• Doprava zadarmo nad 40 €

Kozinec blanitý astragalus dasyanthus dry herbs for use in alternative medicine Kozinec blanitý

Kozinec Blanitý na posilnenie tela proti chorobám

Kozinec Blanitý na posilnenie tela proti chorobám

Kozinec Blanitý na posilnenie tela proti chorobám 1024 728 SuperGreens®

Kozinec Blanitý (Astragalus membranaceus) sa v tradičnej čínskej medicíne používa už tisíce rokov. Často sa kombinoval s inými bylinami na posilnenie tela proti chorobám. Astragaus sa nazýva adaptogén, čo znamená, že pomáha chrániť telo pred rôznymi stresmi, vrátane fyzického, psychického alebo emocionálneho.

Čo je Kozinec Blanitý?

Astragalus sa tiež nazýva huang qi alebo vika mliečna. Pochádza z druhu fazule alebo strukovín. Aj keď existuje viac druhov astragalus, väčšina doplnkov obsahuje Astragalus membranaceus. Bylina údajne ponúka viacero zdravotných výhod pre rôzne ochorenia, vrátane účinkov na srdce.

Predpokladá sa, že Kozinec Blanitý stimuluje imunitný systém. Má antioxidačné účinky, ktoré bránia tvorbe voľných radikálov. Voľné radikály v tele poškodzujú bunky a sú spojené s mnohými zdravotnými problémami spojenými so starnutím.

Tato bylinka pomáha chrániť telo pred chorobami, ako sú rakovina a cukrovka. Astragalus sa používa na ochranu a podporu imunitného systému, prevenciu prechladnutia a infekcií horných dýchacích ciest, znižovanie krvného tlaku, liečbu cukrovky a ochranu pečene. Štúdie navyše preukázali, že má antivírusové vlastnosti a stimuluje imunitný systém, čo naznačuje, že môže pomôcť pri predchádzaní prechladnutiu.

Astragalus má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. Ľudia ho niekedy používajú na pokožku na ošetrenie rán. V Spojených štátoch vedci skúmali tuto bylinu ako možnú liečbu ľudí, ktorých imunitný systém bol oslabený chemoterapiou alebo ožarovaním. V týchto štúdiách sa zdá, že doplnky astragalus pomáhajú ľuďom rýchlejšie sa zotaviť a žiť dlhšie.

Posledné výskumy v Číne naznačujú, že pretože astragalus je antioxidant, môže pomáhať ľuďom s ťažkými formami srdcových chorôb, zmierňovať príznaky, znižovať hladinu cholesterolu a zlepšovať činnosť srdca. Pri nízkych až stredných dávkach má astragalus málo vedľajších účinkov. Interaguje však s množstvom ďalších bylín a liekov na predpis. Astragalus môže byť tiež mierne diuretikum, čo znamená, že pomáha zbavovať telo prebytočnej tekutiny.

Opis bylinky

Astragalus je trváca rastlina, vysoká asi 40-80cm, pochádzajúca zo severnej a východnej časti Číny, Mongolska a Kórey. Má chlpaté stonky s listami tvorené 12 až 18 pármi listov. Koreň je liečivou časťou rastliny a zvyčajne sa zberá zo štvorročných rastlín.

Aktívne zložky

Kozinec Blanitý obsahuje širokú škálu zložiek vrátane viac ako 40 saponínov, niekoľko flavonoidov vrátane izoflavónu, polysacharidov, voľných aminokyselín, kumarínov esenciálnych mastných kyselín a viaceré vitamíny a minerály. /5/

Sušený koreň sa používa ako liečivo.

Kozinec Blanitý sa používa na nasledujúce účely:

Prechladnutie a chrípka. V čínskej medicíne sa používa ako súčasť bylinnej kombinácie na prevenciu alebo liečbu prechladnutia. Dôkazy o laboratórnych testoch na zvieratách naznačujú, že môžu pôsobiť proti vírusom, ako sú vírusy spôsobujúce prechladnutie.

Únava alebo nedostatok chuti do jedla z chemoterapie. Niektoré štúdie naznačujú, že by mohol pomôcť znížiť vedľajšie účinky chemoterapie. Štúdie však neboli dobre navrhnuté. Je potrebný ďalší výskum. Chemoterapia má veľa negatívnych vedľajších účinkov.  Napríklad jedna klinická štúdia u ľudí podstupujúcich chemoterapiu zistila, že astragalus podaný intravenózne znížil nevoľnosť o 36%, zvracanie o 50% a hnačku o 59%. Niekoľko ďalších štúdií podobne preukázalo výhody byliny pri nevoľnosti a zvracaní u jedincov podstupujúcich chemoterapiu na rakovinu hrubého čreva. Jedna klinická štúdia navyše ukázala, že 500 mg intravenózne trikrát týždenne môže zlepšiť extrémnu únavu spojenú s chemoterapiou. /4/

Imunitná funkcia. Jedným z kľúčových použití lieku Kozinec Blanitý v alternatívnej medicíne je zlepšenie imunitných funkcií. Aj keď sú potrebné dôkazy, jedným z spôsobov, ako sa hovorí, že funguje, je zvýšenie produkcie imunitných buniek. Môže mať tiež miernu antivírusovú aktivitu a pomáha pri prevencii nachladnutia. /2/

Ochorenie srdca. Niekoľko štúdií naznačuje, že Kozinec Blanitý môže pôsobiť ako antioxidant a pomáhať pri liečbe srdcových chorôb. Ďalšie štúdie naznačujú, že by mal znížiť hladinu cholesterolu. Môže mať močopudné účinky, ktoré znižujú krvný tlak a môžu spôsobiť uvoľnenie krvných ciev. Neboli skúmané v štúdiách na ľuďoch, preto by sa nemali používať ako náhrada konvenčnej starostlivosti. /3/

