• Doprava zadarmo nad 40 €

Chia semienka: hviezda superpotravín

Chia semienka: hviezda superpotravín

Chia semienka: hviezda superpotravín 600 399 SuperGreens®

Chia semienka: Antioxidačná superpotravina

Blahodarné účinky Chia semienok (španielskej šalvie) patria k výnimočným aj medzi superpotravinami. Vzhľadom k tomu, že sú bez chuti, majú širokú škálu použitia, dokonca ani po spracovaní nestrácajú vlastnosti chrániace zdravie. Chránia srdce a obehový systém, zlepšujú trávenie, sú vynikajúcim detoxikantom. Navyše obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, takže majú dispozície na boj s rakovinou.

Chia semienka – pomenovanie znamená v mayskom jazyku silu – obsahujú extrémne veľké množstvo životne dôležitých živín, sacharidov, vitamínov A, B1, B2, C, E a J, kyseliny listovej, fosforu, horčíka a zinku. Z dvadsiatich percent je to proteín, obsahujú viac vápnika ako mlieko, obsahom draslíka prekonajú banány, sú extrémne bohaté na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a vlákniny.

Sú účinným detoxikantom

Ďalšou výhodou chia semienok je, že ich môžu konzumovať diabetici a ľudia trpiaci neznášanlivosťou lepku, zdraviu prospešné vlastnosti si navyše zachovajú aj pri varení alebo pečení. Vďaka svojmu zloženiu semienka chia aj medzi superpotravinami, považovanými za najzdravšiu výživu. Zaujímajú výnimočné miesto vďaka blahodarným účinkom: sú účinným detoxikantom. Ďalej regulujú hladinu cukru v krvi a hladinu cholesterolu (zvyšujú dobrý a znižujú množstvo zlého cholesterolu), chránia cievny systém od skôrnatenia, a tým chránia srdce. Vďaka vysokému obsahu vláknin podporujú trávenie a odstraňujú zápchu.

Sú skvelým energetizérom, vďaka obsahu antioxidantov, ktorých obsahuje toľko, že predbieha aj čučoriedky, ktoré sú považované za skladisko antioxidantov. Semienka chia spomaľujú proces starnutia, prispievajú k viazaniu voľných radikálov, spôsobujúcich rakovinu, zápaly a cievne ochorenia, zabraňujú vzniku šedého zákalu. O výnimočných antioxidačných vlastnostiach uverejnili štúdiu mexickí vedci v časopise Journal of Chromatography. Pomáhajú predísť vzniku osteoporózy, preto v období menopauzy môžu byť vyslovene osožné.

Nakoľko majú vysoký obsah draslíka, konzumácia chia semienok prispieva k zníženiu vysokého krvného tlaku. Zvláštnosťou semienka chia je, že pod vplyvom vody naberie svoj viacnásobný objem. Takto vzniknuté želé prečistí črevá podobne ako vlákniny od toxínov a odpadových látok, a skoncuje aj so zápchou. Ďalšou výhodou je, že okrem čistenia čriev spôsobuje pocit sýtosti, čím sa výrazne zvýši účinnosť diét.