• Doprava zadarmo nad 40 €

Kalina obyčajná má dlhú históriu používania pri zdravotných problémoch žien, vrátane menštruačných kŕčov, ako aj endometriózy a potratu. Je to tiež bylinný liek na bolesť svalov a kŕče, bolesti v celom tele.Kalina obyčajná ( Viburnum opulus )– je vysoký, kvitnúci ker s červenými bobuľami a strapcami bielych kvetov. Pochádza z Európy, dobre rastie aj v Spojených štátoch a Kanade

Kalina obyčajná – Prirodzený prístup k riešeniu pms a menštruácie

Kalina obyčajná – Prirodzený prístup k riešeniu pms a menštruácie

Kalina obyčajná – Prirodzený prístup k riešeniu pms a menštruácie 1024 681 SuperGreens®

Kalina obyčajná ( Viburnum opulus )– je vysoký, kvitnúci ker s červenými bobuľami a strapcami bielych kvetov. Pochádza z Európy, dobre rastie aj v Spojených štátoch a Kanade.

Bylinný doplnok vyrobený zo sušenej kôry tohto kríka sa tradične používa na liečbu bolesti zo svalových kŕčov, najmä kŕčov v období menštruácie, hoci iné časti rastliny môžu tiež ponúkať výhody. Kalina obyčajná ukazuje sľubný potenciál na zmiernenie bolesti a podporu zdravej funkcie obličiek a nový výskum naznačuje, že môže ponúknuť aj mnoho ďalších výhod.

Použitie a údajné výhody

Táto bylina sa používa v alternatívnej medicíne na rôzne účely.

Tvrdí sa, že pomáha zmierniť bolesť z kŕčov a niektoré nedávne výskumy naznačujú, že môže pomôcť predchádzať obličkovým kameňom ( 1  , 2  ).

Okrem toho niektorí ľudia užívajú doplnky kôry proti kŕčom na zmiernenie iných príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS), ako aj na pomoc pri liečbe nespavosti, úzkosti a rakoviny ( 3 , 4 , 5 ). Hoci bobule a kvety nie sú zvyčajne zahrnuté v doplnkoch kaliny obyčajnej proti kŕčom, môžu ponúkať ďalšie zdravotné výhody vrátane úľavy od zápchy(3 ).Dôkazy podporujúce tieto účinky sú však obmedzené.

Môže pomôcť zmierniť bolesť z kŕčov

Niektoré výskumy naznačujú, že výťažky z tejto bylinky pomáhajú uvoľniť svaly a krvné cievy, čo môže zmierniť bolesť a znížiť krvný tlak . Iné bylinné doplnky z rodiny Viburnum , ako je napríklad black haw , môžu mať podobné účinky ( 6  , 7 ).

Napriek dlhej histórii liečby kŕčov existuje len málo vedeckých dôkazov na podporu tohto tvrdenia ( 6 ) .

Niektorí ľudia ju tiež používajú na liečbu príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS).

Jedna štúdia zistila, že bylinný doplnok obsahujúci tuto bylinku, okrem iných zložiek, pomohol znížiť príznaky PMS. Je však potrebný ďalší výskum, aby sme pochopili, či je samotná kalina obyčajná účinná na toto použitie ( 4 ).

Svalové kŕče

Kôra kaliny sa historicky používala v tradičnej medicíne na zmiernenie kŕčov, a preto dostala všeobecný názov kŕčová kôra- kalina obyčajná (cramp bark).

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia niekoľko výskumných štúdií analyzovalo chemické profily kôry kalina a zistilo, že určité zlúčeniny v nej prítomné môžu pomôcť potlačiť svalové kŕče a znížiť svalové napätie. Najmä skopoletín má antispazmodické vlastnosti, ktoré uvoľňujú tkanivo hladkého svalstva. Napriek tomu a jeho bežnému používaniu pri stavoch zahŕňajúcich svalové kŕče a svalové napätie, chýba novší výskum účinnosti kôry kalina pri liečbe takýchto stavov.

