• Doprava zadarmo nad 40 €

proti obezite

Ako konať proti obezite?

Ako konať proti obezite?

Ako konať proti obezite? 1024 683 SuperGreens®

Mnoho ľudí obviňuje za svoju obezitu nesprávnu stravu a nedostatok pohybu, ale nie vždy je to tak jednoznačné. Faktom je, že v dôsledku epidémie koronavírusu a pobytu doma sú možnosti na aktívny pohyb obmedzené,  navyše vplyvom stresu, spôsobeného neistotou, resp. vplyvom nudy, si mnohí doprajú viac jedla, ako je potrebné. Na telesnú hmotnosť a vznik obezity môžu mať výrazný vplyv aj iné faktory. Sem možno zaradiť m genetiku, faktory životného prostredia a určité zdravotné problémy. Našťastie proti obezite je už možné a aj potrebné konať.

Dnes už je možné z veľkej časti zbaviť sa nadváhy, obezity, ako aj s nimi súvisiacich chronických ochorení, hoci k tomu aby sa tak stalo, je potrebná aj určitá sebakontrola a silná vôľa. Zdravá výživa a pravidelná, správna fyzická aktivita sú hlavnými faktormi pre presadzovanie a hlavne udržanie zdravia po celý život. Nesprávna životospráva a nedostatok pohybu so sebou prináša zvýšené hodnoty krvného tlaku a krvného cukru. Zároveň zvyšuje riziko aj takých chronických ochorení, ako sú napríklad kardio-vaskulárne ochorenia, rakovina a cukrovka (diabetes). Pokiaľ proti obezite nebudeme konať, môže to mať za následok zníženú kvalitu života, ale bohužiaľ môže skrátiť aj dĺžku života. Viscerálny tuk, uložený hlbšie pod kožou, znamená väčší rizikový faktor.

Celosvetový problém

Obezita je chronické ochorenie

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb USA postihuje toto ochorenie 42,8% dospelých v strednom veku. Jeden z najčastejšie uvádzaných ekonomických účinkov epidemickej obezity sa týka priamych výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Boj proti obezite je tak skutočne vážna záležitosť. Obezita je spojená so vznikom celého radu vážnych zdravotných stavov, ako je napríklad vysoký krvný tlak (hypertenzia), cukrovka 2. typu, hypercholesterolémia, ochorenie koronárnych ciev, mozgová porážka, astma a artritída. Liečba pacientov predstavuje pre spoločnosť obrovské finančné bremeno. I napriek tomu, že samotné stravovanie a pohyb nepostačujú na vyliečenie, stále zostávajú tým najlepším spôsobom, čo sa prevencie týka. Čo sa témy “liečba obezity” týka,  vedci tiež odporúčajú zvážiť prípadnú medikamentóznu terapiu (lieky proti obezite), resp. chirurgický zákrok, pokiaľ je potrebný.

Ktoré sú príčiny priberania?

Tuční rodičia, tučné deti

Väčšina z nás to netuší, ale strava a životný štýl matky môžu vo veľkej miere ovplyvniť budúce správanie a telesnú hmotnosť dieťaťa. Niektoré štúdie dokazujú, že u žien, ktoré mali nadváhu počas obdobia tehotenstva, je pravdepodobnosť, že budú mať dieťa s nadváhou vo veku 3 rokov, vyššia. Deti, ktoré majú obéznych rodičov a prarodičov, budú oveľa pravdepodobnejšie trpieť obezitou, ako deti, ktorých rodičia a prarodičia mali normálnu hmotnosť. Okrem toho gény zdedené po rodičoch môžu navyše ovplyvniť tendenciu priberania na váhe. Približne 40% detí s nadváhou zostáva naďalej obéznych aj v období dospievania a v prípade 75 – 80% z tejto skupiny sa situácia nezmení ani v dospelosti. Toto platí to aj pre prikrmované deti, ktoré majú tendenciu byť ťažšie, ako dojčené deti. Toto môže byť z dôvodu, že obidve skupiny majú rôzne črevné baktérie, ktoré môžu ovplyvniť metabolizmus tukov.

