• Doprava zadarmo nad 40 €

Superpotravina banán: Chráni pred chorobami

Superpotravina banán: Chráni pred chorobami

Superpotravina banán: Chráni pred chorobami 600 400 SuperGreens®

Banán: je nielen chutný, ale aj zdravý

Vďaka príjemnej chuti je banán (Musa paradisiaca) jednou z najpopulárnejších a najviac konzumovaných superpotravín. Obsahuje pre organizmus životne dôležité rastlinné živiny, vitamíny a minerály. Prispieva k zachovaniu zdravia a liečeniu mnohých chorôb. Je vysoko efektívny vitalizátor, jeho konzumácia Vás naplní energiu, banánová diéta podporuje chudnutie.

Banán obsahuje – v závislosti od odrody a stupňa zrelosti – 75 percent vody, 23 percent sacharidov, 2,6 percent rastlinnej vlákniny, 1 percento bielkovín, a iba 0,3 percenta tuku. Má veľmi vysoký obsah vitamínov A, B2, B3, B9, PP a vitamínu C, a v menšej miere aj vitamín E.
Je bohatý na vitamín B6, ktorý hrá významnú úlohu v trieštení bielkovín. Tiež fosfor, vápnik, draslík, horčík, meď a železo: konzumáciou jedného zrelého banánu môžeme okamžite doplniť vypotené minerálne látky. Obsah železa podporuje množenie červených krviniek, jeho pomocou môžeme ľahko predísť chudokrvnosti a liečiť ju.

V banáne sa nachádzajúce významné množstvo draslíka (obsahuje pätinu odporúčanej dennej dávky), prispieva k riadnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému a znižuje vysoký krvný tlak, riziko mŕtvice, tvorby obličkových kameňov a u detí vzniku astmy. Obsahuje aj viac druhov jednoduchých cukrov, sacharózu, glukózu a fruktózu, taktiež sacharidy, takže jeho konzumáciou dostáva organizmus okamžitú energiu. Reguluje hladinu cukru a inzulínu v krvi, preto sú banány – s mierou – odporúčané aj ľuďom s cukrovkou.

Podporuje detoxikáciu

Aj keď má vysoký obsah kalórií, niet sa čoho obávať, veď rastlinné vlákniny (jeden banán pokrýva 15 percent dennej potreby vláknin) podporujú pohyb čriev, znižujú chuť k jedlu a spôsobujú pocit sýtosti, takže sa ľuďom držiacim niektorú diétu vyslovene odporúčajú. Vďaka vláknine banán zlepšuje trávenie, podporuje očistu čriev a detoxikáciu. 
Banán je jedným z najlepších prírodných vitalizátorov, takmer okamžite dopĺňa energiu. Toto dokazuje aj výskum vedcov z Appalache State University (apalačská štátna univerzita), ktorý ukazuje, že pred, alebo počas športovej aktivity zjedený banán prevyšuje energizujúci účinok športových nápojov.

Konzumácia čerstvého banánu znižuje nepríjemné príznaky žalúdočného vredu, takisto aj tvorbu žalúdočných kyselín, preto je veľmi vhodný pri pálení záhy a refluxe. Okrem toho má schopnosti hojenia rán, urýchľuje proces hojenia v oblasti vredu. Zlepšuje náladu, pomáha predchádzať problémom s pamäťou.