• Doprava zadarmo nad 40 €

Harmanček - Doteraz výskumy v oblasti účinnosti rumančekového čaju boli sľubné. Štúdie sa však líšia, pričom niektoré výskumy preukazujú jasné výhody v porovnaní s alternatívnymi prostriedkami a iné poukazujú iba na možné..Výskum ukazuje, že harmanček má protizápalové, spazmolytické a stres uvoľňujúce vlastnosti, ktoré sú prospešné pre menštruačné bolesti a ďalšie symptómy PMS (ako je úzkosť a zmeny nálad).

Harmanček – potenciálne výhody a účinky

Harmanček – potenciálne výhody a účinky

Harmanček – potenciálne výhody a účinky 840 560 SuperGreens®

Harmanček (rumanček kamilkový) sa už dlho používa ako tradičný ľudový liek na celý rad zdravotných problémov. V súčasnej dobe vedci stále viac skúmajú jeho účinnosť pri zvládaní chorôb, vrátane rakoviny a cukrovky.

Doteraz výskumy v oblasti účinnosti rumančekového čaju boli sľubné. Štúdie sa však líšia, pričom niektoré výskumy preukazujú jasné výhody v porovnaní s alternatívnymi prostriedkami a iné poukazujú iba na možné.

Pre väčšinu ľudí je harmančekový čaj bezpečný ako doplnok k iným liečebným postupom, nemal by však nahradiť bežnú lekársku starostlivosť, ak majú ľudia vážne choroby.

História harmančekového čaju

Harmanček je jednou z najstarších liečivých bylín v histórii. Sušené kvety sa v histórii používali na rôzne liečebné účely a dostali svoje meno podľa gréckeho slova, ktoré znamená „mleté ​​jablko“.

História tohto bylinného čaju siaha do starovekého Egypta, kde bol predpisovaný ako liek na prechladnutie. Používali ho ako nápoj aj ako kadidlo.

Sila rôznych harmančekových čajov je rôzna, pričom niektoré obsahujú výrazne viac harmančeka ako ostatné. Účinnejšie čaje majú tiež väčšiu pravdepodobnosť vedľajších účinkov u ľudí, ktorí sú na ne citliví. V dôsledku toho je najbezpečnejšie začať s nízkym dávkovaním a pomaly pracovať na vyšších dávkach.

Rumanček kamilkový obsahuje chemikálie nazývané flavonoidy. Tieto flavonoidy sú typom živín prítomných v mnohých rastlinách a hrajú významnú úlohu v liečivých účinkoch harmančeka.

Vedci si zatiaľ nie sú istí, aké ďalšie chemikálie sú v harmančeku konkrétne, a zodpovedajú za jeho výhody.

Výhody

Medzi potenciálne výhody harmančekového čaju, o ktorých existuje najviac dôkazov, patria:

 1. Zníženie menštruačnej bolesti

Niekoľko štúdií spojilo harmančekový čaj so znížením závažnosti menštruačných kŕčov. Štúdia z roku 2010 napríklad zistila, že mesačná konzumácia harmančekového čaju môže zmierniť bolesť pri menštruačných kŕčoch. Ženy v štúdii tiež uviedli menšiu úzkosť a strach spojený s touto bolesťou.

 1. Liečba cukrovky a zníženie hladiny cukru v krvi

Niektoré štúdie opäť zistili, že harmančekový čaj môže znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. Výskum nepreukazuje, že by bol životaschopnou náhradou liekov na cukrovku, ale môže byť užitočným doplnkom existujúcej liečby.

Podobne štúdia na potkanoch z roku 2008 zistila, že dôsledná konzumácia harmančekového čaju môže zabrániť zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Tento účinok znižuje dlhodobé riziko komplikácií diabetu, čo naznačuje, že by mohol zlepšiť výsledky diabetu.

 1. Spomalenie alebo prevencia osteoporózy

Osteoporóza je postupná strata hustoty kostí. Táto strata zvyšuje riziko zlomenín kostí a skloneného držania tela. Osteoporózu môže vyvinúť ktokoľvek, je však najčastejšia u žien po menopauze. Táto tendencia môže byť spôsobená účinkami estrogénu.

Štúdia z roku 2004 zistila, že harmančekový čaj môže mať antiestrogénne účinky. Pomohlo to tiež podporiť hustotu kostí, ale autori štúdie upozorňujú, že na preukázanie tohto zjavného prospechu je potrebný ďalší výskum.

 1. Zníženie zápalu

Zápal je reakcia imunitného systému na boj proti infekcii. Harmančekový čaj obsahuje chemické zlúčeniny, ktoré môžu zmierniť zápal. Dlhodobý zápal je však spojený s celým radom zdravotných problémov, vrátane hemoroidov, bolesti zažívacieho traktu, artritídy, autoimunitných porúch a dokonca depresie.

