• Doprava zadarmo nad 40 €

najlepší kolagén ktorý môžete nájsť...aké sú typy a účinky

Najlepší kolagén- Aké kolagény existujú a ich rozdiely

Najlepší kolagén- Aké kolagény existujú a ich rozdiely

Najlepší kolagén- Aké kolagény existujú a ich rozdiely 1000 750 SuperGreens®

Kolagén je najhojnejšou bielkovinou vo Vašom tele. Má rôzne dôležité úlohy, ako štruktúra pokožky a pomoc pri zrazeninách.  V posledných rokoch si získal obľubu ako výživový doplnok a prísada do šampónov a telových mliek. Ktorý je však najlepší kolagén?

Napriek tomu sa môžete čudovať, čo je kolagén a na čo je dobrý. Tento článok Vám prináša podrobný prehľad o tomto dôležitom proteíne.

Čo je kolagén?

Kolagén je najrozšírenejším proteínom vo vašom tele a tvorí asi tretinu jeho zloženia. Je to jeden z hlavných stavebných kameňov kostí, pokožky, svalov, šliach a väzov. Kolagén sa nachádza aj v mnohých ďalších častiach tela, vrátane krvných ciev, rohovky a zubov.

Môžete si to predstaviť ako „lepidlo“, ktoré drží všetky tieto veci pohromade. V skutočnosti toto slovo pochádza z gréckeho slova „kólla“, čo znamená lepidlo.

Čo robí v tele?

Existuje najmenej 16 typov kolagénu. Štyrmi hlavnými typmi sú typ I, II, III a IV .

Typ I. Tento typ predstavuje 90% kolagénu vo Vašom tele a je vyrobený z husto zabalených vlákien. Poskytuje štruktúru koži, kostiam, šľachám, vláknitým chrupavkám, spojivovému tkanivu a zubom.

Typ II. Tento typ je vyrobený z voľne uložených vlákien a nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá tlmí Vaše kĺby.

Typ III. Tento typ podporuje štruktúru svalov, orgánov a tepien.

Typ IV. Tento typ pomáha pri filtrácii a nachádza sa vo vrstvách pokožky.

Ako starnete, Vaše telo produkuje menej a menej kvalitný kolagén.

Jedným z viditeľných znakov toho je Vaša pokožka, ktorá sa stáva menej pevnou a pružnou. Chrupavka vekom tiež slabne.

Živiny, ktoré zvyšujú produkciu kolagénu

Všetok kolagén začína ako prokolagén. Vaše telo vytvára prokolagén kombináciou dvoch aminokyselín – glycínu a prolínu. Pri tomto procese sa používa vitamín C. Možno budete môcť pomôcť svojmu telu produkovať tento dôležitý proteín tým, že zaistíte dostatok nasledujúcich živín:

Vitamín C. Veľké množstvo sa nachádza v citrusových plodoch, paprike a jahodách.

Prolín. Veľké množstvo obsahuje vaječný bielok, pšeničné klíčky, mliečne výrobky, kapusta, špargľa a huby.

Glycín. Veľké množstvo sa nachádza v bravčovej koži, kuracej koži a želatíne, ale glycín sa nachádza aj v rôznych potravinách obsahujúcich bielkoviny.

Meď. Veľké množstvo sa nachádza v orgánovom mäse, sezamových semenách, kakaovom prášku, kešu a šošovici.

Vaše telo navyše potrebuje vysokokvalitné bielkoviny, ktoré obsahujú aminokyseliny potrebné na výrobu nových bielkovín. Mäso, hydina, morské plody, mliečne výrobky, strukoviny a tofu sú vynikajúcim zdrojom aminokyselín.

Čo poškodzuje kolagén?

Niektoré faktory môžu poškodiť hladiny kolagénu v tele. Vyhýbanie sa im by mohlo udržať pokožku zdravú dlhšie.

Vysoká spotreba cukru: Diéta s vysokým obsahom cukru zvyšuje rýchlosť glykácie, proces, v ktorom sa krvné cukry pripájajú k proteínom za vzniku nových molekúl nazývaných konečné produkty pokročilej glykácie (AGE).

