• Doprava zadarmo nad 40 €

silymarin

Silymarín: chudnutie + zdravá pečeň

Silymarín: chudnutie + zdravá pečeň

Silymarín: chudnutie + zdravá pečeň 1024 768 SuperGreens®

Čo je Silymarín

Silymarín je extrakt zo semien byliny, s názvom ostropestrec mariánsky (Silybum marianum). Je to doplnok výživy, ktorý bežne užívajú pacienti s hepatitídou po celom svete. 

Predpokladá sa, že pestrec má potenciálne výhody pre zdravie pečene vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam a schopnostiam bojovať proti voľným radikálom. 

Pomenovanie dostala bylina pre svoje biele pichliače. Je jednou z aktívnych zložiek ostropestreca a extrahuje sa z jeho semien. Ide o kvitnúcu bylinu príbuznú čeľadi sedmokrásky a ambrózie. Pochádza z krajín v Stredozemnom mori. 

Tento doplnok sa predáva vo forme kapsúl, tabliet, ale aj tekutého extraktu. Zvyčajne sa používa na liečbu pečeňových ochorení, pre svoje detoxikačné účinky, no vhodný je ak v čase chudnutia, v rámci diéty. Štandardizovaný extrakt zo semena pestreca mariánskeho obsahuje vysoké množstvo silymarinu, a to až medzi 65 – 80 %. 

Použitie 

Silymarín, vo forme lieku, sa používa na liečbu chronických ochorení pečene a jej cirhózy. Môže chrániť pečeňové bunky pred škodlivými chemikáliami a liekmi. Podľa všetkého má aj antioxidačný a protizápalový účinok. Extrakt by mohol zlepšiť aj estrogénové účinky, podporiť tvorbu materského mlieka, pôsobiť ako prevencia pred rakovinou, či dokonca sa dá použiť pri chudnutí. Medzi 7 vedecky podložených výhod patria nasledovné:

1. Silymarín na ploché brucho

V posledných rokoch sa ostropestrec považuje za skvelý prírodný doplnok na urýchlenie chudnutia a dosiahnutie plochého brucha. Jedna štúdia sa zamerala na chudnutie so silymarínom. Výskum sa uskutočnil na Frontirs in Pharmacology vo Švajčiarsku na obéznych myšiach. Myši, ktoré dostali silymarin, stratili približne 5 % svojej hmotnosti, zatiaľ čo kontrolná skupina naopak hmotnosť nabrala.

Niekoľko malých štúdií na ľuďoch hodnotilo účinky ostropestreca mariánskeho na určité metabolické príznaky spojené s obezitou, ako je inzulínová rezistencia a zápal, žiadne sa však osobitne nezaoberali schopnosťou ostropestreca mariánskeho podporovať úbytok tuku

2. Podporuje zdravie pečene

Ostropestrec mariánsky je populárny hlavne pre svoje účinky na ochranu pečene. Používa sa ako doplnková liečba u ľudí, ktorí ju majú poškodenú v dôsledku stavov, napríklad alkoholové ochorenie, nealkoholové tukové ochorenie, hepatitída alebo dokonca rakovina pečene. 

Použitie má aj pri jej ochrane pred toxínmi, napríklad amotoxínom.

Štúdie preukázali zlepšenie funkcie pečene u ľudí s ochorením, ktorí užívali doplnok silymarinu a naznačujú, že by mohol pomôcť znížiť zápal a jej poškodenie. 

Aj keď je potrebné, aby prebehol ďalší výskum, predpokladá sa, že ostropestrec redukuje poškodenie pečene spôsobené voľnými radikálmi, ktoré sa tvoria pri metabolizácii toxických látok v pečeni. 

Ďalšia štúdia tiež zistila, že môže mierne predĺžiť dĺžku života ľudí s cirhózou v dôsledku alkoholického ochorení.

Na dokázanie týchto účinkov je však potrebné, aby prebehlo ešte viac výskumov, aby sa určilo, aká odporúčané dávkovanie a dĺžka liečby je potrebná pre konkrétny stav. 

3. Môže zlepšiť mozgové funkcie

Silymarin sa používa v tradičnej medicíne na neurologické stavy. Príkladom je Alzheimerova a Parkinsonova choroba, kde sa používa už viac ako dvetisíc rokov. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti znamenajú, že je potenciálne neuroprotektívny a môže pomôcť zabrániť zhoršeniu mozgových funkcií, ktoré pociťujete pri starnutí. 

V štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že zabraňuje oxidačnému poškodeniu mozgových buniek, čo by mohlo pomôcť zabrániť duševnému úpadku. 

Štúdie tiež zistili, že silymarin môže byť schopný znížiť počet amyloidových plakov v mozgu zvierat s Alzheimerovou chorobou. Amyloidové plaku sú lepkavé zhluky amyloidových proteínov, ktoré sa môžu pri starnutí hromadiť medzi nervovými bunkami. Vyskytujú sa vo veľmi vysokom počte v mozgu u ľudí, ktorí majú Alzheimerovu chorobu. Znamená to, že ostropestrec by sa mohol potenciálne použiť na liečbu takto zložitého stavu. 

Zatiaľ však chýbajú štúdie na ľuďoch, ktoré by tieto výsledky potvrdili. 

4. Ochrana kostí

Osteoporóza je ochorenie spôsobené progresívnym úbytkom kostnej hmoty. Zvyčajne sa vyvíja pomaly niekoľko rokov a spôsobuje slabé a krehké kosti, ktoré sa ľahko lámu a to aj po menších poraneniach. V experimentálnych štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že bylina stimuluje mineralizáciu kostí a potenciálne chráni pred úbytkom kostnej hmoty. 

