• Doprava zadarmo nad 40 €

Serrapeptáza

Proteolytický enzým serrapeptáza vás zbaví zápalu a bolesti

Proteolytický enzým serrapeptáza vás zbaví zápalu a bolesti

Proteolytický enzým serrapeptáza vás zbaví zápalu a bolesti 1024 643 SuperGreens®

Enzýmy sú proteíny a pomáhajú urýchliť chemické reakcie v ľudskom tele. Viažu sa na molekuly a menia ich špecifickými spôsobmi. Sú nevyhnutné pre dýchanie, trávenie, funkciu svalov a nervov, a ďalšie funkcie tela. Jednen z takýchto enzýmov je serrapeptáza.

Čo je to serrapeptáza?

Serrapeptáza je prírodný proteolytický enzým, ktorý sa nachádza v baktériách motýľa priadky morušovej, Bombyx mori. U nej je produkovaný v zažívacom trakte a umožňuje vznikajúcemu motýľu dostať sa von z kukly. Bol pôvodne objavený a pomenovaný po izolácii organizmu Serretia-15.

Je tiež známy pod menom serratiopeptidáza alebo serralysin. Úlohou tohto enzýmu je rozkladať proteíny na menšie zložky, aminokyseliny. V Európe a Japonsku sa používa už dlhú dobu najmä na znižovanie zápalov a bolestí po chirurgických zákrokoch. Po zistení protizápalových účinkov sa prírodný proteolytický enzým začal používať aj v USA. Dnes je bežne dostupný ako doplnok výživy.

Predpokladá sa, že účinkuje tromi cestami:

  1. Pôsobí protizápalovo – serapeptáza riedi tekutiny, ktoré sú spojené so zápalom. Skracuje sa tým aj doba zotavenia.
  2. Je ako analgetikum – blokuje uvoľňovanie proteínu bradykinínu do poškodených tkanív. Tento proteín je zodpovedný za vznik bolesti.
  3. Môže zlepšovať stav ciev cestou rozkladu proteínu, fibrínu, ktorý sa podieľa na zrážaní krvi.

Výroba serrapeptázy

Vyrába sa fermentačnou technológiou, kedy sa prírodný enzým čistí z bakteriálnej kultúry. Podľa liekopisu z Japonska, 1 jednotka serrapeptázy produkuje 5 mikrogramov tyrozínu za minútu z 5 ml substrátu. Predstavuje to 2 000 – 2 600 jednotiek, čo zodpovedá 1 mg serrapeptázy. Dávka 10 000 – 20 000 IU je ekvivalentom 5 – 10 mg enzýmu. 

Zloženie

Zloženie doplnkov výživy s enzýmom serapeptáza nie je vždy rovnaké. Líšia sa zložením kapsule, množstvom účinných jednotiek, aj enzymatickou aktivitou. 

Jedným z prípravkov, ktorý si môžete zakúpiť, je EliXir Serrapeptáza. Jedna kapsula má enzymatickú aktivitu 250 000 IU a obsahuje 110 mg účinnej látky. Kapsula je acidorezistentná, teda odolná voči žalúdočnej kyseline. Tento produkt je navyše vegánsky, bezgluténový a bez GMO.

Ako funguje na zápaly

Zápal je imunitná odpoveď, ku ktorej dochádza v prípade prípade poškodenia tkanív z rôznych príčin. Dôvodov môže byť niekoľko, napríklad poranenie, trauma, infekcia alebo alergia. V každom z týchto prípadov organizmus reaguje rovnako. Ako prvé nastupuje začervenanie, neskôr teplo a bolesť zapríčinené zvýšením prietoku krvi do poranenej oblasti. Krvný obeh privádza imunitné bunky na poškodené miesto, aby mu pomohli. Uvoľňujú v tom mieste zápalové chemikálie vrátane histamínu. bradykinínu, cytokínov a prostaglandínov. Ďalej nastupuje opuch miesta, ktorý nastupuje ako ochranná reakcia, lebo cievy prepúšťajú tekutinu do tkanív. Opuch izoluje cudzie látky aby sa nedostali do kontaktu so zdravými tkanivami.

Zápal je kľúčovou súčasťou obranného a regeneračného systému organizmu. Zápalová reakcia je nevyhnutná na hojenie rán a infekcií. Niekoľko vedcov z Európy a Japonska vykonalo štúdiu na vplyv na zápaly. Zistili, že môže byť najúčinnejším proteolytickým enzýmom na zníženie zápalu. 

Predpokladá sa, že aktivita enzýmu serapeptázy spúšťa odbúravanie fibrínu, zabraňuje tvorbe krvných zrazenín, a trávi mŕtve tkanivá, cysty a zjazvené tkanivá. Okrem protizápalových účinkov, má protiedermický účinok (zabraňuje opuchom a zadržiavaniu tekutín).

Serrapeptáza alebo aspirin?

Výhodou serapeptázy je, že v porovnaní s konvenčnými nesteroidnými protizápalovými liekmi nemá inhibičné a žiadne gastrointestinálne vedľajšie účinky. Medzi takéto lieky patrí aspirin, pri ktorom sa môže ako vedľajší účinok dostaviť bolesť žalúdka, či nevoľnosť. Veľa ľudí si neuvedomuje, že migrény sú spojené s arteriálnym zápalom. Užívanie enzýmu serrapeptázy namiesto spomínaného aspirínu sa môže ukázať ako lepšie pre zmiernenie zápalov a bolestí. 

