• Doprava zadarmo nad 40 €

biohacking- Biohacking má určité výhody. Niektoré formy sa dajú ľahko robiť doma a ľahko sa dajú zastaviť, ak sa niečo pokazí. Ale vo všeobecnosti buďte opatrní.

Biohacking – ČO JE TO?

Biohacking – ČO JE TO?

Biohacking – ČO JE TO? 1000 667 SuperGreens®

Počuli ste o hacknutí počítačov, hackovaní smartphonov a hacknutí e-mailov. Počuli ste dokonca o hackerských voľbách. Čo však s hacknutím tela? Koncept sa nazýva biohacking. Aj keď to môže znieť ako niečo z scifi filmu, všetko je skutočne o sebazdokonaľovaní a existuje veľa spôsobov, ako začleniť metódy biohackovania tela a mysle do svojej každodennej rutiny. Biohacking, tiež známy ako zvýšenie funkcie alebo vylepšenie človeka, je biológia štýlu urob si sám svojvoľne zameraná na zlepšenie výkonu, zdravia a pohody pomocou strategických zásahov.

Niektoré bežné techniky biohackingu, ako napríklad meditácia a prerušovaný pôst, existujú už od staroveku.

Ako každý výstrelok alebo, ktorý sa pokúša predať- môže priniesť svoje nevýhody. Hlavne si treba dávať pozor, čí je daný produkt odskúšaný Pokúšať sa o tieto veci vedie zvyčajne k plytvaniu peňazí a času.

Stále existuje hodnota v zmysle kontroly nad našou vlastnou fyziológiou v časoch, keď sa vonkajší svet môže javiť ako nekontrolovateľný. V tomto článku sa zameriame na prírodné biohacking metódy.

ČO JE BIOHACKING?

Začnime od základov. Biohacking je v podstate zmena našej chémie a našej fyziológie pomocou vedy a sebaskúšania, aby sa energizovalo a zlepšovalo telo. Je to široká definícia, ale je to aj preto, lebo koncept sa neustále vyvíja. Zahŕňa implementáciu zmien životného štýlu a stravovania, ktoré zlepšujú fungovanie vášho tela, ako aj nositeľnú technológiu, ktorá Vám pomôže sledovať a regulovať fyziologické údaje. Môže to dokonca viesť až do extrémov, ako je použitie implantovej technológie a genetické inžinierstvo.

Možností je neúrekom, ale všetky majú korene v myšlienke, že môžeme zmeniť svoje telá a mozog, a že vďaka tomu sa nakoniec staneme múdrejšími, rýchlejšími a lepšími ako ľudia.

Spánok

Spánok („regenerácia mozgu“?) Predĺži Váš život a pomôže predchádzať takmer všetkým chorobám. Áno, aj tie infekčné, pretože spánková deprivácia môže spôsobiť, že imunitný systém bude v troskách. Spánok nevyžaduje žiadne úsilie a nič to nestojí.

Spánok by sa mal ľahko predávať. Je to hlboký meditačný stav, keď sa Vaše neuróny čistia od toxínov. Základné kroky k osvojeniu si tohto biohacku: žiadne telefóny v posteli, žiadny kofeín alebo amfetamíny na predpis pred spaním, žiadny alkohol pred spaním, pretože to narúša spánkové cykly. Dodržiavajte trochu pravidelný spánkový režim a udržujte svoju spálňu tmavú – alebo noste masku na oči a prineste tmu kamkoľvek idete.

Čas v prírode

Zistilo sa, že čas v prírode okrem iných výhod pravdepodobne znižuje stres a zvyšuje hojenie po operácii. Napriek tomu sa rok čo rok v bohatých krajinách zvyšuje priemerný čas, ktorý ľudia trávia v interiéroch.

Pohyb

Nájdite to, čo je pre Vás to pravé – čo vás baví a čo je udržateľné a možné v rámci Vašich fyzických schopnosti a časového harmonogramu. Nerobte si starosti s najnovším trendom ani s nutnosťou patriť k najviac predraženej telocvični. Stačí aj 30 minút pohybu niekde v prírode.

Pite kofeín

Kofeín je známy ako prostriedok zvyšujúci produktivitu.

Ak ho už nepoužívate, začnite s 200g dávkou čiernej kávy, zeleného čaju alebo kofeínových jedál, ako je tmavá čokoláda. Dajte si kofeín každý deň v rovnakom čase a urobte si denník o tom, ako sa cítite v priebehu niekoľkých minút alebo hodín po ňom: Cítite sa sústredenejší? Viac úzkosti? Unavený? Skúste dávku doladiť, kým nenájdete množstvo, ktoré najlepšie vyhovuje Vášmu cieľu.

