• Doprava zadarmo nad 40 €

kolagén na kĺby

Kolagén na kĺby a telo

Kolagén na kĺby a telo

Kolagén na kĺby a telo 1024 683 SuperGreens®

Kolagén je bielkovina v našom tele, ktorá akoby spája celé telo dokopy. Slovo pochádza z gréčtiny, konkrétne zo slova “kólla”, čo je v preklade lepidlo. Dodáva našej pokožke, kostiam, svalom, šľachám, chrupavkám a krvným cievam pružnosť, štruktúru a pevnosť.

Organizmus si ho dokáže vytvárať sám z výživných látok, vrátane bielkovín, vitamínu C a medi. Okrem toho ho však môžeme prijímať aj zo stravy, ako mäso, vývar, či želatína. 

Ako človek starne, produkcia kolagénu v organizme sa spomaľuje. Čím menej kolagénu máme, tým viac sa chrupavky stenšujú a stávajú sa čoraz náchylnejšími na opotrebovanie. Ak by sme neprijímali dostatok kolagénu z iných zdrojov, môže to viesť k ochoreniu, osteoartróze.

Máme až 16 druhov kolagénu, ale najdôležitejší pre kĺby je kolagén II. typu. Tento typ je hlavnou zložkou chrupavky a kostí, zatiaľ čo typ I. a III. súvisia viac s pokožkou

Ako pomáha kĺbom?

Na kĺby nemusí pôsobiť vždy rovnako. Stará sa o ne z viacerých hľadísk.
1. Je stavebnou jednotkou tela

Keďže sa jedná o najhojneší proteín v tele, hrá nezastupiteľnú úlohu pri poskytovaní podpory a pružnosti tkanív, vrátane chrupaviek, kostí, šliach a väzov. Poskytuje podporu aj pokožke a s ním vydrží dlhšie pružná, mladá a bez vrások.

2. Stimuluje rast chrupavky

Chrupavka je pevný, gumený materiál, ktorý pokrýva koniec kostí v kĺboch. V priebehu času sa chrupavka opotrebúva v dôsledku starnutia a opakovaného pohybu. Kvôli tomu sa šľachy a väzy natiahnu a kosti sa o seba trú, čo spôsobí bolesť. Kolagén poskytuje podporu pre rast a opravu chrupavkového tkaniva, rovnako ako zmierňuje zápal a bolesť. Zvýšením príjmu kolagénu môžeme udržať aktívny životný štýl aj v staršom veku. 

3. Upokojuje a podporuje slabé kĺby

Kolagén typu II sa primárne nachádza v kĺboch, čo sú oblasti náchylnejšie na opotrebovanie. Pokiaľ ide o výber doplnku na kĺby, hľadajte taký, ktorý obsahuje kolagén ako kľúčovú aktívnu zložku. Zvážte kúpu hlavne vtedy, ak pociťujete ťažkosti a bolesti, ak ste aktívny športovec, prípadne trpíte artritídou. 

Účinok kolagénu na kĺby je podporený aj štúdiami

Aby bolo jasné, ako kolagén na kĺby vplýva, musia sa uskutočniť rôzne štúdie. Niekoľko výskumov už prebehlo a ich výsledky boli naozaj zaujímavé.