Pred odporúčaním tejto bylinky ako uvoľňovača svalov je potrebný ďalší výskum a pokusy na ľuďoch.

Vredy

Kalina je bohatá na antioxidanty, vitamíny C a E, karotenoidy, chlorofyly, polyfenoly a proantokyanidíny , ktoré môžu byť prospešné pre výstelku gastrointestinálneho traktu a pomáhajú predchádzať vredom.

Štúdia na potkanoch z roku 2006 publikovaná v časopise Journal of Physiology and Pharmacology zistila, že antioxidanty nachádzajúce sa v ovocí kalina môžu pomôcť chrániť pred gastrointestinálnym poškodením spojeným s vývojom vredov. 5

Podľa autorov štúdie sa zdá, že bylina aktivuje obranné mechanizmy slizníc, aby pomohla zabrániť poškodeniu žalúdka a čriev. Výskum je však obmedzený na laboratórne štúdie a nie je jasné, či sa tieto výhody prenesú aj na ľudí.

Môže podporovať zdravú funkciu obličiek

Tiež môže pomôcť predchádzať obličkovým kameňom.

U niektorých ľudí sa môžu objaviť obličkové kamene v dôsledku nedostatku citrátu v moči. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti často odporúčajú, aby títo ľudia konzumovali diétu s obličkovými kameňmi . Patria sem potraviny s vysokým obsahom citrátov, ako sú citróny a limetky.

Kôra kaliny má tiež vysoký obsah citrátu, čo z neho robí životaschopnú alternatívu pre ľudí, ktorí majú obličkové kamene ( 1 ). V jednej štúdii so 103 ľuďmi s malými obličkovými kameňmi tí, ktorí užívali extrakt z kôry spolu s liekom diklofenak, vylúčili viac obličkových kameňov za kratšiu dobu ako tí, ktorí užívali iba diklofenak ( 2).

Tí, ktorí užívali kalinu, potrebovali aj menej ďalších ošetrení na odstránenie obličkových kameňov a potrebovali menej liekov proti bolesti ( 2  ). Na vyšetrenie účinkov kaliny obyčajnej na obličkové kamene je však potrebný ďalší výskum.

Endometrióza

Endometrióza je zdravotná porucha, pri ktorej tkanivo, ktoré normálne vystiela vnútro maternice, rastie mimo maternicu. Plody Viburnum opulus sa používajú na liečbu gynekologických porúch, vrátane dysmenorey (bolestivé menštruácie), ako aj cysty na vaječníkoch.

Štúdia publikovaná v Journal of Ethnopharmocology v roku 2016 chcela zistiť, či môže tiež zlepšiť endometriózu. V štúdii na zvieracom modeli sa u subjektov chirurgicky vyvolala endometrióza a potom sa štyri dni podávali extrakty z  plodov.

Subjekty liečené extraktmi z bobúľ Viburnum opulus vykazovali výrazné zlepšenie ich endometriózy v porovnaní s kontrolnou skupinou. Štúdia dospela k záveru, že obsah kyseliny chlorogénovej v Viburnum opulus spolu s ďalšími fenolickými zlúčeninami sú pravdepodobne zodpovedné za jej pozitívne účinky na endometriózu. (7)

Iné benefity

Kalina obyčajná má vysoký obsah flavonoidov a karotenoidov – dvoch antioxidantov , ktoré môžu pomôcť predchádzať a zvrátiť poškodenie buniek vo vašom tele ( 8  , 9 ).

Môžu tiež pomôcť znížiť riziko vzniku cukrovky 2. typu. V skutočnosti sa zistilo, že tieto antioxidanty majú antidiabetické účinky v štúdiách na zvieratách a v skúmavkách ( 9  , 10  ).

