• Doprava zadarmo nad 40 €

Astaxantín je čoraz populárnejší karotenoid, ktorý patrí do podtriedy xantofylu. Prirodzene sa vyskytuje v určitých riasach a má farebný rozsah od červenej po ružovú. Nejaký astaxantín možno nájsť aj v špecifických druhoch morských plodov.

Čo je astaxantín + jeho účinky pre telo?

Čo je astaxantín + jeho účinky pre telo?

Čo je astaxantín + jeho účinky pre telo? 721 360 SuperGreens®

Astaxantín je čoraz populárnejší karotenoid, ktorý patrí do podtriedy xantofylu. Prirodzene sa vyskytuje v určitých riasach (riasy haematococcus pluvialis)a má farebný rozsah od červenej po ružovú ( červenkasté sfarbenie). Nejaký astaxantín možno nájsť aj v špecifických druhoch morských plodov.

V skutočnosti je to to, čo spôsobuje červenkastú farbu homárov, lososov, rybích vajíčok, pstruhov, krabov a iných morských plodov. Táto látka je tiež zodpovedná za ružovkastú farbu v rysoch plameniaka.

Je často označovaný ako „kráľ karotenoidov“ ( podobné ako vitamín betakarotén)pre svoju povesť jedného z najsilnejších antioxidantov( chráni pred oxidačným stresom) v prírode.

Vaše telo si ho nedokáže vyrobiť samo, čo znamená, že ho musíte získať prostredníctvom potravy alebo doplnkov stravy. Tí, ktorí uprednostňujú potraviny bohaté na astaxantín, by mali konzumovať veľa lososa, kreviet, homárov, pstruha dúhového a iných morských plodov.

1)Astaxantín pomáha pri cukrovke

Antioxidačné vlastnosti môžu pomôcť chrániť beta bunky pankreasu znížením oxidačného stresu a toxicity cukru v krvi. V skutočnosti v jednej míľnikovej štúdii publikovanej v roku 2002 vedci zistili, že astaxantín znižuje toxicitu glukózy u diabetických myší, a preto chráni ich beta bunky pankreasu. 

Môže tiež pomôcť pacientom zvládnuť cukrovku. V štúdii z roku 2018 vedci zistili, že astaxantín môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak a zlepšiť metabolizmus cukru u pacientov s cukrovkou 2. 

2)Pomáha pri srdcových chorobách

Pomáha znižovať zlý cholesterol . Vysoký LDL (zlý cholesterol) a nízky HDL (dobrý cholesterol) v tele je zlou kombináciou a rizikovým faktorom kardiovaskulárnych ochorení.

slepej štúdii z roku 2011 vedci poznamenali, že astaxantín môže pomôcť znížiť hladiny LDL (zlého cholesterolu) u obéznych účastníkov a účastníkov s nadváhou po 12 týždňoch užívania. Tiež zaznamenali významné zníženie úrovne oxidačného stresu. 

Reguluje krvné lipidy. Užívanie astaxantínu môže tiež zlepšiť hladiny adiponektínu a HDL, dobrého cholesterolu. Komplexnú štúdiu publikoval v roku 2010 súhlasí. Po 12 týždňoch používania astaxantínu u jedincov s vysokými hladinami krvného tuku došlo k výraznému zvýšeniu hladín HDL.  

Zlepšuje prietok krvi a krvný obeh . Štúdia z roku 2006 zahŕňajúca hypertenzné potkany (ktoré majú vysoký krvný tlak) odhalila, že môže pomôcť zlepšiť hrúbku a elasticitu stien tepien. 

Znižuje oxidačný stres v krvi . Ďalšia štúdia z roku 2000 skúmala krvný profil 24 účastníkov po 14-dňovom užívaní astaxantínu. 

3) Zlepšuje váš krvný tlak

Tiež bojuje proti hypertenzii tým, že znižuje krvný oxidačný stres a uvoľňuje steny krvných ciev. V štúdii publikovanej v roku 2005 v Journal of Biological and Pharmaceutical Bulletin vedci zistili, že užívanie astaxantínu pomáha regulovať oxid dusnatý (príznak oxidačného stresu) a zvyšuje reaktivitu krvných ciev. 

V praxi je možné hypertenziu znížiť stratou nadváhy , zvýšením fyzickej aktivity, obmedzením príjmu alkoholu a osvojením si zdravej výživy . Všetko je to o zmene životného štýlu. 

V spojení s týmito aktivitami môže byť astaxantín účinnejší pri znižovaní vysokého krvného tlaku.

4) Pomáha riadiť váš vysoký cholesterol

Lekári tradične odporúčajú ľuďom s vysokým cholesterolom prestať fajčiť, zdravo sa stravovať, cvičiť a chudnúť. Doplnenie vašej stravy o astaxantín tiež ukázalo výsledky, pokiaľ ide o zníženie vysokých hladín LDL.

