• Doprava zadarmo nad 40 €

acerola

Acerola cherry + vitamín C

Acerola cherry + vitamín C

Acerola cherry + vitamín C 1024 683 SuperGreens®

Zdrojov vitamínov poznáme mnoho, no nie každý obsahuje tak vysoké množstvo vitamínu C, ako acerola. V porovnaní s citrónom, obsahuje až 40x viac prírodného vitamínu C. Právom tak patrí medzi superpotraviny. Ak ste o tejto rastline ešte nepočuli, poďte sa s nami pozrieť, čo to vlastne je.

Čo je acerola?

Acerola (latinsky Malpighia emarginata) je tropický ovocný ker alebo malý stromček z čeľade Malpighiaceae. Rastlinu môžeme nájsť aj pod inými názvami, napríklad jej patrí aj názov čerešňa acerola, barbadoská čerešňa a západoindická čerešňa. Je to zelený ker alebo malý strom s konármi na malom kmeni. Jeho bežná výška dosahuje 2 – 3 metre.

Ak by ste chceli rastlinu pestovať, zabezpečte acerole suchú, piesočnatú pôdu a priame slnko. Nemá rada teploty nižšie pod -1 °C. Taktiež je citlivá na silný vietor, kvôli plytkým koreňom. Rozmnožuje sa semenami a rezaním.

Plody s jasno červenou farbou stromy produkujú až po troch rokoch. Priemer plodu je 1 – 3 cm s hmotnosťou 3 – 4 g a pripomínajú u nás dobre známe čerešne.

História 

Výhody aceroly nie sú nedávnym objavom. Už Amazonskí indiáni si všimli jej veľký potenciál. Indiáni ju konzumovali ako liek proti hnačkám úplavici a pri problémoch s pečeňou.

Keď sa z Amazónie dostala rastlina do Južnej Ameriky, začali sa o ňu zaujímať španielsky dobyvatelia. Napríklad námorníci si z nej robili džús, aby zabránili skorbutu. V priebehu rokov sa skorbut, choroba spôsobená nedostatkom vitamínu C, vytratila, no benefity aceroly tu s nami zostali.

Za domovinu rastliny sa považuje Južná Amerika, konkrétne ide o krajiny južné Mexiko, Portoriko, Dominikánska republika, Haiti, Brazília a Stredná Amerika. V súčasnosti sa už pestuje aj v USA na severe Texasu a v subtropických oblastiach Ázie, napríklad v Indii. 

Zloženie

Táto barbadoská čerešňa je známa najmä svojim bohatým obsahom na vitamín C. Plody rastliny sú šťavnaté a obsah vitamínu C je 300 – 4 600 mg na 100 g. Okrem toho obsahuje aj ďalšie vitamíny, konkrétne A, B1, B2 a B3. Ďalšími zložkami, ktoré obsahuje, sú karotenoidy a bioflavonoidy, ktoré majú antioxidačné použitie. Približné rozsahy koncentrácií jednotlivých zložiek nájdete v tabuľke nižšie.

Najbežnejšie zložky aceroly a ich rozsah koncentrácií na 1000 g
Bielkoviny 2,1 – 8,0 g
Lipidy 2,3 – 8,0 g
Sacharidy 35,7 – 78 g
Vápnik 117 mg
Fosfor 171 mg
Železo 2,4 mg
Pyridoxín 87 mg
Riboflavín 0,7 mg)
Tiamín 0,2 mg
Voda 906-920 g
Vláknina 30 g

Prečo je vitamín C dôležitý?

C je vitamín, ktorý si naše telo nedokáže vytvoriť samo a preto ho musíme prijímať v potrave, alebo vo výživových doplnkoch. Je veľmi potrebný pre správnu funkciu tela a stará sa aj o našu imunitu. Môžeme ho nájsť aj pod názvom kyselina askorbová. Vitamín C sa stará o:

 • Ochranu buniek a udržiava ich zdravé,
 • udržiavanie zdravej pokožky, krvných ciev, kostí a chrupaviek,
 • pomáha pri hojení rán.

Odporúčaná denná dávka

Odporúčaná denná dávka sa líši podľa vekovej kategórie. Dospelí ľudia, vo veku 19 – 64 rokov by mali prijať približne 40 mg denne. Toto množstvo je však iné, ak ide o tehotné a dojčiace ženy, alebo ľudí trpiacich na rôzne ochorenia. Ak vás zaujímajú odporúčané dávky pre rôzne vekové kategórie, prečítajte si tento článok.

