• Doprava zadarmo nad 40 €

pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy v tehotenstve – trápi Vás? Tu nájdete niekoľko rád

Pálenie záhy v tehotenstve – trápi Vás? Tu nájdete niekoľko rád

Pálenie záhy v tehotenstve – trápi Vás? Tu nájdete niekoľko rád 1024 683 SuperGreens®

Ak vás páli tehotenská záha – pálenie záhy v tehotenstve, určite nie ste sami! V skutočnosti tehotenské pálenie záhy postihuje 8/10 žien v určitom okamihu počas ich 9 mesiacov a – ako už pravdepodobne viete – môže byť dosť nepríjemné. Zistilo sa, že približne 1/4 žien pociťuje pálenie záhy počas tehotenstva v prvom trimestri, 1/3 žien v druhom trimestri a 3/4 žien v treťom trimestri. Takže, zatiaľ čo niektoré veci sa s postupujúcim tehotenstvom zlepšujú, tehotenské pálenie záhy, aj keď je neškodné, sa, žiaľ, pravdepodobne zhorší.

Našťastie existujú niektoré riešenia a lieky na pálenie záhy v tehotenstve, ktoré boli vyskúšané a testované.

Pálenie záhy je, keď máte pocit pálenia v hrudníku. Nepríjemný pocit sa môže pohybovať hore hrdlom. Môžete mať aj horkú alebo kyslú chuť v zadnej časti hrdla.

Stáva sa to kvôli refluxu kyseliny, ku ktorému dochádza, keď sa žalúdočná kyselina pohybuje zo žalúdka do pažeráka. Ezofág je trubica, ktorá prenáša potravu, tekutinu a sliny do žalúdka. Sval nazývaný dolný pažerákový zvierač sedí medzi pažerákom a žalúdkom. Otvára sa, aby jedlo mohlo prejsť, a potom sa zatvára, aby sa kyselina nevrátila späť do pažeráka. Ak sa však zvierač neuzavrie správne, kyselina sa môže dostať do vášho pažeráka a spôsobiť pálenie záhy.

Čo spôsobuje pálenie záhy v tehotenstve?

Horná časť žalúdka má ventil na zadržiavanie jedla, ktoré ste prehltli, a žalúdočnej kyseliny, ktorá trávi vaše jedlo. Tehotenský hormón progesterón uvoľňuje túto chlopňu, čo znamená, že žalúdočná kyselina a niekedy čiastočne natrávené jedlo sa môže vtlačiť späť do vašej potravinovej trubice (pažeráka). Keď sa to stane, môžete pocítiť pálenie v hrudníku.

Pálenie záhy, poruchy trávenia a reflux sú v tehotenstve bežné.

Na začiatku tehotenstva môže pálenie záhy alebo poruchy trávenia zhoršiť vašu rannú nevoľnosť. V neskoršom tehotenstve vám rastúce dieťa stláča žalúdok, takže ste náchylnejšia na pálenie záhy a poruchy trávenia.

S väčšou pravdepodobnosťou dostanete pálenie záhy, ak:

 • ste mali pálenie záhy alebo poruchy trávenia predtým, ako ste boli tehotná
 • ste boli v minulosti tehotná
 • ste v neskoršom štádiu tehotenstva

Povedzte svojej pôrodnej asistentke alebo lekárovi, ak vaše pálenie záhy v tehotenstve nezmizne. Ťažké, pretrvávajúce pálenie záhy môže byť príznakom preeklampsie, vážneho ochorenia, ktoré sa môže vyskytnúť v neskorom tehotenstve.

Ako môžem zabrániť páleniu záhy počas tehotenstva?

Často je to jednoducho prípad pokusu a omylu, aby ste zistili, ktoré potraviny vás najviac ovplyvňujú – a potom sa im vyhýbate.

 • Časté jedenie malých jedál namiesto veľkých jedál s odstupom niekoľkých hodín zabráni tomu, aby sa váš žalúdok príliš naplnil a tlačil sa pod bránicu.
 • Pokúste sa jesť hlavné jedlo dňa v čase obeda. Jedzte večerné jedlo skoro večer, aby ho vaše telo stihlo stráviť skôr, ako pôjdete spať.
 • Vyhnite sa korenistým, jedlám bohatým na chute, mastným a vyprážaným jedlám a všetkému, čo spúšťa vaše príznaky. Čokoláda, paradajky, ovocné šťavy, čaj a káva môžu tiež zhoršiť vaše pálenie záhy. Mnoho ľudí zisťuje, že potraviny obsahujúce cesnak tiež zhoršujú ich pálenie záhy.
 • Niektoré lieky môžu zhoršiť vaše pálenie záhy, ale nemeňte ani neprestaňte užívať lieky bez toho, aby ste sa najprv porozprávali so svojou pôrodnou asistentkou alebo lekárom.
 • Pite vodu radšej medzi jedlami ako s jedlom. Pitie počas jedenia riedi vaše tráviace šťavy, čo znamená, že nefungujú tak dobre, aby rozložili jedlo.
 • Skúste obmedziť šumivé nápoje, ak ich máte často, pretože môžu zhoršiť pálenie záhy.
 • Po jedle sa snažte sedieť vzpriamene, pretože ležanie môže zhoršiť trávenie. V posteli si oprite hlavu a ramená o niekoľko vankúšov alebo zdvihnite čelo postele o 10 až 15 cm pomocou pevných predmetov, ako sú tehly alebo drevo.
 • Pálenie záhy môže byť tiež horšie, ak fajčíte. Je to ďalší dôvod, prečo prestať, pretože fajčenie je škodlivé pre vaše dieťa.

