• Doprava zadarmo nad 40 €

Výživové trendy 2022 - pozrieme sa na štyri nové trendy na celom svete: Rastlinná strava, posilnenie imunity, chute domova, a transparentnosť, bezpečnosť

Výživové trendy 2022- čo bude in?

Výživové trendy 2022- čo bude in?

Výživové trendy 2022- čo bude in? 1024 768 SuperGreens®

Pandémia viedla k nezvratným zmenám v správaní spotrebiteľov. Keď spotrebitelia zostali doma po väčšiu časť roka 2020, vytvorili si nový súbor preferencií, zvykov a očakávaní v oblasti  jedla a nápojov – výživové trendy 2022.

To, čo dnes spotrebitelia hľadajú v potravinárskom a nápojovom priemysle, je veľmi odlišné od obdobia pred pandémiou a tieto nové očakávania tu zostanú aj po roku 2022.

Správa „Trendy potravín a nápojov, ktoré treba sledovať v roku 2022 a ďalej“ skúma trendy, ktoré budú formovať potravinársky a nápojový priemysel v nasledujúcich rokoch. V tejto správe sa pozrieme na štyri nové trendy na celom svete:

  • Rastlinné potraviny,
  • zložky na posilnenie imunity,
  • Chute domova, a
  • Transparentnosť, bezpečnosť a udržateľnosť.

Ďalšie oblasti zmien sa budú týkať:

Zdravie

Po ťažkostiach v živote, ktoré priniesla pandémia, sa spotrebitelia viac ako kedykoľvek predtým zaujímajú o rozhodnutia, ktoré sú zdravé a majú vplyv na ich vlastný prospech. Jedlo, ktoré je zdravé alebo má trvalý vplyv, sa v budúcom roku stane populárnym.

Luxus

Druhým vplyvom sú luxusné zážitky s osobitným záujmom o prémiové a jedinečné jedlá. Či už ide o prekvapivé kombinácie chutí, zaujímavé rýchle občerstvenie alebo len obyčajné nadštandardné verzie bežných jedál, spotrebitelia chcú vyskúšať nové a vzrušujúce veci.

Všímavosť

Posledným vplyvom je všímavosť. Keď sa spoločnosť vracia späť do obdobia pred pandémiou, spotrebitelia chcú byť viac vedomí toho, ako žijú svoj život. Toto zvýšené sociálne povedomie znamená, že chcú používať suroviny z miestnych zdrojov, tráviť viac času s priateľmi a nakupovať udržateľným spôsobom. Hľadanie vynaliezavých spôsobov, ako zakomponovať zvyšky do lahodných/pôžitkárskych polievok, omáčok, karí a marinád, je ďalší prístup, ktorý vám prinesie dobrý pocit.

Trend č. 1: Rastlinné potraviny

Hoci existujú značné dôkazy o tom, že sa ľudia rozhodli vyhýbať sa živočíšnym produktom už pred 2 000 rokmi, dnes žijú 4 miliardy ľudí predovšetkým na rastlinnej strave.

Globálne bude trh s mäsom z rastlín mať do roku 2030 hodnotu 85 miliárd dolárov. Pandémia len posunula rast produktov náhrady mäsa a mliečnych výrobkov.

Bol dokonca mimoriadny nárast predaja rastlinného mäsa v USA počas deviatich týždňov končiacich 2. mája 2020. Keďže pandémia spôsobila nedostatok mäsa a prudké zvýšenie cien a zatvorili závody na balenie mäsa. Vírus spôsobil, že obyčajní jedáci mäsa prešli na zmenu, pričom mnohí sa stali trvalo vegetariánmi.

Potraviny Beyond Meat a Impossible Foods sa stali veľmi populárnymi a sú silou, s ktorou treba počítať v rastlinnom mäsovom priemysle. Aj keď nie sú prví na trhu, vytvorili náhrady mäsa, ktoré chutia ako skutočné mäso.

