• Doprava zadarmo nad 40 €

artritída? Hlavným cieľom liečby je znížiť množstvo bolesti, ktoré zažívate, a zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Niektorí ľudia považujú vyhrievacie podložky a balíčky ľadu za upokojujúce. Iní používajú zariadenia na podporu pohyblivosti, ako sú palice alebo chodítka, na zníženie tlaku na boľavé kĺby. Dôležité je aj zlepšenie funkcie Vašich kĺbov. Váš lekár Vám môže predpísať kombináciu liečebných metód, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Artritída- Liečba, bylinky a doplnky

Artritída- Liečba, bylinky a doplnky

Artritída- Liečba, bylinky a doplnky 1024 683 SuperGreens®

Artritída je zápal kĺbov. Môže postihnúť jeden kĺb alebo viacero kĺbov. Existuje viac ako 100 rôznych typov artritídy s rôznymi príčinami a liečebnými metódami. Dva z najbežnejších typov sú osteoartritída (OA) a reumatoidná artritída (RA).

Príznaky artritídy sa zvyčajne vyvíjajú v priebehu času, ale môžu sa objaviť aj náhle. Artritída je najčastejšie pozorovaná u dospelých nad 65 rokov, ale môže sa vyvinúť aj u detí, mladistvých a mladších dospelých. Artritída je častejšia u žien ako u mužov a u ľudí s nadváhou.

Aké sú príznaky artritídy?

Bolesť kĺbov, stuhnutosť a opuch sú najčastejšími príznakmi artritídy. Tiež sa môže znížiť Váš pohybový rozsah a môže dôjsť k začervenaniu pokožky okolo kĺbu. Mnoho ľudí s artritídou si všimne, že ich príznaky sú horšie ráno.

Ako sa lieči artritída?

Hlavným cieľom liečby je znížiť množstvo bolesti, ktoré zažívate, a zabrániť ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Niektorí ľudia považujú vyhrievacie podložky a balíčky ľadu za upokojujúce. Iní používajú zariadenia na podporu pohyblivosti, ako sú palice alebo chodítka, na zníženie tlaku na boľavé kĺby.

Dôležité je aj zlepšenie funkcie Vašich kĺbov. Váš lekár Vám môže predpísať kombináciu liečebných metód, aby ste dosiahli najlepšie výsledky.

Aké zmeny životného štýlu môžu pomôcť ľuďom s artritídou?

Chudnutie a udržanie zdravej hmotnosti znižuje riziko vzniku OA a môže zmierniť príznaky, ak ju už máte.

Zdravá strava je pri chudnutí dôležitá. Výber diéty s množstvom antioxidantov, ako je čerstvé ovocie, zelenina a bylinky, môže pomôcť zmierniť zápal. Medzi ďalšie potraviny zmierňujúce zápal patria ryby a orechy.

Potraviny, ktoré by ste mali minimalizovať alebo sa im vyhnúť, ak máte artritídu, zahŕňajú vyprážané jedlá, spracované potraviny, mliečne výrobky a vysoký príjem mäsa.

Niektoré výskumy tiež naznačujú, že u ľudí s RA môžu byť prítomné gluténové protilátky. Bezlepková diéta môže zlepšiť symptómy a progresiu ochorenia. Štúdia z roku 2015 taktiež odporúča bezlepkovú diétu pre všetkých ľudí, ktorí majú diagnostikovanú nediferencovanú chorobu spojivového tkaniva.

Pravidelné cvičenie udrží Vaše kĺby pružné. Plávanie je často dobrou formou cvičenia pre ľudí s artritídou, pretože nevyvíja tlak na kĺby tak, ako beh a chôdza. Zostať aktívny je dôležité, ale mali by ste si byť tiež istí, že si oddýchnete, keď to bude potrebné, a vyhnete sa nadmernému namáhaniu.

Cvičenia doma, ktoré môžete vyskúšať, zahŕňajú:

 • záklon hlavy, otáčanie krku a ďalšie cvičenia na zmiernenie bolesti krku
 • ohyby prstov a palcov zmierňujú bolesť rúk
 • zdvíhanie nôh, napínanie hamstringov a ďalšie jednoduché cvičenia na artritídu kolena
Aký je dlhodobý výhľad pre ľudí s artritídou?