 1. Štúdia uskutočnená na Harvard Medical School a Tufts Medical Center v Bostone sledovala skupinu s 30 pacientmi s Osteoartrózou. Sledovanie trvalo 48 týždňov. Skupinu rozdelili na dve polovice. Prvá dostala placebo a druhá kolagénové doplnky. Výsledky vyšetrenia MRI ukázali, že u pacientov s kolagénom došlo po 12 mesiacoch k významnému opätovnému rastu poškodenej chrupavky. 
 2. Kĺbová výživa s kolagénom dokáže pomôcť aj pri bolestiach kĺbov spôsobených reumatoidnou artritídou. Toto ochorenie je stav, keď imunita napáda kĺby. Niektorí vedci si myslia, že doplnky s obsahom kolagénu môžu povzbudiť imunitný systém, aby bol tolerantnejší k vlastnému telu a potláča tak zápalovú reakciu. 
 3. V ďalšej štúdii zistili, že pacienti trpiaci na ťažkú reumatoidnú artritídu, ktorí dostávali kolagén počas 3 mesiacov, vykazovali známky zlepšenia. Došlo u nich k zníženiu bolesti a opuchu kĺbov, pokým čo u štyroch pacientov došlo k úplnému ústupu choroby. Tento výskum je veľká nádej pre pacientov. 

Čo kĺbom škodí

Na kĺby veľmi vplýva spôsob nášho života, no ovplyvňuje ich aj genetika, teda to, čo zdedíme po svojich predkoch. Hovorí sa tomu aj nemodifikovateľné faktory a zahŕňa to dedičnosť, pohlavie a vek. Hoci genetiku ovplyvniť nevieme, môžeme urobiť určité zmeny, ktoré kvalitu našich kĺbov ovplyvnia. Medzi tieto faktory patrí:

 • Fajčenie – zabraňuje tvorbe kolagénu.
 • Alkohol – oslabuje telo a aj procesy v ňom.
 • Stravovanie – ak neprijímame dostatok vitamínov a minerálov, tvorba kolagénu sa spomalí.
 • Fyzická aktivita a stres – nedostatok aktivity pôsobí na psychické zdravie, spôsobuje stres a tým ovplyvňuje rôzne procesy v organizme, okrem iného aj tvorbu kolagénu.

Kto konkrétne by sa mal zamerať na kolagén na kĺby?

Starostlivosť o celé telo by mala byť pre každého samozrejmosťou. Sú však určité osoby, ktoré by si mali dávať špeciálne pozor a zvýšiť starostlivosť o kĺby. Patria tu:

 • Športovci – keďže pre aktívnych športovcov je zaťažovanie svalov a kĺbov bežné, mali by zvýšiť starostlivosť o tieto partie. Nemali by zabúdať ani na vitamíny, minerály a aminokyseliny.
 • Ženy v menopauze – žena prechádza v čase menopauzy mnohými zmenami u dôvodu hormonálnych zmien.
 • Seniori – s vekom pribúda mnoho problémov a chorôb a nevyhýba sa to ani kĺbom. 
 • Ľudia s obezitou – z dôvodu vyššej hmotnosti sa závažie na kĺby zvyšuje a viac sa opotrebúvajú.
 • Ťažko pracujúci – keďže vykonávajú väčšiu fyzickú záťaž, potrebujú zlepšiť starostlivosť o kĺby. Kĺbová výživa by tak mala patriť medzi ich bežné doplnky stravy.
 • Deti – najmä po dovŕšení 10 roku života sa zrýchľuje rast a telo spotrebuje väčšie množstvo kolagénu. Pre deti je príjem kolagénu veľmi dôležitý.

Aké má ďalšie zdravotné výhody? 

Okrem skvelých účinkov na kĺby, má aj mnoho ďalších zdraviu prospešných benefitov
 • Pomáha na pleť

Aktivuje v koži bunky nazývané fibroblasty, ktoré spúšťajú produkciu kolagénu, ako aj elastínu, proteínu, ktorý robí pokožku pružnejšou. Vďaka nemu zostáva pokožka dlhšie krásna, pružná, pevná a bez vrások. 

 • Pomôže budovať svalovú hmotu

Keďže je aj súčasťou svalového tkaniva, užitočný je aj na budovanie svalov. Obsahuje glycín, čo je aminokyselina, ktorá je v kreatíne. Je známe, že kreatín pomáha pri prekonávaní sa v cvičení, ako je napríklad vysoko intenzívny intervalový tréning (známy aj ako HIIT).

