• Doprava zadarmo nad 40 €

citronova trava

Citrónová tráva a liečivé účinky

Citrónová tráva a liečivé účinky

Citrónová tráva a liečivé účinky 1024 683 SuperGreens®

Citrónová tráva (Cymbopogon citratus) je bylina, ktorá je pôvodom zo Srí Lanky a v južnej Indie, ale teraz rastie v mnohých krajinách po celom svete. Stonky rastliny sú bežnou súčasťou ázijskej kuchyne, ale na prípravu čaju je tiež možné použiť citrónovú trávu(listy). Bylina je pôvodom z Afriky, juhovýchodnej Ázie a Oceánie, kde sa považuje za liečivú bylinu. V krajinách ako Thajsko, India a Čína je jej použitie populárne v potravinách a nápojoch. Je známe, že zlepšuje obeh, podporuje trávenie, zmierňuje horúčku, stabilizuje menštruačné cykly, zvyšuje imunitu, lieči infekcie a pôsobí ako insekticíd,

Je zaujmavé, že ju v starej Indii používali na liečbu horúčky a hnačiek. Vláknité stonky byliny z Citrónovej trávy boli ponorené v horúcej vode a vytvoril sa z nich čaj, ktorý pomáhal zmierňovať horúčku. Jej použitie ako aromaterapeutický olej sa začalo v roku 1905, keď spoločnosť JF Jovit získala niekoľko rastlín, na ktorých mohla uskutočňovať výskum. Odtiaľ vykvetla jej popularita.

Rastlina má dlhé listy, ktoré sú podobné tým z morských rias. Aj keď existuje odhadom 55 druhov Citrónovej trávy, na varenie sú vhodné iba východoindické a západoindické odrody.

Niekoľko vedcov sa zaujíma o zdravotné a liečivé výhody pitia čaju z Citrónovej trávy. V tomto článku sa pozrieme na niektoré zdravotné výhody, ktoré tento čaj môže ponúkať

Aké sú zdravotné výhody čaju z citrónovej trávy?

Čaj z Citrónovej trávy môže mať veľa výhod, vrátane zmiernenia úzkosti a prevencie infekcie. Mnoho ľudí verí, že čaj z tejto rastliny ponúka viac zdravotných výhod, ale vedci zatiaľ nevykonali dostatok rozsiahlych štúdií, ktoré by tieto výhody dokázali.

Lekári vedia, že čaj môže pomôcť v boji proti voľným radikálom, a tak znížiť výskyt zápalov v tele. Citrónová tráva obsahuje zlúčeniny bojujúce proti zápalu, kyselinu chlorogénovú, izoorientín a swertiajaponín.

Zápal je faktorom mnohých nepriaznivých zdravotných stavov vrátane bolesti a srdcových chorôb. Čaj z tejto trávy ako taký by mohol byť prospešným nápojom, ktorý by si ľudia mohli začleniť do svojej stravy.

Ďalej uvádzame sedem ďalších zdravotných výhod, ktoré môžu vyplývať z pitia čaju z Citrónovej trávy.

 1. Uvoľnenie úzkosti

Mnoho ľudí považuje popíjanie horúceho čaju za relaxačné, ale čaj z tejto bylinky môže ponúknuť ďalšie vlastnosti, ktoré znižujú úzkosť.

Podľa Cancer Center Memorial Sloan Kettering môže vôňa citrónovej trávy pomôcť ľuďom pri úzkosti. Hoci niektorí ľudia už vdychujú éterický olej z citrónovej trávy, aby zmiernili stres a úzkosť, vedci stále potrebujú viac dôkazov, aby mohli túto výhodu potvrdiť./1/

 1. Znižovanie hladiny cholesterolu

Podľa článku v časopise Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research sa zdá, že konzumácia extraktov z Citrónovej trávy znižuje hladinu cholesterolu u zvierat.

