• Doprava zadarmo nad 40 €

maca a menopauza

Maca a menopauza – pomôže zmierniť príznaky?

Maca a menopauza – pomôže zmierniť príznaky?

Maca a menopauza – pomôže zmierniť príznaky? 1024 682 SuperGreens®

Miernejšia menopauza vďaka prírode? Pozrime sa najprv na to, čo je Menopauza– to je, keď žena prestane mať menštruáciu a už nebude môcť otehotnieť prirodzene. Menštruácia sa zvyčajne začne stávať menej častá niekoľko mesiacov alebo rokov predtým, ako sa úplne zastaví. Niekedy však môže prestať náhle. Menopauza je prirodzenou súčasťou starnutia, ktoré zvyčajne nastáva medzi 45 a 55 rokom života, pretože hladina estrogénu u ženy klesá. Počas tejto doby sa u najmenej dvoch tretín žien objavia príznaky menopauzy.

Patria sem návaly horúčav, nočné potenie, zmeny nálady, podráždenosť a únava.

Okrem toho sú ženy v menopauze vystavené vyššiemu riziku vzniku niekoľkých chorôb vrátane osteoporózy, obezity, srdcových chorôb a cukrovky. Mnoho žien sa pre úľavu obracia k prírodným doplnkom a liekom. Maca (Lepidium meyenii) je koreň zeleniny pochádzajúcej z peruánskej oblasti And. Známy ako „peruánsky ženšen“ (aj keď nepatrí do rovnakej botanickej rodiny ako ženšen), konzumuje sa ako potravina a údajne zvyšuje energiu a libido.

Mletý koreňový prášok sa zvyčajne pridáva do smoothies, džúsov a koktailov. Môže sa tiež použiť ako prísada do potravín, ako je káva, čokoláda alebo oleje. V Peru sa celý koreň často pridáva do polievky a ovsených vločiek, pražia sa a konzumujú ako zelenina alebo sa z nich pripravuje fermentovaný nápoj známy ako „maca chica“.

Použitie

Navrhovatelia tvrdia, že Maca môže prospievať stavom, ako je erektilná dysfunkcia, nízke libido, depresia, vypadávanie vlasov, návaly horúčavy a ďalšie príznaky spojené s menopauzou- liečba menopauzy.

Ako krížová zelenina  z čeľade kapustovité (ako je kapusta, brokolica, rukola, ružičkový kel a kel) Maca obsahuje glukozinoláty, rastlinné zlúčeniny, ktoré sa skúmajú kvôli ich úlohe v prevencii rakoviny. V peruánskom ľudovom liečiteľstve sa Maca niekedy používa na zvýšenie energetickej hladiny

Menopauza môže veľmi ovplyvniť sexuálne zdravie a vášeň u žien. Po celoživotnom užívaní si zdravého sexuálneho života mnoho žien v menopauze alebo perimenopauzálnom období náhle stratí záujem o sex. Prestávajú sa vzrušovať ako kedysi. Ich schopnosť mať orgazmy sa znižuje. Aj keď sa to nestane všetkým ženám, nízke libido je na prvom mieste v zozname obáv mnohých pacientov s menopauzou, čo spôsobuje značné ťažkosti a potenciálne konflikty v ich intímnych vzťahoch.

Našla sa nádej pre tieto ženy v podobe peruánskeho koreňa?

Rovnováha v období menopauzy- menopauza regulovaná pomocou Maca

Prežívate menopauzu alebo perimenopauzu? Maca môže byť tou najlepšou prírodnou hormonálnou terapiou. Na rozdiel od niektorých bylín a fytoestrogénov, ako je sója, sa Maca nesnaží napodobňovať estrogén vo Vašom tele. Napriek tomu môže skutočne zvýšiť produkciu estrogénu v tele, ak sú hladiny príliš nízke.

Maca u perimenopauzálnych a menopauzálnych žien bola spájaná s nárastom hormónov vrátane progesterónu a luteinizačného hormónu (ktorý stimuluje funkciu vaječníkov). Maca tiež stimulovala estradiol a potlačila produkciu chemikálií, ako je stresový hormón, kortizol. Po spolupráci s viac ako 2 000 ženami neustále počúvame príbehy o znížení návalov horúčavy, nočnom potení, depresiách, nespavosti, nervozite a úzkosti, ako aj o zvýšenej koncentrácii.

