických štúdií ľudí, ktoré ukazujú, že Astaxanthin – a konkrétne prírodný astaxantín – má pre človeka mnoho odlišných zdravotných výhod( v článku sa budeme zaoberať Astaxanthin + podpora mužskej plodnosti-pre viac výhod si pozrite ďaľšie naše články).

Vedeli ste, že prírodný Astaxanthin môže zvýšiť plodnosť mužov(Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti)? Alebo že Washingtonská štátna univerzita urobila sériu pokusov, ktoré preukázali, že prírodný Astaxanthin môže modulovať imunitný systém niekoľkých rôznych druhov cicavcov, vrátane ľudí? Alebo že existuje deväť rôznych štúdií na ľuďoch, ktoré ukazujú, že prírodný astaxantín môže podporovať zdravie mozgu? V tomto článku sa v krátkosti pozrieme na tieto menej známe zdravotné prínosy prírodného astaxantínu pre zdravie.

Niekoľko štúdií ukazuje, že antioxidant Astaxanthin, vyslovovaný ako „asta-zan-thin“, môže podporovať zdravie spermií, najmä jeho pohyblivosť. Pohyblivosť spermií definuje silu a schopnosť spermií správne sa pohybovať a plávať dopredu.

Čo je Astaxanthin?

Astaxantín, ktorý je označovaný za „kráľa všetkých karotenoidov“ a je považovaný za najsilnejšiu antioxidačnú látku, ktorú nám príroda ponúka. Je jedným z viac ako 700 prirodzene sa vyskytujúcich karotenoidov – zlúčenín, ktoré obsahuje ovocie a zelenina a dokonca aj niektoré druhy morského a vodného života. rad farieb. Astaxanthin je biologicky aktívna zlúčenina rozpustná v tukoch, ktorá sa produkuje z mikrorias Haematococcus pluvialis. Táto mikroriasa a morské tvory, ktoré ju jedia (losos, mäkkýš), sú jedinými prírodnými zdrojmi astaxantínu.

Astaxanthin je najčastejšie študovaný a hovorí sa o ňom pre zvýšenie vytrvalosti, zotavenie po športe a pre podporu zdravia srdca, mozgu a očí. Nedávno sa uskutočnili klinické skúšky, ktoré zisťovali vzťah medzi astaxantínom a zdravím spermií.

Astaxanthin pre zdravie spermií

Asi 40% neplodných mužov má v semene vysoké hladiny voľných radikálov. Môže to byť spôsobené vystavením toxínom z prostredia, nesprávnou stravou a nezdravými životnými štýlmi, ako je fajčenie cigariet. Spermie tiež produkujú veľké množstvo voľných radikálov, keď tvrdo pracujú na prekonaní mnohých výziev na svojej ceste k čakajúcemu vajíčku. Môže ísť o čokoľvek, od jednoduchého pohybu cez samotnú maternicu, cez cervikálny hlien a cez silnú želatínovú vonkajšiu vrstvu, ktorá obklopuje vajíčko, a ktorá sa nazýva cumulus oophorus (preniknutie cez túto vrstvu buniek si vyžaduje veľa energie).

V jednej dvojito zaslepenej randomizovanej kontrolovanej štúdii hodnotiacej použitie Astaxantínu pri ochrane funkcie spermií a mužskej plodnosti dostávalo tridsať mužov z neplodných párov (kde ženská partnerka nemala problémy s plodnosťou) buď Astaxanthin (16 mg / deň) alebo placebo po dobu troch mesiacov . Muži poskytli spermie na IUI-Intrauterinná insemináciu počas troch mesiacov a bol zaznamenaný možný výskyt tehotenstva. Na konci troch mesiacov sa významne zvýšila mobilita spermií a znížila sa produkcia voľných radikálov spermy v skupine s astaxantínom oproti skupine s placebom. Najznámejšia v tejto štúdii bola miera tehotenstva, ktorá bola 54,5% v skupine s astaxantínom v porovnaní s 10,5% v skupine s placebom. Došlo i k zvýšeniu libida a celková podpora erekcie. 