Zdá sa, že jedna štúdia, ktorá otvára oči, naznačuje, že užívanie 6 mg až 18 mg astaxantínu každý deň počas 84 dní znižuje hladiny lipidov v krvi, ktoré sú často spojené s vysokými hladinami LDL u jedincov s vysokým cholesterolom. Nielen to – štúdia tiež ukázala, že pomáha zvyšovať hladiny dobrého cholesterolu. 

Ďalšia výskumná štúdia z roku 2017 ukázala, že užívanie kombinácie lykopénu, astaxantínu a iných karotenoidov počas 45 dní znižuje hladiny triglyceridov a LDL cholesterolu u samcov potkanov.

5) Astaxantín pomáha pri oprave poškodenia srdca

Konkrétne bolo objavené použitie astaxantínu na prevenciu poškodenia srdca nielen počas záchvatu, ale aj po ňom. V štúdii z roku 2004 zahŕňajúcej modely srdcového infarktu u psov, králikov a potkanov vedci zistili, že došlo k zníženiu poškodenia srdcových buniek u zvierat vopred liečených astaxantínom. 

6) Môže prirodzene znížiť váš oxidačný stres a zlepšiť vašu imunitnú odpoveď

štúdii na ľuďoch z roku 2010 tím výskumníkov z La Haye Labs, Inc., Inha University v Kórei a Washington State University skúmal 42 zdravých žien užívajúcich tento doplnok stravy po dobu 8 týždňov. Zistili, že tí, ktorí užívali astaxantín, vykazovali známky zníženého poškodenia DNA a zlepšenie imunitnej odpovede. 

ďalšej štúdii publikovanej v roku 2015 výskumníci skúmali účinky astaxantínu na lymfatickú funkciu prostredníctvom štúdie v skúmavke a štúdie na myšiach. Poznamenali, že prítomnosť astaxantínu povzbudila lymfatické uzliny, aby produkovali viac lymfocytov, ktoré potom stimulovali imunitnú odpoveď. 

7) Pomáha pri liečbe vredov

Najčastejšou príčinou tohto typu vredov je infekcia baktériou H. pylori . Váš lekár a predpíše zmes antibiotík na vyčistenie bakteriálnej kolónie, čo umožní vredy zahojiť.

Bohužiaľ, oxidačný stres v čreve často vytvára priaznivé prostredie, ktoré umožňuje H. pylori prosperovať.

jednej štúdii uskutočnenej v roku 2012 výskumníci vopred ošetrili myši astaxantínom pred vyvolaním žalúdočných vredov. U myší došlo k výraznému poklesu žalúdočných vredov, keď sa astaxantín použil na boj proti možnej tvorbe vredov. Znížil aj počet H. pylori – baktérie, ktorá stojí za žalúdočnými vredmi. 

8) Zvyšuje starostlivosť o vašu pleť

Ešte dôležitejšie je, že komplexná štúdia vykonaná v roku 2012 potvrdila, že kombinácia orálneho a lokálneho užívania astaxantínu môže hrať veľkú úlohu pri redukcii stareckých škvŕn, vyhladzovaní vrások a pomoci pri obnove vlhkosti pokožky. 

Čo je vzrušujúcejšie, sú zistenia inej štúdie z roku 2013 . Táto konkrétna štúdia ukázala, že môže nielen zlepšiť vzhľad a zdravie pokožky, ale môže tiež zabrániť vzniku rakoviny kože. 

9) Pomáha chrániť vás pred bakteriálnym zápalom

Za protizápalové vlastnosti astaxantínu vďačíme antioxidačným tendenciám. V štúdii publikovanej v Journal of Investigative Ophthalmology & Visual Science vedci zistili, že je účinný proti oxidačnému stresu spôsobenému oxidom dusnatým. 

Práve tieto znížené zápalové vlastnosti nachádzajúce sa v astaxantíne pomáhajú chrániť vaše pľúca, oči, výstelku žalúdka a srdce pred bakteriálnym zápalom.

10) Pomáha predchádzať a liečiť stukovatenie pečene

Môže tiež fungovať nezávisle od svojich antioxidačných vlastností na ochranu zdravia pečene. V štúdii z roku 2016 Jui-Tung Chen a jeho tím na lekárskej univerzite Jichi v Japonsku zistili, že užívanie astaxantínu môže pomôcť chrániť funkciu pečene a predchádzať stukovateniu pečene, rakovinovým ochoreniam a kardiovaskulárnym ochoreniam. 

Ďalšia štúdia publikovaná nedávno v roku 2018 , vedci zistili, že je účinný proti alkoholickej stukovateniu pečene u myší prostredníctvom ich regulujúcich črevných baktérií.

11) Pomáha skrotiť rast rakovinových buniek

jednej skorej štúdii vedci zistili, že má krátkodobé aj dlhodobé výhody, pokiaľ ide o liečbu rakoviny prsníka. 

