• Doprava zadarmo nad 40 €

diéty 2022 Diéty 2022 - Nikdy nie je zlý čas na to, aby ste sa viac zamysleli nad palivom, ktoré si dávaš do tela. Vyberte si jednu z najpopulárnejších diét.

Top diéty 2022 – 10 najpopulárnejších diét

Top diéty 2022 – 10 najpopulárnejších diét

Top diéty 2022 – 10 najpopulárnejších diét 865 560 SuperGreens®

Pandémia priniesla tento rok veľké zmeny v životnom štýle ľudí, od miesta, kde pracujú, cez spôsob socializácie až po to, čo jedia. Tieto zmeny naďalej formujú vnímanie a správanie spotrebiteľov novými spôsobmi, najmä v oblasti zdravia a výživy. S ohľadom na to uvádzame prehľad hlavných trendov( diéty 2022)stravovania očakávaných pre tento a budúci rok:

1. Cukor – NIE!(nové „Keto“)

Ak má existovať jedno zdravotné tvrdenie, ktoré bude vládnuť regálom v roku 2022, je populárna verzia „Keto“. Radi ju nazývajú „Sugar Sucks“( v preklade cukor je na hovno). Pôvodná diéta „True Keto“ prinútila svojich nasledovníkov dostať sa do ketózy tým, že jedli prevažne tuky (70 % alebo viac z celkovej stravy). Jesť také vysoké hladiny tuku spôsobilo, že rýchlo schudli, pretože ich telá prešli zo spaľovania sacharidov (glukózy) na spaľovanie tukov (ketónov). Ale keď sa „keto“ stalo hlavným prúdom, nasledovníci čoraz viac nazývajú svoje diéty „keto“, pokiaľ dosahujú iba dve kľúčové „keto“ metriky: cukor na dne a nízke čisté sacharidy.

Spotrebitelia  tejto diety zvyčajne chcú vysoký obsah bielkovín (na rozdiel od tradičného keto, ktorý obmedzuje bielkoviny na maximálne 20 % celkovej stravy), mierny obsah tuku z vysokokvalitných zdrojov (tj mandle, kokos, avokádo) a extrémne nízky obsah cukrov. S nie viac ako 4 g čistých sacharidov (čo sa vypočíta ako celkové sacharidy mínus vláknina, mínus cukor, alkohol, mínus alulóza)..

2. Imunita vedie

COVID je naďalej jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich každý jeden trend a stravovacie návyky nie sú výnimkou. Ako pomaly vstupujeme do sveta po COVID, zdravie a wellness naďalej vládnu nad nákupnými rozhodnutiami spotrebiteľov. V skutočnosti Svetová zdravotnícka organizácia oznámila stravovacie usmernenia, ktoré zdôrazňujú „dôležitosť vyváženej stravy pre udržanie silného imunitného systému“ a obsahuje odporúčanie konzumovať 4 porcie ovocia a 5 porcií zeleniny každý deň.

„Super“ potraviny na podporu imunity sú všetko s vysokým obsahom vitamínu C (od grapefruitov po brokolicu) a vitamínu E (od orechov po avokádo). Ďalšími trendovými potravinami na posilnenie imunitného systému sú baza, zelený čaj (s vysokým obsahom antioxidantov), ​​vitamín D (zo slnka alebo z jedla, ako sú vajcia) a cesnak.

3. Rastlinná strava – flexitariáni

Rastlinná strava sa stáva dominantnou. Okrem riešenia spotrebiteľských trendov v oblasti udržateľných potravín a dobrodružného stravovania je konzumácia rastlín plne v súlade s odporúčaniami zdravej výživy na podporu všeobecnej pohody a imunity. Produkty so známymi superpotravinami – ako sú bobule, quinoa, chia semienka a avokádo – sú obzvlášť príťažlivé vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a antioxidantov. Trend „rastlinného pohonu“ je o tom, že spotrebitelia jedia väčšinu (90 % alebo viac) rastlinných potravín, ale nevynímajúc dobre dostupné kuracie stehno z voľného chovu alebo mäsovú guľôčku kŕmenú trávou. Pre hnutie založené na rastlinách je obzvlášť dôležité konzumovať proteíny pochádzajúce z rastlinných zdrojov. Napríklad proteín z tekvicových semien, mandľový proteín, hrachový proteín a konopný proteín. Adaptogény, vrátane „celotelových“ podporných zložiek, ako je ashwagandha, kurkuma a huby reishi, sú tiež veľmi obľúbené medzi rastlinným davom. Táto strava je tiež skvelá pre planétu, pretože rastliny majú oveľa nižšiu uhlíkovú stopu ako zvieratá. 

