• Doprava zadarmo nad 40 €

bolesť kolien

Bolesť kolien – pomoc nájdete v prírode

Bolesť kolien – pomoc nájdete v prírode

Bolesť kolien – pomoc nájdete v prírode 1024 683 SuperGreens®

Bolesť kolien je bežný stav, ktorý môže byť spôsobený krátkodobými aj dlhodobými problémami. Mnohé krátkodobé problémy s kolenom nepotrebujú žiadnu pomoc lekárov a ľudia si často dokážu pomôcť s ich uzdravením sami. Domáce lieky môžu pomôcť aj pri mnohých dlhodobých problémoch s bolesťami kolien.

Cvičenie

Cvičenie môže oddialiť rozvoj osteoartritídy (OA), jednej z najčastejších príčin bolesti kolena.

American College of Rheumatology (ACR) a Arthritis Foundation (AF) naliehajú na ľudí, aby cvičili, aby zvládli OA kolena. Chôdza, bicyklovanie, plávanie, tai chi a joga môžu byť prospešné.

Fyzická aktivita zvyšuje zdravie chrupavkového tkaniva, či už má človek OA alebo nie. Cvičenie tiež posilňuje spôsob, akým telo podporuje kĺby. Posilňovanie svalov nôh je prospešné najmä pre kolená. Ľudia s bolesťami kĺbov môžu mať úžitok z aktivít, ako je vodný aerobik, pretože to zaťažuje kolená len málo.

Diéta

Ľudia s nadváhou alebo obezitou majú vyššie riziko bolesti kolien.

Nosenie extra váhy dáva kĺbom viac práce. Strata váhy(chudnutie) pomáha znižovať dlhodobú bolesť kolena, vrátane bolesti spôsobenej artritídou. Extra hmotnosť na vašom tele zvyšuje zápal v celom tele a kolená sú ovplyvnené. Správne stravovanie pomáha udržiavať váhu. Zdravá strava znamená vyváženú stravu, ktorá má:

  • vysoký obsah ovocia, zeleniny a vlákniny
  • nízky obsah mäsa, živočíšnych tukov a iných tukov

Nadácia pre artritídu odporúča stredomorskú stravu, ktorá je bohatá na čerstvé produkty. Odborníci nabádajú ľudí s OA kolena, aby schudli, ak majú nadváhu alebo obezitu. Lekár alebo dietológ môže pomôcť rozhodnúť, koľko kilogramov musí človek schudnúť. Môžu tiež pomôcť pri plánovaní vhodnej stravy.

Odpočinok, ľad, kompresia a vyzdvihnutie

Odpočinok, ľad, kompresia a vyvýšenie môžu pomôcť pri liečbe miernej bolesti kolena, ktorá je výsledkom poranenia mäkkých tkanív, ako je napríklad vyvrtnutie.

Ochrana kolena sa vzťahuje na ochranu kolena pred ďalším zranením, napríklad prestávkou v činnosti, ktorá ho spôsobila.

Odpočinok môže znížiť riziko ďalšieho zranenia a poskytnúť tkanivám čas na zahojenie. Neodporúča sa však zastavovať všetky pohyby, pretože to môže viesť k stuhnutiu a časom aj svalovej slabosti.

Ľad môže pomôcť znížiť opuch a zápal. Prvý deň zranenia by mal byť ľad zabalený do látky a aplikovaný na 20 minút niekoľkokrát. Nikdy nedávajte ľad priamo na pokožku, pretože to môže viesť k ďalšiemu poškodeniu.

Kompresia s podporou kolien môže napríklad zvýšiť úroveň pohodlia. Podpora alebo obväz by mali byť pevné, ale nie tesné.

Zdvihnutie alebo ponechanie zdvihnutej nohy podporí krvný obeh a zníži opuch. V ideálnom prípade by koleno malo byť nad úrovňou srdca.

