• Doprava zadarmo nad 40 €

Čo je to artróza? neliečiteľná choroba kĺbov a ako im pomôcť

Artróza-ochorenie kĺbov a jej liečba

Artróza-ochorenie kĺbov a jej liečba

Artróza-ochorenie kĺbov a jej liečba 1000 667 SuperGreens®

Artróza je najčastejším degeneratívnym ochorením kĺbov, charakterizovaným deštrukciou hyalínovej chrupavky, ktorá pokrýva povrchy kostí.

Chrupavka je tkanivo, ktoré funguje ako tlmič nárazov tým, že chráni konce kostí a podporuje pohyb kĺbu. Keď sa vyvinie artróza, táto chrupavka stráca svoje vlastnosti. Môže dokonca zmiznúť, čo spôsobí, že sa konce oboch kostí trú priamo a spôsobia bolesť.

Obvykle sa nachádza na krčnej a bedrovej chrbtici, určitých kĺboch ​​ramena a prstov, kĺbe koreňa palca, bedra, kolena a kĺbu začiatku palca na nohe.

Čo je artróza a artritída?

Artritída a artróza znejú podobne. Oba ovplyvňujú Vaše kosti, väzy a kĺby. Majú tiež mnoho rovnakých symptómov, vrátane stuhnutosti kĺbov a bolesti. Rozdiel medzi nimi je však dôležitý.

Artritída je zastrešujúci pojem. Používa sa na opis niekoľkých stavov, ktoré spôsobujú zápal vo Vašich kĺboch. V niektorých prípadoch môže zápal postihnúť aj Vašu pokožku, svaly a orgány. Medzi príklady patrí osteoartritída (OA), reumatoidná artritída (RA) a dna.

Artróza je iný názov pre OA, jeden typ artritídy. Podľa Národného ústavu pre artritídu a muskuloskeletálne a kožné choroby je to najbežnejší typ artritídy. Je to spôsobené bežným opotrebovaním kĺbov a chrupaviek. Chrupavka je klzké tkanivo, ktoré pokrýva konce kostí a pomáha Vašim kĺbom v pohybe. V priebehu času sa Vám chrupavka môže zhoršiť a dokonca môže úplne zmiznúť. Výsledkom je kontakt medzi kosťami vo Vašich kĺboch, ktorý spôsobuje bolesť, stuhnutosť a niekedy aj opuch.

Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb vo Vašom tele. S najväčšou pravdepodobnosťou postihne kĺby Vašich rúk, krk, kolená a boky. Vaše riziko vzniku sa zvyšuje s vekom.

Aké sú príznaky artritídy, vrátane artrózy?

Príznaky artritídy sa líšia od jedného typu k druhému. Bolesť a stuhnutosť kĺbov sú dve najbežnejšie. Medzi ďalšie bežné príznaky artritídy patria:

 • opuch Vašich kĺbov
 • sčervenanie kože okolo postihnutých kĺbov
 • znížený rozsah pohybu v postihnutých kĺboch

K najčastejším príznakom artrózy patria najmä:

 • bolesti kĺbov
 • stuhnutosť kĺbov
 • citlivosť okolo postihnutých kĺbov
 • znížená flexibilita postihnutých kĺbov
 • mriežka alebo trenie od kosti k kosti
 • kostné ostrohy alebo malé kúsky extra kostného rastu, ktoré sa môžu vyvinúť okolo postihnutých kĺbov

Aké sú rizikové faktory artritídy vrátane artrózy?

Vaše riziko vzniku artrózy, ako aj niektorých ďalších typov artritídy, môže ovplyvniť:

Vek: Artróza a mnoho ďalších typov artritídy sú bežnejšie u starších ľudí.

Pohlavie: Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku artrózy, ako aj RA. U mužov je väčšia pravdepodobnosť vzniku dny.

