• Doprava zadarmo nad 40 €

Probiotiká a ich výhody-probiotiká môžu pomôcť ľuďom schudnúť a zlepšiť celkové zdravie.

Probiotiká pre chudnutie- pomáhajú?

Probiotiká pre chudnutie- pomáhajú?

Probiotiká pre chudnutie- pomáhajú? 1024 683 SuperGreens®

Aké sú výhody užívania probiotík? Baktérie majú povesť, že spôsobujú choroby. Rastúci počet vedeckých dôkazov však naznačuje, že niektoré choroby môžete liečiť a dokonca im predchádzať pomocou potravín a doplnkov obsahujúcich určité druhy živých baktérií. Severoeurópania konzumujú veľa týchto prospešných mikroorganizmov, nazývaných probiotiká (z pro a bioty, čo znamená „pre život“), kvôli svojej tradícii konzumácie potravín fermentovaných baktériami, ako je jogurt. Probiotické nápoje sú tiež veľkým biznisom v Japonsku.

Niektorí odborníci na tráviace choroby odporúčajú probiotické doplnky pre poruchy, ktoré frustrujú bežnú medicínu, ako je napríklad syndróm dráždivého čreva. Od polovice 90. rokov 20. storočia klinické štúdie naznačujú, že probiotická terapia môže pomôcť pri liečbe niekoľkých gastrointestinálnych chorôb, spomaliť vývoj alergií u detí a liečiť a predchádzať vaginálnym a močovým infekciám u žien.

Odhaduje sa, že 100 biliónov mikroorganizmov predstavujúcich viac ako 500 rôznych druhov obýva každé normálne a zdravé črevo. Tieto mikroorganizmy (alebo mikroflóra) nás všeobecne nerobia chorými; väčšina je užitočná. Baktérie žijúce v čreve udržiavajú patogény (škodlivé mikroorganizmy) pod kontrolou, pomáhajú tráveniu a vstrebávaniu živín a prispievajú k imunitnej funkcii.

Výhody užívania probiotík

Nie všetky probiotiká sú rovnaké. Rôzne kmene baktérií majú rôzne účinky.

Výskum je pre týchto priateľských tvorov sľubný. Potenciálne výhody probiotík sa prejavili pri liečbe alebo prevencii

 • hnačky
 • syndrómu dráždivého čreva
 • ulcerózna kolitída
 • Crohnova choroba
 • pylori (pôvodca vredov)
 • vaginálne infekcie, choré močové cesty
 • infekcie močových ciest
 • recidíva rakoviny močového mechúra
 • infekcia zažívacieho traktu spôsobená Clostridium difficile
 • ekzém u detí.

Ako probiotiká účinkujú?

Hlavnou úlohou probiotík alebo dobrých baktérií je udržiavať zdravú rovnováhu vo vašom tele. Predstavte si to ako udržanie neutrálneho tela. Keď ste chorí, do vášho tela sa dostávajú zlé baktérie a zvyšuje sa ich počet. Týmto sa vaše telo dostane z rovnováhy. Dobré bojujú proti zlým baktériám a obnovujú rovnováhu v tele, vďaka čomu sa budete cítiť lepšie- udržujú Vás zdravých tým, že podporujú Vaše imunitné funkcie a regulujú zápal. Niektoré druhy dobrých baktérií pomáhajú:

 1. Pomôcť telu stráviť jedlo.
 2. Chrániť pred ochorením
 3. Vytvoriť vitamíny.
 4. Pomôcť podporiť bunky, ktoré lemujú vaše črevo, aby ste zabránili vstupu zlých baktérií, ktoré ste konzumovali (jedlom alebo nápojmi), do krvi.
Rozklad a vstrebávanie liekov.

Toto vyváženie sa prirodzene deje vo vašom tele neustále. Na to, aby ste to dosiahli, nemusíte brať probiotické doplnky. Dobré baktérie sú len prirodzenou súčasťou Vášho tela. Každý deň vyvážená strava bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály pomáha udržiavať počet dobrých baktérií na správnej úrovni.

Aké sú najbežnejšie typy probiotických mikroorganizmov?

Aj keď existuje veľa druhov baktérií, ktoré možno považovať za probiotiká, v obchodoch sa nachádzajú dva špecifické druhy baktérií, ktoré sú bežnými probiotikami. Tie obsahujú:

 • Lactobacillus.
 • Bifidobacterium.

Probiotiká sa tiež skladajú z dobrých kvasiniek. Najbežnejším typom kvasiniek nachádzajúcich sa v probiotikách je:

 • Saccharomyces boulardii.

