• Doprava zadarmo nad 40 €

Pleť a astaxanthin

Pokožka a výživa Astaxanthinom

Pokožka a výživa Astaxanthinom

Pokožka a výživa Astaxanthinom 1024 683 SuperGreens®

Čo je pokožka?

Pokožka, alebo inak povedané koža, je vonkajší obal ľudského tela. Je veľmi dôležitá, pretože nás chráni pred svetlom, teplom, zraneniami a infekciami. Je nevyhnutnou súčasťou obrany pred mikróbmi okolo nás. Reguluje teplotu tela a ukladá vodu, tuk a vitamín D. Jej hmotnosť u dospelého človeka je okolo 6 kg a ide o najväčší orgán v tele. 

Pokožka sa skladá z troch vrstiev

 • Epidermis

  Vonkajšia vrstva pokožky je tvorená plochými šupinatými bunkami, inak nazývanými aj dlaždicové bunky či bazálne bunky. Najhlbšia časť epidermy obsahuje aj melanocyty, ktoré produkujú melanín. On dodáva pleti farbu.

 • Dermis

  Vnútorná vrstva kože obsahuje krvné a lymfatické cievy, vlasové folikuly a žľazy, ktoré produkujú pot. Ten pomáha regulovať telesnú teplotu a produkuje maz proti vysušovaniu pokožky. Pot a kožný maz sa dostávajú na povrch pokožky malými otvormi nazývanými póry.

 • Hypodermis

  Podkožná tuková vrstva. Ide o najhlbšiu vrstvu pokožky. Skladá sa zo siete kolagénových a tukových buniek. Pomáha chrániť teplotu a chráni pred zranením tým, že funguje ako tlmič nárazov.

Farba kože 

Farba ľudskej pokožky môže byť od najtmavších hnedých farieb až po najsvetlejšie ružovo-biele odtiene. Ľudská koža vykazuje väčšie rozdiely vo farbe ako akékoľvek iné druhy cicavcov. 

Pigmentácia kože sa vyvinula tak, že primárne reguluje množstvo ultrafialového žiarenia, ktoré preniká do pokožky a reguluje jej biochemické účinky.

Farba je ovplyvňovaná mnohými látkami, ale najdôležitejšou je pigment melanín. Melanín sa produkuje v koži, v bunkách nazývaných melanocyty a je hlavným determinantom farby pleti u ľudí s tmavšou pokožkou. Odtieň pleti u ľudí so svetlejšou pokožkou je určený hlavne modrobielym spojivovým tkanivom pod dermou a hemoglobínom cirkulujúcim v žilách dermy. Červená farba pod pokožkou sa stáva viditeľnejšou, najmä na tvári, kde sa v dôsledku fyzického cvičenia alebo stimulácie nervového systému (napríklad hnev a strach) arterioly rozšíria. 

Existuje minimálne 5 rôznych pigmentov, ktoré určujú farbu pokožky a sú prítomné na rôznych úrovniach a miestach:
 1. Melanín: Je hnedej farby a nachádza sa v bazálnej vrstve epidermy.
 2. Melanoid: Je podobný melanínu, ale je rozptýlený v celej pokožke.
 3. Karotén: Má žltú až oranžovú farbu. Je prítomný vo vrstve dermis.
 4. Hemoglobín: Nachádza sa v krvi a nie je pigmentom kože. Má fialové sfarbenie.
 5. Oxyhemoglobin: Nachádza sa v krvi a má červenú farbu.

Starnutie

Keď pokožka starne, stáva sa tenšou a tým sa ľahšie poškodzuje. Znižuje sa aj schopnosť liečiť sa, objem a aj pružnosť. Existuje viacero vnútorných a vonkajších príčin starnutia pokožky. Napríklad starnúca pokožka prijíma menší prietok krvi a má nižšiu činnosť žľazy. 

Aká je funkcia kože?

Koža plní nasledovné funkcie:
  • Ochrana

   Funguje ako anatomická bariéra pred patogénmi a poškodením medzi vnútorným a vonkajším prostredím pri ochrane tela. Odoláva tlaku, nárazom aj odieraniu. Keď je vystavená dlhodobým nárazom, rohová vrstva sa zosilňuje (vznikajú mozole).

  • Citlivosť

   Pokožka obsahuje rôzne nervové zakončenia, ktoré reagujú na teplo, chlad, dotyk, tlak, vibrácie a poranenie.

  • Regulácia teploty

   Chladí teplo vďaka potu a a sťahovaním ciev vo vrstve dermis šetrí teplo.

  • Estetika

   Pokožka je prvé, čo človek vidí.

  • Skladovanie a syntéza

   Slúži na skladovanie lipidov a vody a tiež ako prostriedok na syntézu vitamínu D pôsobením UV žiarenia na určité časti pokožky.

