• Doprava zadarmo nad 40 €

Štítna žľaza- štítna žľaza a jej funkcia.Vaša štítna žľaza má v tele dôležitú úlohu - uvoľňuje a kontroluje hormóny štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus. Metabolizmus je proces, pri ktorom sa jedlo, ktoré prijímate do tela, premieňa na energiu. Táto energia sa používa v celom tele, aby sa zabezpečilo správne fungovanie mnohých systémov tela. Myslite na svoj metabolizmus ako na generátor. Prijíma surovú energiu a využíva ju na napájanie niečoho väčšieho..

Štítna žľaza- funkcia, poruchy, príznaky a liečba?

Štítna žľaza- funkcia, poruchy, príznaky a liečba?

Štítna žľaza- funkcia, poruchy, príznaky a liečba? 1024 341 SuperGreens®

Štítna žľaza je malá žľaza v tvare motýľa, ktorá sa nachádza na spodnej časti krku tesne pod Adamovým jablkom. Je to súčasť zložitej siete žliaz, ktorá sa nazýva endokrinný systém. Endokrinný systém je zodpovedný za koordináciu mnohých činností Vášho tela. Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus tela.

Čo robí štítna žľaza?

Vaša štítna žľaza má v tele dôležitú úlohu – uvoľňuje a kontroluje hormóny štítnej žľazy, ktoré riadia metabolizmus. Metabolizmus je proces, pri ktorom sa jedlo, ktoré prijímate do tela, premieňa na energiu. Táto energia sa používa v celom tele, aby sa zabezpečilo správne fungovanie mnohých systémov tela. Myslite na svoj metabolizmus ako na generátor. Prijíma surovú energiu a využíva ju na napájanie niečoho väčšieho.

Tento orgán riadi Váš metabolizmus pomocou niekoľkých špecifických hormónov – T4 (tyroxín, ktorý obsahuje štyri atómy jodidu) a T3 (trijódtyronín, ktorý obsahuje tri atómy jodidu). Tieto dva hormóny sú tvorené štítnou žľazou a informujú bunky tela o tom, koľko energie majú použiť. Ak štítna žľaza funguje správne, bude udržiavať správne množstvo hormónov, aby metabolizmus pracoval správnou rýchlosťou. Keď sa použijú hormóny, vytvára ich náhrady.

Na to všetko dohliada niečo, čo sa nazýva hypofýza. Hypofýza, ktorá sa nachádza v strede lebky, pod mozgom, sleduje a kontroluje množstvo hormónov štítnej žľazy v krvi. Keď hypofýza zaznamená nedostatok hormónov štítnej žľazy alebo vysokú hladinu hormónov v tele, upraví ich pomocou vlastného hormónu. Tento hormón sa nazýva hormón stimulujúci štítnu žľazu (TSH). TSH bude odoslaný do štítnej žľazy a bude informovať štítnu žľazu o tom, čo je potrebné urobiť, aby sa telo vrátilo do normálu.

Môže sa vyskytnúť niekoľko rôznych porúch, keď Vaša štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov (hypertyreóza) alebo nedostatočné množstvo (hypotyreóza).

Štyri bežné poruchy štítnej žľazy sú Hashimotova tyroiditída, Gravesova choroba, struma a zväčšené uzliny štítnej žľazy.

Hypertyreóza

Pri hypertyreóze je tento orgán nadmerne aktívny. Produkuje príliš veľa svojho hormónu(hormóny štítnej žľazy). Hypertyreóza postihuje asi 1 percento žien. U mužov je to menej časté.

Gravesova choroba je najbežnejšou príčinou hypertyreózy a postihuje asi 70 percent ľudí s nadmernou činnosťou štítnej žľazy. Uzliny na štítnej žľaze – stav nazývaný toxická nodulárna struma alebo multinodulárna struma – môžu tiež spôsobiť nadmernú produkciu hormónov v žľaze(nadmerná funkcia štítnej žľazy).

Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy vedie k príznakom, ako sú:

 • nepokoj
 • nervozita
 • zrýchlený tep srdca
 • podráždenosť
 • zvýšené potenie
 • trasenie
 • úzkosť
 • problémy so spánkom
 • tenká pokožka
 • lámavé vlasy a nechty
 • svalová slabosť
 • strata váhy
 • vypúlené oči (pri Gravesovej chorobe)

Hypotyreóza

Hypotyreóza je opakom hypertyreózy. Štítna žľaza je neaktívna a nemôže produkovať dostatok svojich hormónov.