 1. Liečba a prevencia rakoviny

Niektoré štúdie uvádzajú, že čaj z harmančeka sa môže zamerať na rakovinové bunky alebo môže dokonca zabrániť ich rozvoju. Doterajší výskum je však nepresvedčivý a vedci tvrdia, že na preukázanie protirakovinových tvrdení harmančeka je potrebná ďalšia práca. Väčšina výskumu sa zamerala aj na klinické modely na zvieratách, nie na ľuďoch.

Štúdia z roku 2012 porovnávala sily čaju z nechtíka lekárskeho a harmančeka v boji proti rakovine. Obe bylinky boli schopne selektívne zacieliť na rakovinové nádory, ale účinky čaju z nechtíka lekárskeho boli silnejšie.

 1. Pomoc so spánkom a relaxáciou

O harmančekovom čaji sa bežne hovorí, že pomáha ľuďom relaxovať a zaspávať. Niekoľko klinických štúdií to však testovalo.

V jednom prehľade súčasných dôkazov sa uvádza, že 10 z 12 kardiovaskulárnych pacientov zaspalo krátko po konzumácii harmančekového čaju. Niekoľko ďalších štúdií zameraných na klinické modely tiež naznačuje, že harmančekový čaj môže ľuďom pomôcť relaxovať.

V štúdii na potkanoch extrakt z harmančeka pomohol zaspať hlodavcom narušeným spánkom. Mnoho vedcov sa domnieva, že harmančekový čaj môže fungovať ako benzodiazepín. Benzodiazepíny sú lieky na predpis, ktoré môžu zmierniť úzkosť a navodiť spánok. Niektoré výskumy naznačujú, že sa viaže na benzodiazepínové receptory.

 1. Liečba symptómov nachladnutia

Neoficiálne dôkazy a niektoré štúdie naznačujú, že vdýchnutie pary s výťažkom z harmančeka môže zmierniť niektoré príznaky bežného nachladnutia. Táto výhoda však zatiaľ nie je dokázaná.

 1. Ošetrenie miernych kožných ochorení

Malá štúdia z roku 1987 zistila, že aplikácia harmančekového extraktu priamo na hojenie rán. Podobne niekoľko štúdií zistilo, že harmančekové masti môžu pomôcť pri ekzémoch a miernych zápalových stavoch pokožky, aj keď nie sú také účinné ako hydrokortizónový krém.

4 DÔVODY prečo je harmanček dobrý na menštruačné bolesti

Výskum ukazuje, že harmanček má protizápalové, spazmolytické a stres uvoľňujúce vlastnosti, ktoré sú prospešné pre menštruačné bolesti a ďalšie symptómy PMS (ako je úzkosť a zmeny nálad).

 1. Protizápalové, analgetické (zmierňujúce bolesť) a spazmolytické

Bylina obsahuje zlúčeniny ako spiroéter, ktoré zmierňujú svalové kŕče (ako sú tie, ktoré sa vyskytujú v maternici) a ako také spôsobujú menšiu bolesť. Medzi ďalšie zlúčeniny v harmančeku, ktoré pomáhajú pri bolesti, patria prchavé zlúčeniny, ako je alfa-bisabolol a chamazulén, a antioxidanty, ako je apigenin (zdroj).

Niektoré https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19788894/výskumy naznačujú, že harmanček pôsobí podobne ako nesteroidné protizápalové lieky (ako je ibuprofén) tým, že inhibuje enzým COX-2. COX-2 produkuje hormóny známe ako prostaglandíny, ktoré môžu mať prozápalový účinok a môžu prispieť k bolestivému menštruačnému cyklu.

V štúdii porovnávajúcej extrakt z harmančeka a kyselinu mefenámovú (nesteroidné protizápalové liečivo) na menštruačné bolesti bol rovnako účinný aj harmanček.

 1. Antidepresívum a proti úzkosti

Rastlina obsahuje flavonoidy (skupina antioxidantov), ​​o ktorých sa hovorí, že sú schopné modulovať neurotransmitery ako serotonín, dopamín a GABA. Vedci sa domnievajú, že harmanček môže zmierniť úzkosť (zdroj) práve schopnosť modulovať konkrétne neurotransmitery. V skutočnosti sa ukázal jeden konkrétny flavonoid nazývaný apigenin, ktorý sa viaže na benzodiazepínové receptory v mozgu, čo spôsobuje mierny sedatívny účinok.

Niektoré štúdie potvrdzujú, že upokojujúci účinok harmančeka je skutočne prospešný pri úzkosti súvisiacej s PMS .