Mnohé ochorenia je možné liečiť iba takými liekmi, ktoré môžu spôsobovať priberanie. Medzi také lieky možno zaradiť prípravky proti cukrovke, antidepresíva a antipsychotiká. Tieto môžu zvyšovať chuť do jedla a spomaľovať metabolizmus.

Keď prijímame potravu, centrum odmeňovania mozgu začne vylučovať dopamín a ďalšie chemické látky. Tieto aktivujú dopamínové receptory a spôsobujú, že budeme mať príjemný pocit. A práve to je dôvod, prečo si väčšina ľudí doslova užíva jedlo. Bohužiaľ, jedlá rýchleho občerstvenia a sladkosti zvyšujú produkciu týchto zlúčenín omnoho viac, ako nespracované potraviny. To môže vyvolať silnú túžbu po ich konzumácii a dokonca môže viesť hoci aj k závislosti na jedle.

Keď je vine hormón

Často vyvstáva otázka, ktorý hormón spôsobuje obezitu? Leptín je veľmi dôležitý hormón, ktorý pomáha pri regulácii chuť do jedla a metabolizmus. Je produkovaný tukovými bunkami a pokiaľ je jeho hladina v krvi vysoká, vyvoláva pocit sýtosti. Existuje stav, ktorý sa nazýva leptínová rezistencia. V tomto prípade, napriek tomu, že organizmus produkuje veľké množstvo leptínu, mozog tento stav nerozpozná a omylom vníma opak, že telo hladuje i napriek tomu, že ukladá viac ako dostatok telesného tuku. Pocit hladu sa zvyšuje a organizmus spaľuje menej kalórií, aby zabránil hladovaniu, a následne sa začne vytvárať tzv. začarovaný kruh.

Viaciero štúdií preukázalo, že črevné baktérie sú mimoriadne dôležité z hľadiska celkového zdravia, metabolizmus tukov a pocitu sýtosti. Je zaujímavé, že obézni ľudia majú odlišné črevné baktérie, ako osoby normálnej hmotnosti.

V niektorých oblastiach je nákup zdravej stravy jednoducho nemožný. Tieto oblasti sú často označované ako “potravinové púšte”. Neschopnosť a nemožnosť nákupu zdravých a čerstvých potravín významne zvyšuje riziko problémov, ako je spomínaná obezita.

V prípade obezity môžu zohrávať úlohu aj ďalšie faktory životného prostredia, vrátane umelého svetla z elektronických žiariviek, počítačov, telefónov a televízorov. Pokusy na zvieratách naznačujú, že umelé svetlo môže zmeniť cirkadiánny rytmus, čo spôsobuje, že hlodavce sú náchylnejšie na obezitu a metabolický syndróm.

Napriek dôležitosti správnej výživy, deti a dospelí vo všeobecnosti nie sú naučení, ako správne jesť. Dokázalo sa, že u detí, ktoré vyrastali na zdravej výžive, je väčšia pravdepodobnosť správneho výberu jedál v neskoršom živote.

V prípade osôb s nadváhou a obezitou častejšie vznikala mozgová príhoda, alebo infarkt. A to aj v tom prípade, že ich krvný tlak a hladina cholesterolu boli norme a nebola u nich diagnostikovaná ani cukrovka. Vedci dospeli k záveru, že byť „zdravý obézny“ je pomerne riskantné.

Ako možno konať proti obezite?

Dobrou správou je, že dokonca aj malý úbytok hmotnosti môže zlepšiť, alebo predchádzať zdravotným problémom súvisiacim s obezitou. Zmeny v stravovaní, zvýšená fyzická aktivita a zmeny v správaní môžu pomôcť pri chudnutí. Lieky na predpis a ďalšie metódy na chudnutie sú ďalšími možnosťami liečby obezity, to však v zásade nie je cieľ.

Sila pohybu

Fyzická aktivita je nevyhnutná z hľadiska udržania istej hladiny energetickej rovnováhy a hmotnosti. Odborníci odporúčajú, aby sme vykonávali denne minimálne 30 minútové cvičenia strednej intenzity. Nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov pri vzniku chronických ochorení. Odhaduje sa, že na celom svete umiera ročne 1,9 milióna obyvateľov z tohto dôvodu. Rôzne typy cvičení, pohybu, majú pozitívny vplyv na duševné zdravie, znižujúc tak depresiu, úzkosť a stres.

