• Doprava zadarmo nad 40 €

paradentóza paradontída alebo ochorenie ďasien je bežnou infekciou, ktorá poškodzuje mäkké tkanivá a kosti podporujúce zub. Bez liečby sa alveolárna kosť okolo zubov pomaly a postupne stráca.

Paradentóza/ paradontída alebo ochorenie ďasien

Paradentóza/ paradontída alebo ochorenie ďasien

Paradentóza/ paradontída alebo ochorenie ďasien 612 408 SuperGreens®

Paradentóza/ paradontída alebo ochorenie ďasien je bežnou infekciou, ktorá poškodzuje mäkké tkanivá a kosti podporujúce zub. Bez liečby sa alveolárna kosť okolo zubov pomaly a postupne stráca.

Názov paradentóza znamená zápal okolo zuba. Mikroorganizmy, ako sú baktérie, sa prilepia na povrch zuba a vo vreckách obklopujúcich zub sa množia. Keď imunitný systém reaguje a uvoľňujú sa toxíny, dochádza k zápalu. Neošetrená paradentóza bude mať nakoniec za následok stratu zubov. Môže zvýšiť riziko mozgovej príhody, srdcového infarktu a ďalších zdravotných problémov.

Bakteriálny plak- lepkavá, bezfarebná membrána, ktorá sa vyvíja na povrchu zubov, je najčastejšou príčinou ochorenia parodontu. Ak sa plak neodstráni, môže stvrdnúť a vytvoriť zubný kameň.

Väčšine prípadov parodontitídy sa dá predchádzať správnou zubnou hygienou.

Kto je ohrozený paradentózou?

Parodontitída je u ľudí mladších ako 30 rokov pomerne neobvyklá, ale môže postihnúť kohokoľvek so zlou ústnou hygienou – tých, ktorí si nečistia zuby a nečistia si zuby nitou pravidelne.

Paradentóza sa však pravdepodobne vyskytuje s vekom. Je to preto, že roky zlej ústnej hygieny si vyberajú svoju daň. Predtým, ako dostanete parodontitídu, vyviniete gingivitídu, menej závažnú formu ochorenia ďasien. Ak nedostanete liečbu zápalu ďasien, môže dôjsť k paradentóze. Muži majú tiež väčšiu pravdepodobnosť vzniku paradentózy. Jedným z možných dôvodov je, že muži majú menšiu pravdepodobnosť pravidelnej starostlivosti o zuby. Majú tiež tendenciu mať horšie zubné zdravie.

Medzi ďalšie faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko paradentózy, patria:

 • Fajčenie (najdôležitejší faktor), pretože oslabuje schopnosť tela bojovať s infekciou.
 • Cukrovka, pretože ľudia s cukrovkou majú vyššie riziko vzniku infekcií.
 • Lieky, ktoré znižujú tvorbu slín, ktoré chránia Vaše ďasná. Medzi tieto lieky patria antihistaminiká, antidepresíva a lieky na hypertenziu (vysoký krvný tlak).
 • Genetika – môžete mať gény, ktoré Vás vystavujú vyššiemu riziku.
 • Hormonálne zmeny u žien, ako je tehotenstvo alebo používanie antikoncepčných piluliek.
 • Choroby, ktoré obmedzujú reakciu imunitného systému, ako je rakovina alebo AIDS. Tieto stavy môžu viesť k nekrotizujúcej parodontitíde, najťažšej forme.
 • Zlá výživa vrátane nedostatku vitamínu C.

Parodontitída(Paradentóza) vs gingivitída

Gingivitída sa vyskytuje pred parodontitídou. Obvykle sa týka zápalu ďasien, zatiaľ čo parodontitída znamená ochorenie ďasien a deštrukciu tkaniva, kosti alebo oboch.

Gingivitída: Bakteriálny povlak sa hromadí na povrchu zuba, čo spôsobuje, že ďasná sčervenajú a zapália sa. Pri čistení zubov môžu krvácať. Ďasná sú podráždené a obťažujú, ale zuby nie sú uvoľnené. Nedochádza k nevratnému poškodeniu kosti alebo okolitého tkaniva.

Neošetrený zápal ďasien môže prerásť do paradentózy.

Paradentóza: ďasno a kosť sa odtrhávajú od zubov a vytvárajú veľké vrecká. Nečistoty sa zhromažďujú v priestoroch medzi ďasnami a zubami a infikujú oblasť.

Imunitný systém útočí na baktérie, pretože plak sa šíri pod líniou ďasien do vreciek. Kosti a spojivové tkanivá, ktoré držia zub, sa začnú rozpadávať kvôli toxínom produkovaným baktériami. Zuby sa uvoľňujú a môžu vypadnúť. Zmeny môžu byť nevratné.

Čo spôsobuje paradentózu?

Zdraví ľudia majú bežne v ústach stovky rôznych druhov baktérií. Väčšina z nich je úplne neškodná. Keď si každý deň nečistíte zuby poriadne, baktérie sa na vašich zuboch množia a hromadia sa.

