• Doprava zadarmo nad 40 €

zápal bedrového kĺbu príznaky

Priznaky pre zápal bedrového kĺbu

Priznaky pre zápal bedrového kĺbu

Priznaky pre zápal bedrového kĺbu 1024 576 SuperGreens®

Zápal bedrového kĺbu je bežný, najmä preto, že váš bedrový kĺb je jedným z najväčších kĺbov v tele a príznaky sa prejavia rýchlo. Ako jeden z najväčších kĺbov v tele váš bedrový kĺb podporuje hornú časť tela pri chôdzi, státí, behu, ohýbaní sa a naťahovaní. Váš bedrový kĺb, ktorý sa niekedy nazýva guľový kĺb, obsahuje zaoblenú hlavu stehennej kosti, ktorá zapadá do acetabula (kĺb v panve).Tenké tkanivo, ktoré pokrýva povrchy kostí a zabezpečuje hladký pohyb bez trenia, sa nazýva chrupavka. Chrupavka má vydržať celý život. Ale nehody, zranenia alebo degeneratívne ochorenia, ako je osteoartritída, môžu poškodiť chrupavku a spôsobiť výrazné opuchy, bolesť a vplyv na pohyblivosť.(Zápal bedrového kĺbu a jeho priznaky)

Príznaky pre zápal bedrového kĺbu môžu zahŕňať:

 • Bolesť v slabinách
 • Bolesť stehna
 • Bolesť v zadku
 • Obmedzená schopnosť ohnúť alebo narovnať bedrá
 • Pocit škrípania alebo chytania pri pohybe bedra
 • Oslabené svaly

Osteoartróza

Osteoartritída znamená „artritída kostí“ a je najbežnejšou formou artritídy. Často sa popisuje ako dôsledok opotrebovania kĺbov, čo vysvetľuje, prečo sa vyskytuje častejšie u starších ako mladších ľudí.

Bedrový kĺb pozostáva z guľovitého konca stehennej kosti (hlava stehennej kosti), ktorý zapadá do bedrovej jamky (acetabulárneho jamky). Vnútro tohto guľôčkového kĺbu je vystlané hladkou chrupavkou, ktorá pomáha kĺbu ľahko sa pohybovať. Ak sa táto hladká chrupavka opotrebuje, zostávajúce drsné povrchy guľôčky sa o seba brúsia, čo spôsobuje bolesť. V priebehu času môže artróza degenerovať alebo trvalo poškodiť kĺb.

Osteoartritída bedrového kĺbu (a iných častí tela) je spojená s nasledujúcim:

 • Štrukturálne problémy s bedrovým kĺbom (dysplázia bedrového kĺbu, femoroacetabulárny impingement)
 • Postupujúci vek
 • Obezita
 • Predchádzajúce poškodenie alebo zranenie bedra

Reumatoidná artritída

Reumatoidná artritída je systémové ochorenie, to znamená, že postihuje celé telo a nielen bedrový kĺb. Zápal súvisí skôr s reakciou imunitného systému než s opotrebovaním.

Bedrový kĺb, podobne ako ostatné kĺby v tele, je chránený špeciálnou kapsulou, ktorá kĺb úplne obklopuje. Táto kapsula má špeciálnu výstelku (synoviálna výstelka) a je naplnená lubrikantom (kĺbová tekutina), ktorá pomáha kĺbu hladko sa pohybovať. Reumatoidná artritída typicky spôsobuje opuch synoviálnej výstelky. To spôsobuje bolesť a opuch, ale nakoniec môže reumatoidná artritída spôsobiť poškodenie kosti a chrupavky samotného kĺbu.

Reumatoidná artritída sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín vrátane detí (kde je známa ako juvenilná reumatoidná artritída) a je bežnejšia u žien ako u mužov. Na rozdiel od osteoartritídy bedrového kĺbu, ktorá sa môže vyskytnúť iba v jednom bedrovom kĺbe, sa reumatoidná artritída zvyčajne vyskytuje v oboch bedrách súčasne (a možno aj v iných kĺboch). Reumatoidná artritída je tiež spojená s celkovou slabosťou a únavou. Lieky na liečbu reumatoidnej artritídy sa neustále zlepšujú.

Prečo je dôležité zvládnuť bolesť bedrového kĺbu?

Ak sa akútna bolesť bedrového kĺbu nelieči, môže zasahovať do mnohých každodenných činností. To isté platí s chronickou bolesťou, ale má potenciál zahltiť vaše telo a ovplyvniť kvalitu vášho života. Nervozita, zlý spánok a depresia sú len niektoré z dôsledkov, ak sa to nechá neliečené.

