• Doprava zadarmo nad 40 €

Vitex Jahňací môže zvýšiť plodnosť a znížiť príznaky PMS a menopauzy, keď sa používa ako výživový doplnok. Môže tiež odpudzovať určitý hmyz.

Vitex Jahňací na PMS i menopauzu

Vitex Jahňací na PMS i menopauzu

Vitex Jahňací na PMS i menopauzu 550 365 SuperGreens®

Vitex Jahňací je populárny bylinný doplnok používaný na liečbu rôznych zdravotných problémov. Najčastejšie sa používa na liečbu:

 • predmenštruačný syndróm (PMS)
 • menštruačné poruchy
 • neplodnosť
 • akné
 • menopauza
 • ťažkosti s kŕmením

Krátka história bylinky

Je to krátky bobuľovitý ker, ktorý prirodzene rastie v Grécku, Taliansku a v častiach Blízkeho východu. Od staroveku sa používa v celej Európe, na Strednom východe a v severnej Afrike na liečbu rôznych problémov vrátane amenorey (keď sa menštruácia zastaví) a na podporu plodnosti (podporovaním pravidelnej ovulácie). Liečivo z tejto rastliny sa vyrába z bobúľ. Moderní vedci začali testovať jeho účinnosť pri liečbe problémov spojených s menštruáciou a menopauzou začiatkom 20. rokov 20. storočia, čo pokračuje dnes.

Čo je Vitex Jahňací?

Vitex, ktorý je menom najväčšieho rodu z čeľade rastlín Verbenaceae, zahŕňa 250 druhov na celom svete.

Vitex Jahňací je najbežnejší vitex z tejto čeľade používaný v medicíne.

Ovocie Vitex, tiež známe ako chasteberry alebo mníšske korenie, je veľké asi ako korenie. Vyrába ho strom, ktorý získal svoje meno, pretože jeho ovocie sa pravdepodobne v stredoveku používalo na zníženie libida mužov. Toto ovocie – ako aj ďalšie časti rastliny – sa zvyčajne používajú ako bylinný prostriedok na liečbu rôznych chorôb.

Tiež je známy predovšetkým svojou schopnosťou zlepšovať podmienky ovplyvňujúce ženský reprodukčný systém.

Zmierňuje príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS)

Jedným z najpopulárnejších a dobre preskúmaných atribútov Vitexu Jahňacieho je jeho schopnosť zmierňovať príznaky PMS.

Tie zahrnaju:

 • Menštruačné kŕče
 • zápcha
 • podráždenosť
 • depresívna nálada
 • migrény
 • bolesť a citlivosť prsníkov

Vedci sa domnievajú, že vitex účinkuje tak, že znižuje hladinu hormónu prolaktínu. To pomáha vyvážiť ďalšie hormóny, vrátane estrogénu a progesterónu – a tak znížiť príznaky PMS.

V jednej štúdii ženy s PMS užívali Vitex agnus-castus počas troch po sebe nasledujúcich menštruačných cyklov. Celkovo 93 percent pacientov, ktorým sa podával vitex, hlásilo pokles symptómov PMS, vrátane:

 • depresia
 • úzkosť
 • chute

Štúdia však nezahŕňala kontrolnú skupinu a nemožno vylúčiť účinky placeba.

V dvoch menších štúdiách dostávali ženy s PMS 20 mg Vitexu denne alebo placebo počas troch menštruačných cyklov. Dvakrát toľko žien v skupine s vitexom hlásilo pokles symptómov vrátane podráždenosti, výkyvov nálady, bolesti hlavy a plnosti pŕs v porovnaní s tými, ktoré dostávali placebo.

Zdá sa, že Vitex pomáha znižovať cyklickú mastalgiu, druh bolesti prsníkov spojenú s menštruáciou. Výskum naznačuje, že môže byť rovnako efektívny ako bežná liečba drogami – ale s oveľa menším počtom vedľajších účinkov.

