• Doprava zadarmo nad 40 €

Existujú dva druhy minerálov: makrominerály a stopové minerály. Potrebujete väčšie množstvo makrominerálov. Zahŕňajú vápnik , fosfor, horčík, sodík , draslík , chlorid a síru. Potrebujete len malé množstvo stopových minerálov. Zahŕňajú železo , mangán, meď, jód, zinok, kobalt, fluorid a selén. Väčšina ľudí získava potrebné množstvo minerálov konzumáciou širokej škály potravín – pestrá strava. V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť minerálny doplnok – doplnok stravy. Ľudia, ktorí majú určité zdravotné problémy alebo užívajú nejaké lieky, môžu potrebovať prijímať menej jedného z minerálov. Napríklad ľudia s chronickým ochorením obličiek musia obmedziť potraviny s vysokým obsahom draslíka. Vegetariáni a vegáni zas potrebujú niektoré...Minerály (minerály) sú životne dôležité pre vaše zdravie a udržiavanie optimálnej hladiny minerálov je nevyhnutné, aby ste sa cítili čo najlepšie. Napriek tomu veľa ľudí neprijíma v strave dostatok minerálov. Minerály

Minerály – dôležité látky pre telo

Minerály – dôležité látky pre telo

Minerály – dôležité látky pre telo 750 500 SuperGreens®

Minerály sú dôležité, aby vaše telo zostalo zdravé a silné. Vaše telo využíva minerály na mnoho rôznych úloh, vrátane udržiavania správneho fungovania kostí, svalov, srdca a mozgu a dokonca metabolizmus. Minerály sú tiež dôležité pre tvorbu enzýmov a hormónov.

Existujú dva druhy minerálov: makrominerály a stopové minerály. Potrebujete väčšie množstvo makrominerálov. Zahŕňajú vápnik , fosfor, horčík, sodík draslík , chlorid a síru. Potrebujete len malé množstvo stopových minerálov. Zahŕňajú železo , mangán, meď, jód, zinok, kobalt, fluorid a selén.

Väčšina ľudí získava potrebné množstvo minerálov konzumáciou širokej škály potravín – pestrá strava. V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť minerálny doplnok – doplnok stravy. Ľudia, ktorí majú určité zdravotné problémy alebo užívajú nejaké lieky, môžu potrebovať prijímať menej jedného z minerálov. Napríklad ľudia s chronickým ochorením obličiek musia obmedziť potraviny s vysokým obsahom draslíka. Vegetariáni a vegáni zas potrebujú niektoré vitamíny a minerály doplniť.

Vápnik

Väčšina vápnika v tele sa používa na udržanie silných kostí a zubov. Určité množstvo vápnika je tiež potrebné na reguláciu srdcového tepu spolu s ďalšími svalovými funkciami. Vápnik sa používa aj v iných metabolických funkciách, ako je nervový prenos a intracelulárna signalizácia.

Podľa odborníkov dospelí potrebujú 700 mg vápnika denne. Toto by sa malo dať konzumovať v rámci zdravej výživy. Mliečne výrobky a niektoré druhy zelenej listovej zeleniny (nie špenát) majú vysoký obsah vápnika.

Fosfor

Fosfor sa tiež používa na posilnenie kostí a zubov. Je to preto, že fosfor sa nachádza v kostiach v hydroxyapatite, soli fosforečnanu vápenatého.

Fosfor sa v tele využíva aj na mnohé iné účely. Je hlavnou štruktúrnou zložkou bunkových membrán. Nachádza sa aj v genetickom materiáli, ako je DNA a RNA.

Fosfor má tiež dôležitú úlohu pri zásobovaní tela energiou. Jednou z najznámejších energetických zlúčenín, ktoré obsahujú fosfor, je adenozíntrifosfát (ATP). Táto molekula môže uchovávať energiu vo svojich väzbách. Keď sa tieto väzby prerušia, energia sa uvoľní a môže sa použiť na napájanie procesov vyžadujúcich energiu.

Podľa lekárov dospelí potrebujú 550 mg fosforu denne. Opäť by to malo byť konzumované prostredníctvom zdravej výživy. Červené mäso, mliečne výrobky a ryby obsahujú vysoké množstvo fosforu.

Horčík

Horčík sa používa vo viac ako 300 biochemických reakciách v tele. Pomáha premieňať sacharidy a tuky na energiu. Používa sa tiež pri syntéze proteínov a nukleových kyselín, ako je DNA a RNA. Horčík sa používa aj v bunkovej signalizácii.

Okrem toho má horčík štrukturálnu úlohu, najmä v zuboch a kostiach.

Množstvo horčíka, ktoré potrebujete, závisí od vášho pohlavia. Podľa odporúčaní muži potrebujú 300 mg denne; zatiaľ čo ženy potrebujú iba 270 mg. Horčík sa nachádza v celozrnných výrobkoch, orechoch a zelenej listovej zelenine.