K dispozícii je dokonca aj káva biohacker, známa ako nepriestrelná káva(bulletproof coffee). Káva obsahuje zlúčeniny ako triglyceridy so stredne dlhým reťazcom (MCT), známe ako prostriedok na zvýšenie energie a chudnutie. Vytvoríte si ju s trochou masla, kokosového masla alebo MCT a kávy.

Vyskúšajte eliminačnú diétu

Eliminačná diéta je presne taká, ako to znie. Vďaka eliminačnej diéte sa niečoho zo svojej stravy zbavíte a potom ho pomaly znova zavádzate, aby ste zistili, aký to má vplyv na Vaše telo.

Toto je obľúbená možnosť, ak si myslíte, že ste alergický na jedlo alebo máte obavy, že by jedlo mohlo spôsobiť zápal, ako napríklad mliečne výrobky, červené mäso alebo spracovaný cukor.

K eliminačnej diéte patria dva hlavné kroky:

 1. Jedno alebo viac jedál z jedálnička úplne odstráňte.
 2. Počkajte asi dva týždne, potom vylúčené potraviny pomaly znovu začnite vracať do svojej stravy.

Počas druhej alebo opätovnej fázy sledujte pozorne všetky príznaky, ktoré sa objavia, napríklad:

To môže znamenať, že ste na dané jedlo alergický.

 Získajte ultrafialové svetlo na zvýšenie nálady

Ultrafialové svetlo zo slnka by Vám mohlo pomôcť zlepšiť náladu alebo kognitívny výkon. Získajte každý deň niekoľko hodín slnečného žiarenia a uvidíte, či si všimnete nejaké zmeny.

Nezabúdajte však, že slnečné svetlo obsahuje rovnaké svetlo, ktoré vyžaruje obrazovky telefónu a počítača. Toto svetlo by mohlo ovplyvniť spánkový cyklus.

Nezabudnite tiež na opaľovací krém s SPF 15 alebo vyšším, keď ste na slnku.

Skúste prerušovaný pôst- IF ako biohacking

Prerušovaný pôst je typom diéty, ktorá spočíva iba v jedení medzi určitými časmi, potom pôstu dlhšiu dobu až do ďalšieho určeného času stravovania.

Môžete napríklad jesť iba osem hodín od poludnia do 20. hodiny, potom nejesť od 20. hodiny. do poludnia nasledujúceho dňa.

Pôst týmto spôsobom má niekoľko osvedčených výhod:

 • zníženie hladiny inzulínu, aby Vaše telo mohlo efektívnejšie spaľovať tuky
 • pomáha Vašim bunkám opraviť poškodené tkanivá.
 • chráni Vás pred chorobami ako rakovina

Pred začatím tejto diéty sa poraďte so svojím lekárom, ak:

 • máte cukrovku alebo problémy s reguláciou hladiny cukru v krvi
 • máte nízky krvný tlak
 • berú lieky
 • v minulosti ste mali poruchu stravovania
 • ste tehotná alebo dojčíte

BIOHACKING VÁŠHO OBEHOVÉHO SYSTÉMU: KRYOTERAPIA

Kryoterapia alebo terapia chladom je metóda biohackingu, ktorá vystavuje celé telo veľmi nízkym teplotám. Kryoterapia spôsobuje silnú vazokonstrikciu v celom tele. Keď sa telo vráti na normálnu teplotu, dôjde k prívalu krvi späť do tkanív, ktorá so sebou prinesie veľa výživných látok a minerálov – a poskytne Vám nával endorfínov.

Najlepšie na kryoterapii je, že trvá len tri minúty. Náš čas je cenný. Väčšina z nás nemá každý deň hodinu na masáž alebo návštevu chiropraktika. Ale asi máme tri minúty. Za tento povzbudzujúci a obnovujúci zážitok to stojí.

Športovci od Usaina Bolta po Floyda Mayweathera využívajú kryoterapiu na športové zotavenie a na čo najlepší výkon. Táto technika biologického hackingu je čoraz populárnejšia.