Bolesť môže tiež spomaliť fyzickú terapiu a zotavenie. Množstvo a typ bolesti bedrového kĺbu sa môže počas liečby meniť. Existujú prípady, kedy môže zvýšiť intenzitu a frekvenciu namiesto toho, aby sa zlepšila. Musíte informovať svojho lekára, zdravotnú sestru alebo fyzioterapeuta, ak vás bolesť stále obťažuje, dokonca aj po začatí liečby.

Pochopenie toho, ako riešiť zápal bedrového kĺbu a priznaky, vám môže pomôcť vyhnúť sa zdanlivo zanedbateľnému nepohodliu z transformácie na niečo rušivé.

Vyskúšajte cviky

Pohyb kĺbu, ako je rozsah pohybu alebo strečing, môže pomôcť zachovať alebo zlepšiť pohyblivosť bedra. Nasledujúce cvičenia vám môžu pomôcť začať. Tu môžete získať prístup k video pokynom.

1. Prehnutie v bedrovom kĺbe – v ľahu na chrbte s rovnými kolenami pritiahnite koleno na postihnutej strane k hrudníku. Pokračujte, kým to pohodlne nezvládnete. Podržte sekundu a vráťte sa do pôvodnej polohy. Opakujte 10-15 krát.

2. Natiahnutie adduktorov bedrového kĺbu – Použite strečový popruh, opasok alebo osušku a zaveste si ich na chodidlo. Udržujte nohu nasmerovanú nahor. Pomaly posúvajte postihnutú nohu nabok. Potiahnite popruh, aby sa trochu natiahol. Držte 20-30 sekúnd. Opakujte 3-krát.

3. Vnútorná/vonkajšia rotácia bedra – Ležať na chrbte s pokrčeným kolenom na postihnutej strane a pomaly nechať koleno klesať smerom von a dovnútra, kým to pohodlne nezvládnete. Podržte sekundu a potom sa vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte 10-15 krát.

4. Gluteálne sety – Stlačte líca na zadku k sebe. Podržte 6 sekúnd. Opakujte 10-15 krát.

Aké sú možnosti liečby bolesti bedrového kĺbu?

Liečba bolesti bedrového kĺbu závisí od príčiny. Pri bolestiach súvisiacich s cvičením zvyčajne stačí odpočinok, aby sa bedrový kĺb mohol zahojiť. Tento typ bolesti zvyčajne zmizne v priebehu niekoľkých dní.

Ak máte artritídu, lekár vám predpíše lieky na zmiernenie bolesti a stuhnutosti. Váš lekár vás môže odkázať na špecialistu, ktorý vám môže poskytnúť ďalšie rady, a na fyzioterapeuta, ktorý vám môže ukázať, ako robiť cvičenia, ktoré pomôžu udržať kĺb pohyblivý. Pri zraneniach liečba zvyčajne zahŕňa odpočinok na lôžku a lieky, ako je naproxén (Aleve), na zmiernenie opuchu a bolesti. Zlomeniny bedra, malformácia bedra a niektoré zranenia môžu vyžadovať chirurgický zákrok na opravu alebo výmenu bedra. Pri operácii náhrady bedrového kĺbu chirurg nahradí poškodený bedrový kĺb umelým. Aj keď operácia náhrady bedrového kĺbu bude vyžadovať určitú fyzickú terapiu, aby si zvykol na nový kĺb, je to bežná operácia, ktorá je najčastejšie úspešná.

 • Odpočinok. Prvá vec je odpočívať, čo znamená vyhýbať sa činnostiam, ktoré spôsobujú bolesť. Môže to znamenať, že bežci prestanú behať na týždeň a potom začnú bežať zníženým tempom a uvidia, ako to pôjde. Odporúča sa odpočívať aspoň 24 až 48 hodín.
 • Ľad. Priloženie ľadového obkladu na oblasť, kde cítite bolesť, môže znížiť zápal a váš bok sa bude cítiť lepšie. Ak je bolesť bedrového kĺbu veľmi intenzívna, odporúča sa používať ľad štyrikrát alebo päťkrát denne po dobu 10 až 15 minút. Ľadový obklad môže byť čokoľvek od plastového vrecka naplneného ľadom až po vrecko mrazenej zeleniny (hrášok je skvelý). Obaľte ľadový obklad uterákom, aby ste si nepodráždili pokožku.
 • Kompresia – okolo panvy a bedra obviaže hrubý obväz.
 • Vyzdvihnutie. Zvýšenie bolestivého kĺbu môže znížiť opuch a pomôcť zmierniť bolesť. Je jednoduchšie zdvihnúť členok alebo koleno ako bok, ale stále je to možné. Odporúča sa ľahnúť si s nohami hore, aby ste sa pokúsili získať výhody vo vašom boku.
Cvičenie na úľavu od bolesti bedrového kĺbu

