• Doprava zadarmo nad 40 €

helikobacter pylori

Máte bolesti žalúdka? Možno za to môže helikobacter pylori

Máte bolesti žalúdka? Možno za to môže helikobacter pylori

Máte bolesti žalúdka? Možno za to môže helikobacter pylori 1024 474 SuperGreens®

Helikobacter pylori je bežný typ baktérií, ktoré rastú v zažívacom trakte a majú tendenciu napádať sliznicu žalúdka. Infekcie H. pylori sú zvyčajne neškodné, sú však zodpovedné za väčšinu vredov v žalúdku a tenkom čreve.

„H“ v názve je skratka pre Helicobacter. „Helico“ znamená špirála, čo naznačuje, že baktérie majú špirálovitý tvar. Zatiaľ čo infekcie týmto kmeňom baktérií zvyčajne nespôsobujú príznaky, môžu u niektorých ľudí viesť k chorobám, vrátane peptických vredov a zápalového stavu vo Vašom žalúdku, ktorý sa nazýva gastritída.

H. pylori sú prispôsobené na život v drsnom, kyslom prostredí žalúdka. Tieto baktérie môžu meniť prostredie okolo seba a znižovať jeho kyslosť, aby mohli prežiť. Špirálovitý tvar H. pylori im umožňuje preniknúť do žalúdočnej sliznice, kde sú chránené hlienom a imunitné bunky Vášho tela k nim nedokážu dosiahnuť. To môže viesť k žalúdočným problémom.

Čo spôsobuje infekcie H. pylori?

Stále sa presne nevie, ako sa šíria infekcie helikobacter pylori. Baktérie existujú spolu s ľuďmi už tisíce rokov. Predpokladá sa, že infekcie sa šíria z úst jednej osoby do druhej. Môžu sa tiež prenášať z výkalov do úst. To sa môže stať, keď si človek po použití kúpeľne dôkladne neumýva ruky. H. pylori sa môže šíriť aj pri kontakte s kontaminovanou vodou alebo potravinami.

Aké sú príznaky infekcie H. pylori?

Väčšina ľudí s H. pylori nemá žiadne príznaky. Ak infekcia vedie k vredu, môžu medzi príznaky patriť bolesť brucha, najmä ak je Váš žalúdok cez noc alebo niekoľko hodín po jedle prázdny. Bolesť sa zvyčajne označuje ako hryzavá bolesť a môže prísť a odísť. Brať antacidové lieky môže túto bolesť zmierniť. Ak máte tento typ bolesti alebo silnú bolesť, ktorá, zdá sa, nezmizne, mali by ste navštíviť svojho lekára.

S infekciou H. pylori môže súvisieť niekoľko ďalších príznakov, vrátane:

 • nadmerné grganie
 • pocit nafúknutia
 • nevoľnosť
 • pálenie záhy
 • horúčka
 • nedostatok chuti do jedla alebo anorexia
 • nevysvetliteľné chudnutie

Okamžite vyhľadajte svojho lekára, ak sa u vás vyskytnú:

 • problémy s prehĺtaním
 • anémia
 • krv v stolici

Dá sa zabrániť infekcii H. pylori?

Riziko infekcie h. pylori môžete znížiť, ak:

 • Pite čistú vodu a počas prípravy jedla používajte čistú vodu. (Obzvlášť dôležité, ak žijete v oblastiach sveta, o ktorých je známe, že majú kontaminovanú vodu.)
 • Pred jedlom a po použití kúpeľne si dôkladne umyte ruky (20 sekúnd) mydlom a vodou.

Dá sa infekcia H. pylori sa ľahko liečiť?

H.pylori sa ťažko eradikujú (liečia) zo žalúdka, pretože sú schopné vyvinúť rezistenciu na bežne používané antibiotiká (H. P. rezistentné na antibiotiká). Preto sa na eradikáciu baktérie obvykle podávajú dve alebo viac antibiotík spolu so zlúčeninami obsahujúcimi PPI(Inhibítory protónovej pumpy (PPI) sú najbežnejšie predpisovanou skupinou liekov na liečbu pálenia záhy a porúch súvisiacich s kyselinami) a / alebo bizmut. Príklady účinných kombinácií liekov sú:

 • PPI, amoxicilín a klaritromycín
 • PPI, metronidazol, tetracyklín a subsalicylát bizmutu

Dá sa očakávať, že tieto kombinácie liekov vyliečia 70% až 90% infekcií. Štúdie však preukázali, že rezistencia H. pylori (zlyhanie antibiotík pri eradikácii baktérie) na klaritromycín je častá u pacientov, ktorí boli predtým vystavení účinku klaritromycínu alebo iných chemicky podobných makrolidových antibiotík (ako je erytromycín).

