• Doprava zadarmo nad 40 €

krcove-zily

Kŕčové žily – varixy

Kŕčové žily – varixy

Kŕčové žily – varixy 1024 684 SuperGreens®

Varixy. Ochorenie, ktoré môže postihnúť každého z nás. Môžu ich mať ako ženy, tak aj muži a nevyhýbajú sa žiadnej vekovej skupine. Toto ochorenie je tak bežné, že patrí medzi najrozsiahlejšie ochorenia a zaraďuje sa medzi civilizačné choroby. 

Čo sú kŕčové žily?

Je to typ povrchových žíl, ktoré vznikajú v stave, kedy dochádza k ich zväčšovaniu a skrúteniu v tele. Väčšinou sa rozvíjajú v nohách, tesne pod kožou, kde sú viditeľné voľným okom. Okrem toho, že sú viditeľné, často so sebou priniesť aj ďalšie nepríjemnosti. V oblasti, kde vznikajú, spôsobujú bolesť. Majú väčšinou modrofialovú, až červenú farbu a často sú opuchnuté a vyvýšené. Predpokladá sa, že v dnešnej dobe má približne 10 – 40 % všetkých dospelých toto ochorenie. Vo väčšine prípadov ide o kŕčové žily, ktoré sú na dolných končatinách. Môžu sa vyskytovať ale aj v oblasti konečníka, kde sa toto ochorenie nazýva zlatá žila, hemoroidy. Toto ochorenie neprináša len fyzické problémy, ale veľmi negatívny vplyv má aj na psychické zdravie a ovplyvňuje tak celkovú kvalitu človeka.

Ich vznik nemusí mať konkrétnu príčinu. Sú však isté faktory, ktoré k vzniku dopomáhajú. Medzi tieto faktory patrí:

 • Nedostatok pohybu,
 • pohlavie – pravdepodobnosť tvorby je kvôli hormonálnym zmenám pre ženy vyššia,
 • dlhodobé státie – niektoré výskumy naznačujú, že napríklad zamestnanie, ktoré si vyžaduje dlhé státie, zvišuje riziko tvorby kŕčových žíl,
 • genetika – riziko zrodu kŕčových žíl sa zvyšuje, ak má tento stav blízky člen rodiny
 • menopauza,
 • vek nad 50 rokov – postupným starnutím začnú žily strácať pružnosť a prestávajú v nich fungovať chlopne,
 • obezita – nadváha vyvíja na žily zbytočný tlak, čo znamená, že musia pracovať oveľa viac, aby vrátili krv späť do srdca,
 • tehotenstvo – počas tehotenstva sa zvyšuje množstvo krvi, aby sa podporilo vyvíjajúce sa dieťa, čo obehový systém zaťažuje. Starostlivosť o telo je preto v tomto období života pre ženy veľmi dôležitá.

Častým dôvodom zrodu sú aj slabé, alebo poškodené chlopne v žilách. Zvyčajne sa diagnostikujú ultrazvukom a lekárskym vyšetrením, kde sa vás lekár opýta na životný štýl, úroveň aktivity, rodinnú anamnézu a príznaky.

Druhy

Poznáme až 3 druhy kŕčových žíl:

 1. Kmeňové – sú hrboľaté, blízko k povrchu kože a viditeľné
 2. Retikulárne – zoskupené blízko seba a sú červené
 3. Telangiectasia – sú tenké ako niť, pripomínajú pavúky. Sú to malé zhluky červených a modrých žíl a objavujú sa nielen na nohách, ale aj tvári. Na rozdiel od kmeňových sa ale nemusíte báť, že by sa vyduli a boli by aj hmatateľné.

Klasifikácia varixov podľa CEAP

V roku 1994 vznikla klasifikácia CEAP, ktorú vytvoril výbor Amerického venózneho fóra. Klasifikácia žíl je podľa klinickej závažnosti, etiológie, anatomického umiestnenia a patofyziológie.

