• Doprava zadarmo nad 40 €

huba Shiitake

Huby shiitake (Lentinus edodes): najzdravšia superpotravina

Huby shiitake (Lentinus edodes): najzdravšia superpotravina

Huby shiitake (Lentinus edodes): najzdravšia superpotravina 1024 683 SuperGreens®

I napriek tomu, že väčšina ľudí dnes očakáva úľavu práve od liekov, neustále narastá tábor tých, ktorí sa rozhodli pre prírodné riešenia. Huby shiitake (húževnatec jedlý) sú jednou z najlepších možností spomedzi superpotravín s liečivými účinkami. I keď v Európe je menej známa, svoju víťaznú cestu na tomto kontinente už započala.

Vďaka vysokému obsahu živín môžu byť huby shiitake (Lentinula edodes) vynikajúcou súčasťou zdravej výživy, navyše môže poslúžiť ako liek v prípade mnohých ochorení. Vďaka svojim antibakteriálnym a antivírusovým účinkom, posilňujúcim imunitu a ničiacim nádorové bunky, zaujíma popredné miesto na zozname superpotravín a v alternatívnej medicíne. V súčasnosti predstavuje huba 25% celosvetovej ročnej produkcie húb.

Registrovaný liek

Huby druhu shiitake sú neoddeliteľnou súčasťou ázijskej kultúry a pochádzajú z Číny a Japonska. Vďaka príjemnej chuti je medzi obyvateľmi často konzumovaná a je možné ich pripraviť na mnoho spôsobov. Na náš stôl sa však shiitake môže dostať aj ako súčasť rôznych gastronomických špecialít.

Huba shiitake (húževnatec jedlý) disponuje mimoriadnymi liečivými účinkami, nie náhodou sa používa ako alternatívne riešenie proti nádorovým ochoreniam. Výrazne podporuje činnosť imunitného systému a zároveň dodáva organizmu cenné živiny. Vďaka svojim zložkám vzdoruje patogénom, má posilňujúci účinok a zvyšuje vitalitu. Okrem toho podporuje metabolizmus a disponuje takou mimoriadnou aktívnou zložku, ako je antioxidant lentinan. Práve vďaka nemu sa v Japonsku používa ako liek a je oficiálne registrovaný ako liek. Prírodné antioxidačné a imunitu posilňujúce vlastnosti lentinanu sa však tu zďaleka nekončia. Lentinan je schopný zahubiť významný počet baktérií, vírusov a húb, vďaka čomu prispieva k ochrane pred infekčnými chorobami, resp. k ich prekonaniu. Nakoľko sa rezistencia baktérií na antibiotiká zvyšuje, podľa niektorých vedcov je dôležité preskúmať antimikrobiálny potenciál huby shiitake.

Ostatné účinné zložky

Dobrou správou pre zanietencov zdravého životného štýlu je, že huba shiitake je viac, ako iba zdravá. Neobsahuje tuky, naopak, je bohatý na také bielkoviny, ako je arginín, fenylalanín, lyzín a metionín. Obsahuje dôležité vitamíny, vrátane vitamínov A, rôznych vitamínov B, C a D. Je tiež bohatá na minerálne látky a mali by sme ju pravidelne konzumovať, aby sme netrpeli nedostatkom železa, draslíka, vápnika a horčíka, mangánu, medi a zinku, selénu a niacínu. Huba je vynikajúcim zdrojom prebiotík a vláknin a tiež obsahuje takzvaný Active Hexose Correlated Compound (AHCC). Táto zlúčenina má veľký význam, pretože sa ukázalo, že je dokázateľne účinnou protilátkou proti ľudskému papilomavírusu (HPV), ktorý spôsobuje vážne ochorenia, vrátane rakoviny krčka maternice.

Čo treba vedieť o lentinane?

Lentinan je jeden z podtypov beta-glukánov, a hoci ho organizmus nedokáže stráviť, má niekoľko funkcií. Na jednej strane ide o potravu probiotických baktérií a na druhej strane ide o vynikajúci imunostimulant. Zvyšuje funkciu tzv. požieračov buniek, inak nazývaných fagocyty, ktoré požierajú patogény, ďalej pomáha udržiavať rovnováhu črevnej flóry tým, že vyživuje probiotické baktérie. Pokiaľ je črevná flóra zdravá, zvyšuje sa účinnosť imunobuniek v hrubom čreve.

Huba je prírodným zdrojom vitamínu D, ktorý chráni pred osteoporózou. Bohužiaľ nie je možné presne odhadnúť, koľko vitamínu D obsahuje, pretože to sa môže veľmi líšiť v závislosti od úrovne slnečného žiarenia, ktoré huba dostáva. Koncentrácia vitamínu D však môžu byť niekedy mimoriadne vysoká.

Na čo je dobrá? Liečivé účinky huby

Účinky huby shiitake by sme mohli dlho menovať. Ako sme už vyššie uviedli, mimoriadna zložka liečivej huby – lentinan,  zvyšuje účinnosť imunobuniek (T a B lymfocyty), čím chráni organizmus pred rôznymi infekciami vrátane sezónnych ochorení.

Znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení, nakoľko je schopný znížiť hladinu LDL cholesterolu (zlého cholesterolu), zatiaľ čo hladiny HDL cholesterolu (dobrého cholesterolu) v krvi zvyšuje. Toto dokáže vďaka aminokyseline nazývanej eritadenín.