 • Predchádza strate kostí

Keďže je kolagén jeden zo stavebných prvkov kostí, podieľa sa na tom, aby ich udržal silné a zdravé. Dopĺňanie kolagénu pomáha proti problémom s kosťami.

 • Znižuje bolesť v dolnej časti chrbta

Bolesť v dolnej časti chrbtice sťažuje veľa každodenných úkonov. Ovplyvňuje nás to pri státí, sedení, cvičení, či dokonca aj pri spánku. Všetky miesta v dolnej oblasti chrbta, teda kosti, svaly aj šľachy, obsahujú kolagén. Kolagén dokáže tieto bolesti zmierňovať.

Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu v kĺboch?

Bolesť kĺbov je veľmi nepríjemná. Obmedzuje pri každom pohybe, aj tom najmenšom. Pri neriešení ťažkostí to môže viesť k závažným ochoreniam. Zhoršený stav kĺbov spôsobuje:

 • Problémy pohybového aparátu – ťažkosti pri každom pohybe
 • Zhoršený stav a funkčnosť svalov – sťažený pohyb, alebo nemožnosť vykonať určité pohyby
 • Osteoartróza – nezápalové ochorenie kĺbov

Ako do tela prijať kolagén?

Kolagén si môžeme dopriať až tromi spôsobmi, a to konzumáciou potravín, ako doplnok výživy, alebo ako kozmetiku.

 • Potraviny – pomôcť s tvorbou kolagénu nám môžu potraviny. Sú to tie, ktoré obsahuje vysoké množstvo proteínov a patria tu kuracie mäso, hovädzie mäso, ryby, vajcia, plody mora a strukoviny. Na tvorbu kolagénu sú dôležité aj minerálne látky a vitamín C a toto môžeme nájsť v citrusovom ovocí, paradajkách, orechoch, fazuli.
 • Výživový doplnok – Vďaka vyspelej dobe si ho môžeme zakúpiť vo forme prášku, tabliet, alebo kapsúl. Prášok má tú výhodu, že si ho stačí primiešať do nápoja, či iného pokrmu. Dôležité je prijať aj vitamín C, zinok a meď. Vitamíny a minerály (vápnik, horčík, zinok a iné) by tak mali mať svoje miesto v každodennej strave.
 • Kozmetika – dostupné sú aj krémy s obsahom kolagénu, ktoré si stačí jednoducho aplikovať na konkrétne miesto. 

Kolagénové peptidy

V poslednom období sa do popredia dostáva peptid – hydrolyzovaný kolagén. Kolagénové peptidy sú zdrojom aminokyselín a výživných látok. Obsahujú kolagén, ale prešli procesom s názvom hydrolýza, aby sa rozdelili na kratšie reťazce bielkovín. Vďaka tomu ich vie telo lepšie spracovať. 

Hydrolyzovaný kolagén z kolagénových peptidov sa dá jednoducho rozpustiť v teplej aj studenej vode, ľahšie sa v tele rozloží a žalúdok ho jednoduchšie strávi. Má vysokú biologickú dostupnosť a ľahko sa vstrebáva do krvi. Má rovnaké výhody ako kolagénový proteín, čo znamená, že pomáha zlepšiť pokožku, vlasy, nechty, kĺby a kosti. 

Môže mať kolagénová kĺbová výživa vedľajšie účinky?

Kolagén sa považuje za všeobecne dobre tolerovaný. Mohol by však priniesť nasledujúce vedľajšie účinky:

 • pocit ťažkého žalúdku,
 • hnačka,
 • vyrážky.

Zdroje

https://www.brandsworld.com.my/en/article-listing/4-surprising-benefits-of-collagen-for-joint-and-bone-health.html
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/complementary-and-alternative-treatments/types-of-complementary-treatments/collagen/
https://www.webmd.com/beauty/news/20210331/collagen-can-it-really-help-with-skin-and-joints