Aj keď neexistuje žiadny liek na artritídu, správna liečba môže výrazne zmierniť Vaše príznaky.

Okrem liečebných procedúr, ktoré Vám lekár odporučí, môžete vykonať aj niekoľko zmien životného štýlu, ktoré Vám môžu pomôcť zvládnuť artritídu.

Existujú aj desiatky doplnkov, ktoré tvrdia, že liečia bolesť kĺbov, ale ktoré v skutočnosti fungujú? Tu je pohľad na niekoľko najlepších možností a to, čo o nich hovorí existujúci výskum.

Kurkuma

Kurkuma je jedným z najobľúbenejších doplnkov na liečbu bolesti vrátane bolestí kĺbov spôsobených osteoartritídou. Jej účinky zmierňujúce bolesť sú pripisované chemickej zlúčenine v kurkume nazývanej kurkumín. Zdá sa, že kurkumín má protizápalové účinky.

Aj keď je výskum kurkumy zameraný na bolesť kĺbov obmedzený, analýza štúdií zistila, že zlepšuje symptómy bolesti kĺbov viac ako placebo a môže byť porovnateľná s ibuprofenom.

Rybí olej

Rybí olej obsahuje omega-3 mastné kyseliny dokosahexaenovú a eikosapentaenovú, ktoré majú protizápalové účinky.

Analýza klinického výskumu ukazuje, že užívanie doplnkov z rybieho tuku znižuje symptómy, ako je bolesť kĺbov

Glukozamín

Glukozamín je prirodzenou súčasťou chrupavky, látky, ktorá zabraňuje treniu kostí o seba a spôsobovaniu bolesti a zápalu. Mohol by to tiež pomôcť zabrániť rozpadu chrupavky, ku ktorému môže dôjsť pri artritíde.

Mnoho doplnkov zameraných na liečbu bolesti kĺbov obsahuje glukozamín, ktorý je jedným z najlepšie preštudovaných doplnkov na liečbu artrózy. Napriek tomuto výskumu však stále existuje niekoľko otázok o tom, ako dobre funguje.

V doplnkoch sa nachádzajú dva druhy glukozamínu: glukozamín hydrochlorid a glukosamín sulfát.

Jedna metaanalýza zistila, že výrobky obsahujúce glukozamín hydrochlorid nerobia veľa na zlepšenie bolesti kĺbov spôsobenej osteoartritídou. Iná štúdia ukazuje, že glukozamín sulfát tieto príznaky zlepšuje, takže môže byť lepšou možnosťou ako glukosamín hydrochlorid.

Pri dlhodobom užívaní môže glukozamín sulfát tiež prispieť k spomaleniu progresie artrózy. Štúdie naznačujú, že keď sa užíva až na tri roky, spomaľuje zúženie kĺbového priestoru, čo je znak zhoršovania stavu.

Chondroitín

Rovnako ako glukozamín je chondroitín stavebným kameňom chrupavky. Môže tiež pomôcť zabrániť rozpadu chrupavky pri osteoartritíde.

Mnoho klinických štúdií zistilo, že chondroitín môže znížiť bolesť a stuhnutosť kĺbov u ľudí s osteoartrózou. Asi 53 percent ľudí, ktorí užívajú chondroitín, má o 20 percent alebo viac zlepšenie bolesti kolena. Chondroitín sulfát môže tiež spomaliť progresiu osteoartrózy, ak sa užíva dlhodobo. Štúdie ukazujú, že spomaľuje zúženie kĺbového priestoru, ak sa užíva až na 2 roky.

Kĺbové doplnky často kombinujú chondroitín s glukozamínom. Stále však nie je jasné, či je užívanie kombinovaného doplnku lepšie ako užívanie jedného alebo druhého samostatne.

Kolagén

Kolagén je výživový doplnok vyrobený zo živočíšnych alebo rybích materiálov. Je bohatý na aminokyseliny, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri stavbe kĺbových chrupaviek a môže mať protizápalové účinky. Štúdie o úlohe kolagénu v liečbe osteoartrózy poskytujú zmiešané výsledky.

Metylsulfonylmetán

Metylsulfonylmetán (MSM) je ďalšou bežnou zložkou doplnkov, ktoré údajne pomáhajú pri bolestiach kĺbov.