Vzhľadom na silné antioxidačné účinky, ktoré Astaxanthin poskytuje, môžu byť potenciálne výhody pre plodnosť(Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti)
  • Zlepšiť reprodukčné zdravie
  • Stabilizuje hladinu cukru v krvi
  • Posilňuje funkciu imunitného systému
  • Znižuje zápal všetkých príčin; je to silné protizápalové činidlo
  • Zlepšuje mužskú plodnosť zvýšením sily, kvality, pohyblivosti a počtu spermií
  • Zlepšuje výdrž
  • Znižuje oxidačné poškodenie DNA
  • Znižuje bolesť – Astaxanthin blokuje enzýmy COX 2, ktoré môžu potenciálne podporovať bolesť reprodukčných orgánov

Tri nedávne štúdie

V nedávnej štúdii vedci uskutočnili takzvanú metaanalýzu 23 ďalších štúdií, aby zistili, či dokážu identifikovať prínosy z používania antioxidantov u neplodných mužov. Zistili, že hladiny ochranných antioxidantov boli nižšie u mužov, ktorí neboli schopní dosiahnuť oplodnenie. V porovnaní s kontrolnými subjektmi, ktoré neboli neplodné. Okrem toho hladiny reaktívnych foriem kyslíka (škodlivé produkty oxidačného stresu) priamo súviseli s neplodnosťou.

V druhej štúdii bolo 30 mužov, ktorí boli súčasťou párov, u ktorých bola diagnostikovaná neplodnosť, liečených 3 mesiace placebom (zdanlivá liečba) alebo astaxantínom (karotenoid s veľmi silnými antioxidačnými vlastnosťami).

Po 3 mesiacoch liečby Astaxantínom sa miera gravidity zvýšila z 10% u neplodných kontrol, ktoré nedostávali žiadne antioxidanty, na približne 55% u predtým neplodných párov, kde mužský partner dostával antioxidačné ošetrenie.

A konečne, štúdia medzi ženami, ktoré trpeli endometriózou (stav spojený s ženskou neplodnosťou). Zistila, že u tých žien, ktoré mali nižšie hladiny reaktívneho kyslíka a vyššiu hladinu ochranných antioxidantov, bolo oveľa pravdepodobnejšie, že otehotneli.

Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti

Neplodnosť sa čoraz viac vyskytuje u párov na celom svete a približne v polovici prípadov je príčinou zlá kvalita alebo výkonnosť semena. Kvôli zmenám v našom prostredí, konzumácii potravy a životnom štýle spermie už neplávajú tak dobre ako predtým. Našťastie výskum na niekoľkých rôznych druhoch cicavcov (vrátane ľudí) ukazuje, že môže pomôcť doplnenie prírodného Astaxanthinu. Výskum v tejto oblasti sa začal v 90. rokoch a bol vydaný patent (ktorý už vypršal) na používanie astaxantínu na zlepšenie chovu cicavcov.

Štúdie

Prelomová štúdia sa uskutočnila u párov, ktoré sa pokúšali otehotnieť neúspešne viac ako 12 mesiacov a u ktorých bola mužovi diagnostikovaná zlá kvalita spermy. Muži boli randomizovaní do dvoch skupín: skupina s placebom a skupina s Astaxanthinom v dávke 16 mg / deň. Medzi parametrami súvisiacimi s plodnosťou neboli medzi týmito dvoma skupinami významné rozdiely. Táto štúdia trvala tri mesiace. Na konci štúdie sa zistili niektoré veľké rozdiely medzi placebovou a liečebnou skupinou(ako bojuje proti neplodnosti):

V skupine s astaxantínom sa zvýšila lineárna rýchlosť spermií

Druhy reaktívneho kyslíka sa znížili v skupine s Astaxantínom

10,5% placebových párov otehotnelo

54,5% párov liečených Astaxanthinom otehotnelo

Jednoducho povedané, zdá sa, že Astaxanthin spôsobil, že mužské spermie plávali rýchlejšie. Je to pravdepodobne kvôli schopnosti tohto antioxidantu eliminovať veľkú časť oxidácie, ktorá sa vyskytuje v spermiách. Je to fantastický výsledok, ak vezmeme do úvahy, že priemerný čas, ktorý sa páry snažili otehotnieť, bol 20 mesiacov. Napriek tomu v tejto trojmesačnej štúdii otehotnela viac ako polovica liečených párov. Vedci predpokladali, že tento rýchly výsledok môže znamenať, že Astaxanthin podporuje funkčnú kapacitu spermií v porovnaní so zmenou samotných spermií. Ďalšia štúdia ukazujúca podobné výsledky bola publikovaná už skôr. Táto štúdia dospela k záveru, že astaxantín pomohol zlepšiť kvalitu spermií.

