• Doprava zadarmo nad 40 €

Jód, nazývaný aj jodid, je druh minerálu, ktorý sa prirodzene nachádza v zemskej pôde a vodách oceánov. Mnohé slané vody a potraviny rastlinného pôvodu obsahujú jód a tento minerál je najviac dostupný v jodizovanej soli. Je dôležité prijímať dostatok jódu v strave. Reguluje hormóny, vývoj plodu a ďalšie. Ak sú vaše hladiny jódu nízke, váš lekár vám môže odporučiť suplementáciu. Doplnky by ste nemali užívať bez toho, aby ste sa najskôr poradili so svojím lekárom.Nedostatok jódu možno diagnostikovať iba testami moču. Príznaky nízkych hladín jódu sa primárne detegujú prostredníctvom symptómov štítnej žľazy, ako sú: viditeľná struma štítna žľaza, ktorá je bolestivá alebo citlivá na dotyk dýchacie ťažkosti, najmä pri ležaní ťažkosti s prehĺtaním únava extrémne pocity chladu, napriek normálnym teplotám strata vlasov depresie mozgová hmla neúmyselné zvýšenie telesnej hmotnosti

Jód ako dôležitý minerál

Jód ako dôležitý minerál

Jód ako dôležitý minerál 1024 556 SuperGreens®

Jód, nazývaný aj jodid, je druh minerálu, ktorý sa prirodzene nachádza v zemskej pôde a vodách oceánov. Mnohé slané vody a potraviny rastlinného pôvodu obsahujú jód a tento minerál je najviac dostupný v jodizovanej soli.

Je dôležité prijímať dostatok jódu v strave. Reguluje hormóny, vývoj plodu a ďalšie. Ak sú vaše hladiny jódu nízke, váš lekár vám môže odporučiť suplementáciu. Doplnky by ste nemali užívať bez toho, aby ste sa najskôr poradili so svojím lekárom.

Jód je minerál, ktorý je potrebný v strave na zabezpečenie správneho fungovania štítnej žľazy. Hormóny štítnej žľazy hrajú dôležitú úlohu v širokom spektre telesných funkcií, vrátane metabolizmu, zdravia kostí, imunitnej odpovede a vývoja centrálneho nervového systému.

Jód pomáha premieňať hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH) na trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4). Táto premena je dôležitá pre správne fungovanie štítnej žľazy. Nerovnováha jódu môže viesť k nadmernej alebo nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. Odporúčaný príjem jódu od 14 rokov je 150 mikrogramov(mcg) pre mužov aj ženy. Počas tehotenstva je to 220 mcg, počas dojčenia stúpa na 290 mcg.

Jedlo je najlepším zdrojom jódu

Množstvo jódu v potravine závisí od toho, koľko jódu je v zdroji.

Množstvo jódu v pôde, kde sa pestujú plodiny alebo kde sa zviera chová na mäso, ovplyvní množstvo jódu v potravinách. Produkty z mora sú dobrým zdrojom jódu. Hladiny jódu v potravinách sa líšia podľa toho, odkiaľ pochádzajú. V ovocí a zelenine sa môže pohybovať od 10 mcg na kilogram sušiny až po 1 gram.

Kvôli tejto variácii je obsah jódu v potravinách často približný.

Tu sú niektoré dobré zdroje jódu:

 • Morské riasy: 1 gram (g) celých alebo listových morských rias obsahuje od 16 do 2 984 mcg jódu
 • Jodizovaná soľ: Štvrtina čajovej lyžičky alebo 1,5 g obsahuje 71 mcg alebo 47 percent dennej hodnoty
 • Pečená treska: 85 gramový kus obsahuje 99 mcg alebo 65 percent dennej dávky
 • Mlieko so zníženým obsahom tuku: 1 šálka obsahuje 56 mcg alebo 37 percent DD
 • Biely, obohatený chlieb: 2 plátky obsahujú 45 mcg alebo 30 percent DD
 • Vajcia: jedno veľké vajce obsahuje 24 mcg alebo 16 percent DD
 • Syr čedar: 1 unca obsahuje 12 mcg alebo 8 percent DD

Multivitamíny často obsahujú jód vo forme jodidu draselného alebo jodidu sodného. Doplnky obsahujúce kelp sú dobrým zdrojom jódu, ale doplnky by sa mali užívať so súhlasom lekára.