Zázvor

Zázvor robí zázraky pre bolesť kolien, keď je to spôsobené svalovým napätím alebo artritídou. Táto liečba bolesti kolena môže byť užitočná vďaka svojim protizápalovým, protivredovým a antioxidačným vlastnostiam. Celkovo pomáha zlepšiť imunitu vášho organizmu.

Zázvorom môžete liečiť bolesť kolien rôznymi spôsobmi, ako je konzumácia samotného zázvoru v každodennej strave, pitie zázvorového čaju alebo zázvoru s mliekom. Môžete tiež aplikovať zázvor s vodou na postihnuté miesto.

Venujte však pozornosť tomu, ako vaše telo reaguje na konzumáciu zázvoru. Konzumácia zázvoru môže mať množstvo vedľajších účinkov, ako je pálenie záhy a nevoľnosť.

Kurkuma

Kurkuma pochádza zo žltého prášku mletého z koreňa rastliny kurkuma. Kurkuma má protizápalové vlastnosti a pomáha modifikovať reakcie vášho imunitného systému.

Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť kurkumu na liečbu bolesti kolena. Na liečbu bolesti kolien môžete napríklad konzumovať kurkumu zmiešanú s teplým mliekom. Pre proces hojenia môžete na postihnuté miesto naniesť aj pastu z kurkumy. Majte na pamäti, že konzumácia vysokých dávok kurkumy môže byť kontraproduktívna pre proces hojenia a spôsobuje žalúdočnú nevoľnosť.

Citrón

Citrón slúži ako účinný prostriedok na zmiernenie bolesti kolien vďaka svojim výhodám. Napríklad kyselina citrónová v citrónoch pomáha znižovať kyselinu močovú vo vašom tele, čo spôsobuje určité typy artritídy. Protizápalové vlastnosti sú tiež prítomné v citrónoch, ktoré pomáhajú znižovať zápal, bolesť a opuch, ktorý sa vyvinie do bolesti kolien.

Existuje množstvo spôsobov, ako použiť citrón na uľahčenie úľavy od bolesti kolena. Môžete použiť citrónové kôry (zabalené v bavlnenej tkanine) namočené v teplom sezamovom oleji a priložiť ich na postihnuté miesto na kolene. Skúste to robiť dvakrát denne, kým bolesť nezmizne. Prípadne môžete konzumovať citrónový čaj alebo citrón zmiešaný s vodou.

Kajenské korenie

Kajenské korenie obsahuje životne dôležitú zložku nazývanú kapsaicín, ktorá má vlastnosti tlmiace bolesť, čo uľahčuje proces hojenia bolesti kolena. Pomáha stimulovať prietok krvi a tiež zvyšuje krvný obeh.

Pomocou kajenského korenia na zmiernenie bolesti kolien môžete toto korenie pridať do svojej každodennej stravy. Prípadne ho môžete aplikovať priamo na postihnuté miesto. Zmiešajte dve polievkové lyžice kajenského korenia s pol šálkou teplého olivového oleja. Pre najefektívnejšie výsledky môžete túto zmes aplikovať na zranené koleno dvakrát denne. Robte to asi týždeň, kým bolesť nezmizne.

Kokosový olej

Kokosový olej pochádza z kokosovej palmy, kde sa zo sušeného „mäsa“ zrelého kokosu lisuje olej. O kokosovom oleji sa hovorí, že má rôzne výhody, ako je budovanie vášho imunitného systému a liečba svalových kŕčov a bolesti kolien.

Kokosový olej môže byť prospešný pri liečbe bolesti kolien. Má protizápalové a analgetické vlastnosti, ako aj vysokú hladinu kyseliny laurovej, ktorá môže uľahčiť proces hojenia bolesti kolena.

Existuje množstvo spôsobov, ako použiť kokosový olej na úľavu od bolesti kolena. Kokosový olej môžete pridať do svojej každodennej stravy alebo ho naniesť na kolenné kĺby pomocou ľahkej vrstvy.