Aj keď nie je dobre pochopené, ako Maca funguje, jednou z hlavných teórií je, že rastlinné steroly v Mace stimulujú zmeny v pôsobení hormónov nadobličiek, vaječníkov, epifýzy a štítnej žľazy. Zatiaľ čo mnoho ľudí s nedostatočne aktívnou štítnou žľazou môže brať Macu bez akýchkoľvek problémov, ženy s nadmerne aktívnym štítnou žľazou môžu mať vedľajšie účinky. Môže to byť spôsobené glukozinolátmi. Na druhej strane môžu byť hladiny jódu v Mace veľmi prospešné pre optimalizáciu funkcie štítnej žľazy u niektorých žien.

Výskum

Nedávno bola populárnou tlačou ohlásená juhoamerická bylina známa ako „koreň Maca“ ako potenciálna podpora sexuálneho styku žien. Koreň, ktorý je už dávnymi kultúrami uznávaný pre svoju povestnú schopnosť zvyšovať energiu, vitalitu a libido, sa dnes podrobuje skúškam v klinických štúdiách zameraných na hodnotenie jeho užitočnosti pri zvyšovaní libida u žien v menopauze. V decembri 2014 to vzal na vedomie dokonca aj The Wall Street Journal, ktorý informoval o rastúcom počte výskumov a tvrdení o Maca. A hoci sú údaje stále obmedzené a nepresvedčivé, existujú odborníci, ktorí sú si istí, že pomohla ich pacientom. Zostáva nejasné, ako by tento koreň mohol fungovať, pretože nemá žiadny vplyv na hladinu hormónov, ale niektoré predbežné štúdie naznačujú zlepšenie pohlavného styku v porovnaní s placebom.

Jedna nedávna štúdia sa zaoberala používaním koreňa maca pri liečbe žien so sexuálnou dysfunkciou vyvolanou antidepresívami. Štúdia zistila, že Maca viedla k významnému zlepšeniu sexuálneho fungovania u postmenopauzálnych žien a bylina bola dobre znášaná. Bolo tiež preukázané, že Maca zlepšuje príznaky depresie a návaly horúčavy u niektorých postmenopauzálnych žien, ako sa uvádza v menopauze a klimakterických látkach. Ženy, ktoré pre zdravotné problémy nemôžu podstúpiť substitučnú liečbu estrogénom, by sa Maca mohla ukázať ako bezpečná a účinná alternatíva.

Už roky majú muži luxus „malej modrej pilulky“. Viagra, schválená Úradom pre potraviny a liečivá v roku 1998, bola prvou liečbou erektilnej dysfunkcie, ktorá sa dostala na trh. Zvyšok je história. Ako dokazuje samotný počet televíznych reklám, erektilná dysfunkcia alebo „ED“ je jednoznačne bežným problémom starnúcich mužov a existuje pre ňu liečba. Bohužiaľ, dodnes neexistuje taká „malá ružová tabletka“ pre ženy.

Je nepravdepodobné, že niekedy bude existovať univerzálna liečba nízkeho libida u žien. Prečo? Pretože sexuálne fungovanie ženy je komplikovaná súhra hormónov, nálady a vzťahových charakteristík. Ako Vám každá žena povie, niekedy je najväčším vzrušeným muž, ktorý  používa vysávač a nakladá umývačku riadu. Bohužiaľ, ešte na to nevyrábajú tabletky.

Medzitým sa Maca javí ako bezpečný a pravdepodobne účinný spôsob zlepšenia sexuálnych funkcií a túžob u žien v menopauze, čo zvyšuje nádej tých, ktorí bojujú s nízkym libidom.

Ako najlepšie konzumovať Maca

Jedlý koreň Maca sa zvyčajne suší na konzumáciu v práškovej forme a môže sa tiež konzumovať ako tekutý extrakt. Zvyčajne sa odporúča pridať tento zemitý a orechový koreň do slaných i sladkých jedál, ako sú smoothies, káva, ovsené vločky, pečivo alebo dokonca do dipov, ako je guacamole. Odporúča sa tiež, aby tehotné alebo dojčiace ženy konzultovali svojho lekára skôr, ako skonzumujú tento prášok- nie je dobre známe, či je nebezpečný.

Dva recepty pre Vás

Malinovo-čokoládové smootie

Zloženie:

 • 1 šálka čerstvých alebo mrazených malín
 • 1 šálka čokoládového mandľového mlieka(alebo iba mandľového)
 • 1 polievková lyžica nesladeného kakaového prášku
 • 1 mrazený banán/ môže byť aj čerstvý ak nechcete studený drink
 • 1 porcia Maca ( čajová lyžička)
 • 1 porcia proteínového prášku (ľubovoľná odroda)-15g

Všetko sa vloží do mixéra a rozmixuje.

