• Doprava zadarmo nad 40 €

vitamin E

Vitamín E

Vitamín E

Vitamín E 1024 668 SuperGreens®

Vitamíny pomáhajú telu rásť a pracovať rôznym častiam tela, ako je srdce, kosti či vlasy tak, ako by mali. Existuje 13 základných vitamínov – vitamíny A, C, D, E, K a vitamíny skupiny B (tiamín, riboflavín, niacín a kyselina pantoténová, biotín B6, B12 a kyselina listová). V tomto článku sa zameriame na dôležitosť a benefity vitamínu E.

Čo je vitamín E

Vitamín E patrí medzi antioxidanty. Môže pomáhať chrániť bunky pred poškodením. Je to základná živina prirodzene sa vyskytujúca v mnohých potravinách. Okrem toho, že ju vieme získať z potravy, do tela ju ľahko doplníme aj výživovými doplnkami. 

Je rozpustný v tukoch čo znamená, že telo si ho ukladá a používa podľa potreby. 

Termín “vitamín E” popisuje osem rôznych zlúčenín – a-, β-, γ- a δ-tokoferoly a zodpovedajúce štyri tokotrienoly. Alfa-tokoferol je najaktívnejší z ľudí.

História

Vitamín E objavili v roku 1922 Herbert McLean Evans a Katharine Scott Bishop a prvýkrát ho v čistej forme izolovali Evans a Gladys Anderson Emersonovci v roku 1935 na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Keďže aktivita vitamínov bola po prvýkrát identifikovaná ako faktor potravinovej plodnosti na zvieratách, dostala názov tokoferol z gréckeho slova τόκος (v preklade narodenie) a φέρειν (v slovenčine nosiť). Spolu to teda znamená “tehotenstvo” a koncovka -ol označuje status chemického alkoholu. Názov je z gréčtiny aj z toho dôvodu,  že práve profesor gréčtiny na Kalifornskej univerzite sa podieľal na procese pomenovania. 

V roku 2938 objasnil Erhard Fernholz štruktúra vitamínu a krátko na to, v tom istom roku, ho Paul Karrer a jeho tím syntetizovali. 

O 50 rokov neskôr po jeho objavení sa už objavil v časopise Journal of the American Medical Association. Skúmalo sa tu jeho použitie, odhaľovali jeho tajomstvá a terapeutické účinky. 

Úloha vitamínu E vo výžive dojčiat má dlhú históriu výskumu. Od roku 1049 prebiehali pokusy s predčasne narodenými deťmi, ktoré naznačovali, že perorálny alfa-tokoferol bol užitočný a poskytoval ochranu pri krvácaní či hemolytickej anémii. Štúdia Cochrane z roku 2003 dospela k záveru, že suplementácia u predčasne narodených detí znížila riziko intrakraniálneho krvácania a retinopatie, no zároveň zaznamenala zvýšené riziko sepsy.

Vitamín E a jeho zdroje

Nielen vitamín E, ale aj ostatné výživné látky, ako minerály, je vhodnejšie prijať do tela väčšinou z potravy, než ako lieky vo forme kapsúl. Je to preto, že potraviny s vysokým obsahom živým obsahujú aj ďalšie veci, ktoré sú pre telo dobré, ako napríklad vláknina. Ak chcete dopriať telu viac vitamínu E, mali by ste sa zamerať na rastlinné oleje, orechy, semená, ovocie a zeleninu:

 • olej z pšeničných klíčkov, sóje a slnečnice
 • slnečnicové semienka,
 • mandle,
 • arašidy a arašidové maslo,
 • zelená zelenina, špenát,
 • tekvica,
 • červená paprika,
 • špargľa,
 • mango,
 • avokádo.

Ako sa prejavuje nedostatok?

Keďže sa spomínaný vitamín nachádza v mnohých surovinách, jeho nedostatok býva zriedkavý. U ľudí, ktorí majú poruchy trávenia alebo nedostatočne absorbujú tuk (Pankreatitída, cystická fibróza, celiakia), sa môže nedostatok vyskytnúť. Medzi prejavy nedostatku patria:

 • Retinopatia – poškodenie sietnice očí, zhoršené videnie.
 • Periférna neuropatia – poškodenie periférnych nervov, zvyčajne na rukách alebo nohách. Spôsobuje slabosť a bolesť.
 • Ataxia – strata kontroly nad pohybmi tela.
 • Znížená funkcia imunity.

Dlhšia životnosť buniek

S najväčšou pravdepodobnosťou ste minimálne raz za život videli na aute či bicykli hrdzu. Podobný proces oxidácie a zrýchleného starnutia prebieha aj v ľudskom tele, keď sú bunky vystavené molekulám nazývaným voľné radikály. Práve oni oslabujú a rozkladajú zdravé bunky. Tieto molekuly môžu tiež prispievať k srdcovým chorobám a rakovine.

Voľné radikály sa tvoria v dôsledku bežných procesov tela. Spôsobujú poškodenie, ktoré skracuje životnosť buniek. Tento vitamín je silný antioxidant, ktorý môže pomôcť znížiť poškodenie voľnými radikálmi a spomaliť proces starnutia buniek.

Vitamín E a zdravie

Vedci študujú vitamín E, aby pochopili, ako ovplyvňuje ľudský organizmus. Tu je niekoľko príkladov toho, čo výskumy ukázali.

