• Doprava zadarmo nad 40 €

Kurkumín -Kurkuma a najmä jej najaktívnejšia zložka Kurkumín majú veľa vedecky dokázaných zdravotných výhod, ako napríklad potenciál predchádzať srdcovým chorobám, Alzheimerovej chorobe a rakovine. Kurkumín

Čo je to Kurkumín?

Čo je to Kurkumín?

Čo je to Kurkumín? 1024 683 SuperGreens®

Je to žltý pigment, ktorý sa nachádza predovšetkým v Kurkume, kvitnúcej rastline čeľade zázvorov, ktorá sa najviac známa ako korenie používané v karí. Je to polyfenol s protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou zvyšovať množstvo antioxidantov, ktoré si telo produkuje.

Aký je rozdiel medzi kurkumou a kurkumínom?

Kurkuma je populárny koreň / korenie a kurkumín je vysoko účinná chemická látka v Kurkume. Niektoré štúdie však naznačujú, že Kurkuma má výhody, a je možné, že má výhody, ktoré v samotnom Kurkumíne nemáme, je však potrebný ďalší výskum.

Kurkumín a kurkuminoidy nachádzajúce sa v Kurkume môžu byť extrahované za účelom výroby doplnkov, ktoré majú oveľa vyššiu účinnosť ako Kurkuma. Táto látka sa bohužial počas trávenia zle vstrebáva, takže bolo vyvinuté nespočetné množstvo rôznych formulácií, ktoré zlepšujú jeho biologickú dostupnosť.

Je iba do kuchyne?

Na Slovensku je Kurkuma známa predovšetkým ako korenie. Je to jedna z hlavných zložiek kari korenia. V Indii a ďalších častiach Ázie sa používa na liečbu mnohých zdravotných stavov. Predpokladá sa, že má protizápalové, antioxidačné a možno dokonca protirakovinové vlastnosti.

Rovnako ako mnoho korení, aj Kurkuma (Curcuma longa) má v tradičnej medicíne dlhú históriu. Toto korenie s výraznou príchuťou je primárne kultivované z odnoží alebo koreňov kvitnúcej rastliny v Indii a ďalších častiach juhovýchodnej Ázie. Okrem toho, že dáva kari žiarivo žltú farbu, je známa aj tým, že má silné protizápalové a antioxidačné účinky vlastnosti.

Primárnou aktívnou zložkou Kurkumy – a tou, ktorá dodáva koreniu charakteristickú žltú farbu – je Kurkumín. V skutočnosti ho môžete opísať ako zlúčeninu zodpovednú za väčšinu potenciálnych prínosov Kurkumy pre zdravie. Je to prírodný antioxidant, ktorý má protizápalové účinky a tiež [možné] výhody spojené so spomalením procesu starnutia a prevenciou Alzheimerovej choroby a potenciálnej depresie.

Kurkuma (alebo extrakt z Kukumínu)sa, bohužiaľ, neabsorbuje dobre do krvi a je nepravdepodobné, že mať kari raz mesačne Vám prinesie požadované protizápalové a antioxidačné účinky. Ak chcete dosiahnuť množstvo Kurkumy a Kurkumínu, ktoré vo vedeckých štúdiách prináša výhody, musíte sa obrátiť na doplnky.

Stále však môžete mať úžitok z pridania čierneho korenia kedykoľvek, keď použijete Kurkumu, alebo z doplnku tohto koreňa, ktorý obsahuje čierne korenie. V čiernom korení existuje zlúčenina zvaná piperín, ktorá skutočne pomáha zvyšovať biologickú dostupnosť Kurkumy. Biologická dostupnosť predstavuje množstvo látky, ktoré je absorbované alebo schopné byť použité v tele. Napríklad v minulej štúdii sa zistilo, že konzumácia 20 miligramov (mg) piperínu spolu s 2 gramami (g) Kurkumínu zvýšila biologickú dostupnosť o 2 000 percent. /1/

Tu uvádzame mnoho potenciálnych výhod Kurkumy a Kurkumínu.

1. Je prírodná protizápalová zlúčenina

Zápal je neuveriteľne dôležitý. Pomáha Vášmu telu bojovať proti cudzím votrelcom a má tiež úlohu pri liečení.  Bez zápalu by patogény ako baktérie mohli ľahko ovládnuť Vaše telo a zabiť vás.

Aj keď je akútny krátkodobý zápal prospešný, môže sa stať veľkým problémom, ak sa stane chronickým a neprimerane napadne tkanivá tela.

Vedci sa dnes domnievajú, že chronický zápal nízkej úrovne hrá hlavnú úlohu takmer pri každej chronickej západnej chorobe. Patria sem srdcové choroby, rakovina, metabolický syndróm, Alzheimerova choroba a rôzne degeneratívne stavy .

Preto všetko, čo môže pomôcť v boji proti chronickým zápalom, má potenciálny význam pri prevencii alebo dokonca pri liečbe týchto chorôb.

Je silne protizápalový-pomáha podobne ako antioxidanty. V skutočnosti je taký silný, že zodpovedá účinnosti niektorých protizápalových liekov bez vedľajších účinkov.