Nedávne klinické hodnotenie uskutočnila skupina výskumníkov sponzorovaných vládou Talianska. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch štúdií na ľuďoch sa táto štúdia uskutočňovala na mužoch bez problémov s plodnosťou. Ich plodnosť sa hodnotila pomocou „spermiogramu“ (série biochemických, fyzikálnych a morfologických testov na spermie človeka, vrátane počtu spermií, mobility, morfológie, objemu, hladiny fruktózy a pH).

Analýza subjektov v tejto štúdii určila, že ich spermie spadali do normálneho rozsahu pri všetkých testovaných parametroch. Okrem toho mali všetci muži najmenej jedno dieťa a boli v normálnej vekovej skupine pre nových otcov (24 až 37 rokov). Výsledky pre liečenú skupinu ukázali čistý nárast rôznych parametrov motility a fungovania spermií, čo viedlo k záveru: „Astaxantín môže byť zlepšením funkcie spermií skupiny pacientov použitý na zníženie idiopatickej neplodnosti u mužov.“ Vidíme teda, že tento antioxidant môže pomôcť zlepšiť funkčnosť a pohyblivosť spermií u plodných aj neplodných mužov.

Navrhované použitie:

Všeobecne sa odporúča použitie Astaxantínu z prírodného zdroja alebo ako doplnok výživy na báze 40 mg / deň alebo menej – väčšina klinických štúdií používa dávku v rozmedzí 6 – 12 mg – užívanú s vysoko kvalitným tukom alebo ihneď pred jedlom.

Syntetický astaxantín sa vyrába v laboratóriu a predáva sa vo forme doplnkov, je však potrebné sa mu vyhnúť, pretože je vyrobený z petrochemických látok, ktoré spôsobujú poškodenie voľnými radikálmi v tele.

Tento antioxidant môže stáť za preskúmanie a rozhovor so poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o tom, či máte podozrenie, že na Vašu neplodnosť prispieva neplodnosť mužského faktora, narušená funkcia imunitného systému a / alebo zápal. Pri konzumácii prírodného astaxantínu nie sú hlásené žiadne problémy s bezpečnosťou.  Ak užívate nejaké lieky, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako ich pridáte do svojho programu.

Zhrnutie a ďalšie možne účinky

Astaxanthin je červenkastý pigment, ktorý patrí do skupiny chemických látok nazývaných karotenoidy. Prirodzene sa vyskytuje v určitých riasach a spôsobuje ružové alebo červené sfarbenie lososa, pstruha, homára, krevety a iných morských plodov.

Astaxanthin sa užíva orálne na liečbu Alzheimerovej choroby, Parkinsonovej choroby, mŕtvice, vysokého cholesterolu. Tiež chorôb pečene, makulárnej degenerácie súvisiacej s vekom (strata zraku súvisiaca s vekom) a prevencie rakoviny. Používa sa tiež na metabolický syndróm, čo je skupina stavov, ktoré zvyšujú riziko srdcových chorôb, mŕtvice a cukrovky. Používa sa tiež na zlepšenie cvičebného výkonu, zníženie poškodenia svalov po cvičení a zníženie bolesti svalov po cvičení. Astaxantín sa tiež užíva, aby sa zabránilo spáleniu, zlepšilo sa spanie, a tiež pri syndróme karpálneho tunela, dyspepsii, Astaxanthin a podpora mužskej plodnosti, pri prejavoch menopauzy a reumatoidnej artritíde.

Astaxanthin sa nanáša priamo na pokožku na ochranu pred spálením, na redukciu vrások a na ďalšie kozmetické výhody.

V potravinách sa používa ako farbivo na výrobu lososov, krabov, kreviet, kurčiat a vajec. V poľnohospodárstve sa astaxantín používa ako doplnok výživy/stravy pre kurčatá produkujúce vajcia.

Astaxantín je antioxidant. Tento účinok znamená, že môže chrániť bunky pred poškodením. Mal by tiež zlepšiť fungovanie imunitného systému. Podporuje a bojuje boj proti voľným radikálom. Doporučujeme Vám preveriť kvalitu produktu- odkiaľ pochádza.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16110353/

https://natural-fertility-info.com/studies-male-infertility.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4584338/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3721213/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16110353/