Podpora zdravia štítnej žľazy

Jód hrá dôležitú úlohu v zdraví štítnej žľazy pri tvorbe hormónov štítnej žľazy. Vaša štítna žľaza , ktorá sa nachádza v spodnej časti prednej časti krku, pomáha regulovať produkciu hormónov. Tieto hormóny riadia váš metabolizmus, zdravie srdca a ďalšie.

Aby sa vytvorili hormóny štítnej žľazy, štítna žľaza vychytáva jód v malých množstvách. Bez jódu môže produkcia hormónov štítnej žľazy klesnúť. „Nízka“ alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy môže viesť k stavu nazývanému hypotyreóza .

Vzhľadom na širokú dostupnosť jódu v západnej strave nie je zdravie štítnej žľazy zvyčajne ovplyvnené nízkymi hladinami jódu v Európe.

Dostatok jódu môžete získať zo stravy konzumáciou mliečnych výrobkov, obohatených potravín a slaných rýb. Jód je dostupný aj v rastlinných potravinách, ktoré rastú v pôde prirodzene bohatej na jód. Minerál môžete získať aj ochutením jedla jódovanou soľou .

Zatiaľ čo jód podporuje celkové zdravie štítnej žľazy, príliš veľa jódu môže mať negatívny vplyv na štítnu žľazu. To je dôvod, prečo by ste nemali užívať doplnky jódu bez odporúčania lekára.

Jód na riadenie hyperaktívnej štítnej žľazy

Váš lekár môže odporučiť špeciálny typ jódu nazývaný rádioaktívny jód na liečbu hyperaktívnej štítnej žľazy. Tento liek sa tiež nazýva rádiojód a užíva sa ústami. Používa sa na zničenie extra buniek štítnej žľazy, aby pomohla znížiť nadmerné množstvo hormónov štítnej žľazy.

Riziko spojené s rádioaktívnym jódom je, že môže zničiť príliš veľa buniek štítnej žľazy. To môže znížiť množstvo produkcie hormónov, čo vedie k hypotyreóze. Z tohto dôvodu sa rádioaktívny jód zvyčajne odporúča až po zlyhaní liekov proti štítnej žľaze.

Rádioaktívny jód nie je to isté ako jódové doplnky. Nikdy by ste nemali užívať doplnky jódu na hypertyreózu.

Neurologický vývoj počas tehotenstva

V tehotenstve potrebujete viac jódu. Je to preto, že príjem jódu počas tehotenstva je spojený s vývojom mozgu u plodov . Jedna recenzia zistila, že deti, ktorých matky mali počas tehotenstva nedostatok jódu, mali väčšiu pravdepodobnosť, že vyrastú s nižším IQ a inými intelektuálnymi oneskoreniami.

Odporúčaný denný príjem  jódu počas tehotenstva je 220 mcg. Pre porovnanie, odporúčané množstvo u netehotných dospelých je 150 mcg denne.

Ak ste tehotná, opýtajte sa svojho lekára na doplnenie jódu, najmä ak váš prenatálny vitamín jód neobsahuje (mnohé ho nemajú). Doplnky jódu môžu byť tiež potrebné, ak máte nedostatok minerálov.

Budete tiež musieť pokračovať v sledovaní príjmu jódu, ak dojčíte. Odporúčané denné množstvo jódu počas dojčenia je 290 mcg. Je to preto, že jód, ktorý prijímate zo stravy a suplementácie, sa prostredníctvom materského mlieka prenáša do vášho dojčaťa. Toto je kľúčové vývojové obdobie mozgu, takže dojčatá potrebujú 110 mcg denne, kým nedosiahnu vek 6 mesiacov .

Zlepšenie kognitívnych funkcií

Rovnaké neurologické výhody jódu počas tehotenstva sa môžu rozšíriť na zdravú funkciu mozgu počas detstva. To zahŕňa aj znížené riziko mentálneho postihnutia pre deti.

