• Superpotraviny sú najlepším zdrojom vitamínov

koreň Maca

Účinky koreňa Maca | Ako pomáha superpotravina Ánd?

Účinky koreňa Maca | Ako pomáha superpotravina Ánd?

Účinky koreňa Maca | Ako pomáha superpotravina Ánd? 600 400 SuperGreens®

Iba 100 gramov koreňa Maca pokrýva štvornásobok potrebnej dennej dávky vitamínu C. Avšak nie iba pre toto sa oplatí zaradiť túto výnimočnú superpotravinu pochádzajúcu z Ánd do nášho jedálneho lístka. Koreň Maca totiž vynikajúco posilňuje imunitu a zvyšuje výkon, preto sa vďaka jeho konzumácii budeme cítiť sviežejší a vitálnejší.

Rastlina Maca (Lepidium meyenii) je zelenina príbuzná reďkovke, rastie na vysoko položených plochách Ánd, hlavne v Peru. Jej zdraviu prospešné a liečivé účinky poznali už aj Inkovia. Uvedomovali si, že koreň Maca veľmi dobre a pomerne rýchlo zvýši energetickú hladinu organizmu, čím zvyšuje aj výdrž. U mužov zvyšuje potenciu, preto ho nazývali aj peruánskym ženšenom, čím poukazovali na schopnosť oboch rastlín zvyšovať vášeň.

Koreň pre ochranu zdravia

Z liečebného hľadiska je najcennejšou časťou dužina koreňa Maca, v ktorom sa nachádzajú najdôležitejšie aktívne živiny rastliny. Jej výživové hodnoty sú priam očarujúce, čo je príčinou toho, že koreň Maca dostala svoje zaslúžené miesto aj v rodine superpotravín.
100 gramov koreňa Maca obsahuje takmer štvornásobok potrebnej dennej dávky vitamínu C organizmu. Tento pomer je pri medi 300, železe 82, draslíku 57 percent, ale je bohatá aj na zinok, vápnik, mangán, vitamíny B2, B3 a B6, bielkoviny, flavonoidy, steroly, animokyseliny a vlákniny.

Antioxidačný posilňovať imunity

Koreň Maca vďačí za svoje antioxidačné účinky predovšetkým mimoriadne vysokému obsahu vitamínu C a svojim flavonoidom. Tieto zložky sú schopné eliminovať premnožené voľné radikály. Preto aj riziko vzniku rakoviny, zápalov, srdcovo – cievnych ochorení, a tiež predísť poškodeniu DNA, čo spôsobuje urýchlenie starnutia. Aj koncentrovaný obsah bielkovín prispieva k tomu, že koreň Maca vynikajúco posilňuje imunitu, zlepšuje obranyschopnosť organizmu a pomáha zničiť škodlivé mikroorganizmy.

Športovcom sa vyslovene odporúča

Nakoľko koreň Maca dokáže jedinečnou kombináciou svojich bielkovín, minerálnych látok a vitamínov rýchlo zvýšiť energetickú hladinu a udržať ju dlho na vysokej úrovni, je vyslovene vhodný pre športovcov a pre tých, ktorí vykonávajú ťažkú fyzickú a namáhavú duševnú činnosť. Jeho konzumácia nielenže zabezpečí výdrž a zníži pocit únavy, ale dokonca zvyšuje aj schopnosť koncentrácie. Jeho ďalšou výhodou je, že vďaka obsahu aminokyselín a bielkovín podporuje rast svalov. Toto dokazuje aj výskum vedcov anglickej univerzity Northumbria University. Počas tohto výskumu po dobu 14 dní podávali mužom výťažok z koreňa maca a placebo, ktorí pred kúrou aj po nej bicyklovali štyridsať kilometrov. Zistilo sa, že u tých, ktorí dostali výťažok z koreňa Maca, sa ich výkon značne zvýšil, a podľa ich výpovedí sa zlepšila aj ich sexuálna potencia.

Zlepšuje plodnosť

Koreň Maca podporuje plodnosť niekoľkými spôsobmi súčasne. Zvýši hladinu testosterónu a serotonímu, a podobne ako afrodiziaká, zvýši prekrvenie v panvovej oblasti, čím zvyšuje mužskú potenciu – túto jeho vlastnosť si uvedomovali už aj peruánski indiáni. V prípade impotencie môže byť mimoriadne účinný, preto sa nie náhodou považuje za prírodnú viagru. Koreň Maca zlepšuje plodnosť aj zvýšením kvality spermií (podporuje pohyb spermií) a ich množstva. U žien podporuje oplodnenie reguláciou hladiny estrogénu.

Menštruácia a menopauza

Pomocou koreňa Maca je možné u žien v strednom veku znížiť mieru a častosť návalov tepla a zmien nálady spôsobené hormonálnymi zmenami, ktoré súvisia s menopauzou. Príčinou je, že účinné látky rastliny pomáhajú udržať prirodzenú hormonálnu rovnováhu organizmu, preto môže nahradiť užívané syntetické náhrady hormónov, alebo antidepresív.
Tiež vďaka priaznivému vplyvu na hormonálny systém je možné konzumáciou koreňa Maca zmierniť menštruačné (predmenštruačné) kŕče, a tiež napraviť nepravidelnú alebo príliš silnú menštruáciu.

Skrášli pokožku, predchádza depresii

Pomocou koreňa Maca môžeme ovplyvniť nielen hormóny, ktoré regulujú menštruáciu a plodnosť. Jeho pravidelnou konzumáciou sa môžeme nadobro rozlúčiť aj s vyrážkami, ktoré sú spôsobené hormonálnymi poruchami, čo sa osvedčilo byť účinné u oboch pohlaví.
Podporuje činnosť mozgu, zmierňuje napätie, zvýšením hladinu serotonínu môže byť konzumácia koreňa Maca mimoriadne užitočná aj pre tých, ktorí trpia depresiou. Navyše tu nehrozia žiadne vedľajšie účinky ako pri užívaní antidepresív.

Prospeje aj kostiam

Pridajme si koreň Maca do svojho jedálneho lístka a budeme si môcť všimnúť jeho priaznivý vplyv aj na naše kosti. Predovšetkým vďaka obsahu mangánu a vápnika vďačíme za to, že koreň Maca prispieva k spomaleniu procesu rednutia kostí, udržiava ich zdravé a pevné.

Najlepšie je konzumovať ho v podobe prášku

Napriek tomu, že koreň Maca je dostupný aj v surovom stave, jeho používanie si vyžaduje opatrnosť. Ak si ho pripravíme nevhodným spôsobom, môže spôsobiť vážne tráviace poruchy. Preto si radšej vyberme koreň Maca v práškovej forme, z ktorého stačí zjesť denne 1-2 polievkové lyžice.

Kontraindikácie

V prípade tehotenstva, zväčšenia štítnej žľazy (struma a srdcových ochorení sa o konzumácii koreňa Maca poraďme so svojím lekárom!

Zdroje:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/herbs-and-spices/health-benefits-of-maca.html
http://nutritiondata.self.com/facts/custom/2193874/0
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928177/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184420/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3856628/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19781622

  • Bio Maca prášok

  • -20% superum c

    Superum C