Hmotnosť: Extra hmotnosť vytvára väčší tlak na Vaše kĺby. To zvyšuje riziko poškodenia kĺbov a artrózy. Nadváha tiež zvyšuje riziko niektorých ďalších typov artritídy.

Zranenia: Nehody a infekcie môžu poškodiť vaše kĺby a zvýšiť riziko artrózy. Môže to tiež zvýšiť vaše šance na rozvoj niektorých ďalších typov artritídy.

Deformácie kĺbov: zdeformované chrupavky a nerovnomerné kĺby zvyšujú riziko artrózy.

Povolanie: Práca, pri ktorej je potrebné klásť veľký dôraz na kĺby, môže zvýšiť riziko artrózy.

Gény: Ak máte rodinnú anamnézu tohto ochorenia, je väčšia pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie artróza. Vaše gény tiež ovplyvňujú vaše šance na rozvoj iných typov artritídy, ako je RA.

Fungujú na osteoartrózu domáce liečivé prostriedky?

Osteoartróza (OA) je degeneratívne ochorenie. Liečba spočíva v kombinácii konvenčnej medicíny a zmeny životného štýlu. Lieky môžu liečiť bolesť, ale ak ich užívate dlhodobo, môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky. Domáce lieky, zmeny životného štýlu a prírodné prostriedky môžu pomôcť zvládnuť bolesť OA s menším počtom vedľajších účinkov. Niektoré metódy môžu dokonca zabrániť zhoršeniu OA.

Domáce prostriedky nie sú určené ako náhrada za Vašu súčasnú liečbu. Môžu však poskytnúť väčšiu úľavu pre OA. Predtým, ako ich vyskúšate, je však dôležité prediskutovať domáce lieky a zmeny životného štýlu so svojím lekárom.

Teplé a studené obklady

Pokiaľ ide o bolesť, teplé a studené obklady môžu byť veľmi prospešné. Nespôsobujú dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré môžu lieky mať. Teplo je užitočné pri stuhnutosti kĺbov a pri bolestiach kĺbov sú najlepšie studené obklady.

Obklady môžu zmierniť bolesť svalov alebo kŕče obklopujúce kĺb. Vytvorenie kompresie môže byť také jednoduché ako použitie teplého alebo studeného uteráka.

Epsomský soľný kúpeľ

Kúpele z epsomskej soli môžu poskytnúť celkovú úľavu, najmä pri bolestiach kĺbov. Horčík v soli Epsom môže pomôcť pri zápaloch a bolestiach. Epsomskú soľ si môžete kúpiť v lekárni. Tieto kúpele sú dostatočne bezpečné, aby ste si ich mohli dopriať tak často, ako by ste chceli, po dobu 30 minút. Použite 2 šálky soli Epsom v kúpeli s teplou vodou s teplotou asi 38 ° C.

Prírodné prostriedky

Prírodné lieky sú v obľube v podmienkach, ako je artróza. Niektorí ľudia veria, že môžu byť bezpečnejšie, pretože majú menej vedľajších účinkov v porovnaní s tradičnými liekmi.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o nasledujúcich prírodných prostriedkoch. „Prírodné“ bylinné doplnky môžu mať vedľajšie účinky a interagovať s liekmi, ktoré môžete užívať. Vždy sa uistite, že kupujete doplnky z dôveryhodného zdroja.

Zelený čaj: protizápalový nápoj

Zelený čaj obsahuje polyfenoly. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť zmierniť zápal a potrebu liekov. Jedna štúdia z Arthritis Research and Therapy uvádza, že zelený čaj zvyšuje ochranu chrupavky.

Vzhľadom na riziko problémov s pečeňou a vedľajších účinkov koncentrovaných množstiev je zelený čaj najlepšie užívať s mierou.