Je pravdepodobné, že vaše dieťa dostane všetok jód, ktorý potrebuje, prostredníctvom stravy, ale ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa jeho príjmu jódu, porozprávajte sa s jeho pediatrom .

Zlepšenie pôrodnej hmotnosti

Tak ako pri vývoji mozgu, aj jód počas tehotenstva súvisí so zdravou pôrodnou hmotnosťou. Jedna štúdia o tehotných ženách so strumou zistila , že 400 mg jódu denne po dobu šiestich až ôsmich týždňov pomáha pri náprave strumy súvisiacej s nedostatkom jódu. Na druhej strane došlo k celkovému zlepšeniu pôrodnej hmotnosti u novorodencov .

Zatiaľ, čo príjem jódu môže ovplyvniť pôrodnú hmotnosť a celkový vývoj dieťaťa, je dôležité poznamenať, že vyššie uvedená štúdia sa zamerala na ženy v rozvojových oblastiach, ktoré už mali nedostatok železa.

Pokiaľ váš lekár nezistí, že máte nedostatok jódu, užívanie doplnkov pravdepodobne neovplyvní hmotnosť vášho dieťaťa pri narodení. V skutočnosti môže zbytočné užívanie jódu spôsobiť zdravotné problémy.

Môže pomôcť pri liečbe fibrocystickej choroby prsníka

Je možné, že jódové doplnky alebo lieky môžu pomôcť pri liečbe fibrocystickej choroby prsníka . Tento nerakovinový stav je najčastejší u žien v reprodukčnom veku a môže spôsobiť bolestivé hrčky na prsiach .

Hoci existuje určitý prísľub, že jód môže pomôcť pri fibrocystickej cyste prsníka, nemali by ste sa pokúšať o samoliečbu. Jód na tento stav užívajte iba vtedy, ak vám to lekár výslovne odporučí. V opačnom prípade by ste mohli byť vystavení riziku vedľajších účinkov toxicity jódu .

Dezinfekcia vody

Jód je len jedným zo spôsobov dezinfekcie vody. To môže byť užitočné najmä vtedy, ak nemáte prístup k pitnej vode z dôvodu cestovania alebo následkov prírodnej katastrofy.

Dvoj-percentná jodová tinktúra sa môžu pridať do vody po piatich kvapkách na jeden liter čistej vody. Ak je voda zakalená, pridajte desať kvapiek na liter.

Môžu sa použiť aj jódové tablety, ale pokyny sa môžu líšiť v závislosti od výrobcu.

Napriek úlohe, ktorú môže zohrávať jód pri dezinfekcii pitnej vody, existujú aj určité obavy, že môže zvýšiť celkový príjem jódu u ľudí a viesť k nepriaznivým účinkom na zdravie. Celkový príjem jódu by nemal presiahnuť 2 mg za deň .

Ochrana pred jadrovým spadom

V prípade jadrových mimoriadnych udalostí Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča použitie jodidu draselného (KI) na ochranu štítnej žľazy pred radiačnými poraneniami. Sú dostupné vo forme tabliet a tekutých prípravkov.

Aj keď to nie je úplne spoľahlivé , čím skôr sa KI užije, tým lepšie je štítna žľaza chránená v prípade tohto druhu núdze.

S KI sú spojené vážne riziká, vrátane gastrointestinálnych ťažkostí, zápalu a alergickej reakcie. Máte tiež zvýšené riziko ochorenia štítnej žľazy. Vaše riziko komplikácií je vyššie, ak už máte ochorenie štítnej žľazy.

Príznaky nedostatku jódu

Nedostatok jódu možno diagnostikovať iba testami moču. Príznaky nízkych hladín jódu sa primárne detegujú prostredníctvom symptómov štítnej žľazy, ako sú:

 • viditeľná struma
 • štítna žľaza, ktorá je bolestivá alebo citlivá na dotyk
 • dýchacie ťažkosti, najmä pri ležaní
 • ťažkosti s prehĺtaním
 • únava
 • extrémne pocity chladu, napriek normálnym teplotám
 • strata vlasov
 • depresie
 • mozgová hmla
 • neúmyselné zvýšenie telesnej hmotnosti

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26268911

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25629792

https://www.thyroid.org/iodine-deficiency/

http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/iodine