Parodontitída je zvyčajne spôsobená zlou dentálnou hygienou. Keď si nečistíte zuby a nečistíte na ťažko dostupných miestach v ústach, stane sa nasledovné:

 1. Baktérie v ústach sa množia a tvoria látku známu ako zubný plak.
 2. Zubný povlak je svetlo žltá bioforma, ktorá sa zhromažďuje na zuboch ako súčasť prirodzeného procesu. Tvoria ho baktérie, ktoré sa pokúšajú prichytiť o hladký povrch zuba. Čistením zubov sa zbavíte zubného povlaku, ale asi po jednom dni sa znova nahromadí.
 3. Ak sa neodstráni, stvrdne na zubný kameň, známy tiež ako zubný kameň. Zubný kameň je ťažšie odstrániť ako plak, a to sa nedá robiť doma. Vyžaduje profesionálne ošetrenie.
 4. Plak môže postupne poškodzovať zuby a okolité tkanivo. Najprv sa môže vyvinúť zápal ďasien. Ide o zápal ďasien okolo spodnej časti zubov.
 5. Ak zápal ďasien pretrváva, môžu sa medzi zubami a ďasnami vyvinúť vrecká. Tieto vrecká sa zaplnia baktériami.
 6. Spolu s reakciou imunitného systému na infekciu začnú bakteriálne toxíny ničiť kosť a spojivové tkanivo, ktoré drží zuby na mieste. Nakoniec sa zuby začnú uvoľňovať a môžu vypadnúť.

Môžu ustupujúce ďasná znova narásť?

Ustupujúce ďasná sú ďasná, ktoré sa odtrhli od zuba a ponechali odhalený jeho jemný koreň. To tiež vytvára malé priestory, kde sa môže zhromažďovať plak, lepkavý film baktérií. To môže viesť k väčšej recesii. Ak sa nelieči, môže spôsobiť stratu kostí a zubov.

Mnoho vecí môže spôsobiť ustupovanie ďasien, vrátane zlej zubnej hygieny, príliš tvrdého čistenia zubov a starnutia.

Vaše tkanivo ďasien sa neregeneruje tak, ako ostatné druhy tkaniva (napríklad ako epiteliálne tkanivo Vašej pokožky). V dôsledku toho ustupujúce ďasná nerastú.

Ako sa lieči paradentóza

Liečba je zameraná na odstránenie zubného povlaku a bakteriálnych usadenín na zuboch a ďasnách.

Ústne hygienické postupy

Váš zubár Vám poskytne pokyny, ako znížiť počet baktérií v ústach, čo zahŕňa udržiavanie čistých zubov a ďasien. Poradí, ako správne používať zubné kefky a zubnú niť, a môže Vám odporučiť ďalšie výrobky na ústnu hygienu, ako napríklad vodný kúpeľ alebo ústnu vodu.

Tu je niekoľko tipov, ako si udržať zdravé zuby:

 • Zuby si čistite dvakrát denne fluoridovou zubnou pastou- plak sa odstraňuje pri čistení ústnej dutiny.
 • Zvážte použitie elektrickej zubnej kefky, ktorá môže byť účinnejšia.
 • Niť najmenej raz denne odstráňte zubný povlak medzi zubami.
 • Navštívte svojho zubára najmenej dvakrát ročne, aby ste vykonali profesionálne čistenie.
 • Nefajčite ani nežujte tabak.

Profesionálne čistenie

Pri profesionálnom čistení vám zubár odstráni zubný povlak a zubný kameň a potom ich vyleští a ošetrí fluoridom. Akékoľvek vytvorené periodontálne vrecká môžu vyžadovať hlboké čistenie, aby sa umožnilo hojenie. Metóda hĺbkového čistenia nazývaná škálovanie a hobľovanie koreňov pomôže zoškrabať zubný kameň a tiež odstrániť všetky hrubé škvrny na koreni zuba, kde sa zvyknú hromadiť baktérie.

Antibiotiká

V niektorých prípadoch Vám zubár predpíše antibiotiká, ktoré pomôžu pri pretrvávajúcich infekciách ďasien, ktoré nereagujú na čistenie. Antibiotikum môže byť vo forme ústnej vody, gélu alebo perorálnej tablety alebo kapsuly.

Pri vreckách hlbokých 5 milimetrov alebo väčších je často potrebná operácia. Zubní lekári alebo parodontológovia sa môžu dostať k zubu pod líniou ďasien chirurgickým otvorením chlopne tkaniva ďasien (operácia parodontálnej chlopne). Dôkladne vyčistia zuby a upravia kostné defekty (niekedy aj štepením kostí) pod chlopňou a potom klapku prišijú späť na miesto. Zubní lekári alebo parodontológovia môžu tiež odstrániť časť infikovanej a oddelenej ďasna (gingivektómia), aby sa zvyšok ďasien mohol pevne prichytiť k zubom a ľudia potom mohli plak odstrániť doma. Niekedy sú zuby odstránené (extrahované). Ak bolí ústa po chirurgickom zákroku, môže byť dočasne nahradené čistenie zubov a niť chlórhexidínom, ktorý sa používa 1 minútu dvakrát denne.

