• Doprava zadarmo nad 40 €

fitness a vegánstvo

Sú fitness a vegánstvo nezlúčiteľné? Kdeže!

Sú fitness a vegánstvo nezlúčiteľné? Kdeže!

Sú fitness a vegánstvo nezlúčiteľné? Kdeže! 1024 683 SuperGreens®

Blíži sa sezóna kúpalísk, plaviek a Vaša postava si vyžaduje ešte isté zdokonalenia? Pre dosiahnutie dokonalej formy môže pomôcť aj fitness, avšak nie je jedno, že aké stravovacie návyky je potrebné dodržiavať pri náročných tréningoch. Hlavne nie v tom prípade, pokiaľ sa ako zástanca zdravého životného štýlu vyhýbate konzumácii mäsa, alebo preferujete vegánstvo.

Keď je reč o chudnutí, alebo naberaní svalovej hmoty, často počujeme, že tajomstvo úspechu tkvie v správnom tréningovom pláne, avšak bez správneho stravovania to zostáva iba snom. Pokiaľ chcete zahnať hlad, ale máte pred očami aj stavbu svalstva, je príjem dostatočného množstva bielkovín veľmi dôležitý. Existuje mnoho receptov – fitness recepty, ktoré pomáhajú pri dosiahnutí stanoveného cieľa, ale aj ako zástanca vegánskej diéty môžete dosiahnuť nádherné svaly.

Aj bez mäsa je možné dosiahnuť rast svalovej hmoty

Ujasnime si jedno nedorozumenie. Nielen mäso, mliečne výrobky a v nich ukryté bielkoviny dokážu zabezpečiť potrebnú silu a energiu, ktorá je potrebná pre svaly. Mnohé svetoznáme osobnosti kulturistiky a športu preferujú bezmäsitú stravu (napr. Lewis Hamilton pretekár Formuly 1, lebo tenistka Venus Williamsová), oni práve vďaka výžive dosiahli svetové úspechy. Celkom vysoký počet je aj vegánskych modeliek, takže aj popri rastlinnej strave je možné dosiahnuť pekný rast svalovej hmoty. Takže ani v prípade, že ste fanúšikmi fitness, nie je potrebné obávať nedostatočného príjmu bielkovín, aj keď mäso neobľubujete. Pokiaľ konzumujete dostatočné množstvo superpotravín, rast vašich svalov, ako aj ich udržanie, je zaručené.

Vedeli ste, že existujú také potraviny, ktoré nielenže škodia zdraviu, ale negatívne ovplyvňujú aj športový výkon? Áno, reč je o potrave živočíšneho pôvodu. A že prečo? Colin T. Campbell vo svojej knihe The China Study rozoberá okrem iného aj skutočnosť, že konzumácia živočíšnych bielkovín môže napomáhať vzniku mnohých ochorení. Živočíšne bielkoviny totiž neobsahujú tie fytonutrienty (vlákniny, vitamíny, dôležité minerálne látky, enzýmy a črevné baktérie), ktoré sú pre účinnosť trávenia nevyhnutné. Napríklad kravské mlieko obsahuje zdraviu škodlivé antibiotiká, resp. hormóny, ktoré dostávajú dojné kravy. Okrem toho kazeín, ktorý tvorí 87% obsahu bielkovín a môže spustiť ktorékoľvek štádium rakoviny.

Živočíšne bielkoviny, na rozdiel od rastlinných, výrazne spomaľujú trávenie, vyvolávajú pocit únavy a stavy nedostatku energie, a znižujú účinnosť fitness tréningu. Preto proteíny dodávajúce energiu nepochádzajú z mäsa a mliečnych výrobkov, ale z rastlín. Vegánstvo a zdravie preferujúci športovci často vyhlasujú, že vďaka chutným rastlinným vlákninám im pribúda energia, a v športových disciplínach môžu dosiahnuť významný výkon.

Jedlá zvyšujúce výkonnosť

Mnohí sa prekvapia, keď vyjde najavo, že strava vrcholových športovcov nie je zďaleka tak zdravá, ba čo viac, zabraňuje výkonnosti. Odborníci z oblasti výživy zistili, že zmenou stravovacích návykov možno výrazne zvýšiť zaťaženie a odolnosť, preto dôkladne zreformovali výživu športovcov. Kým pred časom odporúčali konzumáciu hlavne mäsa, bielej ryže a rýchlo vstrebateľných uhľohydrátov, tak v dnešnej dobe strava zahŕňa skôr rastlinné bielkoviny a superpotraviny, rastliny bohaté na antioxidanty a flavonoidy. Vďaka novým jedlám sa zvýšila ich výkonnosť, vitalita a navyše takáto strava mala aj duševne veľmi pozitívny vplyv na športovcov.

Zreformovaná strava pre športovcov vyslovene nabáda ku konzumácii rastlinných bielkovín, ako aj takých pomaly vstrebateľných uhľohydrátov, ktoré možno konzumovať na raňajky, ako napríklad ovsená kaša, kaša z prosa, pyré z tekvice na pečenie, gaštanov, alebo mrkvy. Pred tréningom dostávajú športovci ananás na očistu pečene, alebo šťavu z grapefruitov, kým po tréningu pre zmenu šťavu z cvikle, alebo paradajkovú šťavu, ktorá je bohatá na antioxidanty a flavonoidy.

Do stravy pre športovcov zaradili aj rastlinné oleje, ktoré vďaka obsahu jednoduchých mastných kyselín prispievajú k zníženiu hladiny cholesterolu. Uľahčujú činnosť srdca a majú protizápalový účinok, čo je veľká pomoc v prípade zranení počas športu. Ako vysvitlo, bezpečné proteíny nepochádzajú z mliečnych produktov, ale z rastlín. Výborným zdrojom rastlinných bielkovín sú napríklad konopné semeno, sója, proso, chia semienka, hrášok, ale aj quinoa, resp. mandle, arašidy, či slnečnicové semienka. Tiet obsahujú také fytonutrienty, ktoré v mäse nenájdeme, sú ľahko stráviteľné, dodávajú okamžitú energiu. Zo semien je možné pripraviť aj rastlinné mlieko, ktoré má tú výhodu, že neobsahuje cholesterol a laktózu. Obsahuje veľké množstvo prírodných živín, je ľahko stráviteľné a bohaté na vlákniny.

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Fitnes

Dr. T. Colin Campbell – The China Study