• Doprava zadarmo nad 40 €

lactobacillus gasseri

Probiotiká Lactobacillus gasseri

Probiotiká Lactobacillus gasseri

Probiotiká Lactobacillus gasseri 1024 683 SuperGreens®

Probiotiká Lactobacillus gasseri ponúkajú špecifické tráviace vlastnosti a v posledných rokoch si získavajú veľkú popularitu a pozornosť. Ako ich vieme využiť v prospech nášho zdravia? 

Čo sú probiotiká

Probiotiká sú u nás dobre známe aj ako prospešné baktérie, alebo dobré baktérie. Sú to vlastne živé mikroorganizmy (baktérie alebo kvasinky), o ktorých sa preukázalo, že majú priaznivý vplyv na zdravie človeka. Prirodzene sa nachádzajú v ľudskom tele, ale aj v potravinách. Do ľudského tela ich však môžeme doplniť aj doplnkami výživy.

Medzi probiotické potraviny sa radí jogurt, kefír, kyslá kapusta, tempeh a kimči. Probiotiká by sa nemali zamieňať s prebiotikami, čo sú sacharidy, ktoré pomáhajú kŕmiť priateľské baktérie, ktoré sa už nachádzajú v čreve.

Produkty, ktoré obsahujú prebiotiká aj probiotiká, sa označujú ako synbiotiká. Symbiotické výrobky zvyčajne kombinujú priateľské baktérie spolu s určitým jedlom pre konzumáciu baktérií.

Ako fungujú?

Hlavnou úlohou probiotík je udržiavať zdravú rovnováhu v tele. Keď sme chorí, do tela sa dostávajú zlé baktérie a zvyšuje sa ich počet. Týmto sa telo dostane do nerovnováhy. Dobré baktérie, probiotiká, začnú bojovať a snažia sa obnoviť rovnováhu.

Dobré baktérie nás udržujú zdravých tým, že podporujú imunitu a riadia zápal.

Lactobacillus gasseri

Lactobacillus gasseri je kmeň rodu Lactobacillus, ktorý v roku 1980 identifikoval výskumník François Gasser.  čo je druh baktérií, ktoré sa vyskytujú v zažívacom a močovom trakte. 

Lactobacillus je však iba jednou z niekoľkých probiotických baktérií. Patria tu aj:

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Bifidobacterium
 • Saccharomyces boulardii
 • Lactobacillus infant 
 • Streptococcus thermophilus.

Každý rod zahŕňa rôzne druhy a každý druh má veľa kmeňov.

Zdravotné benefity

Probiotiká sa všeobecne považujú za prospešné pre zdravé trávenie. Pomáhajú okrem iného aj udržiavať zdravú pošvovú flóru a sú užitočné aj pri chudnutí.

Zdravotné prínosy ponúka už či sa užíva samostatne, alebo aj v kombinácii s inými probiotickými baktériami. Pomôcť nám môžu pri prevencii:

 • Bakteriálnej vaginózy,
 • Peptických vredoch,
 • Ulceróznej kolitídy,
 • Syndrómu dráždivého čreva,
 • Bolesti endometria.

Liečivé účinky boli preukázané aj niekoľkými štúdiami.

Chudnutie

Veľa klinických štúdií na zvieratách naznačilo, že Lactobacillus gasseri môže pomôcť znížiť brušný tuk a podporiť chudnutie. Medzi ne patrí aj štúdia z roku 2013 publikovaná v Britisch Journal of Nutrition, v ktorej sa 210 obéznym dospelým podávalo buď mlieko obohatené o Lactobacillus gasseri, alebo placebo. Po 12 týždňoch došlo u skupiny s probiotikami k zníženiu brušného tuku  v porovnaní s druhou skupinou. 

Výsledky tejto štúdie sú síce sľubné, no v ďalších výskumoch sa nepodarilo dosiahnuť tak dobré závery. Príkladom je štúdia z Korean Journal of Family Medicine, kde skúmali účinky na 62 obéznych ľuďoch. Počas 12 týždňov im podávali probiotiká, no nezaznamenali v porovnaní so skupinou, kde sa podávalo placebo výrazné zmeny hmotnosti. 

Aj keď podtypy použité v štúdiách neboli rovnaké a teda toto by mohlo vysvetliť rozdiely, je potrebný ešte ďalší výskum na potvrdenie, alebo vyvrátenie výsledkov. 

Zdravie vaginálnej flóry 

Kmene Lactobacillus podporujú zdravie pošvy potláčaním škodlivých baktérií a plesní. Konzumácia probiotík v potrave, prípadne vo forme výživových doplnkov, však nemusí stačiť na odvrátenie odolnejších vaginálnych infekcií. 