V jednej štúdii MSM zlepšil bolesť a fungovanie v porovnaní s placebom u ľudí s osteoartritídou.

Ďalšie možné spôsoby zmiernenia bolesti

Používajte terapiu za tepla a za studena

Tepelné a studené ošetrenia môžu pomôcť zmierniť bolesť a zápal pri artritíde. Tepelné ošetrenia môžu zahŕňať rannú dlhú teplú sprchu alebo kúpeľ, ktoré pomôžu zmierniť stuhnutosť, a používanie elektrickej prikrývky alebo vlhkej vykurovacej podložky na zníženie nepohodlia cez noc.

Ošetrenie chladom by mohlo pomôcť zmierniť bolesť, opuch a zápal kĺbov. Zabaľte gélový balíček ľadu alebo vrecko mrazenej zeleniny do uteráka a priložte ho na bolestivé kĺby pre rýchlu úľavu. Nikdy neaplikujte ľad priamo na pokožku.

Kapsaicín, ktorý pochádza z čili papričiek, je súčasťou niektorých lokálnych mastí a krémov, ktoré si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Tieto výrobky poskytujú teplo, ktoré by malo zmierniť bolesť kĺbov.

Skúste akupunktúru

Akupunktúra je staroveké čínske lekárske ošetrenie, ktoré zahŕňa vkladanie tenkých ihiel do konkrétnych bodov na Vašom tele. Praktizujúci tvrdia, že funguje tak, že presmeruje energie a obnoví rovnováhu vo Vašom tele.

Akupunktúra môže zmierniť bolesť pri artritíde. Aj keď neexistuje dostatok dôkazov na potvrdenie jeho prospešnosti, riziko poškodenia sa považuje za nízke.

Na vykonanie tejto liečby určite nájdite licencovaného a certifikovaného akupunkturistu.

Dodržujte zdravú výživu

Strava bohatá na čerstvé ovocie, zeleninu a celé potraviny môže posilniť Váš imunitný systém a celkové zdravie. Existujú určité dôkazy o tom, že diétne voľby môžu ovplyvniť ľudí s RA(reumatická artritída) aj OA(osteoartritida).

Rastlinná strava poskytuje antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zmierniť zápal odstránením voľných radikálov z tela.

Na druhej strane strava bohatá na červené mäso, spracované potraviny, nasýtené tuky a pridaný cukor a soľ môže zhoršiť zápal, ktorý je charakteristický pre artritídu. Tieto potraviny môžu tiež prispieť k ďalším zdravotným problémom, vrátane obezity, vysokého cholesterolu, vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a ďalších komplikácií, takže pravdepodobne nie sú prospešné pre ľudí s artritídou.

Súčasné smernice neodporúčajú užívať vitamín D alebo doplnky rybieho tuku ako liečbu, ale konzumácia potravín obsahujúcich tieto živiny ako súčasť vyváženej stravy môže prispieť k celkovej pohode.

Bylinky a artritída

Niektoré bylinky môžu mať protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri reumatoidnej artritíde (RA) alebo osteoartritíde (OA).

Napriek tomu chýba vedecký dôkaz na podporu používania mnohých z týchto možností a niektoré môžu mať negatívne účinky.

Predtým, ako sa rozhodnete pre „prírodné“ lieky na artritídu, porozprávajte sa najskôr s lekárom, pretože niektoré možnosti môžu interagovať s existujúcimi liekmi.

Aloe vera

Aloe vera je jednou z najčastejšie používaných byliniek v alternatívnej medicíne. Je k dispozícii v mnohých formách, ako sú pilulky, prášok, gély a listy. Známa pre svoje liečivé vlastnosti, je obľúbená pri liečbe drobných poškodeniach pokožky, ako je spálenie od slnka, ale mohla by tiež pomôcť pri bolestiach kĺbov.

Medzi možné výhody patrí:

 • Má protizápalové vlastnosti.
 • Nemá negatívne gastrointestinálne účinky nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), bežne používaných pri bolestiach s artritídou.

Miestna aplikácia: Gél môžete naniesť priamo na pokožku.

Perorálne lieky: Niektorí vedci naznačil, že užívanie aloe ústami môže pomôcť zmierniť bolesť pri osteoartritíde.