Hypotyreózu často spôsobuje Hashimotova tyroiditída, chirurgický zákrok na odstránenie štítnej žľazy alebo poškodenie radiačnou liečbou. Väčšina prípadov hypotyreózy je mierna.

Príliš nízka tvorba hormónov štítnej žľazy vedie k príznakom, ako sú:

 • únava
 • suchá koža
 • zvýšená citlivosť na chlad
 • problémy s pamäťou
 • zápcha
 • depresia
 • pribrať
 • slabosť
 • pomalý srdcový rytmus
 • kóma

Vo väčšine prípadov nemôžete zabrániť hypotyreóze alebo hypertyreóze. V rozvojových krajinách je hypotyreóza často spôsobená nedostatkom jódu. Vďaka pridaniu jódu do kuchynskej soli je však tento nedostatok na Slovensku zriedkavý. Hypertyreózu často spôsobuje Gravesova choroba, autoimunitné ochorenie, ktorému sa nedá zabrániť. Môžete spustiť nadmernú činnosť štítnej žľazy tým, že užijete príliš veľa hormónu štítnej žľazy. Ak máte predpísaný hormón štítnej žľazy, uistite sa, že užijete správnu dávku. V zriedkavých prípadoch môže byť Vaša štítna žľaza nadmerne aktívna, ak budete jesť príliš veľa potravín obsahujúcich jód, napríklad kuchynskú soľ, ryby a morské riasy.

11 vecí, ktoré môžu mať vplyv na Vašu štítnu žľazu

 1. Stres

Stres môže narušiť zdravie rôznymi spôsobmi a jedným z nich je zhoršenie funkcie štítnej žľazy. Váš hlavný stresový hormón, kortizol, môže blokovať premenu na aktívny T3 a tiež zvýšiť nepoužiteľný reverzný T3 (rT3), tvrdí štúdia Hormóny a správanie.

Veľa pacientov zistilo, že ich problémy so štítnou žľazou začali po stresujúcej dobe v ich živote. Výskum potvrdzuje toto spojenie stres – štítna žľaza – jedna štúdia z klinickej endokrinológie hovorí, že v porovnaní s kontrolnými skupinami mali autoimunitní pacienti so štítnou žľazou pred diagnostikovaním vyššiu mieru stresových životných udalostí.

Čo robiť: Skúste jogu, meditáciu alebo iný spôsob upokojenia

 1. Nízky obsah vitamínu A

Nízka hladina vitamínu A môže spôsobiť ťažkosti pre štítnu žľazu, pretože podľa jednej štúdie sa ukázalo, že tento vitamín rozpustný v tukoch zvyšuje hladinu T3 a normalizuje TSH u žien pred menopauzou.

Čo robiť: Pravý vitamín A, ktorý sa nazýva retinol, sa nachádza iba v živočíšnych produktoch, ako sú ryby, mäkkýše, fermentovaný olej z tresčej pečene, pečeň a maslový tuk z kráv kŕmených trávou. Rastlinné karotény, predchodcu vitamínu A, sa nachádzajú v sladkých zemiakoch a mrkve, ale miera premeny na použiteľný retinol je veľmi slabá. Nezabudnite teda, pokiaľ je to možné, zjesť niektoré z týchto živočíšnych zdrojov.

 1. Nízky selén

Selén je nevyhnutný na premenu T4 na T3 v pečeni. Selén podľa niektorých výskumov tiež chráni pred autoimunitnými problémami so štítnou žľazou.

Čo robiť: Jedzte rôzne orechy a semená, ako aj ustrice.

 1. Vírusové infekcie

Štúdia v Central European Journal of Immunology informovala, že slabá reaktivácia vírusov, ako je vírus Epstein-Barr (EBV), bola spojená s autoimunitnými problémami so štítnou žľazou, ako je Hashimotova choroba.

Čo robiť: Zvážte užívanie doplnkov a vitamínov so známymi antivírusovými vlastnosťami, ako je astragalus, včelí propolis, L-lyzín, zinok alebo vitamín C. Pred užitím nových doplnkov sa vždy poraďte so svojím lekárom.

 1. Príliš veľa jódu

Zatiaľ čo jód je potrebný na produkciu hormónov štítnej žľazy, niekoľko štúdií zistilo, že zvýšený príjem jódu súvisí s prepuknutím Hashimotovej choroby.