Tyčinky Maca Granola, ktoré sa nepečú

ZLOŽKY:

 • 1/4 šálky nasekaných orechov
 • 1/4 šálky orechového masla/ arašidového
 • 1 1/2 šálky ovsených vločiek
 • 1/2 šálky medu alebo javorového sirupu
 • 1/4 šálky sušeného ovocia
 • 2 lyžice chia semiačok
 • 1/4 lyžičky soli
 • 1/2 lyžičky mletej škorice
 • 1 polievková lyžica prášku Maca

PRÍPRAVA:

 1. Položte stredný hrniec na stredný oheň. Pridajte všetky prísady a dobre ich premiešajte.
 2. Varte za častého miešania, kým nie je zmes prehriata a dôkladne spojená.
 3. Nádobu na pečenie vyložte papierom na pečenie. Premiestnite ovsenú zmes do nádoby a pevne ju poklepte mokrou špachtľou- rozotrite rovnomerne.
 4. Pred krájaním ich nechajte 2 hodiny úplne vychladnúť alebo ich vložte do chladničky.

Koľko Maca?

Zvyčajne sa odporúča, aby ste svoje telo jemne uviedli do života s  Maca, nasledujúcim spôsobom:

Začnite s dávkou 1 čajová lyžička a ak to dobre znášate, bez vedľajších účinkov dávku zvýšte až na 1 polievkovú lyžičku. Ak sa to ukáže ako príliš silné, dávku trochu znížte – na 2 čajové lyžičky denne.

Užívajte Maca 2 až 3 týždne – pretože môže trvať dlho, kým uvidíte všetky výhody. Niektoré ženy nemajú počas prvého týždňa užívania maca žiadne zjavné okamžité účinky alebo niekoľko vedľajších účinkov, ale odporúča sa pokračovať v liečbe 2-3 týždne, pretože niekedy môžu vedľajšie účinky ustúpiť.

Začnite a prestaňte cyklus: To znamená, že si dáte Macu každý deň niekoľko mesiacov a potom si dáte pauzu. To umožňuje aj bunkovým receptorom, ktoré detekujú Maca, urobiť si prestávku, takže nebudú príliš múdre a pokúsia sa vypnúť.

Prečo Maca spôsobuje, že sa niektoré ženy cítia choré

Niektoré ženy zistia, že Maca spôsobuje nepríjemné vedľajšie účinky, ako je nadúvanie žalúdka, kŕče, nevoľnosť (alebo grgajúce bruško) a tiež búšenie srdca alebo nervozita. Tieto vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť čiastočne preto, lebo Váša Maca je:

Nie je čistá: Popularita Maca ako superpotraviny viedla k obrovskému množstvu práškov a ďalších doplnkov. Niektoré spoločnosti, ktoré sa snažia dostať do deja, vydali výrobky z Macy zmiešané s inými škrobmi alebo prísadami, ktoré môžu u niektorých ľudí spôsobiť zažívacie ťažkosti. Môžu byť tiež kontaminované plesňami alebo inými nečistotami. Ďalšie krajiny naskočili do rozbehnutého vlaku a začali vyrábať Macu mimo Peru. Čína pestuje svoju úrodu Maca v provincii Yunnan, v oblasti, ktorá bojuje s problémami so znečistením. To znamená, že maca z Číny môže byť nečistá z dôvodu vystavenia pesticídom, chemickým kontaminantom (vrátane ťažkých kovov) a rozpúšťadlám použitým počas výrobného procesu. Niektoré čínske plodiny Maca boli geneticky modifikované – čo znamená, že nie sú rovnaké ako tradičné Maca pestované na peruánskej vysočine.

Nadmerné dávkovanie: Ak začnete s príliš vysokou dávkou, môže to zhoršiť Vaše príznaky. Podobne, ak začnete používať Maca a myslíte si, že je lepšie je užívať viac pre rýchlejší efekt. Vždy je lepšie začať s malou dávkou.

Užívané nalačno: Ak máte citlivý žalúdok, svoju Macu vždy užívajte s jedlom.

Zhrnutie článku Maca a menopauza

Doplnky Maca by mohli poskytnúť niekoľko zdravotných výhod, ako napríklad zvýšené libido a lepšiu náladu,lepšie kŕčové žily a miernejšia menopauza.

Väčšina štúdií je však malých a veľa z nich sa uskutočnilo na zvieratách.

Aj keď maca ukazuje veľa prísľubu, treba si ju poriadne preštudovať. Vždy sledujte dávkovanie.

Zdroje:

https://www.wsj.com/articles/maca-can-a-root-boost-energy-and-sex-drive-1419275240

https://journals.lww.com/menopausejournal/Abstract/2008/15060/Beneficial_effects_of_Lepidium_meyenii__Maca__on.24.aspx

 • Bio Maca prášok