Vplyv na zažívací trakt

Probiotiká sú predmetom rozsiahleho výskumu ich účinkov na zdravie tráviaceho traktu, celkové trávenie, imunita a metabolizmus. /1/

Dôkazy naznačujú, že probiotické doplnky môžu pomôcť vyliečiť hnačky spojené s antibiotikami /2/

Keď ľudia užívajú antibiotiká, najmä dlhší čas, často sa u nich vyskytne hnačka – dokonca aj dlho po eradikácii infekcie.

Je to tak preto, lebo antibiotiká zabíjajú mnoho prírodných baktérií vo vašom čreve, čo posúva rovnováhu čriev a umožňuje množenie škodlivých mikroorganizmov.

Probiotiká môžu tiež pomôcť v boji proti syndrómu dráždivého čreva (IBS), bežnej poruche trávenia, pri znižovaní plynov, nadúvaní, zápche, hnačkách a ďalších príznakoch.

Výskum týkajúci sa účinnosti doplnkov probiotík pri liečbe IBS je zmiešaný. Nedávny prehľad uvádzal, že sedem zo štúdií naznačilo zlepšenie IBS po doplnení probiotikami, štyri však nie /3/

Výskum naznačuje, že probiotické doplnky s viacerými kmeňmi zrejme prinášajú zlepšenie IBS najviac, najmä ak sa užívajú dlhšie ako 8 týždňov.

Niektoré štúdie tiež zaznamenávajú výhody doplnkov probiotík proti zápalovým ochoreniam čriev, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída. Vedci opäť tvrdia, že pred potvrdením účinnosti liečby je potrebný ďalší výskum /4/

Probiotiká môžu tiež pomôcť v boji proti infekciám Helicobacter pylori, ktoré sú jedným z hlavných faktorov vredov a rakoviny žalúdka /5/

Ak v súčasnosti máte zažívacie ťažkosti, ktoré sa Vám zdajú byť premožené, možno treba zvážiť probiotický doplnok. Nezabudnite sa však najskôr poradiť so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.

Vplyv na chudnutie

Niektoré probiotiká môžu pomôcť ľuďom schudnúť a zlepšiť celkové zdravie.

V ľudskom tele a na ňom sa nachádza veľa rôznych mikroorganizmov, hlavne vo forme priateľských baktérií. Vedci si myslia, že niektoré z týchto baktérií môžu hrať úlohu pri chudnutí a priberaní.

Prospešné baktérie v čreve pomáhajú rozkladať a tráviť jedlo. Pomáhajú tiež vytvárať živiny a vitamíny, ktoré telo potrebuje. Probiotické baktérie sa živia vláknami a menia ich na užitočné zlúčeniny.

Nezdravý tráviaci systém môže viesť k dysbióze, ktorá poukazuje na nerovnováhu v črevných mikróboch a probiotických baktérií.

Niektoré výskumy naznačujú, že ľudia s obezitou majú odlišné črevné mikroorganizmi ako tí, ktorí sú štíhli. /6/

Výskum ukazuje súvislosť medzi črevnými mikróbmi a obezitou u dojčiat(detská výživa)aj dospelých. Ukazuje aj mikrobiálne zmeny v čreve sú faktorom pri vzniku obezity v dospelosti.

Mnoho vedcov sa preto domnieva, že vaše črevné baktérie sú dôležité pri určovaní telesnej hmotnosti. Výskum zistil: zmena črevnej flóry u zvierat spôsobila ich zodpovedajúce chudnutie alebo priberanie. U ľudí však zmena črevnej flóry neviedla k úbytku hmotnosti alebo prírastku.

Tento dôkaz však naznačuje, že dochádza k posunu črevnej flóry človeka pri jeho priberaní. Aj keď sú zmeny spojené s obezitou, zdá sa, že nie sú základnou príčinou.Aj keď je potrebný ďalší výskum, zdá sa, že niektoré probiotické kmene pomáhajú pri znižovaní telesnej váhy./7/

Vedci napriek tomu odporúčajú pri postupe k tomuto záveru opatrnosť s tým, že stále existuje veľa neznámych. Vedec identifikoval nasledujúce faktory, ktoré môžu zmeniť črevnú flóru človeka z tenkej na obéznu formu:

 • strava s vysokým obsahom tukov
 • vysokokalorická strava
 • používanie umelých sladidiel
 • narušený denný rytmus
Výskum

Výskum v British Journal of Nutrition skúmal účinky jedného typu probiotikáa Lactobacillus rhamnosus na ľudí s obezitou. Ženy užívajúce probiotický doplnok, počas štúdie chudli viac ako ženy, ktoré užívali placebo. Skupina, ktorá užívala probiotický doplnok, navyše pokračovala v chudnutí vo fáze udržovania hmotnosti aj po ukončení diéty. Rovnaké účinky sa však neobjavili u mužov.