Čo funguje na bolesť ďasien?

Ak je Vašim jediným symptómom bolesť ďasien, vyskúšajte tieto ošetrenia doma:

 1. Opláchnutie slanou vodou

Na sporáku zohrejte 1 šálku vody (nie do varu – len teplú) a nalejte do chladného pohára. Pridajte 1 lyžičku. soľ do teplej vody a dobre premiešajte.

Zmes držte v ústach a potom ju vypľuvnite do drezu (neprehĺtajte). Soľ pomôže zabrániť množeniu baktérií v ústach a zníži počet baktérií na Vašich ďasnách, ktoré môžu spôsobiť opuch. Vypláchnite si ústa teplou slanou vodou najmenej dvakrát denne, kým opuch neustúpi.

 1. Obklady

Skúste buď teplý alebo studený obklad, ktorý pomôže zmierniť bolesť.

Na horúci obklad:

 • Zahrejte vodu na prijateľnú teplotu (nie vriacu). Namočte čistú handričku do horúcej vody a potom prebytočné množstvo vytlačte.
 • Jemne si priložte teplú, vlhkú handričku na tvár v blízkosti oblasti, kde sa prejavuje bolesť ďasien (nie priamo na ďasná).

Na studený obklad:

 • Zabaľte balíček ľadu do čistej utierky a naneste ho rovnakým spôsobom ako vyššie.
 • Použite buď metódu, až kým bolesť neustúpi, alebo striedajte horúcu a studenú, kým opuch a zápal neustúpia.
 1. Bylinný obklad

Niektoré bylinky a koreniny je možné zmeniť na domáce lieky na zápal a bolesť ďasien.

Klinčekový prášok a Spilanthes sú analgetické (bolesť zmierňujúce) bylinky. Dlhodobo sa používajú ako alternatívne lieky proti bolesti ústnej dutiny. Pomôcť môže aj protizápalová  bylina, ako je kurkuma alebo zázvor.

Ak chcete použiť túto kúru, zmiešajte práškovú bylinku podľa výberu s trochou teplej vody, kým nebudete mať pastu.

Pastu naneste priamo na ďasná, kým bolesť neustúpi, a potom si vypláchnite ústa vodou.

       4. Domáci zubný sprej

 1. Zrieďte esenciálne oleje do spreja. Na toto ošetrenie použite malú čistú sprejovú fľašu, v ktorej nikdy nebol žiadny iný výrobok.
 2. Naplňte fľašu vodou a pridajte asi päť kvapiek esenciálnych olejov. Podľa potreby potraste a jemne nastriekajte na ďasná.
 3. Nikdy nedovoľte, aby sa éterické oleje dotýkali pokožky bez toho, aby boli zriedené v nosnom oleji, akým je napríklad olej zo sladkých mandlí. Tiež nikdy neprehĺtajte esenciálne oleje. Potom zalejte vodou a vypľuvnite.

Oleje ako mäta pieporná, oregano a klinček majú prirodzené vlastnosti zmierňujúce bolesť, znižujúce zápal a posilňujúce obeh.

 1. Čajové vrecúška

Vezmite si čerstvé vrecúško čaju a namočte ho vo vriacej vode až na 5 minút, ako to robíte pri príprave čaju. Keď je čajový sáčok dostatočne chladný na dotyk, naneste ho priamo na bolestivé ďasná najmenej na 5 minút.

Vyberte si čaj s vysokým obsahom sťahujúcich tanínov, ako je čierny čaj, zelený čaj alebo dokonca ibištekový čaj. Alebo si vyberte čaj, ktorý obsahuje protizápalovú bylinku-obľúbeným príkladom je zázvor a harmanček.

Protizápalové bylinky upokoja, zatiaľ čo triesloviny absorbujú všetko, čo dráždi ďasná.

 1. Masticha

Kontrola plaku je užitočným pomocníkom pri mechanickej ústnej hygiene a rôzne chemické činidlá boli vyhodnotené ako činidlá proti plaku. Ukázalo sa, že mastichová žuvačka má antibakteriálne účinky na Helicobacter pylori. V tejto štúdii bol skúmaný antiplakový účinok mastichovej žuvačky.

Štúdia na 20 študentoch zubného lekárstva zistila, že tí, ktorí žuvali masticovú gumu, mali v ústach nižšie hladiny určitých baktérií. Tieto baktérie môžu viesť k vzniku plaku a ochorenia ďasien.

Tí, ktorí chcú používať Masticha zo zdravotných dôvodov, ju môžu žuť najmenej 15 minút, niekoľkokrát denne.

Zdroje:

https://www.nidcr.nih.gov/sites/default/files/2017-09/periodontal-disease_0.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3459493/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426403/

https://www.spandidos-publications.com/mmr/3/6/895?text=abstract

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21144345/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/

https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2012.0102

https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-cloves

 • masticha zubna pasta gingivaction

  Zubná pasta Masticha gingivaction 85 g

 • -23% masticha zubná pasta multiaction

  Zubná pasta Masticha multiaction 90 g