• Doprava zadarmo nad 40 €

Grécky horský čaj

Grécky horský čaj | Chráňte sa pred chrípkou!

Grécky horský čaj | Chráňte sa pred chrípkou!

Grécky horský čaj | Chráňte sa pred chrípkou! 1024 683 SuperGreens®

Najjednoduchším spôsobom, ako predchádzať chrípkovým ochoreniam, je posilnenie imunitného systému. Pokiaľ ste tak ešte neurobili, začnite hneď teraz! V tomto vám poskytne veľkú podporu grécky horský čaj, ktorý je schopný omnoho viac, ako iba ochrana pred patogénmi. Zložky tejto rastliny majú pozitívny vplyv na celý organizmus. Zlou správou je, že vírus chrípky je mimoriadne odolný a ostáva životaschopný po dlhú dobu aj v tom prípade, pokiaľ nemá nablízku svoju ďalšiu obeť. Okamžite, ako sa dostane do hostiteľského organizmu, aktivuje sa  a absolútne si obeť podmaní. Pokiaľ ste sa rozhodli, že tento rok vírusu nepodľahnete, zamerajte sa na prevenciu. Prijímaním antioxidantov a imunostimulantov, ako napríklad grécky horský čaj, jeho konzumáciou možno zvýšiť odolnosť organizmu proti chrípke.

S nepriateľom v jednom vozni

Každým rokom prichádza chrípková sezóna a choroba mnohých poriadne potrápi. Táto sezóna môže trvať od polovice jesene do začiatku mája, ale svoje obete zbiera hlavne v zimných mesiacoch a mnohí sú nútení navštíviť lekára. Pokiaľ si nebudete dávať pozor, môžete sa stať ďalšou obeťou chrípky, ktorú môžete dostať relatívne ľahko, pretože vírus môžete chytiť aj zo vzdialenosti 2 až 3 metre. Choroba sa rýchlo šíri na preplnených miestach, napríklad vo verejnej doprave, a rýchlo sa šíri aj v komunitách. Stačí, že niekto kýchne v stiesnenom, preplnenom priestore, napríklad v električke, alebo v triede, už “podaroval” chrípku všetkým vôkol seba. Infekcia sa môže šíriť aj priamym kontaktom. Pokiaľ sa dotknete niekoho, kto už chrípku má, a následne si poškriabete oči, ústa, alebo možno nos, máte vysokú šancu nakaziť sa týmto ochorením.

Mučiace príznaky, komplikácie

Keď sa vírus dostane do organizmu, začne sa agresívne množiť a vyvoláva mnoho príznakov. V prvých dňoch si možno budete myslieť, že ste prechladli, pociťujete bolesť hrdla, máte upchatý nos, avšak náhly nástup vysokej horúčky a bolestí svalov naznačuje, že ide o niečo vážnejšie. Okrem kŕčovitej bolesti hlavy sprevádzanej tlakom, bolesti v oblasti hrudníku, extrémnej skleslosti a nevoľnosti sa môžu prejaviť aj bolesti brucha, hnačka, kašeľ a dýchavičnosť, ďalej nevoľnosť a bolesti žalúdka.

Našťastie chrípka ustúpi spontánne do 5 až 10 dní od času infekcie sama od seba. Môžu sa však vyskytnúť komplikácie, ktoré možno pripísať bakteriálnym infekciám dýchacích ciest. Je to preto, že oslabený imunitný systém nedokáže bojovať s patogénmi v tele. Pokiaľ nie ste dostatočne pripravení na boj proti baktériám, musíte rátať s prípadnými komplikáciami, ako je zápal ucha, sínusitída (zápal dutín), bronchitída, v horšom prípade zápal pľúc, zápal srdcového svalu, resp. neurologické poruchy.

Prevencia a liečba chrípky gréckym horským čajom

Pokiaľ sa včas zameriate na predbežné opatrenia, je pravdepodobné, že vás chrípka obíde a vyhnete sa ostatným respiračným infekciám. Samozrejme existuje aj riešenie na to, ako sa čo najskôr rozlúčiť sa s nepríjemnými príznakmi. V oboch prípadoch môže byť veľkou pomocou grécky horský čaj (sideritis, ránhoj horský), ​​latinsky Sideritis herba. Obyvatelia žijúci v stredomorských oblastiach ho poznajú aj ako grécka verbena a používa sa už stáročia. I napriek tomu sa do iných kútov sveta dostal iba nedávno. Jeho botanické pomenovanie pochádza z gréckeho sideros, čo znamená železo, a jeho sila sa prirovnáva práve k sile železa. Grécky horský čaj čeľade Lamiaceae (hluchavkovité) sa tradične používa na zlepšenie psychickej rovnováhy, zvýšenie duševnej sily a prevenciu ochorení súvisiacich s vekom. V podstate ide o starodávny liek, takú superpotravinu, ktorá bola znovu objavená teraz a rýchlo sa stala stredobodom pozornosti.

Vynikajúco posilňuje imunitu

A to právom, pretože obsahuje také bioaktívne rastlinné zlúčeniny, ako sú esenciálne oleje, antioxidačné flavonoidy, terpény, fenyletanol a fenolové kyseliny, ktoré majú okrem iného antibakteriálne, antivírusové a protirakovinové vlastnosti. Vďaka všetkým týmto zložkám grécky horský čaj vynikajúco posilňuje imunitu. Dokáže chrániť pred infekciami a bojovať proti nim. Nakoľko flavonoidy podporujú vstrebávanie vitamínu C, pokiaľ v záujme skorého prekonania chrípky užívame vitamín C a pijeme čaj z tejto rastliny, sme o veľký krok bližšie ku skorému uzdraveniu.

Ako funguje grécky horský čaj?

Výbor pre rastlinné lieky (HMPC) dospel k záveru, že sideritis je možné použiť na zmiernenie príznakov respiračných chorôb a miernych bolestí žalúdka a čriev. Vo svojom hodnotení HMPC vychádza aj z laboratórnych testov naznačujúcich, že rastlina disponuje protizápalovými a antimikrobiálnymi vlastnosťami, zároveň je užitočná pri ochrane žalúdka a zmierňovaní črevných kŕčov. Štúdie zaoberajúce sa rastlinou sideritis ukázali, že častá konzumácia môže pomôcť predchádzať ochoreniam bakteriálneho pôvodu. Nakoľko ako silné antibakteriálne činidlo funguje aj ako antioxidant. Rovnako je na poprednom mieste v boji proti vírusovým ochoreniam. Vďaka obsahu terpénov je grécky horský čaj vhodný na liečbu bolestí a zápalu. Tiež úspešne poskytuje duševné a fyzické upokojenie.

Ako pripraviť grécky horský čaj?

1 čajovú lyžičku rozmrvenej čajovej zmesi zalejte 250 ml zovretej vody, nechajte 10 minút odstáť a sceďte. Čaj konzumujte vlažný, bez ochutenia, prípadne ochutený lipovým medom.

Zdroje

https://en.sideritis.info/index.html

https://www.ema.europa.eu/en/medicines/herbal/sideritis-herba

  • Superum C, prírodný vitamín C