V štúdii z roku 2015 z časopisu BMC Infectious Diseases sú tieto probiotiká ešte účinnejšie, ak sa užívajú čipkami. 

Silné menštruačné bolesti

Niektoré ženy s endometriózou trpia počas menštruácie veľmi silnými bolesťami. Práve Lactobacillus gasseri, ako uvádza jedna malá štúdia, môže pomôcť tieto nepríjemné prejavy tlmiť.

Výskum sledoval 66 žien s endometriózou, ktorým sa podávali probiotiká alebo placebo. Tie ženy, ktoré užívali probiotikum, uviedli po 12 týždňoch menej silnú menštruačnú bolesť, hoci neboli zaznamenané žiadne zmeny v krvných testoch. 

Choroby čriev

Podľa doterajších zistení, by baktérie Lactobacillus mali patriť medzi probiotické baktérie, ktoré poskytujú úľavu od zápalových ochorení čriev a syndrómu dráždivého čreva. 

Podľa prehľadu štúdií v časopise Ulcers z roku 2011, vykazuje Lactobacillus gasseri protizápalové účinky na hrubé črevo, ktoré sú prospešné pri znižovaní príznakov pri zápaloch čriev a ulceróznej kolitíde.

Infekcia Helicobacter Pylori

Podľa zistení trpí kvôli tejto baktérii viac ako 40 % svetovej populácie, pri čom na Slovensku môže toto percento siahať až k 50. Práve Helicobacter je hlavnou príčinou vzniku žalúdočných vredov.

V prehľade štúdií publikovaných v PLoS One z roku 2014 vedci dospeli k záveru, že konzumácia probiotík dokáže pri problémoch s Helicobacterom pomôcť.

Ako si vybrať správne probiotká

Ak sa rozhodnete pre probiotické doplnky, najvhodnejšie je, ak sa poradíte so svojim lekárom. Pri výbere, by ste si mali pozorne prečítať, čo výrobok obsahuje. Uistite sa, že doplnok obsahuje živé kmene baktérií alebo kvasiniek a že životnosť týchto kmeňov je zaručená v čase použitia. Všímajte si taktiež počet kmeňov baktérií a počet jednotiek tvoriacich na tabletu.  

Je dôležité pamätať na to, že probiotiká sú živé organizmy. Skladujte ich preto podľa odporúčaní, ako je uvedené na obale. V niektorých prípadoch je potrebné ich skladovať v chlade. Použite ich taktiež ešte pred dátumom expirácie

Dávkovanie

Sila produktov s touto baktériou je indikovaná počtom živých organizmov na kapsulu či tabletku. Dávkovanie preto môže byť rôzne a je potrebné si pred užívaním prečítať príbalový leták. Všeobecne sa však považuje za bezpečnú dávka v rozmedzí 1 – 10 miliárd jednotiek denne. Pri liečbe akútnych stavov je niekedy potrebné dávku zvýšiť. Patria tu stavy, ako napríklad:

 • Hnačka vyvolaná antibiotikami,
 • zápcha,
 • infekcia spôsobená H. pylori.

Užívanie Lactobacillus pre deti a počas tehotenstva a dojčenia nebolo dosiaľ dostatočne preskúmané. Aj keď sa považujú tieto probiotiká za bezpečné, je vhodné sa vopred poradiť s lekárom. 

Vedľajšie účinky

Probiotiká ako Lactobacillus gasseri sa považujú za bezpečné s niekoľkými krátkodobými alebo dlhodobými rizikami. V niektorých prípadoch môžu vyvolať vedľajšie účinky, ako sú nadúvanie a plynatosť. Väčšina z príznakov je však mierna a má tendenciu sa časom ešte viac zmierňovať. 

Ľudia, ktorí by sa mali týmto doplnkom vyhýbať, sú ľudia so zníženou imunitou. Patria tu napríklad jedinci s pokročilou infekciou HIV, pacienti po transplantácii orgánov a napríklad aj tí, čo užívajú imunosupresívne lieky na rakovinu. 

Ak si užívaním probiotík nie ste istý, poraďte sa so svojim lekárom ešte predtým, ako ich začnete užívať.

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-lactobacillus-gasseri-88697
https://www.verywellhealth.com/how-to-choose-the-best-probiotic-1945174
https://www.webmd.com/drugs/2/drug-155834/lactobacillus-gasseri-bifidobacterium-bifidum-b-longum-oral/details
https://www.healthline.com/nutrition/probiotics-101#gut-health
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/14598-probiotics
https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-are-probiotics 

 • fitform flora probioticky pripravok

  FitForm Flora