BIOHACKING VAŠEHO ZDRAVIA: Infračervené svetlo

Strávili ste niekedy veľa času v interiéroch a začali ste sa cítiť … mimo? Naše telá a mozgy potrebujú svetlo, aby fungovali čo najlepšie. Nielenže nám slnko dodáva dôležitú dávku vitamínu D, ale pomáha nám aj v rade ďalších fyziologických a emocionálnych spôsobov. Pozrime sa trochu bližšie – konkrétne na vlnové dĺžky svetla od 600 do 900 nanometrov (nm). Ako na nás tento rozsah svetelných vĺn vplýva a ako ho môžeme použiť na biohackovanie tela?

Štúdie preukázali, že Vaše telo reaguje obzvlášť dobre na červené a blízke infračervené vlnové dĺžky, ktoré sa pohybujú od 600 do 900 nm. Tento konkrétny rozsah svetelných vĺn absorbuje pokožka do hĺbky asi 8 až 10 milimetrov. V tom okamihu vaše mitochondriálne chromofory absorbujú fotóny. To aktivuje množstvo nervového systému a metabolických procesov.

Stručne povedané, terapia červeným svetlom sa stáva čoraz populárnejšou formou biohackingu používaného na liečbu mnohých stavov. Je dokázané, že zmierňuje bolesť, zmierňuje zápal a obnovuje funkciu. A pretože ide o neinvazívne a nechemické ošetrenie, nie je to také zastrašujúce ako iné formy biohackingu.

BIOHACKING Vašeho Myslenia: VĎAKA A POSITIVITA

To, ako sa pozeráme na život, má obrovský vplyv na naše nálady, na to, ako sa správame k druhým a na našu všeobecnú úroveň naplnenia. Ak máte dostatok poyitívneho  myslenia, ste neustále vďační za všetko, čo Vám príde do cesty, a vždy sa zameriavate na pozitívne veci. Ťažko si osvojujete tento typ perspektívy? Zmena myslenia nie je v skutočnosti o ničom inom ako o cvičení. Musíte dôsledne preorientovať svoj mozog, aby ste videli pozitívne situácie v každej situácii, až kým sa nestane druhou prirodzenosťou. Tieto techniky a nástroje biohackingu môžu pomôcť:

 • Denník vďačnosti, do ktorého napíšete tri až päť vecí, za ktoré ste vďační, vám pomôže preformulovať deň tak, aby ste sa zamerali na pozitívne veci a premýšľali o všetkých dobrých veciach, ktoré sa vám stali.
 • Vyberte sa na poďakovanie a pošlite pozitívnu energiu každému živému, čo uvidíte. Ak chodíte do práce alebo si ráno zacvičíte, môžete to ľahko zahrnúť do svojej bežnej rutiny.
 • Napíšte týždenný list vďaky niekomu, kto vám pomohol alebo kto pre vás znamená veľa. Môže to byť člen rodiny, stratený priateľ alebo dokonca spolupracovník, ktorý si vždy pamätá, že si musí dať vašu obľúbenú kávu.
 • Začnite deň rituálom, napríklad meditáciou, a nastavte si zámer byť vďačný za všetko, čo sa Vám stane.

BIOHACKING telesných funkcii: DOPLNKY, VITAMÍNY A MINERÁLY

Cvičenie, správne stravovanie a rozvoj správneho myslenia sú dôležité kroky k odomknutiu mimoriadneho života. Biohacking vám pomôže posunúť to na ďalšiu úroveň začlenením doplnkov, ktoré zlepšujú zameranie, zvyšujú energiu a pomáhajú vášmu telu využívať najviac biologicky dostupné formy výživných látok, ktoré sú k dispozícii.

Často nedostávame všetky vitamíny a minerály, ktoré potrebujeme, aby sme udržali špičkový výkon. Vysoko kvalitné doplnky vo forme tabliet, koktailov, tyčiniek alebo nápojov môžu vyplniť medzeru vo výžive a pomôcť zvýšiť výkonnosť, detoxikovať naše systémy a dosiahnuť dennú energiu.

Zaver

Biohacking má určité výhody. Niektoré formy sa dajú ľahko robiť doma a ľahko sa dajú zastaviť, ak sa niečo pokazí.

Ale vo všeobecnosti buďte opatrní. Experimentovanie na sebe bez vykonania všetkých náležitých preventívnych opatrení môže viesť k neočakávaným vedľajším účinkom.

Pred akýmikoľvek významnými zmenami v stravovaní sa poraďte s lekárom alebo výživovým poradcom. Predtým, ako si do tela dáte cudziu látku, urobte si vlastný výskum.

https://edition.cnn.com/2016/06/08/health/intermittent-fasting-healthy/index.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4126803/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15640462/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24048020/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7004414/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2405844020307763