Zázvor: liek znižujúci bolesť

Orálne užitý zázvor je tiež známy tým, že znižuje bolesť z OA. Podľa štúdie z roku 2015 o osteoartritíde a chrupavke môže zázvor užívaný dlhodobo dokonca znížiť riziko zdravotného postihnutia súvisiaceho s OA. Vzhľadom na riziko vedľajších účinkov sa odporúča používať zázvor ako doplnkové formy striedmo.

Najväčším rizikom predávkovania zázvorom sú abstinenčné príznaky. Zázvor môže spôsobiť podráždenie žalúdka, hnačku a pálenie záhy. Môže tiež interagovať s liekmi na predpis, ako je warfarín, pretože je to antikoagulant (riedidlo krvi).

Kurkuma (kurkumín): lieči zápal, bolesť a stuhnutosť

Kurkumín je účinná látka v kurkume. Je súčasťou rodiny zázvorov, ale môže pomôcť artróze rôznymi spôsobmi. Štúdie ukazujú, že látka môže bojovať proti zápalovým zlúčeninám. Môže tiež pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť počas vzplanutia OA.

Na liečbu artrozy Nadácia pre artritídu odporúča nasledujúce možnosti dávkovania:

 • kapsuly: 400 až 600 miligramov až trikrát denne
 • extrakt z koreňa v prášku: 0,5 až 1 gram, trikrát denne

Ak užívate kurkumu, možno budete musieť pridať čierne korenie, aby ste využili výhody tejto bylinky. Aj keď je kurkuma vo všeobecnosti bezpečná, môže spôsobiť nevoľnosť a môže interagovať s riedidlami krvi.

Zmeny životného štýlu

Na dosiahnutie dlhodobejšej úľavy sú často účinné zmeny životného štýlu. Pravidelné cvičenie, zdravá strava a udržiavanie hmotnosti môžu pomôcť zlepšiť zdravie a funkciu kĺbov. Svaly stabilizujúce Vaše kĺby časom posilnia a ochránia pred poškodením.

Zostaň aktívny

Cvičenie môže byť náročné s bolestivými kĺbmi. Ale zostať aktívny môže z dlhodobého hľadiska znížiť bolesť a dokonca posilniť svaly, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Nadácia pre artritídu tvrdí, že cvičenie je „najefektívnejšia liečba nedrogami na zníženie bolesti a zlepšenie pohybu pri osteoartritíde“.

Najlepšie typy cvičení na OA používajú mierny odpor, zlepšujú flexibilitu, ponúkajú aeróbny prvok a majú malý vplyv. Možnosti zahŕňajú:

 • Bicyklovanie
 • plávanie
 • Tai Chi
 • chôdza
 • jóga

Porozprávajte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete s akýmikoľvek novými cvičeniami, najmä ak ste predtým neboli aktívni. Nadácia pre artritídu odporúča 150 minút aeróbneho cvičenia každý deň v miernej intenzite. Môžete tiež začať s kratšími cvičeniami a pridať čas, keď budete silnejší.

Môžete napríklad začať chodiť na 10 minút a postupne zvyšovať rýchlosť a dĺžku prechádzok. Ak s cvičením ešte len začínate, po cvičení vás môže pociťovať mierna bolesť. To by mohlo znamenať, že si musíte dať jeden alebo dva dni pauzu a potom obnoviť cvičebný režim. Neprestávajte cvičiť úplne.

Jedzte jedlá vhodné pre artrózu

Vyvážená strava Vám môže pomôcť cítiť sa lepšie a schudnúť. Výskum ukazuje, že niektoré potraviny sú obzvlášť prospešné pre OA.

Na druhej strane niektoré potraviny môžu zhoršiť symptómy artrózy zvýšením zápalu tela.

Udržujte si zdravú váhu

Chudnutie môže priniesť značnú úľavu od bolestí kĺbov a prevencie artrózy. To môže byť užitočné aj pre ľudí s OA v kolenách a bokoch, pretože tieto kĺby majú veľkú váhu.

