• Doprava zadarmo nad 40 €

žezlovka čínska - cordyceps

Žezlovka na doplnenie energie a veľa iných vecí | Na čo môžeme zázračnú hubu použiť?

Žezlovka na doplnenie energie a veľa iných vecí | Na čo môžeme zázračnú hubu použiť?

Žezlovka na doplnenie energie a veľa iných vecí | Na čo môžeme zázračnú hubu použiť? 1024 683 SuperGreens®

Superpotravina, ktorá dodáva energiu a chráni zdravie? Presne takáto je žezlovka čínska – Cordecyp sinensis –, ktorá mihnutím oka dokáže nabudiť a naplniť energiou náš organizmus. A to ešte nie je všetko! Žezlovka je navyše plná zdraviu prospešných účinných látok.

Pre športovcov, ľudí zotavujúcich sa z ochorenia, pre ľudí vykonávajúcich ťažkú fyzickú prácu, študentov, alebo pre starších môže byť žezlovka čínska skutočným požehnaním. Magazín Vitalitas vo svojom článku opisuje účinky tejto a iných húb. Prečo? Táto jedinečná liečivá huba je skutočnou energetickou bombou. Avšak nie iba kvôli tomu sa oplatí zaradiť ju do svojho každodenného jedálneho lístka, veď vďaka jedinečnému zloženiu nám môže pomôcť pri prevencii vzniku a liečbe mnohých ochorení. Jej preventívne a liečivé účinky sú skutočne mnohostranné a veľmi efektívne.

Čo má spoločné s húsenicami?

Za svoje meno (prekl. Húsenica čínska) vďačí svojim „stravovacím návykom” a svojmu tvaru. Jej pôvodným miestom výskytu je Tibet a južná Čína, rastie vo výške 5000 metrov. Rozmnožuje sa zvláštnym spôsobom, nakoľko pre tento účel využíva larvy jedného motýľa. V zime žezlovka čínska zje larvy žijúce pod zemou, potom cez ich hlavy na jar vylezú jej plodiace časti nad povrch zeme. Neznie to veľmi lákavo, ale tejto superpotravine môžeme odpustiť aj túto menej gustióznu vlastnosť. Hlavne preto, lebo dnes je už žezlovka ľahko dostupná, nakoľko sa pestuje už aj bez lariev. Mimochodom, jej prospešné vlastnosti prvýkrát zdokumentovali v Číne okolo roku 1700 pred našim letopočtom, kedy bola taká vzácna, že sa mohla dostať iba na stôl cisára.

Prečo superpotravina?

Táto huba si zaslúžila zaradenie do kategórie superpotravina preto, lebo vo veľkom množstve a veľmi pestro obsahuje pre organizmus mnoho nevyhnutných účinných látok. Dôležité je aj to, že sa tieto zložky ľahko vstrebávajú a zužitkujú. Obsahuje veľmi málo kalórií, preto sa nemusíme obávať ani toho, že od nej priberieme. Žezlovka obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, čo je preto mimoriadne dôležité, lebo tieto organizmus nie je schopný sám produkovať, avšak ich nedostatok sa prejaví o to intenzívnejšie. Nájdeme v nej antioxidačné polysacharidy, akými sú napríklad beta-glukány a kordycepín. Za väčšinu svojich zdraviu prospešných vlastností vďačí antioxidantom, ktoré posilňujú imunitný systém, a ktoré neutralizujú voľné radikály spôsobujúce vznik rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení, zápalov.

Obsahuje aj také vzácne minerálne látky, akými sú zinok, draslík, chróm, horčík, mangán, meď, selén, titán a vandánium. Má vysoký obsah vitamínov E, B1, B2, B12 a K. Nakoľko je bohatá na bielkoviny, poskytuje výbornú náhradu za mäso. Pre vegetariánov, vegánov, je priam povinná!

Blahodarné účinky žezlovky

Skôr, ako prejdeme k tomu, prečo je žezlovka výborným zdrojom energie, mali by sme spoznať jej zdravie chrániace vlastnosti.