Jedna štúdia na potkanoch zistila, že antioxidanty v nej môžu pomôcť pri liečbe endometriózy , choroby, ktorá postihuje ženský reprodukčný systém ( 11  ). Výskumníci tiež používajú kalinu spolu s materiálmi ako meď a striebro, aby vytvorili mikroskopické nanoštruktúry s antibakteriálnymi a protizápalovými vlastnosťami ( 12  , 13  ).

Hoci je výskum týchto nanoštruktúr v skúmavkách a na zvieratách v počiatočnom štádiu, mohli by sa použiť na vývoj nových liekov alebo zdravotníckych pomôcok ( 12  , 13 ). Okrem toho sa kalina obyčajná bežne používa v alternatívnej medicíne na liečbu nespavosti a úzkosti. Výskum týchto výhod je však veľmi obmedzený ( 3 ). Nakoniec výskumníci tiež zistili, že šťava z kaliny spomalila rast nádorov u potkanov ( 5  ).

Keďže sa však tieto dôkazy obmedzujú na štúdie na zvieratách a v skúmavkách. Na úplné pochopenie účinkov kaliny obyčajnej v tomto smere je potrebný ďalší výskum na ľuďoch.

Kalina obyčajná – Možné vedľajšie účinky

V súčasnosti je nedostatok klinických skúšok testujúcich bezpečnosť alebo účinky kaliny na zdravie, takže nie je známe, či sú doplnky z tejto zaujímavej rastlinky bezpečné na dlhodobé užívanie.

Existujú však určité obavy, že užívanie kaliny v kombinácii s liekmi na krvný tlak alebo antibiotikami môže mať škodlivé účinky. Okrem toho je možné, že chemikálie v nej, ktoré znižujú svalové kŕče, tiež znižujú krvný tlak a znižujú srdcovú frekvenciu.

Kalina obsahuje šťavelany, čo je potrebné vziať do úvahy u osôb s anamnézou tvorby oxalátových kameňov (aj keď bylina môže byť užitočná pri prechode iných typov obličkových kameňov). Všimnite si však, že o tom neexistuje žiadna dokumentácia – je to jednoducho teoretické.

Bežné otázky

Ako chutí kalina obyčajná?
Väčšina opisuje chuť tejto bylinky ako horkú. Niektorí tiež hovoria, že má silný zápach.

Aké sú ďalšie prírodné lieky na bolesť?
Ak chcete pomôcť pri zmierňovaní bolesti krížov, zvážte použitie kapsaicínového krému , kôry vŕby bielej a/alebo diabolského pazúra. Na upokojenie menštruačných kŕčov môžu byť prospešné prostriedky ako čaj z malinových listov a zázvor. Okrem toho mnohé terapie mysle a tela môžu pomôcť obmedziť chronickú bolesť. Príklady zahŕňajú zobrazovanie so sprievodcom, masáže, akupunktúru a jogu, meditáciu.

Kľúčové body

Kalina má dlhú históriu používania pri zdravotných problémoch žien, vrátane menštruačných kŕčov, ako aj endometriózy a potratu.
Je to tiež bylinný liek na bolesť svalov a kŕče, bolesti v celom tele.
Obsahuje veľa chemických zložiek, vďaka ktorým má antispazmodické, sedatívne, relaxačné a adstringentné vlastnosti.
Doterajšie výskumy na zvieracích modeloch ukazujú, že šťava a extrakty z bobúľ rastliny majú protinádorové a protirakovinové vlastnosti.
Sušenú rastlinu možno použiť na prípravu čaju alebo tinktúry. Kúpiť si môžete aj čajové vrecúška, vopred pripravenú tinktúru alebo kapsuly.

Zdroje:

https://www.mdpi.com/2072-6643/12/11/3398/pdf

https://www.researchgate.net/publication/346733188_Viburnum_opulus_L-A_Review_of_Phytochemistry_and_Biological_Effects

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/viburnum-opulus

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7694363/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27647013

  • Womease