Podobne je rezistencia H. pylori na metronidazol častá u pacientov, ktorí boli predtým vystavení účinku metronidazolu. U týchto pacientov musia lekári nájsť iné kombinácie antibiotík na liečbu H. pylori. Antibiotická rezistencia je ďalším dôvodom, prečo by sa mali antibiotiká zo správnych dôvodov používať opatrne a uvážlivo, a od neodváženého používania antibiotík z nesprávnych dôvodov by sa malo odradiť.

Aké prírodné liečby liečia infekciu H. pylori?

Existuje veľa tvrdení o prírodnej liečbe a liečbe infekcie h. pylori. U žiadneho z nich nebolo vedecky dokázané, že vylieči infekciu H. pylori

 • mastichová guma/ masticha,
 • brokolica,
 • manuka med,
 • kokosový olej
 • brusnice
 • probiotiká a iné.

Pred užitím všetkých prírodných bylín a doplnkov výživy sa poraďte s lekárom.

Odborníci na výživu a zdravotnícki pracovníci odporúčajú vyhýbať sa koreneným jedlám, káve, sýteným nápojom a nakladaným potravinám, pretože to môže zvýšiť príznaky spojené s infekciou.

Čo je to mastichová guma alebo masticha?

Mastichová guma alebo masticha (Pistacia lentiscus) je jedinečná živica, ktorá pochádza zo stromu pestovaného v Stredomorí. Po celé storočia sa živica používala na zlepšenie trávenia, zdravia ústnej dutiny a zdravia pečene. Obsahuje antioxidanty, ktoré údajne podporujú jej terapeutické vlastnosti.

Podľa Vašej individuálnej potreby sa môže mastichová guma žuť ako žuvačka alebo sa môže používať v práškoch, tinktúrach a kapsulách. Môžete tiež lokálne aplikovať masticový éterický olej, ktorý pomáha pri liečbe určitých stavov pokožky.

 1. Môže pomôcť zmierniť problémy s trávením

V článku z roku 2015 sa uvádza, že masticha možno použiť na zmiernenie brušných ťažkostí, bolesti a zápalov. Pozitívny účinok mastichovej gumy na trávenie môže byť spôsobený obsahom antioxidantov a protizápalových látok, ktoré obsahuje.

 1. Môže pomôcť vyčistiť baktérie helikobacter pylori

Malá štúdia z roku 2010 zistila, že masticová guma môže zabíjať baktérie Helicobacter pylori. Vedci zistili, že 19 z 52 účastníkov úspešne vyčistilo infekciu po dvojtýždňovom žuvaní mastichovej gumy. Najvyššiu úspešnosť zaznamenali účastníci, ktorí popri žuvaní mastichovej gumy užívali aj antibiotikum. H. pylori je črevná baktéria príbuzná vredom. Stala sa odolnou voči antibiotikám, ale mastichová guma je stále účinná.

Ako používať: Žuvajte 350 mg čistej mastichovej gumy trikrát denne, kým infekcia nevymizne.

 1. Môže pomôcť pri liečbe vredov

Infekcie H. pylori môžu spôsobiť peptické vredy. Starší výskum naznačuje, že antibakteriálne vlastnosti masticha môžu bojovať proti baktériám H. pylori a šiestim ďalším baktériám spôsobujúcim vredy. Môže to byť spôsobené jeho antibakteriálnymi, cytoprotektívnymi a miernymi antisekrečnými vlastnosťami.

Vedci zistili, že iba 1 mg masticha za deň inhibuje množenie baktérií. Stále je však potrebný nový výskum, ktorý by ďalej skúmal tieto vlastnosti a hodnotil ich účinnosť.

Ako používať: Denne užívajte doplnok mastichovej gumy. Postupujte podľa pokynov o dávkovaní poskytnutých výrobcom.