Flexitariánska strava je primárne vegetariánska s občasným zaradením mäsa alebo rýb. Početné štúdie ukázali, že posun smerom k prevažne rastlinnej strave je spojený s nižšou telesnou hmotnosťou a zníženým výskytom chronických ochorení, vrátane zlepšených markerov metabolického zdravia, krvného tlaku a zníženého rizika cukrovky 2.

Neexistuje jediný spôsob, ako dodržiavať flexitariánsku diétu, pokiaľ ide o počet konzumácií živočíšnych produktov za týždeň alebo o celkovú dennú hodnotu jedál, pokiaľ ide o porcie produktov, celozrnných výrobkov atď. diéty 2022 

4. Paleo (opäť)

Táto diéta, ktorá trvá už 10 rokov a môže sa pochváliť vyznamenaním, že mnohí sa k nej vracajú rok čo rok, tvrdí, že by sme sa všetci mali stravovať tak, ako to robili naši predkovia jaskynní ľudia. To znamená konzumovať väčšinu základných potravín pre lovcov a zberačov, ako sú bobule, orechy a mäso voľne ulovených zvierat (ryby, kuracie mäso atď.). Paleo diéta tiež podporuje konzumáciu niektorých vysokoúčinných bielkovín, ako je srvátka kŕmená trávou a kolagénové peptidy. Keďže jaskynní ľudia boli nepoľnohospodári, táto strava zakazuje všetko, čo si vyžaduje priemyselné poľnohospodárske techniky, vrátane obilnín, pšenice, kukurice a spracovaných potravín, ako je cukor.

5. Nejedzte (aspoň chvíľu) – IF

„Prerušovaný pôst“ si získava na popularite a očakávame, že v roku 2022 bude dominovať veľkej časti sveta stravovania. Tento „spôsob stravovania“ zahŕňa v skutočnosti nejesť väčšinu dňa a zastancovia hovoria, že pomáha ľuďom prirodzene schudnúť tým, že reguluje hormóny a trávenie. Metóda 16/8 je najobľúbenejšou verziou. Vďaka tomu obmedzujú osoby, ktoré sa stravujú denne, na prísny 8-hodinový blok (t. j. od poludnia do 20:00 hod.) a „pôst“ (nejesť) na ďalších 16 hodín (tj od 20:00 do 12:00 nasledujúceho dňa). ). V praxi to znamená vynechanie raňajok a žiadne jedlá striktne po večeri.

6. Diéta MIND

Diéta MIND(Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay – Stredomorská intervencia DASH pre neurodegeneratívne oneskorenie) je to, čo by sa stalo, keby stredomorská strava a DASH diéta mali dieťa zamerané na mozog a zdravie. Jej cieľom je pomôcť mozgu ľudí – znížením rizika vzniku Alzheimerovej choroby a iných typov demencie. Zatiaľ čo vedecká komunita je rozdelená na to, či to funguje alebo nie, niektoré skoré štúdie sú sľubné. Z praktického hľadiska je diéta v podstate stredomorská diéta s nízkym obsahom sodíka. Väčšinou na rastlinnej báze, s veľkým zameraním na „skutočné potraviny“, ako je ovocie, zelenina, celozrnné výrobky, orechy. Ryby okrem mliečnych výrobkov s nízkym obsahom tuku a sodíka. Plusom je pridanie akýchkoľvek „superpotravín“, o ktorých je známe, že podporujú zdravie mozgu, ako je kurkuma, horká čokoláda, brokolica a omega-3 mastné kyseliny.

7. Nízky FODMAP

V Spojených štátoch je syndróm dráždivého čreva (IBS) na vzostupe. V skutočnosti sa odhaduje, že neuveriteľných 10-15% dospelej populácie trpí príznakmi IBS (hoci len 5-7% dospelých bolo diagnostikovaných). Výsledkom je, že počet ľudí, ktorí hľadajú diétne stratégie na boj so svojimi príznakmi, je enormný, pričom postihnutí minú ročne na liečbu približne 10 miliárd dolárov.