Blokuje NF-kB, molekulu, ktorá putuje do jadier buniek a zapína gény súvisiace so zápalom. Predpokladá sa, že NF-kB hrá hlavnú úlohu pri mnohých chronických ochoreniach./2/

Bez toho, aby sme sa dostali do podrobností (zápal je mimoriadne komplikovaný), je kľúčovou skutočnosťou, že je bioaktívna látka, ktorá bojuje proti zápalu na molekulárnej úrovni /3/

2. Kurkumín môže chrániť pred srdcovými chorobami

Predchádzajúca štúdia ukazuje, že táto látka môže zlepšiť funkciu endotelu alebo zdravie tenkej membrány, ktorá pokrýva vnútro srdca a krvných ciev. Táto membrána hrá kľúčovú úlohu pri regulácii krvného tlaku. Funkcia dolného endotelu je spojená so starnutím a zvýšeným rizikom srdcových chorôb. Kurkumín tak môže pomôcť chrániť sa pred stratou funkcie spojenou s vekom a znížiť pravdepodobnosť vzniku srdcových chorôb./4/

V jednej štúdii vedci porovnali účinky osemtýždňového aeróbneho cvičebného programu a doplnku Kurkumínu na zlepšenie endotelových funkcií u žien po menopauze. Cvičenie aj skupina s touto látkou zaznamenali rovnaké zlepšenie endotelových funkcií, zatiaľ čo kontrolná skupina nezaznamenala žiadne zmeny. /5/

Ďalšia štúdia zistila, že bol rovnako účinný pri zlepšovaní endotelových funkcií u ľudí s cukrovkou 2. typu (srdcové choroby sú bežnou komorbiditou typu 2) ako liek Lipitor (atorvastatín), čo je liek bežne predpisovaný na zníženie rizika srdcového infarktu a mozgovej príhody. . /6/

Stále je potrebný ďalší výskum, aby sa zistilo, či je bezpečnou a účinnou dlhodobou stratégiou liečby ľudí so srdcovými chorobami.

3. Zvyšuje zlepšenú funkciou mozgu a znižuje rizikom mozgových chorôb

V minulosti sa verilo, že neuróny nie sú schopné rozdeliť a množiť sa po ranom detstve. Teraz je však známe, že sa tak naozaj deje. Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia, ale v určitých oblastiach mozgu sa tiež môžu množiť a pribúdať.

Jedným z hlavných motorov tohto procesu je neurotrofický faktor odvodený z mozgu(BDNF), ktorý je typom rastového hormónu, ktorý funguje vo vašom mozgu . Mnoho bežných porúch mozgu súvisí so zníženou hladinou tohto hormónu, vrátane depresie a Alzheimerovej choroby.

Je zaujímavé, že môže zvyšovať hladinu BDNF- neurotrofický faktor odvodený z mozgu v mozgu. /7/Týmto spôsobom môže byť účinné pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých chorôb mozgu a vekom podmienených poklesov funkcií mozgu.

Môže tiež zlepšiť pamäť a urobiť Vás inteligentnejším, čo sa zdá logické vzhľadom na jej účinky na úrovne BDNF. Na potvrdenie sú však potrebné kontrolované štúdie na ľuďoch/8/.

4. Kurkumín môže zabrániť (a možno pomôcť liečiť) rakovinu

Pretože zápal súvisí s rastom nádoru, môžu protizápalové zlúčeniny, ako je Kurkumín, hrať úlohu pri liečbe a prevencii rôznych typov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, pankreasu, prostaty, prsníka a žalúdka. Výskum na myšiach v skutočnosti naznačuje, že by mohol pomôcť spomaliť šírenie nádorových buniek a môže dokonca zabrániť vzniku nádorov. Môže to robiť niekoľkými spôsobmi, medzi ktoré patrí narušenie tvorby rakovinových buniek v rôznych fázach bunkového cyklu, interferencia s bunkovými signálnymi dráhami a dokonca smrť týchto rakovinových buniek. /9/

Či môže pomôcť pri liečbe rakoviny u ľudí, sa ešte musí zistiť, ale výskumy pokračujú.

5.Pacienti s artritídou veľmi dobre reagujú na doplnky kurkumínu

Artritída je bežným problémom v západných krajinách. Existuje niekoľko rôznych typov, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov. Vzhľadom na to, že je silná protizápalová zlúčenina, má zmysel, že by mohla pomôcť pri artritíde.

Niekoľko štúdií ukazuje, že je to pravda. V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol ešte účinnejší ako protizápalové liečivo/10/.Mnoho ďalších štúdií sa zaoberalo účinkami Kurkumínu na artritídu a zaznamenalo zlepšenie rôznych symptómov/11/ /12/.

6. Kurkumín môže pomôcť pri liečbe, prevencii cukrovky

Podľa predchádzajúceho prehľadu štúdií môže pomôcť pri liečbe a prevencii cukrovky, ako aj súvisiacich porúch, ako je diabetická nefropatia (tiež nazývaná diabetická choroba obličiek), ktorá postihuje ľudí s cukrovkou 1. typu a cukrovkou 2. typu. /13/ Jedna nevýhoda: Mnohé zo štúdií boli vykonané iba na zvieratách, nie na ľuďoch.