 • C0 – Žiadne viditeľné alebo hmatateľné príznaky žilového ochorenia 
 • C1 – Telangiectasias alebo tiež známe ako pavúčie cievy,
 • C2 – Priemer väčší ako 3 mm 
 • C3 – Opuch 
 • C4 – Zmeny na koži: pigmentácia, ekzém, začervenanie
 • C5 – Zahojený žilový vred 
 • C6 – Aktívny žilový vred

Ako vznikajú kŕčové žily

Keď žily nefungujú správne a majú jednosmerné chlopne, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi, začnú vznikať kŕčové žily. Ked chlopne začnú zlyhávať, krv sa zhromažďuje v žilách a nepokračuje smerom, kam by mala a teda k srdcu. Pre nahromadenú krv začne zväčšovanie žíl. Dôvodom, prečo najčastejšie vznikajú v oblasti dolných končatín je, že nohy sú najďalej od srdca a gravitácia sťažuje tok krvi smerom k srdcu.

Nepríjemné sprievodné príznaky

Akoby nestačilo, že sú kŕčové žily nelichotivé oku, prinášajú so sebou aj ďalšie problémy dolných končatín. Tieto príznaky sa dajú rozdeliť medzi mierne a závažné. Medzi prvú skupinu patria tieto príznaky:

 • Pocit ťažkých nôh,
 • bolesť, opuchnutie nôh, kŕče, vred predkolenia
 • suchá, svrbiaca a tenká pokožka, ktorá sa vytvorí nad žilou.

Tieto ťažkosti, nemusia byť stále rovnako silné, napríklad nočné kŕče vás raz trápiť môžu, inokedy tieto problémy ustúpia. Ak si doprajeme dostatok odpočinku, alebo nohy zdvihneme, nepríjemnosti trochu ustúpia. Na druhej strane sa však môžu aj zhoršiť počas teplého počasia a dlhodobého státia.

Do druhej skupiny, medzi závažné príznaky, patria:

 • Vredy tvoria sa najmä v blízkosti kŕčových žíl v okolí členkov a sú bolestivé.
 • Krvácanie – ak je pokožka predkolenia tenká a žily sú blízko povrchu, aj malé poranenie je schopné spôsobiť krvácanie. Ak dôjde ku krvácaniu, mali by ste si ľahnúť, zdvihnúť nohu a vyvíjať priamy tlak na ranu. Ak tlak nezastaví krvácanie, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
 • Tvorba krvných zrazenín – ak sa v žilách začnú tvoriť zrazeniny, môže to viesť ku:
  • tromboflebitíde – zápal žíl dolných končatín,
  • žilovej trombóze – opuch nôh (často vedie napríklad až k pľúcnej embólii)

Liečba

Aj keď vám lekár môže odporučiť lieky, pravdepodobne vám bude najskôr odporúčaná liečba, formou zmeny životného štýlu. Zmenou životného štýlu nič neriskujete, práve naopak, môžete predísť agresívnejšej liečbe a zvýšená starostlivosť o vlastné telo nebude na škodu.

Zmeňte životný štýl

Ak chcete bojovať proti kŕčovým žilám najskôr najľahšou cestou, pokúste sa zmeniť svoj životný štýl. Nasledujúce zmeny, by vám mali pomôcť zabrániť tvorbe alebo aj zhoršeniu kŕčových žíl:

 • Udržujte si zdravú váhu, v prípade nadváhy schudnite a venujte viac času pohybovým aktivitám,
 • cvičte, aby ste zlepšili svoj krvný obeh,
 • jedzte zdravo – dôležité sú aj doplnky výživy, vitamíny a minerály,
 • vyvarujte sa dlhodobému státiu
 • používajte kompresné pančuchy, alebo ponožky (kúpite bežne v drogériách, lekárňach alebo výdajniach zdravotníckych pomôcok),
 • ak už kŕčové žily máte, zdvihnite si nohy vždy, keď odpočívate.

Operácia

Ak vyššie spomínané opatrenia, ako liečba nepomôžu, a kŕčové žily vám stále prinášajú veľké problémy, ďalším spôsobom je invazívnejší postup liečby, operácia. Operácia, znamená ich chirurgické odstránenie na nohách, alebo aj stehnách. Takýto zákrok prebieha pod anestéziou, počas ktorej ich chirurg odstráni.