Toto sú niektoré z najbezpečnejších a najlepších spôsobov, ako sa zbaviť pálenia záhy, keď ste tehotná:

 • Vložte důveru do jogurtu. Jeho probiotiká a upokojujúca textúra robia z jogurtu skvelú možnosť na uhasenie pálenia záhy – alebo aspoň trochu uhasiť plamene.
 • Pite mlieko s medom. Podľa Americkej asociácie pre tehotenstvo môže byť lyžica medu zmiešaná v pohári teplého mlieka práve to, čo potrebujete na neutralizáciu kyseliny spôsobujúcej pálenie záhy.
 • Doprajte si mandle. Hryzenie hrsti mandlí môže poskytnúť úľavu od pálenia záhy, pretože tieto orechy majú nižšiu kyslosť ako ostatné.
 • Jedzte ananás alebo papáju. Niektorým ženám pomohli tráviace enzýmy v ananáse a papáji zmierniť príznaky. Konzumácia tohto ovocia po jedle môže pomôcť tráveniu a znížiť riziko pálenia záhy.
 • Skúste trochu zázvoru. Pravdepodobne ste vedeli, že zázvor je dobrý liek na podráždený žalúdok. Vďaka tomu je tiež užitočným kandidátom na boj proti páleniu záhy. Spomedzi mnohých výhod zázvoru môže znížiť zápal a zabrániť tomu, aby žalúdočná kyselina putovala do pažeráka.
 • Žuvajte žuvačku bez cukru. Ďalšou účinnou metódou na skrotenie popálenia je žuvanie žuvačky bez cukru. Jedna štúdia zistila, že žuvanie žuvačky bez cukru počas 30 minút po jedle môže znížiť reflux kyseliny.

Aloe Vera

Rovnakým spôsobom pomáha aloe vera upokojiť pálenie záhy a môže vám poskytnúť úľavu, keď vás páli záha v tehotenstve. Jednoducho rozotrite gél na hrudník a hrdlo, aby ste pomohli znížiť zápal.

Nakladaná šťava/ uhorky

Nakladaná šťava, naplnená zdravými enzýmami a vysokou hladinou kyseliny, je ďalšou impozantnou tekutinou, ktorá môže pomôcť normalizovať hladinu žalúdočnej kyseliny a zlepšiť trávenie.

Sóda bikarbóna

Je to zriedkavé, ale existujú ženy, ktoré majú príliš veľa kyseliny v žalúdku. Ak všetky ostatné prírodné prostriedky na pálenie záhy zlyhajú, skúste zmiešať 1/8 čajovej lyžičky sódy bikarbóny s vodou. Popíjajte pomaly. To by mohlo pomôcť neutralizovať nadmerné množstvo kyseliny.

Kokosové mlieko

Kokosová voda je ďalším vynikajúcim spôsobom, ako neutralizovať hladinu kyseliny v žalúdku. Ak nie ste zvyknutí konzumovať kokos, pite ho s mierou. Môže to viesť k nepravidelným pohybom čriev.

Masticha

Mnoho ľudí v súčasnosti uprednostňuje mastichovú žuvačku pred bežnou liečbou pálenia záhy a porúch trávenia, pretože rieši príčinu symptómov a nielen symptómy samotné.

Mastichová guma alebo „slzy Chiosu“, ako ju poznajú v Grécku, sa zbiera zo stromu Pistacia Lentiscus, ktorý sa vyskytuje iba na gréckom ostrove Chios. Kombinácia jeho antibakteriálnych, protiplesňových, antioxidačných a protizápalových vlastností mu umožňuje nielen poskytnúť úľavu od nepríjemných symptómov, ale aj napraviť príčinu vašich symptómov.

Mastichová guma sa môže použiť aj ako proaktívny doplnok trávenia. Denným užívaním môžete pomôcť chrániť svoj žalúdok a črevá pred dlhým zoznamom bežných gastrointestinálnych problémov uvedených vyššie.

Vyhnite sa spúšťačom pálenia záhy

Niektoré jedlá a nápoje môžu vyvolať pálenie záhy. Pokúste sa im vyhnúť, ak je to možné.

 • kofeín (ako je čokoláda, sóda, káva a čaj)
 • Alkohol
 • Fajčenie
 • Paradajky
 • Horčica
 • Pikantné jedlá
 • Tuky a potraviny
 • Šumivé nápoje

Záver

Všetky tieto zmeny, ktoré sa dejú vo vašom tele, môžu viesť k niektorým veľmi nepríjemným vedľajším účinkom, vrátane poruchy trávenia, žalúdočnej nevoľnosti a pálenie záhy v tehotenstve. Našťastie existuje veľa preventívnych opatrení a prírodných prostriedkov, ktoré je možné bezpečne použiť pri liečbe pálenia záhy počas tehotenstva. Ak pociťujete extrémne nepohodlie alebo bolesť, dohodnite si schôdzku so svojím lekárom, aby ste prediskutovali akékoľvek ďalšie možné liečby pálenia záhy alebo lieky, ktoré môžete užívať počas tehotenstva.

Zdroje:

https://americanpregnancy.org/healthy-pregnancy/pregnancy-health-wellness/heartburn-during-pregnancy/#:~:text=If%20you%20are%20experiencing%20heartburn,a%20glass%20of%20warm%20milk

https://www.healthline.com/health/digestive-health/ginger-for-acid-reflux#benefits

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16246942/