 1. Podporuje pečeň a hormóny

Táto bylinka má horké zlúčeniny a bylinkári tradične používajú na podporu pečene horké bylinky. O horkých zlúčeninách, ako sú tie v harmančeku, sa hovorí, že stimulujú tvorbu žlče v pečeni. Žlč je dôležitou súčasťou detoxikácie, pretože transportuje toxíny, aby sa mohli vylúčiť z tela. Podpora tejto cesty vedie k dlhodobej hormonálnej rovnováhe.

 1. Môže podporovať os HPA

Ďalší proces, v ktorom je harmanček prospešný pre menštruačný cyklus, je ten, že sa zdá, že moduluje os HPA (hypotalamus-hypofýza-nadoblička). HPA hrá kľúčovú úlohu v menštruačnom cykle, pretože čím je táto os aktívnejšia, tým viac kortizolu telo uvoľňuje.

Nanešťastie nárast kortizolu – najmä ak je chronický – môže prispieť k bolestivým cyklom a k ďalšej menštruačnej nerovnováhe. Urobenie všetkého, čo je v našich silách, na podporu správneho fungovania HPA, pomôže zmierniť bolesť v období menštruácie.

AKO VYROBIŤ A POUŽÍVAŤ CHAMOMILOVÝ ČAJ PRE BOLESTNÉ MENSTRUÁLNE CYKLY

Príprava skutočne účinného harmančekového čaju na bolesť zvyčajne vyžaduje viac byliniek, ako je to v štandardnom čajovom vrecúšku.

Preto navrhujem, aby ste si urobili veľkú dávku harmančeka. Obvykle to nájdete v niektorých miestnych zdravotníckych predajniach. V opačnom prípade existuje veľa online predajcov, u ktorých ich môžete získať.

Recept na základný čaj z harmančeka

 • 2 – 3 čajové lyžičky sušených kvetov harmančeka
 • 1 šálka vriacej vody

Inštrukcie

 • Vložte harmanček do čajovej kanvice alebo inej nádoby.
 • Pridajte vodu.
 • Prikryte a nechajte lúhovať 10 – 15 minút.
 • Preceďte kvety a vychutnajte si ich ako také alebo s trochou surového medu.

POZNÁMKA: Uistite sa, že používate kanvicu na čaj alebo nádobu, ktorá čaj úplne zakryje a nedovolí úniku pary. Mnohé z prospešných zlúčenín v bylinke sú prchavé a počas máčania môžu uniknúť parou.

Recept na silný harmančekový čaj

Prísady

 • 1 – 1,5 lyžice sušených kvetov harmančeka
 • 1 šálka vriacej vody

Inštrukcie

 • Vložte kvety harmančeka do čajníka alebo murárskej nádoby.
 • Pridajte do vody.
 • Prikryte a lúhujte, kým čaj nevychladne (asi 3 hodiny, v závislosti od teploty vášho domova).
 • Preceďte kvety.
 • Podľa potreby popíjajte malé množstvo (asi ½ šálky).

POZNÁMKA: z tohto receptu je veľmi horký čaj. Keďže však budete piť len malé množstvo, môžete si dať pár dúškov. Ak je to potrebné, pridajte trochu surového medu, aby bol chutnejší.

Ako používať harmančekový olej na kŕče počas menštruácie

Na trhu sú rôzne druhy harmančekových éterických olejov, vrátane marockého, nemeckého (alias modrého) a rímskeho harmančeka. Všetky majú protizápalové a úľavové účinky, ale pri bolestiach v období je vhodné použiť harmančekový olej (latinský názov: Matricaria recutita).

Teraz, pokiaľ ide o používanie harmančekového oleja, postupujte podľa týchto pokynov: Vyberte si ľahký, tekutý nosný olej, v ktorom rozriedite harmančekový olej. Môže to byť niečo ako mandľový, jojobový alebo hroznový olej.

Vo všeobecnosti je najlepšie neprekračovať 3% riedenie pre harmanček. To znamená, že nie viac ako 27 kvapiek harmančekového oleja na každú 0,03l nosného oleja. Nosný olej a esenciálny olej zmiešajte v sklenenej jantárovej fľaši.

Ak chcete použiť svoju zmes, vmasírujte malé množstvo do spodnej časti brucha a/alebo krížov. Experimentujte, aby ste zistili, ktorá oblasť vám prináša najväčšiu úľavu. Na úľavu opakujte aplikáciu podľa potreby počas celého dňa.

POZNÁMKA: Harmančekový olej môžete zmiešať aj s inými esenciálnymi olejmi pri menštruačných kŕčoch, ako je mäta pieporná, šalvia muškátová, alebo kadidlo.

Zdroje:

https://www.researchgate.net/publication/286965003_Chamomile_tea_for_relief_of_primary_dysmenorrhea

https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf8014365

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15537303/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ptr.4807

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/

https://www.jstage.jst.go.jp/article/bpb/28/5/28_5_808/_article

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3318194/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6970572/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6273222/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19788894/

https://www.researchsquare.com/article/rs-40277/v1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3600408/