• Doprava zadarmo nad 40 €

bolesť žalúdka zo stresu

Bolesť žalúdka zo stresu

Bolesť žalúdka zo stresu

Bolesť žalúdka zo stresu 640 360 SuperGreens®

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vám pred tým, ako urobíte niečo stresujúce, dostanú „motýle“ do žalúdka? Alebo prečo máte po hádke pocit, že máte žalúdok „zviazaný do uzlov“? Mali ste niekedy stretnutie s toaletou, ktoré trvalo dlhšie, ako ste očakávali, a nebolo to spôsobené ničím, čo ste jedli? Žalúdočné problémy sú jedným z najčastejších príznakov stresu a úzkosti, preto bolesť žalúdka zo stresu.

Výskumníci identifikovali silné spojenie medzi črevom a mozgom. Rovnako ako mozog, aj črevo je plné nervov. Obsahuje najväčšiu oblasť nervov mimo mozgu, pričom tráviaci trakt a mozog zdieľajú mnoho rovnakých nervových spojení.

Či už ide o jednu nervy drásajúcu udalosť alebo chronické starosti a stres v priebehu času, stres si môže vyžiadať fyzickú daň na vašom tráviacom systéme. Keď máte úzkosť, niektoré hormóny a chemikálie, ktoré vaše telo uvoľňuje, vstupujú do vášho tráviaceho traktu, kde zasahujú do trávenia. Majú negatívny vplyv na vašu črevnú flóru (mikroorganizmy, ktoré žijú v tráviacom trakte a podporujú trávenie) a znižujú tvorbu protilátok. Výsledná chemická nerovnováha môže spôsobiť množstvo gastrointestinálnych stavov.

Bežné črevné symptómy a stavy súvisiace so stresom zahŕňajú:

 • tráviace ťažkosti
 • žalúdočné kŕče
 • hnačka
 • zápcha
 • strata chuti do jedla
 • neprirodzený hlad
 • nevoľnosť
 • syndróm dráždivého čreva (IBS)
 • a peptické vredy

Akonáhle trpíte jedným z týchto stavov, samotný stav sa môže stať zdrojom úzkosti a výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života.

Šesť tipov na zníženie stresu a úzkosti

Hoci je stres bežnou súčasťou života a nedá sa mu vyhnúť, je tu dobrá správa. Môžete zvládnuť svoj stres tak, aby znížil jeho dopad na váš žalúdok. Tu je šesť tipov, ktoré vám môžu pomôcť znížiť stres A súvisiace problémy s bruškom – bolesť žalúdka zo stresu.

1* Robte si krátke prestávky a dýchajte. Keď sa to urobí správne, môže to naozaj pomôcť. Každých pár hodín prestaňte s tým, čo robíte, a urobte jednu minútu pomalého, tichého hlbokého dýchania. Budete prekvapení výsledkami. Vaše dýchanie by malo byť veľmi pomalé, tiché a cez nos. Pri nádychu vytlačte žalúdok a pri výdychu ho nechajte vyfúknuť.

2* Stačí povedať „nie“. Snaha robiť všetko a potešiť všetkých po celú dobu je spoľahlivým receptom na stres. Poznajte svoje limity, a keď ste blízko k ich dosiahnutiu, neprijímajte ďalšie povinnosti.

3* Cvičte alebo robte jogu. Fyzická aktivita je skvelý spôsob, ako znížiť stres, aj keď je to len pätnásť minút denne. Keď cvičíte, vaše telo uvoľňuje chemikálie nazývané endorfíny, ktoré interagujú s receptormi vo vašom mozgu a vyvolávajú vo vašom tele pozitívny pocit.

4* Namiesto toho, aby ste sa stresovali vecami, ktoré nemôžete ovládať, sa zamerajte na veci, ktoré môžete ovplyvniť, napríklad ako sa rozhodnete reagovať na problémy. Vaša reakcia je vaša voľba, vrátane toho, ako budete reagovať na problémy so žalúdkom. Akceptovanie žalúdočných problémov zníži vašu úzkosť a obmedzí vaše príznaky. Obavy o svoj žalúdok len zhoršujú vaše príznaky.

5* Denne počúvajte vedené relaxačné cvičenie. Nielenže sa pri tom budete cítiť uvoľnene, ale väčšina ľudí zažije aj pocit pokoja, ktorý potom trvá celé hodiny.

6*Vyhľadajte pomoc terapeuta, ktorý sa špecializuje na úzkosť. Často je príliš ťažké vysporiadať sa s chronickými obavami a komplikovanou úzkosťou sami. Skúsený kognitívno-behaviorálny terapeut bude vedieť, čo má robiť.

Znížiť stres a jeho vplyv na žalúdok(bolesť žalúdka zo stresu) si vyžaduje úsilie. Tieto návrhy môžu fungovať, ak ich správne implementujete a ak z nich urobíte dennú prioritu. Avšak očakávanie okamžitých výsledkov a 100% absencia symptómov len zvýši vašu frustráciu a symptómy. Prijatie určitého stupňa žalúdočných ťažkostí je dôležité.