VEK poškodzuje blízke proteíny a môže spôsobiť kolagén suchý, krehký a slabý.

Fajčenie: Mnoho chemikálií prítomných v tabakovom dyme poškodzuje kolagén aj elastín v koži. Nikotín tiež zužuje cievy vo vonkajších vrstvách kože. To ohrozuje zdravie pokožky znížením dodávania živín a kyslíka do pokožky.

Slnečné svetlo: Ultrafialové lúče na slnku spôsobujú, že sa kolagén rozkladá rýchlejšie, poškodzuje kolagénové vlákna a vytvára abnormálny elastín. UV lúče v slnečnom svetle poškodzujú kolagén v dermis a koža sa nesprávne obnovuje a vytvára vrásky.

Autoimunitné poruchy: Niektoré autoimunitné poruchy spôsobujú protilátky proti cieľovému kolagénu.

Genetické zmeny môžu mať vplyv na extracelulárnu matricu. Produkovaný kolagén môže byť nižší, alebo môže ísť o nefunkčný, mutovaný kolagén.

Proces starnutia spôsobuje, že sa hladina kolagénu v priebehu času prirodzene vyčerpáva. Tomu sa nedá nijako zabrániť. Vyhýbanie sa tabaku a nadmernému pobytu na slnku a dodržiavanie zdravej diéty a cvičebného režimu môžu prispieť k zníženiu viditeľného starnutia a k ochrane kolagénu a k dlhšej zdravej pokožke, kostiam, svalom a kĺbom.

JE MORSKÝ KOLAGÉN LEPŠÍ NEŽ HOVADZÍ KOLAGÉN?

Kolagén je vo svete zdravia a wellness stále obľúbenejším. Kolagénové doplnky sú dostupné takmer v každom obchode so zdravou výživou a dokonca sa objavujú aj v obchodoch s potravinami. Nový výskum podporujúci výhody kolagénu sa neustále objavuje a ľudia si začínajú uvedomovať, aký úžasný doplnok v skutočnosti je. Tu je dôvod, prečo: môže Vám pomôcť dosiahnuť žiarivú pokožku a zlepšenú pružnosť pokožky, posilnené kĺby a kosti, lepšie zdravie čriev, pomoc pri spojivových tkanivách a ďalšie. Tieto zdravotné prínosy riešia množstvo problémov, ktoré sa môžu vyskytnúť interne aj externe. Kolagén je najrozšírenejším proteínom v ľudskom tele a je tvorený reťazcami aminokyselín, ktoré sú stavebnými kameňmi. Niektoré z týchto esenciálnych aminokyselín zahŕňajú glycín a prolín. Žiaľ, približne od 20 rokov, prirodzená produkcia kolagénu klesá každý rok o 1%. To znamená, že sa môžete stretnúť s problémami, ktoré sa týkajú pokožky, kĺbov, kostí, vlasov a nechtov. Existuje samozrejme nespočetné množstvo faktorov, ktoré prispievajú k procesu starnutia a vyššie uvedeným problémom, ale kolagén hrá veľkú rolu.

Jedna vec, ktorá môže byť pre niektorých ľudí mätúca, je, že sú k dispozícii rôzne druhy a zdroje kolagénu. Medzi zdroje patrí hovädzí, morský, ošípaný a kurací, ale hovädzí a morský sú najobľúbenejšími a najbežnejšími druhmi doplnkov. Odrody zahŕňajú kolagénové peptidy, hydrolyzovaný kolagén, kolagénový proteín a niekoľko ďalších. Môžu prísť ako pilulky alebo prášky a niekedy aj ako tekuté panáky a cukríky. Pri všetkých týchto možnostiach je ťažké určiť, ktorá je pre Vás najlepšia. Niektorí ľudia si môžu položiť otázku ohľadom najobľúbenejších možností: je morský kolagén lepší ako hovädzí kolagén? Pokračujte v čítaní, aby ste to zistili!

AKÝ JE ROZDIEL a ktorý je najlepší?