Štúdia poznamenáva, že reakcia je závislá od dávky. To znamená, že väčšie množstvo môže lepšie znižovať hladinu cholesterolu. /5/

 1. Prevencia infekcie

Podľa rakovinového centra Memorial Sloan Kettering Cancer Center výsledky štúdie naznačujú, že bylina môže predchádzať infekciám. /3/

Zdá sa, že napríklad bylina znižuje výskyt plesňových infekcií, ktoré bežne postihujú ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako sú napríklad ľudia s HIV.

 1. Zvyšovanie zdravia ústnej dutiny

V mnohých krajinách, kde je rastlina Citrónovej trávy pôvodom z tejto oblasti, budú ľudia brať stonky citrónovej trávy a žuť ich ako spôsob na zlepšenie zdravia zubov a udržiavanie čistoty v ústach.

Časopis Food Chemistry publikoval štúdiu, ktorá tieto zistenia potvrdzuje. Autori sa zamerali na 12 bylín a zistili, že bylinné extrakty z citrónovej trávy sú jedným z najsilnejších inhibítorov rastu baktérií v laboratórnych vzorkách. Používali baktérie, ktoré môžu spôsobiť kazy v ústach, vrátane Streptococcus sanguinis. /4/

 1. Zmiernenie bolesti

Podľa jednej štúdie môže byť Citrónová tráva schopná blokovať bolesť. To znamená, že pitie by mohlo potenciálne pomôcť zabrániť tomu, aby človek cítil bolesť. /6/

 1. Zvyšovanie hladiny červených krviniek

Výsledky štúdie z roku 2015 naznačujú, že pitie infúzií čaju z citrónovej trávy každý deň po dobu 30 dní môže zvýšiť koncentráciu hemoglobínu, nahromadený objem buniek a počet červených krviniek v tele.

Vedci na začiatku vykonali krvné testy u 105 ľudských subjektov a potom po 10 a 30 dňoch štúdie. Dospeli k záveru, že pitie čaju z citrónovej trávy podporuje tvorbu červených krviniek.

Aj keď presne neidentifikovali, ako to robí, naznačovali, že tam môžu hrať úlohu antioxidačné vlastnosti čaju./7/

 1. Zmiernenie nadúvania

Pitie čaju môže mať močopudné účinky, čo znamená, že stimuluje obličky k vylučovaniu väčšieho množstva moču ako obvykle.Podľa malej štúdie v časopise Journal of Renal Nutrition pitie čaju z Citrónovej trávy zvyšuje výdaj moču viac ako iné nápoje.

Tento diuretický účinok na telo môže byť prospešný v prípadoch, keď zadržiavanie vody vedie k nadúvaniu. Toto je častý príznak predmenštruačného syndrómu (PMS).

Spánok a redukcia stresu

Esenciálny olej z Citrónovej trávy je jedným z najlepších spôsobov zmiernenia porúch spánku, ako je nespavosť. Jej vlastnosti tiež umožňujú zmierniť stres a úzkosť, čo sa často pripisuje jemnej, ale upokojujúcej aróme oleja. Jedným z najlepších spôsobov použitia oleja na zmiernenie stresu a úzkosti je jej použitie v olejovom horáku alebo v trstinovom difuzéri, ktorý umožňuje uvoľnenie dostatočného množstva arómy a poskytuje pocit vyrovnanosti a relaxácie.

Esenciálny olej má tiež sedatívne vlastnosti, ktoré pomáhajú zlepšiť celkovú kvalitu spánku. V kombinácii so zníženou úrovňou stresu a úzkosti to poskytuje imunitnému systému potrebnú podporu. Olej z Citrónovej trávy môže tiež pôsobiť ako svalový relaxant a poskytuje úľavu od bolesti chrbta, svalových kŕčov a každodenných bolestí. Na použitie ako svalová relaxácia zrieďte čistý éterický olej z tejto bylinky s vybraným nosným olejom (jojoba, kokos, mandle) a vmasírujte do postihnutej oblasti.

Citrónová tráva- Ako si pripraviť čaj?