Sodík

Sodík pomáha kontrolovať vodnú rovnováhu v bunkách, ako aj objem krvi a krvný tlak. Podieľa sa aj na nervových vzruchoch a spojeniach.

Podľa odborníkov by sme nemali skonzumovať viac ako 2,4 g sodíka (to sa vzťahuje na 6 g soli – chloridu sodného). Mnoho ľudí bojuje s konzumáciou vyššieho množstva ako je 2,4 g sodíka. Môže to byť spôsobené tým, že sodík sa nachádza v spracovaných potravinách.

Chlorid

Chlorid je dôležitý pre trávenie, pretože v žalúdku tvorí kyselinu chlorovodíkovú. Táto kyselina pomáha ničiť škodlivé baktérie, ktoré sa môžu dostať do jedla.

Množstvo chloridu, ktoré telo potrebuje, závisí od vášho veku. Dospievajúci a dospelí do 50 rokov by mali prijať 2,3 gramu denne. Starší ľudia vyžadujú postupne nižšie dávky.

Draslík

Draslík, podobne ako sodík, pomáha kontrolovať vodnú rovnováhu tela. Nedávny výskum tiež naznačil, že draslík môže pomôcť znížiť krvný tlak.

Je potrebné, aby dospelí prijali 3 500 mg draslíka denne. Dobrým zdrojom draslíka je mäso, niektoré ryby, mliečne výrobky a ovocie a zelenina.

Síra

Síra je potrebná pri výrobe chrupaviek a iných tkanív.

Odporúčaná denná dávka pre síru neexistuje; Avšak ministerstvo zdravotníctva odporúča, aby adekvátne požiadavky na síru možno získať od pestrej a vyváženej stravy. Síru bohaté potraviny sú tie, ktoré obsahujú bielkoviny, ako je mäso, ryby a tak ďalej.

Mikrominerály (stopové minerály)

Existuje viac ako 12 mikrominerálov. Hlavné sú:

 • železo
 • Meď
 • Zinok
 • mangán
 • jód
 • selén

Mikrominerály nie sú potrebné v takom veľkom množstve ako mikrominerály, pretože sa vo všeobecnosti používajú ako katalyzátory v enzýmových reakciách.

Presnejšie povedané, telo potrebuje menej ako 100 mg denne každého mikrominerálu.

Železo

Železo sa podieľa na prenose kyslíka v tele. Robí to tak, že pomáha vytvárať molekuly hemoglobínu v krvi a molekuly myoglobínu vo svaloch.

Množstvo železa, ktoré by mali dospelí prijať, závisí od ich pohlavia. Podľa odporúčaní by muži mali denne skonzumovať 8,7 mg železa; zatiaľ čo ženy by mali prijať 14,8 mg. Medzi potraviny, ktoré obsahujú železo, patrí pečeň, mäso a tmavozelená listová zelenina.

Meď

Meď je dôležitá pre metabolizmus železa. Oxiduje totiž železo na formu, ktorá je potrebná na tvorbu červených krviniek. Meď telo používa aj na boj proti voľným radikálom.

Je potrebné, aby dospelí skonzumovali 1,2 mg medi denne. To sa dá dosiahnuť konzumáciou orechov, mäkkýšov a vnútorností.

Zinok

Zinok je dôležitý pre hojenie rán. Zúčastňuje sa tiež mnohých metabolických procesov, pretože je súčasťou mnohých enzýmov.

Podľa doktorovmnožstvo zinku, ktoré potrebujú dospelí, závisí od ich pohlavia. Muži potrebujú 5,5 – 9,5 mg zinku denne; zatiaľ čo ženy potrebujú 4-7 mg denne.

Zinok nájdete v červenom mäse a hydine, navyše ho možno konzumovať z mnohých obilnín, ktoré sú obohatené o zinok.

Mangán

Mangán je súčasťou enzýmu prítomného v mitochondriách buniek. Tento enzým, známy ako mangán superoxiddismutáza (MnSOD), je zodpovedný za boj proti voľným radikálom.

Mangán je tiež súčasťou ďalších metabolických enzýmov a je nevyhnutný pre tvorbu zdravých kostí a tiež kolagénu, ktorý sa využíva pri hojení rán.

Mangán sa nachádza v niekoľkých zdrojoch vrátane čaju, orechov a obilnín.  Podľa Úradu pre výživu a výživu Lekárskeho inštitútu by muži starší ako 18 rokov mali prijať 2,3 mg mangánu denne; zatiaľ čo ženy (nad 18 rokov) by mali konzumovať 1,8 mg denne.

Jód

Jód sa používa pri produkcii hormónov štítnej žľazy, ako je trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4). Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú mnoho systémov v tele vrátane mozgu, kostry a orgánov.