Najväčší rozdiel medzi týmito dvoma kolagénovými doplnkami je zdroj. Morský kolagén pochádza z rýb, zatiaľ čo hovädzí kolagén pochádza z kráv. Hovädzí je vyrobený z kravských koží a morský je vyrobený z rybej kože a šupín. Rôzne zdroje znamenajú, že pochádzajú aj z rôznych prostredí- jeden z pevniny a jeden z mora. Prostredie, v ktorom zvieratá žili, môže hrať úlohu v kvalite doplnku kolagénu.

Ďalším rozdielom je, že morský kolagén je predovšetkým kolagén typu I, zatiaľ čo hovädzí dobytok je typicky zmesou typu I a typu III. Typ I pomáha formovať naše kosti, kožu a ďalšie tkanivá. Je to tiež najrozšírenejší typ kolagénu, ktorý sa nachádza v ľudskom tele. Je to najsilnejší typ, čo znamená, že najúčinnejšie funguje na uzdravenie a obnovu Vášho tela. Typ III je podobný typu I a primárne sa nachádza v našej koži a orgánoch. Je to druhý najrozšírenejší typ kolagénu vo Vašom tele. Typ I aj typ III prispievajú k pružnosti pokožky a podpore čriev.

JE MORSKÝ KOLAGÉN LEPŠÍ PRE VAŠU PLEŤ?

Áno! Morský kolagén je pre Vašu pokožku lepší. Ak ste jedným z nespočetných ľudí, ktorí vyskúšali rôzne produkty starostlivosti o pleť, ktoré Vám nedávajú požadované výsledky, Váš problém s pokožkou je pravdepodobne interný a je potrebné ho riešiť diétou a možným doplnením kolagénu. Morský kolagén je známy ako kolagén, ktorý pomáha vytvoriť základ pre silnú a žiarivú pokožku.

VÝHODY MORSKÉHO KOLAGÉNU:

Najväčšou výhodou morského kolagénu je, že je biologicky najdostupnejší zo všetkých ostatných typov kolagénu. To znamená, že sa absorbuje rýchlejšie a jednoduchšie 1,5 -krát rýchlejšie ako iné druhy kolagénu. Preto máte potenciál vidieť výsledky rýchlejšie. Ďalšou výhodou je, že keď je odchytený voľne žijúcimi zvieratami, je to najčistejší z dostupných typov kolagénu. Suchozemské zvieratá môžu mať vyššie riziko kontaminácie hormónmi a chorobami. Rovnako ako pre každý doplnok stravy je veľmi dôležité nájsť ten najčistejší a najlepší dostupný, pretože ho Vaše telo absorbuje. Ulovený divý morský kolagén sa zvyčajne považuje za najbezpečnejšiu a najlepšiu odrodu.

Samozrejme, existujú spoločnosti, ktoré nevyrábajú výrobky najvyššej kvality, takže je dobré urobiť si prieskum a svoj produkt poznať. Jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia užívajú doplnok kolagénu, je pomôcť zlepšiť ich pokožku. Či už ide o vrásky, žiarivú pokožku alebo lepšiu pružnosť pokožky, na tieto problémy možno použiť kolagén. Pro morský je, že je to najlepší typ na skrášlenie a posilnenie pokožky. Podobne je považovaný za najlepší kolagén na lekárske účely, ako je hojenie rán. Ďalšou výhodou morského kolagénu je, že je priateľský k peskatariánom a je bezpečný pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu mať mäsové výrobky. Vďaka tomu je celkovo skvelou voľbou pre každého, s výnimkou vegánov a alergikov na ryby. Dôležitým pozitívom je, že produkcia morského kolagénu (ak pochádza z etických zdrojov) je lepšia pre životné prostredie.

Časti rýb, ktoré by inak boli vyhodené, sa namiesto toho používajú na výrobu doplnkov. Nakoniec, ďalším pozitívum je, že neexistuje žiadna rybacia chuť ani vôňa a ľahko sa mieša do smoothies, vody, kávy a takmer čokoľvek iného.