Môže zlepšiť funkciu obličiek  Mohol by podporovať zdravie obličiek zlepšením prietoku krvi a laboratórnymi ukazovateľmi funkcie obličiek, ako sú hladiny bielkovín v moči. Proteinúria je stav, pri ktorom sa v moči nachádza abnormálne množstvo bielkovín. Ukázalo sa, že Astragalus zlepšuje proteinúriu v niekoľkých štúdiách zahŕňajúcich jednotlivcov s ochorením obličiek. /1/

Napríklad 7,5–15 gramov užívaných denne počas troch až šiestich mesiacov znížilo riziko infekcie o 38% u ľudí s poruchou obličiek nazývanou nefrotický syndróm.

Ďalšie možné účinky

  • Adaptogén. Chráni telo pred stresom a chorobami. /6/
  • Úľava od sezónnej alergie Väčšina z nás je náchylná na alergiu, ktorá narúša normálne fungovanie nášho života. Extrakt z koreňa preukázal obrovskú úľavu od príznakov sezónnych alergií. Zatiaľ čo Kozinec Blanitý nie je liekom na astmu alebo alergie – je známe, že zahrnutie tejto rastliny do celkovej liečby je pomocou silou.
  • Anémia. Jedna skorá štúdia naznačila, že Kozinec Blanitý môže zlepšiť krvný obraz u ľudí s aplastickou anémiou.
  • Cukrovka. Zdá sa, že znižuje hladinu cukru v krvi. Sú potrebné ďalšie štúdie, aby sa zistilo, či môže pomôcť pri liečbe cukrovky.
  • Hepatitída. Niekoľko štúdií použilo kombináciu bylín obsahujúcich astragalus na liečbu hepatitídy. Výsledky boli zmiešané.
  • Znižuje stres Úzkosť a chronický stres môžu mať nepriaznivé účinky na naše zdravie. Preto ich treba držať na uzde. Tato bylina pomáha znižovať hladinu stresu a podporuje relax a upokojenie v našej mysli a tele.
  • Rakovina. Predbežné štúdie naznačujú, že môže mať protinádorové účinky, najmä proti melanómu a leukémii.
Pri nákupe:
Plátky sušeného koreňa Astragalus sa predávajú v čínskych potravinách a v niektorých obchodoch so zdravou výživou. Plátky koreňa duste v čaji alebo polievkach (dodajú príjemnú sladkú chuť). Astragalus je tiež dostupný ako extrakty v tekutej, tobolkovej alebo tabletovej forme a predáva sa v čajových vreckách.

Možné vedľajšie účinky

V odporúčaných dávkach nemá astragalus žiadne vážne vedľajšie účinky a môže sa všeobecne bezpečne používať. Interaguje s inými bylinami a liekmi .

Chýbajú dôkazy o tom, či je bezpečný pre ženy, ktoré sú tehotne alebo dojčia. Predtým, ako začnete užívať akékoľvek lieky vrátane byliniek, poraďte sa so svojím lekárom.

Ľudia s autoimunitným ochorením by sa mali pred užitím lieku najskôr porozprávať so svojím lekárom, pretože môže stimulovať imunitný systém.

Mnoho odborníkov odporúča, aby sa dlhodobo nepoužívali jednotlivé „adaptogénne“ byliny. Namiesto toho môžu navrhnúť rotáciu medzi niekoľkými „adaptogénmi“ každých pár mesiacov.

Z hľadiska bezpečnosti neboli doplnky Astragalus testované a vzhľadom na to, že doplnky výživy sú väčšinou neregulované, môže sa obsah niektorých výrobkov líšiť od toho, čo je uvedené na štítku produktu. Majte tiež na pamäti, že bezpečnosť doplnkov u tehotných žien, dojčiacich matiek, detí a osôb so zdravotným stavom alebo tých, ktoré užívajú lieky, nebola stanovená.

Záver

Astragalus je rastlina z čeľade bôbovitých. Má svoje korene v tradičnej čínskej medicíne a je známe, že pomáha telu bojovať proti stresu a iným chorobám. Považuje sa za zázračnú bylinu a silný extrakt z tohto koreňa sa používa ako liečivo už tisíce rokov. Používa sa tiež ako prírodný doplnok výživy. Najobľúbenejšou zdravotnou výhodou tohto lieku je zvýšenie imunitného systému a energie.

Má celý rad zdravotných výhod a je tiež známe, že pomáha pri ochoreniach, ako je nachladnutie, cukrovka, problémy s hornými dýchacími cestami, artritída, astma a krvný tlak. Jedným z dôvodov, prečo sa Astragalus na západe stáva populárnym, je to, že je adaptogén. Adaptogény sú schopné meniť svoju funkciu v závislosti od konkrétnych potrieb tela. Prispôsobujú sa podľa toho, čo telo potrebuje, a preto nám adaptované byliny ako Astralagus môžu pomôcť vyrovnať sa s rôznymi problémami. Stále prebiehajú mnohé štúdie s cieľom zistiť úplné výhody Astragalu. Jeho korene v čínskej medicíne a využitie už viac ako tisíc rokov sa mu však uprieť nedajú. Najlepším spôsobom, ako ho konzumovať, je zahrnúť ho do polievok alebo ho vypiť ako čaj.

Zdroje:

/1/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25335553/

/2/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15035888/

/3/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12800417/

/4/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12592686/

/5/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25087616/

/6/https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5758356/