Môžete ho použiť aj ako masážny olej s ďalšími prísadami ako je gáfor alebo esenciálny olej. Masírovanie kolena pomocou kokosového oleja pomôže zlepšiť krvný obeh. Pomôže to urýchliť proces hojenia bolesti kolena.

Epsomská soľ

Epsomská soľ obsahuje vlastnosti proti bolesti, ako je horčík a síran. Najmä horčík zohráva významnú úlohu pri znižovaní zápalu v postihnutej oblasti.

Jedným z najúčinnejších spôsobov použitia Epsomskej soli na úľavu od bolesti kolena je namáčací kúpeľ. Vlastnosti epsomskej soli na zmiernenie bolesti fungujú najlepšie, keď sa pridá do kúpeľa. Epsomský soľný kúpeľ okrem toho pomáha zlepšiť krvný obeh. Zvýšený krvný obeh znižuje bolesť v oblasti kolenného kĺbu.

Aby ste tak urobili, budete musieť pridať šálku Epsomskej soli do vane s vodou. Pre lepší účinok môžete pridať aj esenciálne oleje, ako je mätový olej a kadidlový olej. Namočte do nej asi pol hodiny.

Toto je obzvlášť ideálne po dlhom a náročnom pracovnom živote, ako forma destresujúcej terapie. Robiť si tento kúpeľ raz denne by stačilo na to, aby koleno pocítilo uľavujúci účinok.

Ako kolagén pomáha pri bolestiach kolien?

Kolagén (alebo presnejšie kolagén typu 2) tvorí niečo, čo sa nazýva kĺbová chrupavka, tkanivo, ktoré pokrýva konce kostí v kĺboch, čo im umožňuje hladko sa pohybovať proti sebe. Jediný problém? Tento „tlmič nárazov“ má tendenciu degradovať vekom a opakovaným používaním (napr. nadmerná úroveň fyzickej aktivity s vysokou intenzitou), čo zase zvyšuje pravdepodobnosť kontaktu kosť na kosť. A to sa často premieta do všeobecného nepohodlia v oblasti kolena.

Prirodzene vyvstáva otázka: “Existuje nejaký spôsob, ako doplniť kolagén nachádzajúci sa medzi kĺbmi a znížiť bolesť kolien?” áno, existuje – a prichádza vo forme kolagénových doplnkov. Vezmite si napríklad túto štúdiu z roku 2008 uverejnenú v Current Medical Research and Opinion. Výskumníci zistili, že športovci s bolesťou kĺbov súvisiacich s aktivitou (v kolenách) liečení doplnkom stravy kolagénovým hydrolyzátom zaznamenali výrazné zlepšenie bolesti kĺbov, pohyblivosti a zápalu v porovnaní s tými, ktorí boli priradení do skupiny s placebom.

Novšia štúdia z roku 2021 publikovaná v Nutrients podporuje tieto zistenia. Tu vedci tiež dospeli k záveru, že perorálny príjem bioaktívnych kolagénových peptidov viedol k významnému zníženiu bolesti kĺbov súvisiacej s aktivitou u mladých aktívnych účastníkov trpiacich diskomfortom kolenných kĺbov.

Záver pre bolesť kolien

Bolesť, ktorá postihuje naše kolená, môže brzdiť náš život. Vzhľadom na to, že to môže ovplyvniť všetko od vašej schopnosti ísť von, aby ste si užili dovolenku, je dôležité liečiť bolesť kolena, keď si to všimnete, najmä ak je to spôsobené osteoartritídou. Ako pri akomkoľvek zdravotnom stave, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o najlepších spôsoboch liečby bolesti. Pred použitím akéhokoľvek voľne predajného alebo predpisovaného lieku na zmiernenie bolesti alebo doplnku sa poraďte so svojím lekárskym tímom o tom, či je táto liečba pre vás vhodná.

Zdroje

https://www.arthritis.org/living-with-arthritis/arthritis-diet/anti-inflammatory/anti-inflammatory-diet.php

https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/osteoarthritis-of-the-knee/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18534325

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18416885/