Dve posledné recenzie však uvádzajú, že hoci sa vitex javí ako užitočný pri znižovaní symptómov PMS, jeho prínosy môžu byť preceňované.

Môže znížiť príznaky menopauzy

Účinky Vitexu na vyrovnanie hormónov môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky menopauzy.

V jednej štúdii sa oleje vitex podávali 23 ženám v menopauze. Ženy hlásili zlepšenie príznakov menopauzy vrátane lepšej nálady a spánku. Niektorým sa dokonca obnovila menštruácia.

V následnej štúdii dostalo krém vitex 52 ďalších žien pred menopauzou a pred menopauzou. Z účastníkov štúdie zaznamenalo 33 percent veľké zlepšenie a ďalších 36 percent uviedlo mierne zlepšenie symptómov vrátane nočného potenia a návalov horúčavy .

Nie všetky štúdie však zaznamenali prínos. Jedna nedávna a väčšia dvojito zaslepená, randomizovaná, kontrolovaná štúdia – zlatý štandard vo výskume – poskytla ženám placebo alebo dennú tabletu obsahujúcu kombináciu vitexu a ľubovníka bodkovaného. Po 16 týždňoch nebol doplnok vitex pri znižovaní návalov horúčavy, depresie alebo iných menopauzálnych príznakov účinnejší ako placebo.

Pamätajte, že v mnohých štúdiách uvádzajúcich výhody boli ženám poskytnuté doplnky, ktoré miešali Vitex agnus-castus s inými bylinami. Preto je ťažké izolovať účinky samotného vitexu (16).

Môže zvýšiť plodnosť

Vitex môže zlepšiť plodnosť žien kvôli možnému účinku na hladiny prolaktínu .To môže platiť najmä u žien s poruchou luteálnej fázy alebo so skrátenou druhou polovicou menštruačného cyklu. Táto porucha súvisí s abnormálne vysokou hladinou prolaktínu a sťažuje ženám otehotnenie.

V jednej štúdii dostalo 40 žien s abnormálne vysokou hladinou prolaktínu buď 40 mg Vitexu  alebo farmaceutického lieku. Vitex bol pri znižovaní hladín prolaktínu rovnako účinný ako liek.

V inej štúdii u 52 žien s defektom luteálnej fázy malo 20 mg vitexu za následok nižšie hladiny prolaktínu a predĺženie menštruačných fáz, zatiaľ čo účastníci, ktorým bolo podávané placebo, nevideli žiadne výhody.

Ďalšia štúdia poskytla 93 ženám – ktoré sa neúspešne pokúšali otehotnieť za posledných 6–36 mesiacov – doplnok obsahujúci Vitex agnus-castus alebo placebo. Po troch mesiacoch došlo u žien v skupine s vitexom k zlepšeniu hormonálnej rovnováhy – a 26 percent z nich otehotnelo. Na porovnanie, iba 10 percent pacientov v skupine s placebom otehotnelo.

Pamätajte, že doplnok obsahoval zmes ďalších prísad, takže bolo ťažké izolovať účinky vitexu.

Nepravidelné obdobia môžu tiež brániť ženám v plánovaní tehotenstva. Ďalšie štúdie uvádzajú, že vitex je pri zlepšovaní menštruačného cyklu u žien s nepravidelnou menštruáciou účinnejší ako placebo.

Pomáha predchádzať uhryznutiu hmyzom

Vitex môže tiež pomôcť udržať na uzde rôzne druhy hmyzu. V jednej štúdii pomohol extrakt vyrobený zo semien vitexu odpudzovať komáre, muchy, kliešte a blchy asi šesť hodín.

Ďalšia štúdia odhalila, že sprej obsahujúci vitex a ďalšie rastlinné extrakty chránil proti všiam najmenej sedem hodín.

Výskum ďalej ukazuje, že vitex môže zabíjať larvy vší a brániť reprodukcii vší dospelých.