V niektorých krajinách sa používa ako účinná náhrada za antibiotiká. Nebojuje totiž len so zápalom, ale aj s bolesťou, opuchom a podporuje imunitu. Je schopný viazať ťažké kovy, ktorými telo vylučuje toxíny. 

7 výhod, ktoré môžete pocítiť na vlastnej koži

Vyššie sme spomenuli výhody serapeptázy, ktorá má skvelé výsledky pri zápaloch. Toto však nie je všetko. Účinne vie totiž pomáhať aj pri ďalších zdravotných problémoch.

Rýchlejšie hojenie

V prípade poranenia môže serrapeptáza urýchliť hojenie. Napríklad ak ste podstúpili operáciu, alebo úraz, pomôže vám s opravou tkanív. Skupina vedcov vykonala štúdiu s názvom Objective measurement of swelling of the upper ankle joint in treatment with serrapeptase. Výsledok ukázal, že užívanie enzýmu pomohlo pacientom s opuchom kolenného kĺbu po operácii.

Dýchajte s ľahkosťou

Ak máte upchatý nos a ste nachladnutý, serapeptáza môže podľa údajov tieto ochorenia zmierniť. Robí to vďaka rozkladu bielkovín v hliene.

Redukuje jazvy

Serrapeptáza rozpúšťa fibrín, čo je tvrdý proteín. Ten tvorí zjazvené tkanivo na pokožke, čo sú vlastne jazvy. Tieto nelichotivé tvary vznikajú po úrazoch a chirurgických zákrokoch. Výskum vykonaný v roku 2017 naznačuje, že serrapeptáza dokáže vďaka rozpúšťaniu fibrínu zjazvenie znižovať. 

Podporuje funkciu antibiotík

Aj keď antibiotiká zabíjajú nie len zlé, ale aj užitočné črevné baktérie, často sú najlepším riešením. Počas užívania antibiotík nám môže serrapeptáza pomôcť zvýšiť ich účinnosť, lebo oslabuje biofilmy okolo baktérií rezistentných na antibiotiká.

Môže rozpustiť krvné zrazeniny

Poruchou krvného obehu trpí čoraz viac ľudí a serrapeptáza môže mať využite aj pri problémoch s krvou. Odhaduje sa, že účinkuje tak, že odbúrava mŕtve a poškodené tkanivo a fibrín, ktoré tvoria krvné zrazeniny. Z tohto dôvodu nie je ani vhodná pre ľudí, trpiacich na riedku krv, pretože by im ju ešte viac zriedila. Zatiaľ však nebolo vykonaných dostatok výskumov, ktoré by tvrdenie o rozpúšťaní krvných zrazenín s určitosťou potvrdili. 

Benefity aj pre športovcov

Nemusíte byť športovec na plný úväzok, aby sa vám nedostavili bežné športové zranenia, ako napríklad svalové trhliny, podvrtnutia, alebo modriny. Keďže enzým dokáže urýchľovať hojenie rán, je aj pre túto skupinu užívateľov viac ako vhodná.

Spomaľte starnutie

Príčinou starnutia, sú aj zápaly, hustnutie krvi a oslabená imunita. Tieto problémy sú spôsobené aj nedostatkom enzýmov a tak ich zvýšený príjem nám môže pomôcť spomaliť starnutie.

Ako užívať serrapeptázu

Pretože sa jedná o systémový enzým, je potrebné ju zapiť pohárom vody ideálne na prázdny žalúdok ráno 30 – 60 minút pred jedlom, alebo až 2 hodiny po jedle. Ak sa tablety užívajú nesprávne, vylúčia sa z tela spolu s potravou a účinky by sme čakali márne. Presné dávkovanie vždy nájdete aj na vybranom produkte. Je však dobré vedieť, že produkt neslúži ako náhrada pestrej stravy a nie je určený pre deti menšie ako 12 rokov a tehotným a dojčiacim ženám. Ak máte nejaké zdravotné problémy a nie ste si užívaním enzýmu istý, poraďte sa so svojím lekárom.

Je možné sa predávkovať?

Aj keď tieto doplnky výživy obsahujú veľa silného a účinného enzýmu serapeptáza, môže sa užívať aj popri iných liečivých produktoch. Zatiaľ ani neexistujú dôkazy o tom, že by bolo možné sa predávkovať. Vždy však dbajte na pokyny užívania, ktoré sú uvedené na obale produktu, alebo tie, ktoré vám dal lekár.

Záver

Enzýmy zo živočíšnych zdrojov majú vo farmaceutickej a zdravotnej starostlivosti určite svetlú budúcnosť. Sérrapeptáza sa používa v mnohých klinických štúdiách proti rôznym chorobám pre svoje protizápalové, antibakteriálne a analgetické účinky. V budúcnosti sa tak okruh jej priaznivých účinkov na naše telo môže ešte rozšíriť. 

Zdroje:

https://www.prairienaturals.ca/serrapeptase-a-natural-anti-inflammatory-enzyme/
https://www.bulletproof.com/supplements/aminos-enzymes/serrapeptase-benefits-dosage/
https://www.healthline.com/nutrition/serrapeptase#blood-clots 

  • -20% nattokináza

    NSK-SD® Nattokináza 2000 FU

  • Serrapeptáza

    Serrapeptáza