Dospelí by mali skonzumovať 0,14 mg jódu denne. Jód je prítomný v morských rybách a mäkkýšoch. Nachádza sa aj v niektorých obilninách – aj keď to môže závisieť od typu pôdy, v ktorej sa rastliny pestujú.

Selén

Selén tvorí v tele selenoproteíny, čo sú bielkoviny spojené so selénom. Existuje najmenej 25 rôznych selenoproteínov s mnohými rôznymi funkciami. Patrí medzi ne regulácia hormónov štítnej žľazy, obrana proti oxidačnému stresu, regulácia rastu buniek, napomáhanie spermatogenéze atď.

Množstvo selénu, ktoré potrebujete skonzumovať, závisí od vášho pohlavia.  Muži potrebujú 0,075 mg denne; zatiaľ čo ženy potrebujú iba 0,06 mg denne. Môže sa konzumovať prostredníctvom mäsa, rýb a orechov – najmä para orechov.

Ostatné mikrominerály

Medzi ďalšie mikrominerály patria:

 • beta karotén
 • bór
 • chróm
 • kobalt
 • fluorid
 • molybdén
 • nikel
 • kremík

Záver

Sú životne dôležité pre vaše zdravie a udržiavanie optimálnej hladiny minerálov je nevyhnutné, aby ste sa cítili čo najlepšie. Napriek tomu veľa ľudí neprijíma v strave dostatok minerálov. Ovplyvnená je naša imunita, pleť, spánok, stres, kosti, kĺby, metabolizmus vody.

Napriek tomu je ľahké zvýšiť príjem minerálov, pretože mnohé potraviny, vrátane výživných potravín uvedených vyššie, sú plné rôznych minerálov.

Skúste do svojho jedálnička pridať niektoré alebo všetky potraviny z tohto zoznamu, aby ste zvýšili príjem minerálov, znížili riziko ochorenia a zlepšili celkovú kvalitu stravy.

Aké potraviny obsahujú tieto užitočné látky?  Nachádzajú sa v potravinách, ako sú obilniny, chlieb, mäso, ryby, mlieko, mliečne výrobky, orechy, ovocie (najmä sušené ovocie) a zelenina.

Zahŕňajú okrem iného vápnik a železo a nachádzajú sa v:

 • mäso
 • obilniny
 • ryby
 • mlieko a mliečne potraviny
 • ovocie a zelenina
 • orechy

Minerály sú potrebné z 3 hlavných dôvodov:

 • budovanie silných kostí a zubov
 • kontrola telesných tekutín vo vnútri a mimo buniek
 • premena jedla, ktoré jete, na energiu

Máte na výber mnohé doplnky: z produktov pre zdravie organizmu, kozmetika, krémy a vitamínov. Cena je rôzna, ale starostlivosť o zdravie je dôležitá. Robite to pre vás a váš pokoj na duši. prosím, porozprávajte sa so svojím lekárok, nie všetky sú vhodné pre deti a dojčiace, tehotné ženy.

Zdroje

 1. http://www.najah.edu/
 2. http://dining.unt.edu/nutrition/nutrition_brochures/Minerals.pdf
 3. http://web.mit.edu/athletics/sportsmedicine/wcrminerals.html
 4. http://facweb.northseattle.edu/sbusch/Lecture_13.pdf
 5. http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Calcium.aspx
 6. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Calcium-HealthProfessional/
 7. http://www.umm.edu/altmed/articles/phosphorus-000319.htm
 8. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/phosphorus/
 9. http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Iodine.aspx
 10. www.nhs.uk/…/Other-vitamins-minerals.aspx
 11. http://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
 12. http://www.umm.edu/altmed/articles/magnesium-000313.htm
 13. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/magnesium/
 14. http://extension.usu.edu/files/publications/publication/FN_220.pdf
 15. http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09354.html
 16. http://www.nal.usda.gov/fnic/DRI/DRI_Water/269-423.pdf
 17. www.bbc.co.uk/science/humanbody/body/factfiles/stomach/stomach.shtml
 18. http://www.umm.edu/ency/article/002417rec.htm
 19. http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09355.html/
 20. http://www.umm.edu/altmed/articles/potassium-000320.htm/
 21. http://www.health.harvard.edu/newsweek/Listing_of_vitamins.htm
 22. http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Iron.aspx
 23. http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/dietary_sources_iron.html
 24. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/copper/
 25. http://ohioline.osu.edu/hyg-fact/5000/5560.html
 26. http://www.csua.berkeley.edu/~wuhsi/elements.html
 27. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/manganese/
 28. iom.edu/…/RDA%20and%20AIs_Vitamin%20and%20Elements.pdf
 29. http://lpi.oregonstate.edu/infocenter/minerals/iodine/