• Doprava zadarmo nad 40 €

Selén je silný minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie vášho tela. Hrá rozhodujúcu úlohu v metabolizme a funkcii štítnej žľazy a pomáha chrániť vaše telo pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom. A čo viac, selén môže pomôcť posilniť váš imunitný systém, spomaliť mentálny úpadok súvisiaci s vekom a dokonca znížiť riziko srdcových chorôb. Selén je minerál, ktorý môže poskytnúť rôzne zdravotné výhody. Napríklad môže pomôcť s kardiovaskulárnym zdravím, kognitívnymi funkciami a zdravím štítnej žľazy.Selén je minerál, ktorý môže poskytnúť rôzne zdravotné výhody. Napríklad môže pomôcť s kardiovaskulárnym zdravím, kognitívnymi funkciami a zdravím štítnej žľazy.

Selén: Koľko ho potrebujete?

Selén: Koľko ho potrebujete?

Selén: Koľko ho potrebujete? 1024 761 SuperGreens®

Selén je živina, ktorá hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní metabolizmu hormónov štítnej žľazy a syntéze DNA a pri ochrane tela pred oxidačným poškodením a infekciou. Aj keď ste možno nikdy nepočuli o seléne, táto úžasná živina je životne dôležitá pre vaše zdravie.

Táto živina je esenciálny minerál, čo znamená, že ho musíte prijímať prostredníctvom stravy. Je potrebný len v malých množstvách, ale hrá hlavnú úlohu v dôležitých procesoch vo vašom tele, vrátane metabolizmu a funkcie štítnej žľazy.

Telo zvyčajne ukladá určité množstvo selénu v ľudskom tkanive, väčšinou v kostrových svaloch, potom, čo ho získa z potravín obsahujúcich stopové množstvá. Tieto potraviny zahŕňajú para orechy, morské plody a mäso.

Možné zdravotné benefity

Selén môže hrať úlohu v niekoľkých aspektoch ľudského zdravia, ale vedci stále robia viac klinických výskumov, aby určili vplyv tohto minerálu. Tento minerál je stopový prvok alebo živina, ktorú ľudia potrebujú, aby zostali zdraví. Hrá úlohu v mnohých telesných procesoch, vrátane:

 • reprodukcie
 • funkciu štítnej žľazy
 • produkciu DNA
 • ochrana tela pred voľnými radikálmi, čo sú nestabilné bunky, ktoré sa pohybujú po tele a môžu zvýšiť riziko chorôb vrátane rakoviny
 • chráni telo pred infekciou

Nasledujúce časti sa podrobnejšie zaoberajú niektorými možnými zdravotnými výhodami.

Selén a srdcovo-cievne ochorenia

Selenoproteíny môžu ovplyvniť zdravie srdca tým, že zabraňujú oxidačnej modifikácii lipidov alebo telesných tukov. To môže znížiť zápal a hromadenie krvných doštičiek.

Neexistujú však žiadne konzistentné klinické dôkazy , ktoré by naznačovali, že minerál znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, najmä u zdravých ľudí, ktorí už selén prijímajú z potravy. Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia s menším množstvom selénu v krvi sú vystavení vyššiemu riziku srdcových ochorení, ale iné štúdie to vyvracajú.

Kognitívny pokles

Antioxidačná aktivita selénu môže pomôcť znížiť riziko kognitívneho poklesu súvisiaceho s vekom a zhoršenia, ktoré sú výsledkom stavov, ako je Alzheimerova choroba.

Lekári však zatiaľ selén na tento účel neodporúčajú. Podobne ako v prípade zdravia srdca je stupeň vplyvu selénu na kognitívny pokles stále predmetom skúmania, podľa štúdií v časopisoch Journal of Alzheimer’s Disease Journal of Trace Elements in Medicine and Biology Evidence .

Poruchy štítnej žľazy

Selén má tiež dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravej funkcie štítnej žľazy.

Štúdie v International Journal of Endocrinology and Nature Reviews Endocrinology naznačujú, že optimálna hladina selénu v tele môže pomôcť predchádzať poruchám štítnej žľazy. To by mohlo platiť najmä pre ženy.

Prebieha však ďalší výskum, ktorý má pomôcť informovať o tom, ako môžu doplnky selénu podporovať zdravie štítnej žľazy.

Rakovina

Úloha selénu pri oprave DNA znamená, že môže hrať úlohu pri prevencii rakoviny. Podľa štúdie z roku 2016 to však môže závisieť od typu selénu a typu rakoviny, ktorú človek má .

Iné štúdie citované v prehľade z roku 2018 naznačujú, že doplnky selénu môžu mať malý vplyv na riziko rakoviny.

Selén – Pôsobí ako silný antioxidant

Antioxidanty sú zlúčeniny v potravinách, ktoré zabraňujú poškodeniu buniek spôsobenému voľnými radikálmi.  Voľné radikály sú normálne vedľajšie produkty procesov, ako je metabolizmus, ktoré sa tvoria vo vašom tele denne.

Často majú zlú reputáciu, ale voľné radikály sú nevyhnutné pre vaše zdravie. Vykonávajú dôležité funkcie vrátane ochrany vášho tela pred chorobami. Avšak veci ako fajčenie, konzumácia alkoholu a stres môžu spôsobiť prebytok voľných radikálov. To vedie k oxidačnému stresu, ktorý poškodzuje zdravé bunky.