Vitamín sa v prípade vyššieho užitia sa vám v tele neukladá, z tela ho vylúčite. Aj preto je potrebné ho prijať do tela pravidelne, každý deň.

Pôsobenie na ľudský organizmus

Bobule tohto ovocia príjemne chutia a používajú sa v modernej, aj v ľudovej medicíne. Medzi choroby, pri ktorých sa používa, patria:

 • Choroby pečene,
 • hnačky,
 • kašeľ a nachladnutie.

Existujú aj ďalšie zdravotné výhody tohto ovocia, avšak ešte sa nevykonalo dostatok štúdií, ktoré by ďalšie výhody podporovali. Medzi možné účinky z dostupných údajov, patria:

 • Antidepresívne,
 • protiplesňové,
 • a zvýšenie atletickej vytrvalosti.

Štúdie účinkov aceroly

Aby sme nezostali len pri slovách o výskumoch, poďme si ich aj niekoľko priblížiť. Je však na začiatok veľmi dôležité poznamenať, že ak sa rozhodnete pre čerstvé plody aceroly, pamätajte, že čím viac ovocie dozrie, tým menej účinných látok obsahuje.

 1. Prvú spomenieme štúdiu, kde sa skúmalo viacero druhov ovocia. Výskum zistil, že bobule majú vyšší objem vitamínu C ako pomaranče a prekonali ho v tomto smere iba šípky. Pri tomto výskume za tiež zistilo, že bobule sú aj významným zdrojom vitamínov A.
 2. Ďalšia štúdia sa zamerala na skúmanie antioxidačných schopností tohto ovocia a potvrdila, že je bohatým prameňom antioxidantov.
 3. Tretia štúdia, ktorú si spomenieme, sa zaoberala aktivitou rôznych extraktov z čerešní. Preukázala, že extrakt z čerešne s vysokým obsahom antioxidantov a vitamínu C je schopný v laboratóriu pomôcť telu zastaviť rast rakoviny hrubého čreva.

Vedľajšie účinky

Pre väčšinu dospelých je konzumácia bezpečná, ak sa nepresiahne dávka do 2 000 mg za deň. Ak by ste túto dávku prekročili, zvýšilo by sa riziko nežiadúcich účinkov, ako silná hnačka. 

Podobne ako iné lieky a doplnky výživy, ani acerola sa na tehotných a dojčiacich ženách netestuje. Z rovnakého dôvodu nemusí byť vhodná ani pre deti. Pre netestovanie na týchto skupinách nie je dostatok dôkazov o tom, či spôsobuje nejaké nežiadúce účinky.

V prípade vysokých dávok aceroly, môže dôjsť ku vzniku obličkových kameňov. K tomu dochádza ale len v prípade, ak nedodržiavate odporúčané dávkovanie. 

Ak máte alergiu na latex, vaše telo môže na acerolu reagovať negatívne.

Acerola a formy

Okrem toho, že sa môžu bobule konzumovať čerstvé, môžete si ich dopriať aj vo forme doplnkov výživy. Acerolu nájdete ako:

 • Kapsule,
 • tinktúru,
 • žuvacie tablety,
 • prášok.

Doplnok výživy vo forme prášku je naozaj obľúbeným, nakoľko sa dá primiešať do nápojov, smoothies, džúsov a jedál.

Dobre dostupnými, sú aj kapsule. Jednou z obľúbených značiek je Superum C, čo je vlastne prírodný vitamín. Kapsula je prírodná s obsahom chlorofylu, bioflavonoidov a rutínu. Všetky zložky v Superum C vitamíne sú prírodné.

Záver

Acerolu, je možné používať na rôzne choroby. Doterajšie výskumy, totiž potvrdzujú jeho blahodarné schopnosti a jeho užívanie, či už vo forme doplnkov výživy, alebo ako čerstvé ovocie, môže vášmu zdraviu pomôcť. Okrem vitamínov sa určite zamerajte aj na ďalšie látky, minerály, ktoré vám pomôžu starať sa o krvný systém, vlasy, pleť, nechty, pokožku a ďalšie orgány. 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Malpighia_emarginata
https://www.healthline.com/health/food-nutrition/acerola-cherry#the-bottom-line