  • Vylučovanie

   Pot obsahuje močovinu, ale jeho koncentrácia je 1/130 koncentrácie v moči. Z toho dôvodu, je vylučovanie potením druhoradou funkciou regulácie teploty.

  • Absorpcia

   Cez pokožku je telo schopné prijímať látky do najhlbších vrstiev.

  • Odolnosť

   Funguje ako vodotesná bariéra.

  • Regenerácia

   Má schopnosť hojiť poranenia.

Kožné choroby

Podobne ako iné orgány, aj pokožka je náchylná na choroby. Patria tu:
  • Atopická dermatitída: poznáme ju aj pod názvom ekzém. Ide o zápalové ochorenie charakterizované suchými, červenými a svrbivými miestami.
  • Akné: Ide zrejme o najbežnejšiu poruchu kože. Vzniká, keď sú vlasové folikuly upchaté odumretými kožnými bunkami a olejom.
  • Melanóm: Je to druh rakoviny spôsobený vystavením nadmernému slnečnému žiareniu.
  • Ružovka: Táto vyrážka sa vyskytuje najmä u ľudí stredného veku. Sú to malé červené hrčky na tvári. 
  • Psoriáza: Toto zápalové ochorenie kože spôsobuje výskyt červených a šupinatých škvŕn na koži.
  • Svrab: Svrbenie kože spôsobené ľudským roztočom.
  • Herpes: Je to pľuzgierová vyrážka spôsobená vírusom.
  • Lichen planus: Svrbivá neinfekčná vyrážka.

Starostlivosť o pokožku

Pri starostlivosti je potrebné vedieť, aký typ pleti máte. Môžete mať suchú, mastnú, alebo citlivú pokožku. Poznanie vášho typu vám pomôže pri jej ochrane. Používanie nesprávnych výrobkov by totiž mohlo zhoršiť akné, zvýšiť suchosť či priniesť iné problémy.

Pri starostlivosti si skúste vytvoriť dennú rutinu. Každý deň si pleť vyčistite vhodnou pleťovou vodou, použite krém alebo olej na tvár a nikdy nechoďte spať nalíčená. 

Ako pomôže Astaxanthin?

Určite ste už počuli o kolagéne, ktorý je kľúčom k udržaniu zdravej pleti. Okrem toho, že existuje kolagén, je tu aj ďalší skvelý prípravok na pleť a je ním práve Astaxanthin. 

Je to protizápalový antioxidant, ktorý pomáha udržiavať pokožku hydratovanú, elastickú a vyživenú, čo je nevyhnutné na predchádzanie predčasného starnutia. Napomáha aj pred tvorbou vrások. Ide o najsilnejší prírodný antioxidant.

Astaxanthin sú ružové mikroriasy, ktoré jedia napríklad lososy, krevety či plameniaky. On im dodáva ružovkastý odtieň. Najväčším zdrojom Astaxanthinu je riasa Haematococcus pluviali a zakúpiť si ho môžete vo forme výživových doplnkov. 

Je zdrojom vitamínu C, E a aj antioxidantov. Je dokonca takmer viac ako 6 000-krát silnejší ako klasický vitamín C a má viac antioxidantov ako zelený čaj. 

Keďže pokožku musíme pred UV žiarením chrániť a Astaxanthin sa dobre rozpúšťa v tukoch, výskumy uvádzajú, že má účinok na zlepšovanie kvality pokožky. Pomáha pleť omladzovať, znižovať poškodenie a zápal buniek. Môže tiež pomôcť inhibovať kolagenázy, čo sú enzýmy, ktoré môžu podporiť odbúravanie kolagénu. Je to z týchto dôvodov najlepší antioxidant pre našu pokožku.

Jedna štúdia dokázala, že pri jeho užívaní dochádza k poklesu stareckých škvŕn čo často trápi najmä ženy. Mladšie ročníky zase poteší jeho schopnosť vyhladzovania vrások a obnova vláčnosti.

Záver

Pokožka je jedna z prvých vecí, čo si na nás ostatní ľudia všimnú. Aj keď sa vám to nemusí zdať, prezrádza o nás a našom životnom štýle naozaj veľa. Či sa už rozhodnete pre Astaxanthin, alebo iný doplnok na podporu pleti, určite dlho neotáľajte. S pribúdajúcim vekom je to len otázka času, kedy budete musieť venovať svojej pleti viac pozornosti. Tak prečo nezačať hneď teraz?

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320435#Aging-skin
https://www.livescience.com/27115-skin-facts-diseases-conditions.html
https://www.getthegloss.com/article/astaxanthin-the-skin-saving-antioxidant-you-ve-never-heard-of