• Doprava zadarmo nad 40 €

petržlen

Liečivé účinky petržlena: ako chráni naše zdravie?

Liečivé účinky petržlena: ako chráni naše zdravie?

Liečivé účinky petržlena: ako chráni naše zdravie? 600 400 SuperGreens®

Jedným najčastejšie používaným korením je petržlen, avšak málokto vie, že pri pravidelnej konzumácií disponuje početnými liečivými účinkami. Je vynikajúcim antioxidantom posilňujúcim imunitu, ktorý skrášľuje pleť a pomáha pri cukrovke. Či už ho používame ako prísadu do polievok, na posypanie mäsa, na prípravu omáčok alebo na ozdobu, rozhodne sa často vyskytuje v našich pokrmoch. Chránime si tým aj svoje zdravie, nakoľko petržlen je mimoriadne účinnou liečivou bylinkou. Preto je jeho konzumácia vhodná aj v podobe kúry.

Používali ho už aj v staroveku

Petržlen uctievali ako liečivú bylinku už aj starovekí Gréci a Rimania. Karol Veľký dokonca nariadil jeho pestovanie. Každá jeho časť, koreň, stonka, listy a kvety, obsahujú zdraviu prospešné liečivé účinky, vitamíny A, B, C, E a K, fosfor, vápnik, železo, esenciálne oleje, respektíve antioxidačné flavonoidy.

Petržlen detoxikuje a zlepšuje trávenie

Nakoľko petržlen je účinné diuretikum, jeho konzumáciou môžeme napomáhať očistu mechúra a obličiek. Respektíve môžeme predísť vytvoreniu obličkových kameňov a infekcií močových ciest. Popritom zvyšuje látkovú výmenu, čím prispieva k rýchlejšiemu vyprázdňovaniu odpadových látok a detoxikácii hrubého čreva. Kým zlepšením fungovania pečene podporuje prirodzené detoxikačné funkcie organizmu, tým vďaka veľkému množstvu v ňom obsiahnutého chlorofylu sa zúčastňuje na neutralizácii škodlivých mikroorganizmov (huby, baktérie). Ak pravidelne konzumujeme surovú petržlenovú vňať a stonku, naše žalúdočné problémy sa budú zmierňovať, a môžeme sa zbaviť nadúvania, respektíve opakovaného nutkania na vracanie.

Protirakovinové účinky

V prvom rade vďaka flavonoidom, ktoré disponujú antioxidačnými vlastnosťami, a ktoré posilňujú imunitný systém, a tiež významnému množstvu kyseliny listovej a vitamínu C, sa môže petržlen používať na prevenciu či liečbu viacerých nádorových ochorení, zápalov a srdcových chorôb. Antioxidanty majú schopnosť neutralizovať voľné radikály, ktoré spôsobujú vznik rakoviny, zápalov, chorôb obehovej sústavy a predčasné starnutie buniek (a pokožky). Zdraviu prospešné vlastnosti petržlena sa prejavujú hlavne v prípade rakoviny tráviaceho systému, maternice a pľúc. Obzvlášť sa odporúča pre fajčiarov, nakoľko zmierňuje – ale, žiaľ neodstráni – nepriaznivé účinky cigaretového dymu.

Chráni srdce a kĺby

Jeho vlastnosti chrániace cievy sú podporované tým, že petržlen okrem iného znižuje vysoký krvný tlak, reguluje krvný obeh, pomáha v prevencii a liečení arteriosklerózy. Čo je v prvom rade výsledkom obsahu beta-karoténu a kyseliny listovej, tieto dve látky totiž prispievajú k jeho protirakovinovým účinkom a účinkom zmierňujúcim zápal. Čaj z petržlena zmierňuje príznaky astmy, nachladnutia a chrípky. A nakoľko petržlen reguluje hladinu cukru v krvi, môže byť nápomocným aj pre diabetikov. Ďalej zmierňuje zápal kĺbov a pokožky, a v prípade vonkajšej aplikácie (buď umývaním alebo masírovaním) urýchli hojenie uštipnutí a povrchových rán. V prípade bolesti zubov sa odporúča kloktanie petržlenového odvaru, ktorý poskytuje čerstvý dych po stravovaní, súčasne zničí baktérie rozmnožujúce sa v ústach.

Green Icon® superpotravinový výživový doplnok, obsahujú prírodný výťažok z petržlena.

Odborná literatúra:
http://journals.cambridge.org/action/displayAbstract?fromPage=online&aid=908476&fileId=S000711459900080X
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24660617
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11849841
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813066/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19919287
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21566309
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15742348