Ešte skoršia štúdia publikovaná v roku 1995 zahŕňala použitie astaxantínu na liečbu rakoviny u myší. Zistenia boli celkom zaujímavé. 32-týždňové používanie astaxantínu ukázalo významnú inhibíciu tvorby a rastu nádorov u myší a potkanov s chemicky vyvolanými rakovinami.

12) Zvyšuje fyzickú výkonnosť

Po prvé, niekoľko štúdií na laboratórnych potkanoch a myšiach ukázalo, že môže pomôcť povzbudiť telo, aby využívalo svoju vlastnú zásobu tukov. To nielen pomáha zvýšiť vašu vytrvalosť, ale tiež znižuje riziko poškodenia kostry a svalov. Posledné zistenie je potvrdené ďalšou štúdiou na myšiach publikovanou v roku 2004 .   

Samozrejme, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete znížiť únavu z cvičenia, ktoré možno použiť v kombinácii s astaxantínom. Patrí medzi ne konzumácia proteínovej kávy , pravidelná hydratácia, dostatok spánku a konzumácia potravín bohatých na železo. 

13) Zabraňuje a znižuje poškodenie mozgu v dôsledku mŕtvice

Môže hrať kľúčovú úlohu pri prevencii a znižovaní poškodenia mozgu mozgovou príhodou. Funguje tak, že stimuluje prietok krvi, znižuje krvný tlak, uvoľňuje krvné cievy a zmierňuje oxidačný stres.

jednej zaujímavej štúdii publikovanej v roku 2010 výskumníci zistili, že podávanie vysokých dávok astaxantínu potkanom alebo myšiam môže pomôcť znížiť poškodenie mozgu súvisiace s mŕtvicou. Výskum tiež ukázal významné zníženie poškodenia mozgu mozgovou príhodou. 

Štúdia tiež ukázala, že suplementácia astaxantínom znižuje neurotoxicitu spôsobenú oxidáciou dusíka.

14) Pomáha urýchliť zotavenie z traumatického poranenia mozgu

Bez ohľadu na príčinu môže byť zotavenie z poranenia hlavy ťažké, najmä ak je rozsiahle. Podľa štúdie z roku 2017 sa zdá, že astaxantín pomáha urýchliť zotavenie z obzvlášť traumatických foriem poranenia mozgu (TBI) . Iné štúdie ukázali, že aj keď môže urýchliť zotavenie, môže mať malý alebo žiadny vplyv na kognitívne funkcie. 

15) Znižuje riziko rozvoja Alzheimerovej choroby

Ako silný antioxidant sa zaradil do zoznamu potenciálnych možností liečby Alzheimerovej choroby. Existuje množstvo prebiehajúcich štúdií o účinkoch astaxantínu na Alzheimerovu chorobu, ale predbežné výsledky sú niečo, o čom je potrebné písať. 

Napríklad v štúdii z roku 2010 boli vedci nadšení, keď zistili, že antioxidačné vlastnosti astaxantínu môžu byť nápomocné pri znižovaní rizika vzniku Alzheimerovej choroby, najmä typu so skorým nástupom. 

16)Môže pomôcť pri mužskej neplodnosti

Nie je žiadnym veľkým tajomstvom, že neplodnosť veľkým problémom mnohých.

Jedna zaujímavá štúdia publikovaná v roku 2005 poskytuje pozitívne výsledky astaxantínu pri liečbe neplodnosti u mužov. V priebehu 3 mesiacov vedci hodnotili 30 jedincov s diagnózou mužskej neplodnosti. 

V súlade s tým ďalšia štúdia z roku 2013 ukázala, že astaxantín môže pomôcť zlepšiť „kapacitu ľudských spermií“. Existuje tiež niekoľko prebiehajúcich štúdií liečby neplodnosti u mužov pomocou astaxantínu.   

17) Pomáha zmierniť príznaky menopauzy

V jednej konkrétnej štúdii zverejnenej v roku 2017 a ďalšej uskutočnenej v roku 2018 výskumníci zistili, že je to pravda. Pomáha nielen pri starostlivosti o pleť, pri oprave srdca a únave z cvičenia, ale môže tiež predchádzať príznakom spojeným s menopauzou.

Výživový doplnok(extrakt z riasy haematococcus pluvialis)sa nesmie používať ako náhrada rozmanitej stravy a odporučenné dávkovanie sa nesmie prekračovať. Tehotné a dojčiace ženy by mali tento doplnok stravy najprv prekonzultovať s lekárom. Upozornenie: Doplnky a kozmetika by sa mali prediskutovať dopredu s lekárom. Držte mimo dosahu detí. Tento prírodný produkt poskytuje látky pre zdravé oči, srdce, pleť + podporuje liečbu rakoviny, zdravie tela a bojuje proti stresu.

Zdroje

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21964877/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5424557/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15120573/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4730289/