Možné vedľajšie účinky

Vitex  sa zvyčajne považuje za bezpečný. Vedci tvrdia, že 30–40 mg extraktov sušeného ovocia, 3–6 gramov sušenej byliny alebo 1 gram sušeného ovocia denne sa javia ako bezpečné.

Hlásené vedľajšie účinky sú zvyčajne malé a zahŕňajú:

 • nevoľnosť
 • podráždený žalúdok
 • mierna kožná vyrážka
 • zvýšené akné
 • bolesť hlavy
 • silný menštruačný tok

Tehotné a dojčiace ženy by sa však mali vyhnúť vitexu, pretože jeho účinky na deti neboli dobre preskúmané .

Biológia

Vitex Jahňací primárne ovplyvňuje menštruačný cyklus stimuláciou dopamínových receptorov v mozgu. Dopamín je neurotransmiter, ktorý ovplyvňuje mnoho telesných procesov vrátane bdelosti  a uvoľňovania hormónov. Tiež sa viaže na dopamínové receptory v hypotalame a hypofýze. To môže viesť okrem iných hormónov k zníženiu uvoľňovania hormónu prolaktínu. Prolaktín je primárny hormón zodpovedný za podporu laktácie alebo tvorby mlieka u tehotných a popôrodných osôb. Vaše telo uvoľňuje tento hormón počas luteálnej fázy, aby sa pripravilo na tehotenstvo, ak by k nemu počas cyklu došlo.

Uvoľňovanie prolaktínu je jedným z dôvodov, prečo môžu ľudia pociťovať zväčšené, opuchnuté alebo jemné prsia, ktoré sa blížia k menštruácii. Ak sú hladiny prolaktínu obzvlášť vysoké, môže byť u osoby diagnostikovaná hyperprolaktinémia. Hyperprolaktinémia je spojená so zníženým progesterónom, ďalším dôležitým reprodukčným hormónom. U niektorých ľudí môže dôjsť k neplodnosti v dôsledku zníženého progesterónu, pretože progesterón je dôležitý pre vývoj plodu.

Keď Vitex Jahňací stimuluje dopamínové receptory, teoreticky to znižuje množstvo produkovaného prolaktínu, čo vedie k zníženiu predmenštruačných syndrómov a možným zmenám hladín progesterónu. Tieto zmeny v hladinách progesterónu môžu tiež ovplyvniť dĺžku luteálnej fázy a ovplyvniť nepravidelnosť cyklu.

Ak si myslíte, že by ste si do svojej zdravotnej starostlivosti chceli pridať Vitex, porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a uistite sa, že je to pre vás vhodné. Kvôli tomuto dopaminergnému účinku by sa ľudia užívajúci antagonisty dopamínu alebo lieky, ktoré majú znižovať stimuláciu dopamínu, mali porozprávať s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti pred použitím tejto byliny, aby sa ubezpečili, že nedochádza k žiadnym interakciám.

Vedci sa tiež domnievajú, že vitex môže interagovať s:

 • antipsychotické lieky
 • antikoncepčné tabletky
 • hormonálna substitučná liečba

Preto možno budete chcieť pred užitím vitexu konzultovať so svojím lekárom

Záver

Vitex Jahňací alebo chasteberry môže zvýšiť plodnosť a znížiť príznaky PMS a menopauzy, keď sa používa ako výživový doplnok. Môže tiež odpudzovať určitý hmyz.

Väčšina použití nie je v súčasnosti vedou podporovaná. Môže to spôsobiť žalúdočné ťažkosti a ďalšie mierne vedľajšie účinky, ale pre väčšinu ľudí sa to považuje za bezpečné. Ak chcete vyskúšať Vitex, je najlepšie poradiť sa o jeho použití najskôr so svojím lekárom – najmä ak:

 • tehotná
 • kŕmite
 • užívate určité lieky na predpis
Zdroje

https://doi.org/10.1055/s-0032-1327831

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11159568/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12809367/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29063202/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12852933/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18791483/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4528347/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15145274/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8369008/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15682335/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20054562/

 • Bio Maca prášok

 • Womease