Čo robiť: Pokračujte v prijímaní jódu zo stravy, ale dávajte pozor na to, koľko konzumujete (odporúčaná denná dávka pre dospelých je 150 mcg). Morské riasy, ako napríklad dulse, nori, kombu a arame, sú bohaté na jód.

 1. Málo železa

Podľa výskumov je železo potrebné na výrobu peroxidázy štítnej žľazy, čo je enzým používaný na výrobu hormónov štítnej žľazy.

Čo robiť: Poraďte sa so svojím lekárom a vykonajte krvný test, aby ste zistili, či máte nedostatok železa. Uistite sa, že prijímate dostatok potravín bohatých na železo.

 1. Málo medi

Štúdia z roku 2014 v časopise Biological Trace Element Research zistila, že zdravé hladiny medi môžu zvýšiť celkové hladiny T3 a T4 u mužov a žien.

Čo robiť: Najlepším spôsobom, ako získať biologicky dostupnú meď, je jesť pečeň a ustrice. Ďalším dobrým zdrojom sú sezamové semienka, huby, zemiaky a dokonca aj čokoláda na pečenie.

 1. Hormonálna nerovnováha

Všetky hormóny sú spojené a vznik jedného problému s hormónmi môže mať negatívny vplyv na štítnu žľazu. Napríklad sa zistilo, že nízky estrogén, inzulínová rezistencia a nízky testosterón inhibujú správnu funkciu štítnej žľazy.

 1. Umelé sladidlá

Umelé sladidlá, ako napríklad sacharín, sukralóza alebo aspartám, sú obsiahnuté v mnohých nápojoch a potravinách bez obsahu cukru, diét alebo bez kalórií. Jedna malá štúdia zistila, že ľudia boli schopní zvrátiť svoju Hashimotovu chorobu po odstránení umelých sladidiel z potravy.

Čo robiť: Vyhýbajte sa umelým sladidlám a rozhodnite sa pre prírodné náhrady cukru, ako je surový med, čerstvé ovocie alebo javorový sirup.

 1. Lepok

Lepok je bielkovina, ktorá sa nachádza v pšenici, raži, ovse, jačmeni a špalde. Ukázalo sa, že zápalové účinky lepku u ľudí s autoimunitnými ochoreniami pretrvávajú až šesť mesiacov. Ľudia, ktorí netolerujú lepok, majú pravdepodobne celiakiu.

Čo robiť: Choďte k lekárovi a nechajte sa otestovať, ak si myslíte, že môžete mať alergiu na lepok. Medzitým zvážte vylúčenie zŕn s lepkom z jedálnička a namiesto toho sa rozhodnite pre možnosti bez lepku.

 1. Fajčenie a štítna žľaza

Fajčenie nie je pre nikoho zdravé, ale u ľudí geneticky náchylných na problémy so štítnou žľazou môže byť obzvlášť nebezpečné. Jedna štúdia zistila súvislosť medzi fajčením cigariet a nárastom Graveovej choroby, je však potrebný ďalší výskum, ktorý by dokázal túto súvislosť.

Čo robiť: Spolupracujte s lekárom alebo špecialistom na závislosť, ktorý Vám môže pomôcť prestať fajčiť.

Prírodné metódy liečby

Ako funguje Maca na zlepšenie zdravia pri stavoch štítnej žľazy

Maca obsahuje veľa zlúčenín, ktoré môžu liečiť príznaky dysfunkcie štítnej žľazy, napríklad železo a selén. U žien sa preukázalo, že aktivita štítnej žľazy sa neznížila po užití aktivovanej (tepelne upravenej) maca. Takéto štúdie potvrdzujú bezpečnosť používania maca u tejto skupiny pacientov na zmiernenie niektorých príznakov spojených s dysreguláciou štítnej žľazy.

Užívanie tepelne upraveného prášku z Maca môže znížiť príznaky nízkej funkcie štítnej žľazy, ako je únava. Užívanie Maca môže tiež zmierniť depresiu, častý príznak medzi hypo- a hypertyroidizmom. Okrem toho má Mca protizápalové vlastnosti. Aktivovaná Maca môže obnoviť zdravé hladiny TSH, ako je vidieť v malej štúdii potkanov s nadmernou analýzou.

Pomáha Ashwagandha pri hypotyreóze?

Všeobecne neexistuje dostatočný výskum doplnkov Ashwagandhy a zdravia štítnej žľazy. Posledné štúdie však naznačujú sľubné výsledky týkajúce sa hypotyreózy.

