• Doprava zadarmo nad 40 €

zápal močových ciest

Infekcia a zápal močových ciest

Infekcia a zápal močových ciest

Infekcia a zápal močových ciest 1024 699 SuperGreens®

Čo je zápal močových ciest

Infekcia, alebo zápal močových ciest je infekcia močového systému vrátane močového mechúra a močovej rúry. Zápal môže vzniknúť ako u mužov, tak aj u žien. Častejšie však vzniká práve u nežnejšieho pohlavia. 

Ide o zápal močového systému, ktorý zahŕňa:
 1. Močový mechúr: orgán, ktorý zhromažďuje a ukladá moč.
 2. Močová trubica: odvádza moč von z tela.
Existujú dva druhy zápalu:
 1. Cystitída – infekcia močového mechúra.
 2. Uretritída – infekcia močovej rúry.

Ak sa zápal nelieči, môže sa ktorýkoľvek zo spomínaných druhov šíriť a spôsobiť infekciu obličiek. Aj keď je teda zápal bežný, je potrebné ho brať naozaj vážne.

Vedeli ste, že…
…zápal močových ciest sa vyskytuje častejšie žien ako u mužov? Pomer ochorenia je 8:1.

Ako vlastne funguje močový systém

Úlohou močových ciest je tvorba a ukladanie moču. Moč je jedným z odpadových produktov vášho tela. Moč sa tvorí v obličkách a putuje dole močovodmi do mechúra. Močový mechúr uchováva moč, kým sa nevyprázdni močením cez močovú trubicu, hadičku, ktorá spája močový mechúr s pokožkou. Otvor močovej rúry je na konci penisu u muža a nad vaginálnym otvorom u ženy.

Obličky sú pár orgánov veľkosti pästi v zadnej časti tela, ktoré filtrujú tekutý odpad z krvi a odstraňujú ho z tela vo forme moču. Obličky vyrovnávajú hladinu mnohých chemických látok v tele (sodík, draslík, vápnik, fosfor a ďalšie) a kontrolujú kyslosť krvi. Určité hormóny sa tvoria aj v obličkách. Tieto hormóny pomáhajú regulovať krvný tlak, zvyšujú produkciu červených krviniek a pomáhajú vytvárať silné kosti.

Normálny moč neobsahuje žiadne baktérie a jednosmerný tok pomáha predchádzať infekciám. Napriek tomu sa baktérie môžu dostať do moču cez močovú trubicu a cestovať hore do mechúra.

Čo je príčinou vzniku infekcie

Je veľmi jednoduché dostať infekciu. Baktérie, ktoré žijú v pošve, genitáliách a análnych partiách, sa môžu dostať do močovej trubice, cestovať do močového mechúra a spôsobiť infekciu. To sa môže stať napríklad aj počas sexuálnej aktivity, keď sa vám do močovej trubice vtlačia baktérie. Infekcie môžu byť spôsobené tiež chlamýdiami, kvapavkou alebo inými organizmami.

Aj keď sa toto ochorenie nešíri z jednej osoby na druhú, ako je to u pohlavných chorôb, pohlavný styk môže viesť k zhoršeniu. Na získanie zápalu močových ciest však nemusíte mať sex. Infekciu môže spôsobiť čokoľvek, čo privedie baktérie do kontaktu s močovou trubicou.

Medzi faktory vzniku patria:
 • v minulosti ste už mali zápal,
 • máte diabetes,
 • máte obezitu,
 • máte obličkové kamene,
 • tehotenstvo,
 • pokročilý vek,
 • imobilita,
 • sabá imunita.

Väčšina ľudí nedokáže presne určiť príčinu vzniku zápalu, pretože príčinou môže byť viacero vecí.

Prejavy zápalu

Pri zápale sa sliznica mechúra a močovej trubice sfarbia do červena a sú podráždené, podobne ako hrdlo pri prechladnutí. Podráždenie môže spôsobiť bolesť v dolnej časti brucha v panvovej oblasti a dokonca v dolnej časti chrbta a zvyčajne spôsobí, že budete mať chuť na častejšie močenie. Pálenie alebo bolesť pri močení sú najčastejším príznakom.

Medzi najčastejšie symptómy patria:
 • bolesť a pálenie pri močení,
 • zapáchajúci alebo zakalený moč,
 • krv alebo hnis v moči,
 • neustále nutkanie močiť,
 • bolestivosť, tlak alebo kŕče v dolnej časti brucha, chrbta alebo v bokoch.
Ak sa zápal nelieči a dostane sa až do obličiek príznaky môžu zahŕňať aj:
 • bolesť v oblasti chrbta,
 • horúčka,
 • zimnica,
 • nevoľnosť,
 • zvracanie,
 • unavenosť.

Ak máte ktorýkoľvek z týchto príznakov, okamžite by ste mali kontaktovať svojho lekára. Infekcie obličiek sú závažné a je potrebné ich okamžite liečiť. 

Môže zápal močových ciest postihnúť aj deti?

Ani deti v prípade tohto ochorenia nie sú výnimkou. U detí sa toto ochorenie prejavuje najmä zvýšením teploty, nepokojom, pomočovaním sa, alebo iným pridruženým ochorením.