Jedna štúdia napríklad zistila, že kŕmenie potkanov s cukrovkou typu 2 po dobu 45 dní podávaním 80 mg tetrahydrokurkumínu (jednej z hlavných látok Kurkumínu) na kg telesnej hmotnosti viedlo k významnému zníženiu hladiny cukru v krvi, ako aj k zvýšeniu inzulín. /14/

Štúdia na obéznych myšiach s cukrovkou 2. typu publikovaná v časopise Nutrition & Metabolism z júla 2019 ukazuje, že doplnky Kurkumínu pomohli znížiť hladinu inzulínu v krvi po 16 týždňoch. /15/

Táto látka medzitým môže pomáhať predchádzať cukrovke vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam a zlepšovať mnoho faktorov, ktoré prispievajú k cukrovke, vrátane inzulínovej rezistencie, vysokej hladiny cukru v krvi a hyperlipidémie (lekársky výraz na opísanie zvýšenej hladiny tukov v krvi). ; jeden typ hyperlipidémie je charakterizovaný vysokou hladinou LDL alebo „zlého“ cholesterolu). Na potvrdenie je stále potrebných viac štúdií na ľuďoch.

7. Štúdie ukazujú, že Kurkumín má výhody proti depresii

Tiež preukázal určitý prísľub pri liečbe depresie. V kontrolovanej štúdii bolo 60 ľudí s depresiou náhodne rozdelených do troch skupín/16/

Jedna skupina užívala Prozac, iná skupina jeden gram Kurkumínu a tretia skupina Prozac aj Kurkumín. Po 6 týždňoch spomínana látka viedol k zlepšeniam, ktoré boli podobné ako v prípade Prozacu. Najlepšie dopadla skupina, ktorá brala obe liečby.

Podľa tejto malej štúdie je táto látka rovnako účinná ako antidepresívum.

Depresia je tiež spojená so zníženou hladinou neurotrofického faktora odvodeného od mozgu (BDNF- abrineurín) a zmenšujúcim sa hipokampom, oblasťou mozgu, ktorá má úlohu pri učení a pamäti.

Kurkumín zvyšuje hladinu BDNF a potenciálne tak zvracia niektoré z týchto zmien./17/Existujú aj určité dôkazy, že by mohol posilniť mozgové neurotransmitery serotonín a dopamín/18/.

8. Kurkuma pre zdravie pokožky

Vďaka svojim protizápalovým, antimikrobiálnym a antioxidačným vlastnostiam môže byť Kurkuma účinnou liečbou pri rôznych kožných ochoreniach vrátane akné, ekzémov (atopická dermatitída), fotostarnutia a psoriázy. Stále však chýba rozsiahly výskum.

Jedna recenzia uverejnená v januári 2018 v časopise Open Access Macedonian Journal of Medical Sciences naznačuje, že najmä orálny Táto účinna látka môže byť účinnou a bezpečnou alternatívou liečby psoriázy (chronického zápalového ochorenia kože), je však potrebných viac štúdií skôr, ako sa urobia odporúčania. /19/

Podľa autorov iného prehľadu môže byť lokálna liečba Kurkumínom užitočná pri liečbe kožných porúch, najmä ako predchádzajúci výskum naznačuje, že jeho relatívnu bezpečnosť aj pri vysokých dávkach. Ale Kurkumínova žiarivo žltooranžová farba, zlá rozpustnosť a zlá stabilita pri vysokom pH z neho robia neatraktívne lokálne ošetrenie pleti.

Záver

Kurkuma a najmä jej najaktívnejšia zložka Kurkumín majú veľa vedecky dokázaných zdravotných výhod, ako napríklad potenciál predchádzať srdcovým chorobám, Alzheimerovej chorobe a rakovine.

Je to silný protizápalový a antioxidačný prostriedok a môže tiež pomôcť zlepšiť príznaky depresie a artritídy. Podpora celého systému ako imunita, travenie, pomoc pri bolesti, ochrana pečene a na zápaly. Ako kozmetika sa používa na pleť v podobe másk. Nedoporučuje sa prijať viac ako je odporučená denna dávka.

Odporúča sa kombinovať s čiernym korením-obsahuje piperín, čo je látka, ktorá zvyšuje absorpciu kurkumínu o 2 000%. Neodporúča sa ako výživový doplnok pre deti. Nie je náhrada pestej stravy a výživy.

Bez tejto látky väčšina Kurkumínu iba prechádza Vaším tráviacim traktom.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9619120/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12676044/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594223/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10543305/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23146777/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18588355/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0006899306027144

https://link.springer.com/article/10.1007/s10522-013-9422-y

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7390600/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20657536/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12680238/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3857752/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17845505/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31372175/

https://www.hindawi.com/journals/tswj/2009/624894/

https://link.springer.com/article/10.1007/s00213-008-1300-y

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5816303/

  • fitform slim na chudnutie

    FitForm Slim