Ochorenie srdca

Podľa niektorých štúdií je vyšší príjem vitamínu E z doplnkov spojený s nižšou pravdepodobnosťou vzniku koronárnych srdcových chorôb. Veľké pozorovacie štúdie preukázali prínos doplnkov, ale niektoré kontrolované klinické štúdie priniesli len zmiešané výsledky. 

Štúdia The Nurses’ Health a Health Professionals naznačila 20 – 40 % zníženie rizika srdcových chorôb u osôb, ktoré užívali doplnky vitamínu E najmenej počas 2 rokov. 

Rakovina

Niektoré štúdie naznačujú, že doplnky vitamínu E môžu u fajčiarov znížiť riziko pokročilého karcinómu prostaty. Jedna štúdia zistila súvislosť medzi užívaním doplnkov vitamínu po dobu 10 a viac rokov a nižším rizikom úmrtia na rakovinu močového mechúra.

Kapsuly, ako doplnky výživy s vitamínom E a ďalšie antioxidanty môžu interagovať s chemoterapiou a radiačnou liečbou. Ľudia podstupujúci túto liečbu by sa mali pred užitím vitamínu E alebo iných antioxidačných doplnkov, najmä vo vysokých dávkach, porozprávať so svojím lekárom. 

Problémy so zrakom

Vekom podmienená makulárna degenerácia alebo strata centrálneho videnia u starších ľudí a katarakta patria medzi najčastejšie príčiny straty zraku u starších ľudí. Výsledky výskumu o tom, či môže vitamín pomôcť zabrániť týmto stavom nie sú vždy rovnaké. U ľudí s makulárnou degeneráciou, u ktorých bolo vyššie riziko vzniku pokročilého štádia, sa sľubovalo spomalenie straty zraku ak sa vitamín užíval v kombinácii s inými antioxidantmi a minerálmi.

Mentálne funkcie

Niektoré výskumy zamerali na duševnú bdelosť a taktiež ako zabrániť, či spomaliť, úpadok duševných funkcií a Alzheimerovu chorobu. Výskum priniesol zatiaľ len málo jasných dôkazov, avšak výsledky sú sľubné a vitamín by mohol pomôcť aj ľuďom s týmito problémami. 

Odporúčané dávkovanie

Odporúčaná denná dávka pre vitamín E pre mužov a ženy vo veku od 14 rokov je 15 mg denne (alebo 22 IU) vrátane tehotných žien. Dojčiace ženy potrebujú o niečo väčšiu dávku – 19 mg (28 IU) denne.

vitamín E a dávkovanie

Predávkovanie

Vitamín sa prirodzene nachádza v potravinách a nápojoch, nie je škodlivý a netreba ho nijako špeciálne obmedzovať. Vo forme doplnkov výživy však môžu vysoké dávky zvýšiť riziko krvácania, kvôli zníženej schopnosti krvi zrážať sa a zvýšiť možnosť krvácania do mozgu, čo je známe aj ako mŕtvica. Kvôli tomuto riziku je horná hranica pre dospelých 1 000 mg za deň. Horná hranica pre deti je nižšia. 

Vyskúšajte aj olej z vitamínu E

Olej je vyrobený z vitamínu E a môže sa nanášať priamo na pokožku alebo ho pridávať do krémov, krémov a gélov. Výhody oleja sú primárne kozmetické a preukázaných účinkov je zatiaľ málo. Potenciálne výhody oleja vyplývajú z jeho dvoch kľúčových vlastnosti:

 1. Antioxidačné – bojujú proti zápalu a spomaľujú účinky voľných radikálov
 2. Zvlhčovacie

Medzi výhody, ktoré olej môže priniesť patria:

 • Hydratovaná pleť – tento vitamín sa nachádza v mnohých krémoch a prípravkoch na ošetrenie suchej a šupinatej pokožke.
 • Hojenie rán – zrýchlenie hojenia.
 • Prevencia rakoviny kože – podľa štúdie na myšiach, ktoré dostávali doplnky s vitamínom E, bola pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože nižšia, aj keď boli vystavené veľkému množstvu ultrafialového žiarenia. 
 • Zmierňuje svrbenie – vďaka hydratácii pokožky dočasne zmierňuje pocit svrbenia.
 • Ekzém – zmierňuje suchosť, svrbenie a odlupovanie spojené s ekzémom alebo atopickou dermatitídou.
 • Psoriáza – jedna štúdia spája vitamín so zníženým symptómov psoriázy. 
 • Jazvy – zdá sa, že aj pri prevencii a hojení jaziev môže pomôcť.
 • Vrásky – suchá pokožka má tendenciu vyzerať vráskavejšie, než dobre hydratovaná. Hydratačné vlastnosti tak pomôžu pokožke vyzerať mladšie a menej vráskavo.
 • Nechty – výskum naznačuje, že suplementácia môže zabrániť syndrómu žltých nechtov, čo spôsobuje odlupovanie a popraskanie.

Ak chcete do tela prijať väčšie množstvo vitamínov, vyskúšajte výživový doplnok astaxanthin.

Zdroje:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminE-Consumer/
https://www.nia.nih.gov/health/vitamins-and-minerals-older-adults
https://www.verywellfit.com/vitamin-e-supplements-what-you-need-to-know-90042
https://www.healthline.com/health/all-about-vitamin-e
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-954/vitamin-e 

 • -20% astaxanthin

  Astaxanthin kapsule