Pohyb je nevyhnutný aj počas obdobia nedobrovoľnej karantény. Na jednej strane preto, aby sme nezískali ďalšie kilá navyše kvôli pobytu doma a minimálnemu pohybu. Na druhej strane je to veľmi dôležité aj z psychologického hľadiska, pokiaľ zostaneme fyzicky aktívni. Telesný pohyb je prirodzenou a účinnou liečbou úzkosti. Zmierňuje napätie a stres, zvyšuje fyzickú a duševnú energiu, navyše uvoľňovaním endorfínov zlepšuje pocit pohody. Cvičenie stimuluje rast nových mozgových buniek. Dokonca aj krátke ranné, alebo popoludňajšie cvičenie môže pomôcť lepšie spať. Osoby, ktoré spia normálne, sú pravdepodobne menej náchylné na zvýšený príjem jedla. Je to preto, že nespavosť nemá práve najlepší vplyv na sebakontrolu, takže sme viac náchylní na to, aby sme prijímali veľké množstvo zbytočných kalórií. Okrem toho vedci tiež spozorovali istú súvislosť medzi nedostatkom spánku a produkciou hormónov, ktoré regulujú pocit hladu, a domnievajú sa, že v dôsledku nedostatočného spánku sa produkuje menej hormónov.

Ďalšie možnosti

Zdravá výživa a zvýšenie množstva pohybu môže pomôcť, pokiaľ je našou prioritou prevencia proti obezite, zároveň aj proti priberaniu v oblasti brucha.

Dodržujme nasledovné kritériá:
  • Konzumujme menej nasýtených a viac nenasýtených tukov
  • Konzumujme menej spracovaných potravín a potravín s obsahom cukru
  • Zahrňte do svojej stravy viac zeleniny a ovocia
  • Prijímajme väčšie množstvo potravinárskej vlákniny
  • Zamerajte sa na konzumáciu potravín s nízkym glykemickým indexom
  • Vykonávajme pravidelné aeróbne a silové tréningy
  • Venujte pozornosť znižovaniu stresu
  • Naučte sa, ako zostaviť stravovací plán a rozpočet na potraviny, s ním súvisiaci

Ktoré potraviny spôsobujú obezitu, a ktoré podporujú chudnutie?

Častá konzumácia potravín bohatých na živočíšne tuky, najmä transmastuky, ďalej umelé prísady, bielu múku a cukor, či konzumácia jedál rýchleho občerstvenia a polotovarov, je takmer isto zárukou na to, že sa dostávame čoraz ďalej od ideálnej telesnej hmotnosti. Namiesto vyššie vymenovaných si radšej doprajme viac surovú zeleninu a ovocie, bohaté na vlákninu, konzumujme olejnaté semená a uprednostňujme pečivo, resp. cestoviny vyrobené z celozrnnej múky. V istom smere môžu pomáhať aj čaje na spaľovanie tukov, ako aj kúry na očistu čriev, ktoré doslova nakopnú metabolizmus a významne zlepšujú stav črevnej flóry. Dohliadajme na to, aby naša strava pozostávala aspoň z 50 percent z uhľohydrátov na báze vlákniny, kým jedna štvrtina by mala predstavovať bielkoviny. Rovnako nevyhnutný je aj zvýšený príjem esenciálnych mastných kyselín.

Bielkoviny zasýtia na dlhší čas, navyše rastlinné bielkovinové prášky majú mimoriadne vysoký obsah živín (vysoký nutričný profil). Spomedzi vysoko kvalitných zdrojov rastlinných bielkovín je potrebné vyzdvihnúť tie superpotraviny, ktoré je možné pomerne ľahko začleniť do každodennej stravy. Okrem riasy spirulina, a riasy chlorella sa oplatí spomenúť aj konopnú múku a chia semienka, ďalej koreň maca. Zo zoznamu spomenutých nemožno vynechať ani pšeničnú trávu, resp. jačmeň.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/9-reasons-obesity-is-not-a-choice

https://www.news-medical.net/health/Obesity-What-Can-be-Done.aspx

https://www.news-medical.net/health/Obesity-What-Can-be-Done.aspx