Jej použitie je rovnako časté vo farmaceutickom priemysle, ako aj pri výrobe doplnkov výživy. Jej dôležitou zložkou je beta-glukán, vo vnútri tejto polysacharidovej vlákniny s dlhým reťazcom sa uskladňuje kyslík. Keď sa dostane do organizmu, kyslík sa uvoľní a dostane sa do krvného obehu, kde sa vstrebáva na bunkovej úrovni. Toto, hlavne v kombinácii s antioxidantmi, rýchlo osvieži organizmus, z dlhodobého hľadiska omladzuje.

A nezabudnime, že v dostatočne okysličenom prostredí nádorové bunky nie sú schopné zostať nažive a rozmnožovať sa, preto má žezlovka čínska mimoriadne priaznivý vplyv na prevenciu vzniku rakoviny. Ako doplnkovú liečbu ju môžeme úspešne aplikovať pri rôznych druhoch nádorových ochorení.

Jej protinádorový účinok je zosilnený tým, že konzumácia tejto huby stimuluje rozmnožovanie T-buniek (natural killer), zvyšuje ich účinnosť. Účinná môže byť hlavne proti nádorom prsníkov, prostaty, pľúc, hrubého čreva a konečníka, ale môže nám pomôcť aj v prípade melanómu.

Pomocou žezlovky môžeme výrazne zmierniť príznaky ochorení dýchacích ciest a astmy, jej pravidelný príjem môže byť účinným liekom proti chronickým ochoreniam pľúc.

Reguluje poruchy srdcovej arytmie, preto môže ochrániť pred prípadným nepríjemným búšením srdca – hoci aj spôsobeným panickou poruchou – a infarktom. Navyše žezlovka znižuje hladinu trigliceridu a LDL (zlého) cholesterolu v krvi, pričom zároveň zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu. Podporuje funkcie pečene, pri/po zmrštení a zápale pečene môže jej konzumácia urobiť zázraky. Nakoľko pečeň je tým vylučovacím orgánom, v ktorom sa v najväčšom množstve hromadia toxické látky, ktoré sa dostanú do organizmu, je veľmi dôležité, aby fungovala správne, a aby bola neustále udržiavaná v „čistote“.

Zlepšuje účinnosť detoxikácie

Žezlovka nám môže byť užitočná aj v tomto, nakoľko zlepšuje účinnosť detoxikácie, zvyšuje prirodzené čistiace procesy. Dokonca vďaka antioxidačnému účinku a schopnosti osviežovať krv prispieva aj ku zdraviu obličiek, močových ciest a kĺbov. Vďaka močopudnému účinku pomáha zbaviť sa v organizme nahromadených tekutín, a tým aj nepríjemného pocitu nadutia.

Ako sme to už spomenuli, táto liečivá huba spomaľuje vznik degeneratívnych ochorení. Podľa výskumov jej každodenný príjem už za tridsať dní zmierni problémy s pamäťou a zmätenosť spôsobených senilitou.

Mnohí, hlavne tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, sa sťažujú na ťažké, alebo opuchnuté dolné končatiny. Žezlovka uvoľňuje hladké svalstvo ciev, upravuje krvný obeh, prispieva k rytmickému pohybu ciev, čím odstráni pocit únavy v dolných končatinách.

V Číne sa táto huba aplikuje aj ako afrodiziakum, za čo vďačí hlavne svojmu energizujúcemu účinku. K tomuto záveru dospel výskum Univerzity Mahidol v Bangkoku. Vedci na základe viacerých klinických testov zistili, že zvýši celkový počet spermií, pomer pohyblivých spermií a hladinu sérového testosterónu – podrobne sa schopnosťou žezlovky čínskej zlepšiť libido zaoberá Pharmacognosy Review.

Svoju účinnosť však môže preukázať aj u žien. Dlhodobé užívanie huby zvyšuje plodnosť a odďaľuje nástup menopauzy.