Brokolica

Brokolica obsahuje biochemický sulforafan, ktorý pôsobí ako antibiotikum proti H. pylori. Táto štúdia na myšiach a ľuďoch z roku 2009 preukázala, že denný príjem brokolicových klíčkov po dobu 2 mesiacov znížil kolonizáciu baktérie H. pylori a zvýšil slizničnú vrstvu na ochranu pred infekciou H. pylori.

Čerstvé brokolicové klíčky sa líšia od bežných zrelých hlávok brokolice, ktoré ste zvyknutí vidieť v obchode s potravinami, a obsahujú oveľa vyššie koncentrácie sulforafánu.

Extra panenský kokosový olej

Extra panenský kokosový olej obsahuje kyselinu laurovú, nasýtenú mastnú kyselinu, ktorá má antimikrobiálny účinok proti Helicobacter pylori a ničí ich bunkovú membránu.

Červené víno

Červené víno obsahuje resveratrol, u ktorého táto štúdia preukázala antibakteriálny účinok proti helikobacter pylori, konkrétne čilské červené vína, kaberne a Pinot Noir, ktoré majú vysoké koncentrácie resveratrolu. Ďalší výskum ukázal, že okrem kabernetov a Pinot Noir majú Zinfandels a Merlots aj antimikrobiálne vlastnosti na boj proti H. pylori.

Nie je to len faktor hrozna, ktorý je prospešný – takže nemôžete piť iba obyčajný hroznový džús. Je to kombinácia alkoholu, kyslosti a resveratrolu vo víne, ktorá najlepšie bojuje proti baktériám

Kurkuma

Kurkuma (Curcuma longa) obsahuje účinnú látku zvanú kurkumín, ktorá má protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Ukázalo sa, že inhibuje rast H. pylori. Jedno odporúčanie požaduje, aby ste na zastavenie rastu H. pylori užili 400 – 800 mg prášku kurkumy denne.

Brusnice

Brusnica (Vaccinium spp.) obsahuje polyfenoly, ktoré môžu potlačiť Helicobacter pylori. Táto štúdia s džúsom ukázala ako potláča baktérie a táto študia s extraktom z brusníc dokazuje ako brusnice potláčajú rast baktérii. Všetci sme počuli, že pitie 100% čistej brusnicovej šťavy je dobré na liečbu a prevenciu infekcií močových ciest (UTI) a infekcií obličiek.

Probiotiká

Probiotiká si môžete dopriať cez jogurt, kefír alebo si pre Vaše pohodlie si vezmite probiotické kapsuly.

Probiotiká sú mikroorganizmy, ktoré sú prospešné pre náš tráviaci systém. Štúdia z aplikovanej mikrobiológie a environmentálnej mikrobiológie z februára 2011 zistila, že probiotikum bifidobaktérie pomáha liečiť a inhibovať infekcie H. pylori. Táto štúdia tiež zistila, že probiotiká sú užitočné pri znižovaní pridruženého zápalu žalúdka h. pylori.

Záver

Je veľmi možné byť znovu infikovaný h. pylori, pretože najmenej 50% svetovej populácie nesie baktérie, hoci nie každý má príznaky.

Môže sa prenášať z človeka na človeka slinami, žalúdočnou šťavou, zvratkami a stolicou, prípadne kontaktom s mačkami, ovcami a primátmi. Mnoho infekcií je miernych prejavov a má len málo, ak vôbec nejaké príznaky.

Helicobacter pylori je hlavný ľudský patogén, ktorý vyvoláva problémy so žalúdkom, zápal žalúdka a je etiologicky príbuzný s dvanástnikovým vredom, žalúdočným vredom, rakovinou žalúdka (adenokarcinóm) a lymfómom lymfatického tkaniva (MALT) spojeným so sliznicou.

Vredy spôsobené H. pylori sa liečia kombináciou antibiotík a inhibítorom protónovej pumpy znižujúcim kyselinu. Na liečenie infekcie sú možné niektoré prírodné prostriedky, je však potrebný ďalší výskum.

Zdroje

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/draft-assessment-report-pistacia-lentiscus-l-resin-mastic_en.pdf

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0944711309002396?via%3Dihub

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199812243392618

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19349290/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11297014/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12553052/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15810945/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19120894/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17311980/

 • masticha kapsule 100

  Masticha kapsule 100%, 90 ks

 • masticha kapsule 80

  Masticha kapsule 80%, 60 ks

 • masticha žuvacie tablety

  Masticha žuvacie tablety, 40 ks