Boswellia

Praktici tradičnej a alternatívnej medicíny používajú Boswellia serrata, nazývaná tiež kadidlo, pre svoje protizápalové vlastnosti. Pochádza z gumy stromov Boswellia, ktoré pochádzajú z Indie.

Podľa recenzie zverejnenej v roku 2011 sa zdá, že kyselina boswellová má protizápalové účinky, ktoré by mohli pomôcť ľuďom s RA, OA a dnou.

Výsledky štúdií na ľuďoch naznačujú, že kadidlové bosweliové môžu pomôcť zlepšiť bolesť, funkciu a stuhnutosť v dôsledku OA. Išlo však o malé štúdie. Je potrebný ďalší výskum. Dávky boswellie do 1 gramu denne sa zdajú byť bezpečné, ale vysoké dávky môžu postihnúť pečeň. Je k dispozícii vo forme tabliet a topických krémov.

Eukalyptus

Eukalyptus je ľahko dostupný liečebný prostriedok, ktorý ľudia používajú v rôznych podmienkach. Extrakty z eukalyptových listov sa používajú v topických prostriedkoch na liečbu bolesti s artritídou. Listy rastlín obsahujú triesloviny, ktoré môžu pomôcť zmierniť opuchy a bolesti súvisiace s artritídou. Niektorí ľudia začnú s tepelnými podložkami, aby maximalizovali účinok.

Eukalyptová aromaterapia môže pomôcť zmierniť príznaky RA. Pred použitím vždy zrieďte éterický olej s nosným olejom. Použite 15 kvapiek oleja s 2 lyžicami mandľového alebo iného neutrálneho oleja.

Pred použitím topického eukalyptu, ktorý sa označuje ako náplasťový test, sa určite otestujte na alergiu. Naneste malé množstvo produktu na predlaktie. Ak do 24 až 48 hodín nedôjde k žiadnej reakcii, malo by byť použitie bezpečné.

Zázvor

Mnoho ľudí používa zázvor na varenie, ale môže mať aj liečivé účinky. Štúdie zistili, že rovnaké zlúčeniny, ktoré dodávajú zázvoru jeho silnú chuť, majú tiež protizápalový účinok.

Niektorí vedci tvrdia, že zázvor by mohol byť jedného dňa alternatívou k nesteroidným protizápalovým liekom (NSAID). Ľudia už dlho používajú zázvor v tradičnej medicíne na liečbu nevoľnosti, ale môžete ho použiť aj na reumatoidnú artritídu, osteoartritídu a bolesti kĺbov a svalov.

Autori jedného článku z roku 2016 sa domnievajú, že v budúcnosti by zložky v zázvore mohli tvoriť základ farmaceutickej liečby reumatoidnej artritídy. Mohlo by to nielen pomôcť zvládnuť symptómy, ale tiež pomôcť zabrániť deštrukcii kostí a problémom pohybového aparátu.

Tu je niekoľko spôsobov, ako konzumovať zázvor:

 • Čaj uvarte tak, že čajové vrecúška alebo čerstvý zázvor vylúhujete 5 minút vo vriacej vode.
 • Pridajte práškový zázvor do pečiva.
 • Pridajte zázvorový prášok alebo čerstvý koreň zázvoru do slaných jedál.
 • Čerstvý zázvor nastrúhajte na šalát alebo restujte.

Pred zvýšením príjmu zázvoru sa poraďte s lekárom, pretože môže interferovať s niektorými liekmi, ako je warfarín (Coumadin), riedidlo krvi.

Artritída a ešte niektoré z týchto byliniek:

Zdroje:

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4440021/

arthritis.org/health-wellness/treatment/complementary-therapies/natural-therapies/aromatherapy-for-arthritis-relief

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20679979/

10.1089/jmf.2016.3705

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6686859/

ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5115784/

ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28038881

blog.arthritis.org/living-with-arthritis/health-benefits-of-ginger/

ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024677/

cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/aag/arthritis.htm

10.1089/jmf.2016.3705

10.1186/1472-6882-11-50

10.1002/acr.2237610.1186/1756-0500-6-115
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17265490/

cdc.gov/chronicdisease/resources/publications/aag/arthritis.htm
10.1186/s40001-015-0115-7

 • Kolagénový nápoj na ochranu kĺbov

 • Serrapeptáza

  Serrapeptáza