Jej antioxidanty a vitamíny posilňujú imunitný systém, pomocou žezlovky s väčšou pravdepodobnosťou predídeme sezónnym ochoreniam. Sem patrí chrípka, nádcha, prechladnutie a niektoré alergie.

Podľa výskumov vykonaných v Japonsku a v Číne je možné žezlovku výborne použiť pri chudokrvnosti, tuberkulóze, vysokom krvnom tlaku, ale dokonca aj v prípade malomocenstva (lepry).

Energizujúce účinky žezlovky

Ako sme to už spomenuli, žezlovka je jedným z najúčinnejších energizérov. Pokojne ju môžeme nazvať „Red Bull” prírody. Priaznivo vplýva nielen na našu fyzickú kondíciu, ale aj na obranyschopnosť, dokonca osvieži  aj duševne, jej pravidelné užívanie spomalí riziko vzniku degeneratívnych ochorení spôsobených starnutím, zmierňuje ich nepríjemné následky. Pre vrcholových športovcov, pravidelných návštevníkov fit-centier, prinesie minimálne toľko osohu, ako pre študentov pred skúškami. Jej účinok je takmer okamžitý, i keď rovnako ako všetky ostatné superpotraviny, najúčinnejšia je vtedy, pokiaľ ju zaradíme do každodenného jedálneho lístka.

Z dlhodobého hľadiska je rovnako užitočná. Podľa výskumu Kalifornskej Univerzity sa podávaním výťažku zo žezlovky denne 3X4333 mg, po dobu 12 týždňov, u účastníkov štúdie vo veku 50-75 rokov zlepšil ich fyzický výkon a výrazne sa zlepšil aj ich všeobecný zdravotný stav – píše odborný časopis Journal of alternative and complementary medicine.

Jedným z najdôležitejších zdrojov energie pre bunky je ATP (adenozíntrifosfát). Žezlovka zvyšuje ich produkciu, je to dôležité preto, lebo bunky túto molekulu uskladňujú a z nej získanú energiu posúvajú ďalej tam, kde je potrebná, napríklad do svalstva – zistilo sa z článku Healthline, v ktorom sa zaoberajú účinkami žezlovky. Za to, že budeme vo výbornej forme, vďačíme zvýšenej produkcii ATP a zvýšenému zásobeniu organizmu kyslíkom, za čo je zodpovedná huba.

Pokiaľ ju budeme konzumovať pravidelne, ani počas tréningu a zvýšenej fyzickej aktivite nebudeme trpieť dýchavičnosťou. Jej pomocou môžeme zvýšiť tréningovú dávku, a je zaručené, že ani po výdatnom pohybe nebudeme pociťovať únavu! Toto je skutočný dar nielen pre pravidelných športovcov, ale aj pre tých, ktorí vykonávajú fyzickú aktivitu iba občas. Pomocou žezlovky je možné u každého dosiahnuť rýchly nárast výkonu.

Pokiaľ neobľubujeme jej chuť, je dostupná aj vo forme doplnkov výživy, či už ako kapsule, alebo prášok. Navyše prášok môžeme smelo primiešať aj do obľúbeného koktejlu.

Pravidelne, ale opatrne

Môžeme ju smelo konzumovať, pretože vedľajšie účinky žezlovky čínskej sú maximálne ohraničené. Odporúčaná dávka – v závislosti od fyzického, alebo duševného zaťaženia – je denne 1000-4000 mg. Zriedkavo sa môže vyskytnúť mierny pocit závrate, prípadne bolesť hlavy, zlý celkový pocit nepohody. Pokiaľ sa tieto príznaky objavia, znížme dennú dávku, potom ju iba pomaly, postupne zvyšujme. Účinok žezlovky sa dostaví aj takto už po krátkom čase.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4791983

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20804368

https://www.healthline.com/health/cordyceps-exercise-performance

http://www.nutritionaloutlook.com/herbs-botanicals/ingredients-sexual-health

https://examine.com/supplements/cordyceps

https://www.vitalitas-magazin.sk/vnutorne-lekarstvo/posilnenie-imunity-lieciva-huba