Prestaňte fajčiť, aby ste zabránili refluxu

Fajčenie môže oslabiť sval, ktorý ovláda dolný koniec hltana a umožní kyseline zo žalúdka cestovať nesprávnym smerom späť nahor, čo je proces známy ako reflux. Reflux spôsobuje príznaky pálenia záhy a môže spôsobiť alebo zhoršiť žalúdočné vredy a zápalové stavy čriev. Fajčenie je tiež dôležitým rizikovým faktorom rakoviny žalúdka.

Jedzte správne, aby ste pomohli tráveniu

Je veľmi jednoduché stráviť svoj pracovný život jedením v pohybe alebo za stolom, hltaním jedla medzi stretnutiami a potom sa večer napchávať pred televízorom. Ale stravovanie týmto spôsobom môže spôsobiť zmätok s naším tráviacim systémom.

Aby ste predišli problémom, dodržujte niekoľko základných pravidiel:

 • S jedlom sa neponáhľajte. Nájdite si čas na pomalé jedlo. Skúste si medzi sústami položiť vidličku a každé sústo poriadne prežuť.
 • Neprejedajte sa. Znížte veľkosť porcií v čase jedla alebo skúste zjesť 4 až 5 malých jedál namiesto 3 veľkých.
 • Jedzte pravidelne a snažte sa nevynechávať jedlá.
 • Vyhnite sa konzumácii veľkého jedla tesne predtým, ako idete spať. Posledné jedlo zjedzte aspoň 2 až 3 hodiny pred ležaním.
 • Uistite sa, že máte dostatok vody na pitie.

Znížte nadváhu, aby ste porazili pálenie záhy

Ak máte nadváhu, tuk na bruchu vyvíja tlak na váš žalúdok a môže spôsobiť pálenie záhy.

Zhadzovanie niekoľkých kilogramov môže zmierniť príznaky trávenia, ako je pálenie záhy a iné žalúdočné ťažkosti súvisiace s kyselinou.

Nárazové pitie spôsobuje poruchy trávenia súvisiace s kyselinami

Mierne pitie nepoškodí váš tráviaci systém, ale nadmerné pitie zvyšuje produkciu kyseliny v žalúdku a môže spôsobiť pálenie záhy a zhoršiť ďalšie tráviace poruchy. Nárazové pitie je definované ako pitie 8 alebo viac jednotiek alkoholu na 1 udalosť u mužov a pitie viac ako 6 jednotiek na 1 udalosť u žien.

Prírodné prostriedky a bolesť žalúdka zo stresu

Ashwagandha alebo Withania somnifera patrí do skupiny bylín nazývaných „adaptogény“. Adaptogény ovplyvňujú systémy a hormóny v tele, ktoré regulujú stresovú reakciu človeka.

Ashwagandha má dlhú históriu používania v tradičnej indickej alebo ajurvédskej medicíne. Malá klinická štúdia z roku 2019 skúmala účinnosť ashwagandhy na stres a úzkosť.

8-týždňovej štúdie sa zúčastnilo 58 účastníkov s vnímaným stresom. Každý účastník náhodne dostal jednu z troch terapií: extrakt z Ashwagandhy v dávkach buď 250 miligramov (mg) denne alebo 600 mg denne, alebo placebo. Účastníci, ktorí užívali ashwagandhu, vykazovali menej stresového hormónu kortizolu ako tí v skupine s placebom. Zaznamenali tiež zlepšenie kvality spánku. Účastníci, ktorí užili 600 mg ashwagandhy, hlásili výrazne zníženú hladinu stresu. Účastníci, ktorí užívali nižšiu dávku ashwagandhy, však nezaznamenali zníženie stresu.

V ďalšej štúdii z roku 2019 dostalo 60 účastníkov s miernou úzkosťou 250 mg ashwagandhy alebo placeba počas 60 dní. Tí, ktorí užívali bylinu, preukázali významné zníženie niektorých mier úzkosti, ale nie iných.

Mäta

Má antispazmodické vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať kŕče a nepríjemné pocity v žalúdku. Navyše má príjemnú vôňu, ktorá má upokojujúce účinky na nervy. Poskytuje tiež úľavu od pálenia záhy, poruchy trávenia a pomáha pri upokojení žalúdočných kyselín, ktoré ničia výstelku žalúdka.

Zázvor

Zázvorový čaj je účinný nielen pri liečbe stresovaného žalúdka, ale aj pri liečbe žalúdočnej nevoľnosti. Pravidelné pitie šálky zázvorového čaju vám môže pomôcť predchádzať mnohým tráviacim zdravotným problémom. Zabraňuje tvorbe nežiaducich plynov tým, že jedlo rýchlejšie pretláča cez črevá. Zázvor pomáha tiež pri liečbe nevoľnosti a zvracania v dôsledku žalúdočnej nevoľnosti.

Vyskúšajte upokojujúce difúzne oleje alebo vonné tyčinky

Je známe, že bylinné kadidlá alebo éterické oleje používané ako aromatické difuzéry pomáhajú niektorým ľuďom pre úzkosť a pri bolesť žalúdka zo stresu.

Kúpte si produkty s upokojujúcimi bylinkami, ako je harmanček, levanduľa alebo ruža. Postupujte podľa pokynov produktu. Skombinujte to s časom a priestorom pre seba, keď máte boľavý žalúdok.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6979308/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6750292/