8-týždňová štúdia u 50 ľudí s hypotyreózou zistila, že užívanie 600 mg extraktu z koreňa Ashwagandhy denne viedlo k významnému zlepšeniu hladín štítnej žľazy v porovnaní s užívaním placeba.

Pacienti v skupine s ashwagandhou preukázali významné zvýšenie hladín trijódtyronínu (T3) o 41,5% a tyroxínu (T4) o 19,6%. Ďalej sa znížili hladiny hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) o 17,5% . Chronický stres zvyšuje hladinu kortizolu, čo vedie k nižším hladinám T3 a T4. Zdá sa, že Ashwagandha stimuluje endokrinný systém a zvyšuje hladinu hormónov štítnej žľazy znížením kortizolu.

V ďalšej osemtýždňovej štúdii dostali dospelí s bipolárnou poruchou ashwagandhu. Zatiaľ čo u troch účastníkov došlo k zvýšeniu hladín T4, táto štúdia bola obmedzená.

Pomáha Ashwagandha pri hypertyreóze?

Žiadne štúdie na ľuďoch neskúmali doplnky ashwagandhy a hypertyreózu. To znamená, že ashwagandha môže zhoršiť príznaky hypertyreózy zvýšením hladín T3 a T4, čo môže potenciálne viesť k závažnej forme hypertyreózy nazývanej tyreotoxikóza . Tyreotoxikóza sa vyskytuje, keď má telo extrémne vysoké hladiny cirkulujúcich hormónov štítnej žľazy, ale nízke hladiny TSH. Neliečený tento stav môže viesť k srdcovému zlyhaniu, chudnutiu, extrémnemu smädu a kožným problémom.

Diéta bez cukru

Cukor a spracované potraviny môžu viesť k zvýšenému zápalu v tele. Zápal môže spomaliť premenu T4 na trijódtyronín alebo T3, ďalší hormón štítnej žľazy. To môže spôsobiť, že sa Vaše príznaky a ochorenie štítnej žľazy zhoršia.

Cukor tiež zvýši energetickú hladinu iba krátkodobo, vylúčenie z potravy Vám môže pomôcť regulovať energetickú hladinu. Okrem toho odstránenie cukru z potravy môže pomôcť proti stresu a pokožke.

Štítna žľaza a Vitamín B

Užívanie určitých vitamínových doplnkov môže mať vplyv na zdravie štítnej žľazy. Nízka hladina hormónov štítnej žľazy môže mať vplyv na hladinu vitamínu B-12 v tele. Užívanie doplnku vitamínu B-12 vám môže pomôcť napraviť niektoré spôsobené hypotyreózy. Vitamín B-12 môže pomôcť pri únave, ktorú môže spôsobiť ochorenie štítnej žľazy. Toto ochorenie tiež ovplyvňuje hladiny vitamínu B-1. Do stravy môžete pridať viac vitamínov B pomocou nasledujúcich potravín:

 • hrášok a fazuľa
 • špargľa
 • sezamové semienka
 • tuniak
 • syr
 • mlieko
 • vajcia

Vitamín B-12 je všeobecne odporúčaný pre väčšinu zdravých jedincov bezpečný.

Probiotiká

Vedci študovali súvislosť medzi hypotyreózou a problémami tenkého čreva.

Zistilo sa, že zmenená gastrointestinálna (GI) pohyblivosť bežne pozorovaná pri hypotyreóze môže spôsobiť bakteriálne premnoženie tenkého čreva (SIBO) a nakoniec viesť k chronickým GI symptómom, ako je hnačka.

Probiotické doplnky obsahujú živé užitočné baktérie, ktoré môžu pomôcť udržať Váš žalúdok a črevá zdravé. Okrem doplnkových foriem obsahujú fermentované jedlá a nápoje, ako je kefír, kombucha, niektoré syry a jogurty, užitočné sú aj probiotiká.

Zdroje

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3148770/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1046/j.1365-2265.2001.01332.x?deniedAccessCustomisedMessage=&userIsAuthenticated=false

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23378454/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23046013/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5099387/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25309781/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12487769/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24789479/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6221534/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12192201/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23581474/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674976/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23674989/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28829155/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25624699/

https://www.medicinejournal.co.uk/article/S1357-3039(17)30128-7/pdf

https://www.ijem.in/article.asp?issn=2230-8210;year=2014;volume=18;issue=3;spage=307;epage=309;aulast=Patil