Infekcia močových ciest počas gravidity

Tehotné ženy s príznakmi zápalu by mali byť obzvlášť v pozore. Počas tehotenstva môže totiž zápal spôsobiť vysoký krvný tlak a spôsobiť tým predčasný pôrod. Je taktiež väčšia pravdepodobnosť rozšírenia až do obličiek.

Počas tehotenstva je zápal bežnejší, než mimo neho. Dôvodom sú hormóny. V tehotenstve totiž spôsobujú zmeny a preto majú tehotné ženy vyššiu pravdepodobnosť vzniku infekcie. Zmeny hormónov môžu viesť aj k vezikoureterálnemu refluxu, teda stavu, pri ktorom močenie prúdi späť z močového mechúra do obličiek a toto je schopné spôsobiť zápal. 

Dôvodom vzniku je aj samotná rastúca maternica, ktorá tlačí na mechúr. Preto býva často ťažké vylúčiť všetok moč a zvyšky moču môžu byť zdrojom infekcie.

U mužov je ochorenie zriedkavé

Výskyt zápalu u mužov mladších ako 50 rokov je niekde medzi 5 – 8 mužmi z 10 000. Riziko však stúpa s vekom. Keď sa muži nakazia, infikujú sa rovnaké orgány ako u ženy. U mužov je však prostata tiež vystavená riziku infekcie. 

V prípade mužov s obriezkou je menej pravdebodobný vznik tohto ochorenia. 

Akého lekára navštívit?

Ak máte podozrenie na zápal, čím skôr by ste mali vyhľadať svojho obvodného lekára. On vám urobí nalýzu zo vzorky moču. Moč sa skúma na prítomnosť baktérií alebo bielych krviniek, ktoré sú známkami infekcie. 

V prípade, že lekár zistí zápal, predpíše vám potrebné lieky, pravdepodobne antibiotiká a naordinuje pitie harmančekového čaju. Ak by však zápal neustupoval, práve naopak ďalej postupoval, môže vás odporučiť navštíviť iného špecialistu. 

Liečba

Liečba závisí od príčiny, ktorá infekciu spôsobila. Lekár by mal byť schopný určiť, z akého dôvodu máte toto ochorenie. Vo väčšine prípadov sú na vine baktérie a v tom prípade, nasleduje liečba antibiotikami. Forma antibiotík závisí od toho, o ktorú časť traktu ide. U dolných ciest sa zvyknú používať perorálne antibiotiká. Pokiaľ ide o horný trakt, vyžadujú sa intravenózne antibiotiká. Tieto sa teda podávajú priamo do žily. 

V niektorých prípadoch sú však dôvodom vírusy a plesne. Vírusové zápaly sa liečia liekmi, ktoré sa nazývajú antivirotiká. Antivírusový cidofovir je často voľbou na liečbu vírusových zápalov. 

Plesňové infekcie sa liečia liekmi, ktoré sa volajú antimykotiká.

Domáca liečba zápalu

Zatiaľ neexistujú žiadne zázračné domáce lieky, ktoré by mohli zápal úplne vyliečiť. Sú však určité doplnky, ktoré môžu pomôcť. Medzi takéto doplnky výživy patrí:

 • harmanček,
 • brusnice,
 • dostatok tekutín.

Čo ak sa zápal nelieči?

Čím skôr s liečením začnete, tým lepšie. Neliečený zápal močových ciest vám môže privodiť totiž aj iné ťažkosti. Najjednoduchšie je liečiť zápal, kým je ešte v dolných močových cestách. Ak sa infekcia rozšíri do horných močových ciest, liečba je zložitejšia a je pravdepodobnejšie, že sa rozšíri aj do krvi a obličiek. 

Vyšetrenie je naozaj jednoduché a nebolestivé. Preto ak máte akékoľvek podozrenie, návštevu lekára neodkladajte.

Opakované infekcie

Ak máte opakované infekcie močových ciest, lekár môže tiež skontrolovať, či sa nevyskytujú akékoľvek abnormality alebo prekážky v močových cestách. Niektoré testy zahŕňajú:

 • ultrazvuk,
 • intravenózny pyelogram – vyšetrenie spočíva v podaní injekcie do tela, ktoré prechádza močovými cestami a urobí sa röntgen. Farbivo zvýrazní močové cesty na snímke.
 • cystoskopia – pri vyšetrení sa použije malá kamera, ktorá sa zavedie cez močovú trubicu až do močového mechúra, aby lekár videl mechúr zvnútra. Počas cystoskopie lekár môže odobrať malú vzorku a otestovať ju, aby vylúčil zápal či rakovinu mechúra ako príčinu príznakov.
 • CT – počítačová tomografia

Ako predchádzať zápalu

Aby ste predišli zápalu, je veľmi dôležitá prevencia:

 • denne vypite aspoň 2 l čistej vody,
 • ak potrebujete močiť, neodkladajte to,
 • v prípade problémov s močením a inkontinenciou, kontaktujte svojho lekára.

Zdroje:

https://medlineplus.gov/ency/article/000521.htm
https://www.plannedparenthood.org/learn/health-and-wellness/urinary-tract-infections-utis
https://www.healthline.com/health/urinary-tract-infection-adults#utis-and-pregnancy
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/acute-appendicitis
https://en.wikipedia.org/wiki/Urinary_tract_infection