• Doprava zadarmo nad 40 €

lesklokôrovka obyčajná

Lesklokôrovka obyčajná – najsilnejší antioxidant

Lesklokôrovka obyčajná – najsilnejší antioxidant

Lesklokôrovka obyčajná – najsilnejší antioxidant 1024 681 SuperGreens®

Lesklokôrovka obyčajná (Ganoderma lucidum, Reishi, Ling zhi) je jedným z najúčinnejších antioxidantov, ktoré príroda ponúka. Nie náhodou sa v Ázii používa už niekoľko tisíc rokov na liečebné účely. V Číne ju nazývajú hríbom nesmrteľnosti. Ganoderma lucidum sa môže použiť v záujme posilnenia imunitného systému, ako aj v prípade liečby rôznych druhov rakoviny.

Hoci pochádza z Európy, v prvom rade sa používa na Ďalekom východe na liečenie už štyri tisíc rokov. Skutočný elixír života, lesklokôrovka obyčajná, má mimoriadne širokospektrálne použitie. Liečivá huba, pripomínajúca vejár, rastie na kmeni stromov, má v surovom stave nepríjemnú chuť, preto sa odporúča užívať skôr vo forme odvaru, alebo výťažku (extrakt).

Silný antioxidant a posilňovač imunity

Ganoderma lucidum vyniká medzi liečivými rastlinami v prípade liečby akéhokoľvek ochorenia v dôsledku imunodeficiencie (zníženej, oslabenej imunity). Disponuje širokým spektrom imunostimulačných účinkov, okrem toho vykazuje aj protizápalové a antialergénne vlastnosti. Ide o jeden z najúčinnejších prírodných antioxidantov, polysacharidy, ktoré obsahuje (napr. Beta-glukán), prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému. Jej konzumáciou možno neutralizovať voľné radikály, ktoré spôsobujú nádorové ochorenia, problémy kardiovaskulárneho systému, zápaly, predčasné starnutie buniek a vznik vrások. Jeho antioxidačné zložky sa podieľajú na ničení vírusov a iných škodlivých mikroorganizmov. Touto vlastnosťou možno vysvetliť, že môže pomôcť pri zmiernení príznakov chrípky, rovnako môže byť použitá aj ako podpora pri vykašliavaní. Ide o vynikajúci prostriedok proti astme, urýchľuje hojenie zápalov, tak v tele, ako aj na pokožke.

Podporuje detoxikáciu

Ganoderma je takzvaná adaptogénna liečivá rastlina, ktorá pôsobí priamo na všetky bunky ľudského tela, poskytujúc kyslík a živiny. Okrem toho detoxikuje, odstraňuje bunkovú nerovnováhu a posilňuje bunkové membrány, takže bunky nebudú viac nasýtené ďalšími toxickými látkami. Pokiaľ sú bunky zdravé, tak je zdravý aj celý organizmus. Vďaka obsahu adenozínu riedi krvný tuk, germánium, ktorý obsahuje, zvyšuje schopnosť krvi absorbovať kyslík, čo napomáha procesu čistenia krvi. Detoxikáciu organizmu tiež podporujú diuretické, pečeň posilňujúce a čistiace vlastnosti lesklokôrovky obyčajnej, ako aj to, že reguluje trávenie.

Chráni srdce a cievny systém

Okrem toho, že znižuje vysoký krvný tlak, množstvo krvného tuku a cholesterolu, jeho zložky posilňujú srdce, bránia zlepovaniu krvných doštičiek a čistia krvné cievy od usadenín. Vďaka tomu je veľmi vhodný na prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení, resp. na odstránenie príznakov, ktoré sa už prejavili.

Ešte viac prospešných vlastností

Pokiaľ pravidelne konzumujeme lesklokôrovku obyčajnú, môžeme spozorovať jej sedatívne účinky, ktoré vyvolávajú v prvom rade jej polysacharidy. Medzi ďalšie jej vlastnosti môžeme zaradiť to, že zmierňujú alergické príznaky vyvolané antigénmi, stimuluje funkciu pankreasu a nadobličiek, a pomáha pri udržiavaní hormonálnej rovnováhy. Zvyšuje produkciu inzulínu, čím prispieva k liečbe cukrovky. Vynikajúco dodáva energiu a uvoľňuje napätie, zmierňuje únavu. Znižuje riziko vzniku Alzheimerovej choroby, v dôsledku hepatoprotektívneho účinku môže chrániť pečeň, preto je možné hubu úspešne aplikovať pri liečbe hepatitídy. Uvoľňuje hladké svalstvo, preto môže byť veľmi nápomocná pri mŕtvici.

Štúdia skúmajúca stravu s vysokým obsahom tukov na myšiach zistila, že môže pomôcť pri znížení hmotnosti a telesného tuku, môže zmierniť zápal a zvýšiť množstvo prospešných črevných baktérií v čreve.

Liečivá huba proti rakovine

V Ázii sa extrakt z huby používa proti väčšine druhov rakoviny, v mnohých smeroch prispieva k úspechu liečby a prevencie rakoviny. Zvyšuje aktivitu imunobuniek, jej antioxidanty bojujú aj proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú rakovinu. K protirakovinovému účinku huby prispieva, že udržiava rovnováhu metabolizmu a podporuje syntézu nukleových kyselín. Obzvlášť účinná môže byť v prípade liečby rakoviny prsníka, prostaty, pečene, čriev a pľúc, čo znásobuje aj vitamín C.

Lesklokôrovka obyčajná a jej aplikácia zvonka

Odvar z tejto huby zmierňuje príznaky spôsobené uhryznutím hmyzom, zmierňuje svrbenie, opuch a začervenanie pokožky. Urýchľuje hojenie povrchových poranení pokožky a liečbu zápalov kože, ako aj zmierňuje krvácanie rán. Používanie odvaru v rámci kúry a skrášľuje pokožku.

Aké vedľajšie účinky môže mať lesklokôrovka obyčajná?

Výťažok z húb Reishi je bezpečný, ak sa podáva ústne maximálne po dobu jedného roka. Huba Reishi môže spôsobovať vedľajšie účinky, ak sa podáva perorálne v práškovej forme dlhšie ako jeden mesiac. Použitie práškových húb reishi môže spôsobiť toxické účinky na pečeň. Vedľajšie účinky môžu zahŕňať nevoľnosť, nespavosť, chronickú hnačku, toxicitu pečene, sucho v ústach, svrbenie hrdla a nosu, krvácanie z nosu, krvavú stolicu.

Ganoderma lucidum nájdete vo výživovom doplnku Green Icon®, ako aj vo výťažkoch liečivých húb Fachet prémiovej kvality.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92757/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23468988
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22593926
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14756912
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16351502