Oxidačný stres je spojený s chronickými stavmi, ako sú srdcové choroby, Alzheimerova choroba a rakovina, ako aj predčasné starnutie a riziko mŕtvice. Antioxidanty ako tento, pomáhajú znižovať oxidačný stres udržiavaním počtu voľných radikálov pod kontrolou.

Pôsobia tak, že neutralizujú prebytočné voľné radikály a chránia bunky pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom.

Posilňuje váš imunitný systém

Váš imunitný systém udržuje vaše telo zdravé tým, že identifikuje potenciálne hrozby a bojuje proti nim. Patria sem baktérie, vírusy a parazity.

Selén hrá dôležitú úlohu v zdraví vášho imunitného systému. Tento antioxidant pomáha znižovať oxidačný stres vo vašom tele, čo znižuje zápal a posilňuje imunitu.

Štúdie ukázali, že zvýšené hladiny selénu v krvi sú spojené so zvýšenou imunitnou odpoveďou.

Na druhej strane sa ukázalo, že nedostatok poškodzuje funkciu imunitných buniek a môže viesť k pomalšej imunitnej odpovedi.

Štúdie tiež spájajú nedostatok so zvýšeným rizikom úmrtia a progresie ochorenia u ľudí s HIV, pričom sa ukázalo, že doplnky stravy vedú k menšiemu počtu hospitalizácií a zlepšeniu symptómov u týchto pacientov.

Okrem toho môžu doplnky selénu pomôcť posilniť imunitný systém u ľudí s chrípkou, tuberkulózou a hepatitídou C.

Najlepšie zdroje selénu v potrave

Našťastie veľa zdravých potravín má vysoký obsah selénu.

Nasledujúce potraviny sú skvelým zdrojom:

 • Ustrice: 238 % dennej dávky v 85 gramoch
 • Brazílske orechy: 174 % DD v jednom orechu (5 gramov)
 • Halibut: 171 % DD v 159 gramoch
 • Tuniak žltoplutvý: 167 % DD v 85 gramoch
 • Vajcia: 56 % DD v 2 veľkých vajciach (100 gramov)
 • Sardinky: 46 % DD v 4 sardinkách (48 gramov)
 • Slnečnicové semienka: 27 % DD v 28 gramoch
 • Kuracie prsia: 12 % DD v 4 plátkoch (84 gramov)
 • Huby Shiitake: 10 % DD v 1 šálke (97 gramov)

Množstvo selénu v potravinách rastlinného pôvodu sa líši v závislosti od obsahu selénu v pôde, v ktorej boli pestované.

Aké sú príznaky nedostatku?

Nedostatok selénu môže vyvolať celý rad symptómov. Najbežnejšie sú:

 • neplodnosť u mužov a žien
 • svalová slabosť, častá svalovica
 • únava a ospalosť
 • mentálna hmla
 • strata vlasov
 • oslabený imunitný systém

Nebezpečenstvo nadmerného príjmu selénu

Aj keď je selén potrebný pre dobré zdravie, nadmerné množstvo môže byť nebezpečné. V skutočnosti môže byť konzumácia vysokých dávok selénu toxická a dokonca smrteľná.

Zatiaľ čo toxicita selénu je zriedkavá, je dôležité držať sa v blízkosti odporúčaného množstva 55 mcg za deň a nikdy neprekračovať tolerovateľnú hornú hranicu 400 mcg za deň. Brazílske orechy obsahujú veľmi vysoké množstvo selénu. Nadmerná konzumácia môže viesť k toxicite selénu.

Avšak toxicita je pravdepodobnejšia pri užívaní doplnkov, ako pri konzumácii potravín obsahujúcich selén.

Príznaky toxicity selénu zahŕňajú:

 • strata vlasov
 • závraty
 • nevoľnosť
 • vracanie
 • sčervenanie tváre
 • trasenie
 • svalovica

V závažných prípadoch môže akútna toxicita selénu viesť k závažným črevným a neurologickým symptómom, srdcovému infarktu, zlyhaniu obličiek a smrti

Záver

Selén je silný minerál, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie vášho tela. Hrá rozhodujúcu úlohu v metabolizme a funkcii štítnej žľazy a pomáha chrániť vaše telo pred poškodením spôsobeným oxidačným stresom.

A čo viac, selén môže pomôcť posilniť váš imunitný systém, spomaliť mentálny úpadok súvisiaci s vekom a dokonca znížiť riziko srdcových chorôb. Selén je minerál, ktorý môže poskytnúť rôzne zdravotné výhody. Napríklad môže pomôcť s kardiovaskulárnym zdravím, kognitívnymi funkciami a zdravím štítnej žľazy.

Optimálne denné množstvo selénu pre väčšinu dospelých je 55 mcg a nedostatok selénu je zriedkavý.

Tento doplnok stravy môžu ľudia získať z potravín, ktoré ho obsahujú, a tiež si ho môžu pridávať do jedla alebo konzumovať ako doplnok. Je však potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či užívanie doplnkov selénu môže skutočne znížiť riziko ochorenia alebo pomôcť predchádzať zdravotným problémom.

Zdroje

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-Consumer/

https://content.iospress.com/articles/journal-of-alzheimers-disease/jad131805

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0946672X14001631

https://www.nature.com/articles/s41574-019-0311-6

https://www.nature.com/articles/srep19213

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6491296/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723386/