1 až 3 čajové lyžičky čerstvej alebo sušenej citrónovej trávy zalejte 1 šálkou vriacej vody.

 1. Nechajte pôsobiť najmenej päť minút.
 2. Čaj preceďte.
 3. Doprajte si horúci alebo pridajte kocky ľadu pre ľadový čaj.

Záverom

Citrónová tráva je rastlina. Bežne sa užíva perorálne, nanáša sa priamo na pokožku alebo sa inhaluje ako aromaterapia pri mnohých rôznych stavoch. Existuje však obmedzený vedecký výskum na podporu ktoréhokoľvek z jeho bežných použití.

V potravinách a nápojoch sa Citrónová tráva používa ako príchuť. Napríklad listy sa bežne používajú ako príchuť „citrónu“ v bylinkových čajoch.

Pri výrobe sa používa ako vôňa v deodorantoch, mydlách a kozmetike. Používa sa na výrobu vitamínu A a prírodného citralu.

Esenciálny olej z Citrónovej trávy sa najčastejšie používa na klinikách a kúpeľoch, kde pomáha povzbudiť relaxáciu a celkový pocit pohody. Jeho schopnosť zmierňovať bolesť poskytuje úľavu boľavým kĺbom a svalom, čo z nej robí obľúbenú alternatívu ako olej používaný pri aromaterapeutickej masáži. Stáva sa tiež populárnym ako homeopatický liek na stres a poruchy spánku. /2/

Pretože Bio alternatívy sú čoraz populárnejšie, éterický olej sa začleňuje do prírodných čistiacich prostriedkov a kozmetiky. Je to dobre známy zvlhčovač, ktorý môže pomôcť opraviť poškodené vlasy a zároveň poskytnúť antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Jej protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti v kombinácii so schopnosťou pôsobiť ako repelent proti hmyzu z nej robia fantastický doplnok k Vašej zbierke éterických olejov a každodennej rutine. Nezabudnite si vychutnať lahodný čaj alebo tuto bylinku použite v exotickom ázijskom recepte.

Citrónová tráva-Bezpečnosť a bezpečnostné opatrenia

Všeobecne platí, že éterický olej z citrónovej trávy sa považuje za bezpečný pre väčšinu ľudí, ak sa používa lokálne. Neodporúča sa konzumovať éterický olej z citrónovej trávy, ale mal by sa používať iba lokálne alebo v aromaterapii.

Esenciálny olej z citrónovej trávy môže spôsobiť nepríjemné pocity na koži alebo vyrážky u osôb s citlivou pokožkou. Z tohto dôvodu sa odporúča éterický olej pred aplikáciou na väčšie časti tela vyskúšať na vnútornej pokožke lakťa.

Je dôležité spomenúť, že tehotné ženy a ľudia s alergiou nemôžu mať výhody čaju z citrónovej trávy, pretože by tento bylinkový čaj nemali konzumovať. U tých, ktorí sú alergickí na citrónovú trávu alebo iné rastliny citronely, môže pitie čaju z citrónovej trávy viesť k niektorým alergickým reakciám.

Medzi ďalšie hlásené vedľajšie účinky patria:

 • závrat
 • ospalosť
 • zvýšená chuť do jedla
 • zvýšené močenie

Esenciálne oleje môžu byť pri požití toxické. Esenciálny olej by ste nemali prijímať, pokiaľ nie ste v starostlivosti poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý bude sledovať Vašu liečbu.

Zdroje:

/1/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26366471/

/2/https://www.researchgate.net/publication/278411223_Physiological_and_Psychological_Effects_of_Lemongrass_and_Sweet_Almond_Massage_Oil

/3/https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1995764510601290

/4/https://jprsolutions.info/files/final-file-5c908c4aed3158.87803381.pdf

/5/https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691511002699?via%3Dihub

/6/https://www.researchgate.net/publication/319092284_Effect_of_lemongrass_oil_on_rheumatoid_arthritis

/7/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25162916/