Vo výsledku by teda silymarin mohol byť užitočným liekom na prevenciu alebo oddialenie úbytku kostnej hmoty aj u postmenopauzálnych žien. Sú však potrebné ešte ďalšie výskumy na dokázanie týchto výsledkov. 

5. Rakovina

Antioxidačné účinky silymarínu by mohli mať aj protirakovinové účinky, čo by bolo užitočné pri liečbe rakoviny. 

Účinky sa skúmali aj na vedľajšie účinky, ktoré so sebou rakovina prináša. Skúmalo sa to na zvieratách a zdá sa, že aj tu by mohol byť prospešný. 

6. Produkcia materského mlieka

Jedným z hlásených účinkov bodliaka je, že môže zvýšiť produkciu materského mlieka u dojčiacich matiek. Predpokladá sa, že funguje tak, že sa viac produkuje hormón prolaktín, ktorý je zodpovedný za produkciu mlieka. Výsledkov zo štúdií je zatiaľ málo, ale jedna štúdia zistila, že matky, ktoré užívali 420 mg silymarinu počas 63 dní, vyprodukovali o 64 % viac mlieka než ženy, ktoré užívali placebo. 

7. Liečba akné

Akné je chronické zápalové ochorenie kože. Aj keď to nie je nebezpečné, môže spôsobiť jazvy. Predpokladá sa, že pri vzniku akné hrá dôležitú úlohu aj oxidačný stres v tele.

Vďaka antioxidačným vlastnostiam a protizápalovým účinkom by mohol byť bodliak mliečny užitočný ako doplnok výživy pre ľudí s akné. Jedna štúdia zistila, že u ľudí s akné, ktorí užívali 210 mg silymarínu denne počas 8 týždňov, došlo k poklesu lézií akné o 53 %. 

8. Cukrovka

Ostropestrec mariánsky môže byť užitočným doplnkom na zvládnutie cukrovky 2. typu. Zistilo sa, že jedna zo zlúčenín by mohla fungovať podobne, ako niektoré diabetické lieky tým, že pomáha zlepšovať citlivosť na inzulín a znižuje hladinu cukru v krvi. 

V nedávnej štúdii sa taktiež zistilo, že u ľudí, ktorý bežne užívali silymarin došlo k významnému zníženiu hladiny cukru v krvi.

Vedľajšie účinky

Tak ako každý výživový doplnok, aj pri Slymaríne môže dôjsť k neželaným vedľajším účinkom.
Medzi časté vedľajšie účinky patria:

 • nevoľnosť,
 • hnačka
 • plynatosť,
 • plnosť a bolesť žalúdka,
 • zníženie apetítu,
 • vyrážky a svrbenie.

Medzi závažnejšie vedľajšie účinky patria:

 • bolesť chrbta,
 • nadúvanie,
 • závraty,
 • strata vlasov,
 • zažívacie ťažkosti,
 • svrbenie,
 • strata chutí do jedla,

Ak by sa u vás počas užívania dostavil niektorý z vedľajších účinkov, prípadne nejaká alergická reakcia, prestaňte SIlymarin užívať. Ak by boli prejavy silné, vyhľadajte svojho lekára.

Pred použitím SIlymarínu sa poraďte so svojím lekárom najmä v prípade, ak ste alergický na niektoré lieky. Produkt, totiž môže obsahovať látky, ktoré vám vyvolávajú alergickú reakciu. Taktiež sa poraďte s lekárom, ak trpíte na niektoré z nasledujúcich ochorení:

 • ochorenie obličiek,
 • ochorenie pečene,
 • žalúdočný vred,
 • bolesť brucha,
 • nechutenstvo.

Užívanie Silymarinu

Presné dávkovanie zatiaľ nebolo stanovené. Konzistencia a aktívne zložky v doplnkoch, sa môžu u jednotlivých výrobcov veľmi líšiť. Preto je dôležité si pozorne pred začatím užívania prečítať príbalový leták, prípadne sa poradiť s lekárom, či lekárnikom.

Interakcie s inými liekmi

Silymarin môže znížiť rozklad niektorých liekov v pečeni. Ak užívate akékoľvek lieky ovplyvnené pečeňou, pred užívaním silymarínu sa najskôr poraďte s lekárom. Niektoré lieky sú totiž modifikované pečeňou a patria tu zahŕňajú amitriptylín (Elavil), diazepam (Valium), zileuton (Zyflo), celekoxib (Celebrex), diklofenak (Voltaren), fluvastatín (Lescol), glipizid (Glucotrol), ibuprofén (Advil, Motrin) irbesartan (Avapro), losartan (Cozaar), fenytoín (Dilantin), piroxikam (Feldene), tamoxifén (Nolvadex), tolbutamid (Tolináza) a torsemid (Demadex).

Záver

Ostropestrec mariánsky je bezpečný doplnok, ktorý ukazuje potenciál ako doplnková liečba pri rôznych stavoch, vrátane chudnutia, chorôb pečene, rakoviny a cukrovky. Mnohé zo štúdií sú však malé a preto je potrebné na dokázanie jeho skvelých liečivých schopností vykonať ďalšie výskumy, ktoré by tieto schopnosti potvrdili. Zatiaľ je dokázané, že podporuje zdravie. V akej miere, a či je vhodný aj pre deti a tehotné a dojčiace ženy, je potrebné si ešte počkať.

Zdroje:

https://www.medicoverhospitals.in/medicine/silymarin
https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits#TOC_TITLE_HDR_10
https://www.webmd.com/digestive-disorders/milk-thistle-benefits-and-side-effects
https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-milk-thistle-88325