Kedy navštíviť lekára

OA je chronický (celoživotný) stav bez vyliečenia. Zvládnutie Vášho stavu a symptómov môže predstavovať značnú prekážku v zastavení ďalšieho poškodenia Vašich kĺbov. Váš liečebný plán môže doplniť zmena životného štýlu a domáce a prírodné prostriedky. Môžu dokonca poskytnúť mimoriadnu úľavu.

Mnoho ľudí s artritídou – obzvlášť s osteoartritídou – používa vo svojej strave doplnky na zmiernenie bolesti s artritídou. Glukozamín a chondroitín sú najznámejšie. Metylsulfonylmetán (MSM) je ďalším doplnkom používaným na zmiernenie bolesti artritídy/artrózy, ale neprešiel tak veľkým počtom vedeckých testovaní.

Čo sú to glukosamín a chondroitín?

Glukozamín a chondroitín sulfát sú súčasťou normálnej chrupavky. V tele sú stavebnými kameňmi chrupaviek a zdá sa, že stimulujú telo k tvorbe ďalších chrupaviek.

Existujú protichodné štúdie o glukozamíne a chondroitíne, niektoré preukazujú priaznivý účinok na bolesť pri osteoartritíde. Neexistujú však žiadne dlhodobé štúdie, ktoré by potvrdzovali ich dlhodobú bezpečnosť a účinnosť.

Čo je MSM a môže pomôcť mojej artritíde?

MSM alebo metylsulfonylmetán je doplnok, ktorý sa používa na snahu pomôcť pomôcť pri rôznych stavoch vrátane artritídy, artrózy, alergií a dokonca chrápania.

MSM je prírodná zlúčenina síry bez zápachu a chuti, ktorá sa nachádza vo všetkom živom. Telo potrebuje síru pre zdravé spojivové tkanivo a funkciu kĺbov a má údajné vlastnosti, ktoré zmierňujú bolesť a majú protizápalové účinky.

Hoci sa MSM nachádza v mnohých potravinách – vrátane mäsa, rýb, určitého ovocia, zeleniny a obilnín – pri spracovaní potravín sa ničí. Doplnky MSM sú v posledných rokoch stále obľúbenejšie a mnoho ľudí má pocit, že od užívania MSM majú určitú úľavu od bolesti. Aj keď niektoré štúdie uvádzajú zlepšenie bolesti s MSM, je potrebné vykonať ďalší výskum na podporu jeho použitia ako doplnku proti artritíde.

Zdravotné výhody kolagénu pri artritíde

Kolagén typu II sa najčastejšie používa na liečbu bolesti pri osteoartritíde a reumatoidnej artritíde. Obvykle sa odoberá z kurčiat. Údajne funguje tak, že spôsobuje, že telo produkuje látky, ktoré bojujú so zápalmi, čo však nebolo dokázané. Kurací kolagén obsahuje chemikálie chondroitín a glukozamín, ktoré môžu pomôcť obnoviť chrupavku.

Použitie pri artróze

Osteoartritída (OA), známa tiež ako degeneratívne ochorenie kĺbov, je jednou z najbežnejších foriem artritídy, ktorá postihuje viac ako 32,5 milióna dospelých. Vyskytuje sa vtedy, keď sa chrupavka, ktorá chráni kĺby, časom opotrebuje. Hovorí sa, že kolagénové doplnky môžu pomôcť pri obnove kĺbov a zmierniť zápal pri osteoartritíde, ale klinické dôkazy sú zmiešané.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3239363/

https://www.oarsijournal.com/article/S1063-4584(14)01276-X/fulltext

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3591524/

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis/osteoarthritis-diet

https://www.arthritis.org/health-wellness/treatment/complementary-therapies/supplements-and-vitamins/vitamins-supplements-arthritis

 • astaxanthin

  Astaxanthin kapsule

 • EliXir

  EliXir

 • Kolagénový nápoj na ochranu kĺbov