VÝHODY hovädzieho KOLAGÉNU:

Jednou z výhod hovädzieho kolagénu je, že je nákladovo efektívny. Je lacnejší ako morský kolagén a je obľúbenou položkou v obchodoch so zdravou výživou a v obchodoch s potravinami. To znamená, že je ľahko dostupný. Ďalšou výhodou je, že si ho môžete dať, ak z akéhokoľvek dôvodu nemôžete mať ryby. V tomto prípade je to dobrá alternatíva k morskému kolagénu. Ak užívate kolagén na bolesti kĺbov, hovädzí môže byť pre Vás tiež lepšou možnosťou. Je dôležité, aby ste si vybrali kolagén kŕmený trávou, ak sa rozhodnete pre odrodu hovädzieho kolagénu. Ako sme už diskutovali, suchozemské zvieratá majú vyšší sklon ku kontaminácii, preto sa uistite, že výrobok, ktorý kupujete, je najčistejší.

Podporujú nejaké štúdie užívanie doplnkov kolagénu?

Túto predstavu podporila štúdia v časopise Natural Medicine Journal, ktorá ukázala, že ženy, ktoré užívali výživový doplnok, zaznamenali po šiestich mesiacoch výrazné zlepšenie zmenšovania vzhľadu svojich pórov a hyperpigmentačných škvŕn.

Aké sú výhody užívania? Ako si vyberem najlepší kolagén?

Aj keď sú štúia kolagénu?die o kolagénových doplnkoch neusporiadané, dôkazy, ktoré existujú, sú pozitívne. Dôležité je, že musí byť hydrolyzovaný kolagén (známy tiež ako” kolagénové peptidy “) s ďalšími vitamínmi, ako je vitamín C, ktoré zvyšujú výhody doplnku.

Je to preto, že celý kolagén – na rozdiel od hydrolyzovaných/ peptidov – sa počas trávenia rozkladá a existuje len veľmi málo dôkazov, že tieto fragmenty budú ďalej cestovať do Vášho krvného obehu v dostatočne vysokých dávkach, aby mali za následok skutočnú zmenu pokožky. Niektorí odborníci tvrdia, že hydrolyzovaný kolagén/ kolagénové peptidy sú schopné lepšie zvládnuť tento proces a absorbujú sa do krvného obehu, ale opäť sú robustné a vysokokvalitné vedecké dôkazy zriedkavé.

Ako kolagénové nápoje fungujú?

Živiny sa vstrebávajú do krvného obehu rýchlejšie ako akékoľvek lokálne liečebné prostriedky. Akonáhle sú vo Vašom tele, tieto kolagénové peptidy potom stimulujú fibroblasty vo Vašej koži, aby oklamali vlastný kolagén, aby bol aktívnejší.

Môžu Vám tiež pomôcť s diétou. Vďaka vysokému obsahu glycínu stimuluje kolagén produkciu žalúdočnej kyseliny, ktorá podporuje lepšie trávenie jedla.

Na zaistenie najlepšej absorpcie sa odporúča užívať kolagénový doplnok jednu hodinu pred jedlom alebo po jedle, kedykoľvek počas dňa, a aby ste dosiahli najlepšie výsledky, mali by ste pokračovať 8 – 9 týždňov.

Existujú nevýhody doplnkov kolagénu?

Skeptici kolagénových doplnkov Vám povedia, že dobro kolagénového nápoja sa nikdy skutočne nedostane do Vašej pokožky. Je to preto, že keďže je kolagén proteín, rozkladá sa vo Vašom čreve počas trávenia.

Kolagén nie je „rýchla výhra“, pretože väčšine doplnkov kolagénu trvá minimálne 30 dní, kým sa prejaví rozdiel. Kolagénové nápoje zvyšujú kolagén v krvnom obehu, čo zasa spúšťa produkciu vlastného kolagénu v tele spaľovaním fibroblastov, našich vlastných kolagénových tovární.

Je kolagén lepší v pilulke, prášku alebo nápoji?

Odporúča konzumovať kolagén v tekutej forme, pretože sa predpokladá, že majú vyššiu mieru absorpcie pre tablety a prášky- najlepší kolagén.

Zdroje:

https://www.naturalmedicinejournal.com/blog-tags/collagen

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665475/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/

http://www.worldscientific.com/doi/pdf/10.4015/S1016237201000042

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1606623/