Existuje iba jedna klinicky odporúčaná diéta na liečbu IBS: diéta s nízkym obsahom fermentovateľných sacharidov. Známa ako diéta s nízkym obsahom FODMAP, vďaka čomu je táto diéta jednou z našich najlepších diét pre rok 2022. FODMAP predstavuje päť kľúčových položiek, ktoré sú v strave zakázané. Sú to: fermentovateľné oligosacharidy (ako pšenica a strukoviny), disacharidy (ako mlieko a jogurt), monosacharidy (ako figy, med a väčšina ovocia s obsahom fruktózy) a polyoly (ako černice a liči). Tieto sacharidy sú známe tým, že spúšťajú nepríjemné tráviace symptómy, ako je plynatosť a nadúvanie, a ich eliminácia sa ukázala ako skvelý spôsob boja proti IBS úplne bez liekov. Pri vytváraní občerstvenia pre túto konkrétnu diétu zvážte zloženie s protizápalovými prísadami.

8. Stredomorská strava

Stravovací režim sa už dlho považuje za zlatý štandard výživy, prevencie chorôb, zdravia a dlhovekosti. Stredomorská strava je bohatá na zeleninu, ovocie, ryby, orechy, strukoviny (fazuľa, šošovica, hrach, cícer) a olivový olej. Výrazne obmedzuje spracované potraviny a cukor, ako aj červené mäso a prirodzene poskytuje široké spektrum protizápalových antioxidantov.

Početné štúdie ukázali, že ľudia, ktorí žijú v krajinách hraničiacich so Stredozemným morom a naďalej jedia tradičnú stravu regiónu, žijú dlhšie a majú nižší výskyt chronických chorôb vrátane srdcových chorôb, ktoré sú stále najčastejším zabijakom mužov aj žien. Ukázalo sa tiež, že podporuje lepšiu kvalitu spánku a chráni pred depresiou.

Stredomorská strava je nutrične vyvážená a poskytuje pestrú škálu jedál a chutí. Je to však štýl stravovania, nie diéta orientovaná na pravidlá. Neexistujú žiadne pokyny pre konkrétne porcie, kalorické ciele alebo konfigurácie jedál. To znamená, že môžete schudnúť jednoducho tým, že presuniete svoj príjem od spracovaných potravín smerom k väčšiemu množstvu vlákniny a produktov bohatých na živiny.

9. DASH diéta

Na druhom mieste je DASH diéta. DASH je skratka pre Dietary Approaches to Stop Hypertension, ale nie je to len pre ľudí s vysokým krvným tlakom. DASH propaguje Národný inštitút srdca, pľúc a krvi.

Tento plán si požičiava prvky stredomorskej stravy, ale je to veľmi špecifický stravovací vzorec, ktorý bol dôkladne preskúmaný. Okrem toho, že DASH je účinná pri znižovaní krvného tlaku, v štúdiách sa preukázalo, že podporuje chudnutie, chráni zdravie srdca, ako aj znižuje riziko cukrovky 2. typu, metabolického syndrómu a niektorých druhov rakoviny. DASH odporúča konkrétne porcie z rôznych skupín potravín v závislosti od dennej potreby kalórií.

10. Volumetrika

Očakáva sa, že zvýšenie telesnej hmotnosti v dôsledku COVID-19 ovplyvní záujem spotrebiteľov o stratégie a produkty na zníženie hmotnosti v nasledujúcich mesiacoch. Trendovým príkladom je volumetrická diéta.diéty 2022 

Volumetrická diéta si v poslednej dobe získava pozornosť. Údajne pomáha ľuďom zhodiť kilá a zároveň im umožňuje jesť, kým sa necítia sýti. Pre mnohých spotrebiteľov to predstavuje realistickejšiu možnosť ako iné diéty na chudnutie, ako je keto diéta alebo prerušovaný pôst. Keďže zdôrazňovanie nízkokalorických potravín s vysokým obsahom vody, ako sú polievky na báze vývaru, netučné mlieko a neškrobová zelenina.

Či už v rámci novoročného predsavzatia prehodnocujete svoje stravovacie návyky, alebo ste riešili nejaké zdravotné problémy, ktoré vás prinútili pozrieť sa na svoj jedálniček druhýkrát. Nikdy nie je zlý čas na to, aby ste sa viac zamysleli nad palivom, ktoré si dávate do tela. Vyberte si jednu z najpopulárnejších diet – diéty 2022

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/5-studies-on-the-mediterranean-diet

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482514/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5216044/

  • fitform fibre dietny pripravok

    FitForm Fibre

  • FitForm Flora

    FitForm Flora

  • fitform slim na chudnutie

    FitForm Slim