Rastlinné potraviny, ako sú pochutiny, dipy, omáčky, syry, nátierky a smotany, zaznamenajú v nasledujúcom roku dvojnásobný až trojnásobný nárast.

Trend č. 2: Prísady na posilnenie imunity

Trh s funkčnými potravinami už roky rastie. Od vypuknutia pandémie COVID-19 sa však dopyt zvýšil. Keďže COVID-19 spôsobil, že populácia s oslabenou imunitou je zraniteľnejšia, spotrebitelia sa začali viac zaujímať o zdravé potraviny, ktoré posilňujú ich imunitný systém.

Tieto zložky, známe ako „funkčné potraviny“, tvrdia, že majú ďalšiu funkciu. Pre zdravie čriev patria medzi príklady probiotické potraviny, ktoré obsahujú prospešnú mikroflóru.  Vrátane fermentovaných potravín, ako je kefír, jogurt so živými aktívnymi kultúrami, nakladaná zelenina, tempeh, kombucha čaj, kimchi, miso a kyslá kapusta. Pri zápaloch poskytujú úľavu prísady ako kurkuma, med, extrakt zo zeleného čaju, rybí olej a zázvor.

Podľa spoločnosti Beneo odhadom 75 % spotrebiteľov plánuje kvôli pandémii jesť a piť zdravšie. Očakáva sa, že globálny trh s týmito prísadami do roku 2021 vzrastie na 117 miliónov dolárov.

Trend č. 3: Chute domova

V časoch nepokoja, stresu a neistoty spotrebitelia hľadajú útechu v potravinách, ktoré im pripomínajú šťastnejšie, menej turbulentné časy.

Podľa Medzinárodnej rady pre informácie o potravinách si mnohí spotrebitelia znovu vytvárajú zážitok z reštaurácie doma pomocou jedálnych súprav, produktov značky reštaurácií a sofistikovanejších alebo chutnejších ingrediencií od remeselných výrobcov potravín.

Rýchle spotrebiče: Ďalší populárny trend odhaľuje, že mnohí spotrebitelia si kúpili domáce spotrebiče na uľahčenie prípravy jedla.

Večera s rodinnou sa zdá byť zakorenená v našom správaní a zvykoch. Pred pandémiou 18 % domácností večeralo spoločne doma každý deň. Teraz sa toto číslo zvyšuje.

Trend č. 4: Transparentnosť, bezpečnosť a udržateľnosť

Podľa spotrebiteľského prieskumu Innova z roku 2020 traja z piatich globálnych spotrebiteľov uviedli, že majú záujem „dozvedieť sa viac o tom, odkiaľ ich jedlo pochádza a ako sa vyrába“. Pojem „čisté označenie“ preto presahuje rámec zložiek. Je potrebná transparentnosť, pokiaľ ide o potraviny, ktoré sú organické alebo bez prísad, a spoločnosti musia spotrebiteľom ukázať, že potraviny vyrobili udržateľne a humánne.

Objavuje sa čoraz väčší počet technológií na zlepšenie transparentnosti, vrátane rádiofrekvenčného I.D. sledovanie zložiek v celom dodávateľskom reťazci a bezdrôtové/inteligentné technológie, ako sú neviditeľné čiarové kódy.

Teraz, keď sú výrobcovia a spotrebitelia  skúsenejší v súvislosti s pandémiou, očakáva sa, že zameranie sa presunie smerom k udržateľnosti.

ADM, spoločnosť zaoberajúca sa potravinárskymi technológiami, zistila, že takmer dve tretiny spotrebiteľov chcú, aby ich výber potravín mal pozitívny vplyv na životné prostredie. V správe Lux Research The Food Company of 2050 sa tiež uvádza „zvyšujúca sa udržateľnosť“ ako kritický faktor pre zvýšenie povedomia o značke a podielu na trhu.