Ďalšie možnosti liečby

Ak zmena životného štýlu nepomôže a operácie sa bojíte, stále sú v ponuke aj ďalšie možnosti. Medzi tieto možnosti patria:

 1. Skleroterapia – je liečba formou nechirurgického zákroku, pri ktorom sa vstrekuju sklerotizačné látky do postihnutých žíl. Vstreknutie vedie ku stuhnutie (skleróze) a k uzavretiu žíl. Výhodou skleroterapie je, že zákrok trvá len 15 – 45 minút a nevyžaduje anestíziu ani hospitalizáciu. Aby ste dosiahli čo najlepší výsledok, odporúča sa tento zákrok opakovať.
 2. Mikroskleroterapia – ide o zákrok veľmi podobný skleroterapii a používa sa na veľmi malé žilky. Ak tieto žilky nie sú dobre viditeľné, zvýraznia sa pomocou špeciálneho osvetlenia. Pri tejto metóde sa do žiliek vstreknú kvapalné chemické látky, čím sa výstelka žilky natoľko poškodí, že dôjde k jej uzatvoreniu a časom sa zmení na väzivový pruh.
 3. Laserová operácia – laserová operácia je zákrok, pri ktorom sa žila tepelne zničí pomocou laserového lúča. Pri tomto zákroku sa používa len lokálna anestéza, vykoná sa ambulante a teda nie je potrebná žiadna hospitalizácia a po zákroku nebudete potrebovať starostlivosť od druhej osoby.
 4. Endovenózna terapia – patrí medzi najmodernejšie metódy liečby a funguje na princípe termického pôsobenia na vnútorné steny žily. Katéter sa zavedie do žily, kde sa vyvinie jeho vysoká pracovná teplota. Rádiofrekvenčná ablácia spôsobí jej uzavretie. Rovnako, ako aj vyššie spomenuté riešenia, aj tento zákrok je takmer bez bolesti a vykonáva sa ambulantne. 

Všetky spomenuté metódy, sú na liečbu už vzniknutých varixov a neslúžia ako prevencia. Pred tým, než sa rozhodnete pre jednu zo spomínaných metód, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý vám poskytne ďalšie informácie. On vám poradí, ktorý spôsob odstraňovania je pre vás najvhodnejší.

Ako sa najlepšie pripraviť na schôdzku s lekárom?

Pred návštevou lekára si môžete vopred premyslieť, aké problémy vás trápia. Ak sa bojíte, že si to nezapamätáte, zapíšte si to na papier, alebo do mobilného telefónu. Okrem toho, si premyslite aj odpovede na tieto otázky:

 1. Aká je rodinná anamnéza v tejto oblasti?
 2. Aké lieky, vitamíny a doplnky výživy užívate?
 3. kedy ste si všimli na vašom tele prvé príznaky?
 4. Príznaky sa vám postupne zhoršujú alebo sú stále rovnaké?

Na prvom vyšetrení lekár skontroluje nohy a chodidlá, aby diagnostikoval ochorenie a stanvil, aká liečba je najvhodnejšia. Lekár zrejme odporučí aj návštevu iného, špecializovaného lekára, napríklad vás pošle k cievnemu, alebo ku kožnému lekárovi

Alternatívna medicína

Aj keď do dnes neboli dostatočne preštudované, podľa niektorých terapií je možné, že nám v tomto boji môžu pomôcť aj určité potraviny. Medzi ne patria:

 • Pagaštan konský
 • Listnatec tŕnitý
 • Hrozno
 • Komonica lekárska

Ak by ste sa rozhodli zapojiť do boja aj tieto potraviny, poraďte sa aj so svojím lekárom, aby ste sa ubezpečili, že nebudú ovplyvňovať účinky akýchkoľvek iných liekov.

Záver

Starostlivosť o seba môže začať ešte pred lekárskym vyšetrením. Snažte sa dlho nesedieť a nestáť v jednej polohe, zdvihnúť nohy, keď sedíte a vyhýbajte sa nepríjemnej obuvi s tesnými ponožkami.

Zdroje:

https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/varicose-veins
https://en.wikipedia.org/wiki/Varicose_veins
https://www.nhs.uk/conditions/varicose-veins/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/240129
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/varicose-veins/