Diabetikom sa vyslovene odporúča konzumácia huby shiitake: zvyšuje produkciu inzulínu a zabezpečuje udržanie optimálnej hladiny cukru v krvi.

Lentinan je schopný zabrániť deleniu rakovinových buniek, vyvolať programovanú bunkovú smrť, tiež známu ako apoptóza.

Proti HPV

Niekoľko výskumov potvrdilo, že AHCC, získaná z huby shiitake, je vhodná na zahubenie ľudského vírusu papilloma (HPV). Aj keď je k dispozícii vakcína proti vírusu, ktorý spôsobuje infekciu HPV, je určená len na preventívne účely, ale infekciu neodstráni. Aj keď účinky AHCC sa doteraz skúmali iba u žien, je pravdepodobné, že budú účinné aj u mužov. Ukázalo sa tiež, že disponuje aj antivírusovou aktivitou proti vírusu hepatitídy B, dokonca spomaľuje rozmnožovanie vírusu HIV.

Cancer Research UK britský inštitút proti rakovine, resp. v oznámení Strathclyde University vedci uvádzajú, že extrakt z Lentinula edodes je vhodný na zníženie vedľajších účinkov chemoterapie a ožarovania.

Spomaľuje procesy starnutia

Huba shiitake disponuje mnohými látkami spomaľujúcimi starnutie a je známa aj ako kľúč k dlhovekosti. Vďaka účinkom antioxidačných fytonutrientov spomaľuje starnutie, spomaľuje tvorbu vrások a viditeľných znakov starnutia pokožky. Zvyšuje vitalitu, dopĺňa energiu a chráni pred kardiovaskulárnymi ochoreniami súvisiacimi s vekom. Vďaka účinkom stimulujúcim trávenie zabraňuje hromadeniu toxických látok v organizme a pomáha ich odstrániť. Jeho zložky posiľňujúce imunitu vyslovene omladzujú.

Chráni zdravie srdca

Táto liečivá huba môže zlepšiť zdravie srdca. Obsahuje tri také zlúčeniny, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu:

  • Eritadenín: zabraňuje činnosti enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe cholesterolu.

  • Steroly: zabraňujú absorpcii cholesterolu v čreve.

  • Beta-glukány: tento typ vlákniny môže znižovať hladinu cholesterolu.

Štúdia, vykonaná na potkanoch trpiacich vysokým krvným tlakom ukázala, že extrakt z tejto huby zabránil zvýšeniu krvného tlaku a tvorbe plaku na stenách artérií, ktoré spôsobovali zúženie ciev.

Posilňuje imunitu

Výsledky štvortýždňovej štúdie, ktorej sa zúčastnilo spolu 52 mužov a žien vo veku 21 – 41 rokov,  boli uverejnené v PubMed v apríli 2015. Vedci podávali účastníkom štúdie každý deň po dobu štyroch týždňov 5-10 gramov sušených húb shiitake. Pred začatím výskumu a aj po jeho ukončení boli účastníkom odobraté vzorky krvi a slín, aby sa vyhodnotili výsledky a vyvodili závery. Zistilo sa, že T bunky sa po 4 týždňoch vo veľkej miere rozmnožili, čím sa zlepšila celková imunita, čiže imunitný systém.

Úbytok hmotnosti

V jednoročnej randomizovanej klinickej štúdii boli účastníci rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina konzumovala štandardnú stravu obsahujúcu červené mäso a druhá skupina nahradila červené mäso hubami shiitake. Po jednoročnom skúšobnom období účastníci konzumujúci stravu s obsahom húb schudli v priemere o 7 kg, okrem toho sa u nich zlepšilo zloženie tela, znížila sa hladina krvného tuku a rovnako aj hodnoty zápalových markerov vykázali pokles v porovnaní so skupinou konzumujúcou červené mäso.

Ako používať huby shiitake pri vareni?

Japonci používajú huby shiitake do polievok, pečených jedál a iných pokrmov. Nezáleží na tom, či ide o čerstvé, alebo sušené huby, oboje sú veľmi zdravé. Tieto huby sú neuveriteľne chutné, majú mäsitú a špongiovitú textúru, preto je možné používať ich ako náhradu namiesto mäsa, ako súčasť vegetariánskej a vegánskej stravy. Huba je chutnejšia, pokiaľ je čerstvá. V porovnaní s čerstvými hubami majú sušené huby koncentrovanejšiu chuť a sú mierne gumovité. Vzhľadom na to, že sú trochu tvrdšie, sušené huby je potrebné namočiť. Po takomto namáčaní – približne po hodine – huby zmäknú a sú pripravené na varenie. V prípade namočenia v horúcej vode sa čas namáčania skracuje na 20 minút.

Recepty

Huby môžeme použiť na prípravu perkeltu, hubovej polievky, do miešaných vajíčok (praženice). Môžeme ich pridať do jedál s hovädzím, alebo kuracím mäsom, k dusenému mäsu, opekanej zelenine, prípadne si z nich pripravme rizoto. Z húb môžeme pripraviť hubovo-smotanové cestoviny, krémovú polievku. Čerstvé huby shiitake sú veľmi chutné aj trochu opražené na masle.

Zdroje:

http://www.healthline.com/health-news/mushroom-extract-cures-hpv-infections-110614

https://www.medicaldaily.com/shiitake-mushrooms-health-benefits-436864

https://www.nutritionadvance.com/shiitake-mushrooms-health-benefits/