Ďalšia štúdia z roku 2013 sa zaoberala účinkami Lactobacillus fermentum a Lactobacillus amylovorus./10/Počas štúdie jedli jedinci, ktorí mali nadváhu, ale inak boli zdraví, 6 týždňov jogurt, ktorý obsahoval tieto kmene Lactobacillus. Na konci tohto obdobia stratili účastníci priemerne 3–4% telesného tuku.

Vedci tiež skúmali účinky Lactobacillus gasseri na odbúravanie tukov. V tejto štúdii stratili ľudia s extra brušným tukom, ktorí pili fermentované mliečne výrobky obsahujúce užitočné baktérie, 8,2 – 8,5% brušného tuku počas 12 týždňov. /8/

Keď však mlieko prestali piť, všetok tento brušný tuk sa vrátil. To naznačuje, že pomáhajú v niektorých prípadoch  ľuďom schudnúť, ale vedci ešte musia urobiť viac štúdií, aby podporili toto tvrdenie.

Nízka mikrobiálna diverzita môže byť tiež rizikovým faktorom pre problémy spojené s obezitou, ako sú metabolický syndróm a cukrovka 2. typu. S ohľadom na tieto skutočnosti by užívanie probiotík mohlo byť prospešné nielen pre ľudí pri chudnutí, ale aj pre ich celkové zdravie.

Dôkazy tiež naznačujú, že Lactobacillus rhamnosus a Bifidobacterium lactis môžu pomôcť pri znižovaní telesnej váhya pri predchádzaní obezite – je však potrebný ďalší výskum /9/

Musím po užívaní antibiotík brať probiotiká?

V boji proti infekcii sú často potrebné antibiotické lieky. Avšak zatiaľ čo antibiotiká zabíjajú zlé baktérie, vylučujú aj dobré baktérie vo vašom tele. U niektorých ľudí sa po užití antibiotika objavia stavy ako hnačka. U iných ľudí to môže umožniť, aby skutočne zlé baktérie prevzali a osídlili črevo, ako napríklad C. diff. Niektoré výskumy preukázali pozitívnu súvislosť medzi užívaním probiotík po antibiotiku a úľavou od hnačiek. To zatiaľ nebolo preukázané a nefunguje to pre každého.

Myšlienka pridania probiotík späť do tela po užití antibiotika spočíva v tom, že dokáže znovu osídliť prospešné baktérie, ktoré boli antibiotikami zničené, a reštartovať váš systém. Mimoriadne dobré mikroorganizmy pomáhajú znovu osídliť vaše črevá a bojovať proti zvyšným zlým baktériám. Mnoho ľudí má pocit, že pridávanie probiotík nebude bolieť, môže vám pomôcť cítiť sa rýchlejšie o niečo rýchlejšie a zabrániť hnačkám.

Keď narastie príliš veľa škodlivých mikroorganizmov, nemusí byť k dispozícii dostatok užitočných baktérií, ktoré by udržali tieto škodlivé organizmy pod kontrolou. Tiež to zvyčajne znamená, že diverzita baktérií v čreve je nižšia.

Riziká

Existujú nejaké riziká spojené s probiotikami?Všeobecne sa považujú za bezpečné. S doplnkami však súvisia určité riziká. Tieto riziká sa zvyšujú, ak máte ochorenie, ktoré oslabuje váš imunitný systém, nedávno ste podstúpili operáciu alebo máte iné závažné zdravotné ťažkosti. Zvýšená starostlivosť o zdravie a zavedenie nových doplnkov by malo byť konzultované s lekárom.

 • Medzi nepravdepodobné, ale možné riziká patria:
 • Rozvoj infekcie.
 • Rozvoj rezistencie na antibiotiká.
 • Vývoj škodlivých vedľajších produktov z probiotického doplnku.

Mám dať probiotiká svojim deťom?

Probiotiká môžu byť prospešné pre dospelých aj pre deti. Ak má Vaše dieťa ochorenie, ktoré si na liečbu vyžaduje antibiotické lieky, užívanie probiotika môže pomôcť príznaky skrátiť. Používajú sa na zmiernenie zápchy, refluxu kyseliny, hnačiek, plynov a ekzémov u detí.

Zavedenie probiotík do stravy Vášho dieťaťa prostredníctvom potravy je zvyčajne bezpečný spôsob, ako im dať probiotiká-výživový doplnok. Potraviny ako jogurt a tvaroh sú často súčasťou vyváženej stravy a bez väčšieho rizika môžu pridávať dobré baktérie.

Zdroje

/1/https://portlandpress.com/biochemj/article/474/11/1823/49429/Introduction-to-the-human-gut-microbiota

/2/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5745464/

/3/https://www.mdpi.com/2072-6643/11/9/2048/htm

/4/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25525379/

/5/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25400981/

/6/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5082693/

/7/https://www.mdpi.com/2072-6643/11/2/258/htm

/8/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23614897/

/9/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23886977/

/10/https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464612001399