Cvičenie zvyšuje rozsah pohybu v kĺbe a posilňuje svaly okolo bedra, ale typ cvičenia, ktorý si vyberiete, je veľmi dôležitý, keď máte bolesti bedrového kĺbu. Na ochranu bedrového kĺbu sú tieto cvičenia preferovanou voľbou podľa Nadácie pre artritídu:

 • Chôdza v plytkom bazéne
 • Chôdza po rovnom povrchu, či už vonku alebo na bežiacom páse
 • plávanie (nezabudnite jemne kopať)
 • Jazda na bicykli alebo jazda na stacionárnom bicykli
 • Cvičenie jogy
 • Posilnenie hornej časti tela
Čomu sa vyhnúť bolestiam bedier

Keď máte bolesti bedrového kĺbu( typické priznaky pre zápal bedrového kĺbu), je najlepšie vynechať tieto činnosti:

 • Beh
 • Cvičenia, ktoré zahŕňajú pohyb nohy od tela, čo môže zahŕňať niektoré jogové pozície a cvičenia Pilates
 • Robiť drepy s ťažkými váhami (hoci drep s oporou o stenu alebo s tyčou bez závažia cez ramená je v poriadku)
Alternatívne terapie

Niektoré holistické terapie môžu poskytnúť úľavu od bolesti bedrového kĺbu. Uistite sa, že ste pred podstúpením akejkoľvek alternatívnej liečby prediskutovali možnosti liečby so svojím lekárom.

Medzi možné holistické terapie patrí návšteva chiropraktika na úpravu alebo akupunktúra. To zahŕňa dočasné umiestnenie veľmi malých ihiel do kľúčových oblastí tela na podporu hojenia.

Aký je dlhodobý výhľad?

Keď poznáte príčinu bolesti bedrového kĺbu a správne ju liečite, môžete ju úspešne zvládnuť. V prípade veľmi drobných zranení a nehôd súvisiacich s cvičením nemusí byť potrebná žiadna liečba a váš bedrový kĺb sa môže čoskoro vrátiť do normálu. Pri závažnejších stavoch, ako je artritída, zlomeniny a nekróza, sa však príznaky pravdepodobne zhoršia, kým nedostanete liečbu. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby vám mohol pomôcť s plánom liečby.

Kurkuma

Kurkuma je žlté korenie a liečivá bylina, ktorá pochádza z Indie. Pomarančová dužina vo vnútri stonky obsahuje účinnú rastlinnú zlúčeninu kurkumín. Jeden článok z roku 2018 citoval zistenia z niekoľkých štúdií na zvieratách a dvoch štúdií na ľuďoch, ktoré naznačujú, že kurkumín môže znížiť chronický zápal z RA. Môže to byť spôsobené tým, že kurkumín znižuje prozápalové bunky a zvyšuje počet buniek, ktoré pomáhajú regulovať zápal. Telo však nedokáže absorbovať veľké množstvo kurkumínu, čo môže obmedzovať jeho použitie ako terapiu bolesti kĺbov. Podľa štúdie z roku 2018 môže zlúčenina piperín, ktorá sa nachádza v čiernom korení, tiež pomôcť znížiť zápal a zlepšiť vstrebávanie kurkumínu.

Zázvor

Podľa štúdie z roku 2019 zápal a oxidačný stres úzko súvisia s bolesťou a závažnosťou kĺbových stavov, ako je RA. Zázvor obsahuje protizápalové zlúčeniny a je tradičným liekom na zmiernenie bolesti a stuhnutosti u ľudí s osteoartritídou. Štúdia zistila, že zázvor môže zmeniť génovú expresiu a znížiť symptómy RA.

Ako sa prirodzene zbavím zápalu kĺbov?

Okrem bylinných liekov a doplnkových metód môžu byť ľudia schopní znížiť zápal prostredníctvom stravy. Kolagén a antioxidanty sú skvelá voľba. Dodržiavanie protizápalovej diéty, ako je stredomorská diéta, môže pomôcť znížiť zápal a chrániť pred chorobami. Protizápalová strava môže zahŕňať potraviny ako:

 • tučné ryby, ako je losos a tuniak
 • zelenina
 • ovocie
 • orechy a semená
 • olivový olej
 • fazuľa a strukoviny
 • celé zrniečka

Ľudia môžu tiež obmedziť zápalové potraviny, ako sú spracované potraviny, červené mäso, nadbytok cukru a vyprážané jedlá.

Zdroje

https://www.arthritis.org/health-wellness/treatment/complementary-therapies/supplements-and-vitamins/5-ways-to-take-herbs-and-supplements-for-arthritis

https://creakyjoints.org/education/treatments/arthritis-herbs-supplements/

https://www.arthritis.org/about-arthritis/understanding-arthritis/what-is-arthritis.php

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378111919301313?via%3Dihub