Emocionálne zdravie ako výživové trendy 2022 : Adaptogény a prírodné liečivá

Emocionálna pohoda je definovaná ako ‚schopnosť úspešne zvládať životný stres a adaptovať sa na zmeny a ťažké časy. Tieto výzvy môžu zahŕňať zvládanie emočných reakcií, napr. úzkosť a depresia a ich častý spoločník, stres.

Môžeme očakávať, že emocionálne zdravie bude trendom v budúcom roku, pričom spotrebitelia budú po posledných dvoch rokoch bezprecedentných nepokojov vyhľadávať produkty a postupy na zmiernenie stresu. Hashtag #emotionalwellness je momentálne označený v 395 000 príspevkoch, zatiaľ čo #emotionalwellnessmatters je označený v 10,6 000 príspevkoch, čo je niečo, čo môžeme očakávať, že v priebehu budúceho roka bude stúpať.

Tu je to, čo môžeme očakávať na sociálnych sieťach:

Prírodné a alternatívne potraviny a technologické riešenia

Adaptogény napr. bylinky a huby ako nástroj na podporu prirodzenej schopnosti tela vysporiadať sa so stresom. Doplnky s ashwagandhou zaznamenali v roku 2021 nárast predaja v USA o 3,995, uvidíme, čo prinesie rok 2022…

Produkty obsahujúce magické prísady napr. „svätá“ bazalka, reishi, maca, ženšen a kurkuma, ktoré pomáhajú znižovať stres a majú za cieľ poskytnúť celkový pocit pohody.

Všímavosť a dostupnosť meditácie

Globálna pandémia nevyhnutne spôsobila stres a neistotu, čo viedlo k nárastu konverzácií na platformách sociálnych médií o tom, ako zvládať stres. Určite môžeme očakávať, že uvidíme viac takýchto rozhovorov, ktoré sa pravdepodobne zamerajú na cvičenia všímavosti a dýchacie techniky a začlenenie výživy a doplnkov do našej každodennej rutiny.

Dostupnosť meditácie a všímavosti sa bude len uľahčovať a môže sa stať, že tieto praktiky sú začlenené do sociálnych platforiem bez potreby sťahovania externej aplikácie.

Už sme videli ukážku Snapchatu The Headspace Mini, nástroj na všímavosť a sprostredkovanie v aplikácii, ktorý sa zameriava na povzbudenie priateľov a rodiny, aby sa zapojili do aktivity ako kolektív, a nie jednotlivci.

Nebude to dlho trvať, kým Instagram a Tik Tok naskočia do rozbehnutého vlaku sprostredkovania a všímavosti, vďaka čomu budú dostupnejšie ako kedykoľvek predtým.

Kurkuma

 Ďalšia zložka, ktorá sa používa už tisíce rokov v ajurvédskom liečiteľstve a tradičnom varení. Predpokladá sa, že sa  kurkuma po niekoľkých rokoch objavi na scéne wellness ešte väčší rozmach na potravinárskej scéne – konkrétne v „balených potravinách, ako sú cereálie, kyslá kapusta a dokonca aj rastlinnú zmrzlinu.

Zemiakové mlieko

Môže byť zemiakové mlieko ďalšou veľkou vecou, ktorá vstúpi do sektora alternatív vegánskeho mlieka? Inovatívna značka DUG upútala pozornosť odborníkov, od kupujúcich Waitrose, ktorí sú nadšení z joho udržateľnosti, ako aj z krémovej chuti. Keďže na trh s mliečnymi výrobkami naďalej prenikajú alternatívne mlieka, existuje dobrý dôvod domnievať sa, že popularita rastlinného mlieka bude naďalej rásť.

Zdroje:

https://kadence.com/en-us/food-and-beverage-trends-to-watch-in-2022/

https://www.beneo.com/

https://www.innovamarketinsights.com/insight-solutions/consumer-insights

https://www.luxresearchinc.com/the-food-company-of-2050-executive-summary