• Doprava zadarmo nad 40 €

Superpotraviny

V dnešnom modernom, uponáhľanom svete je často ťažké zdravo sa stravovať, a teda zdravo žiť. Životospráva mnohých sa ani v najmenšom nedá nazvať vyváženou. To všetko môže byť zapríčinené nedostatočnou informovanosťou v oblasti vhodných potravín a správneho stravovania.

Čo sú to superpotraviny a prečo sú nevyhnutné?

Čoraz častejšie je počuť výrazy ako superpotravina alebo superjedlo, aj tak však mnohým nie je jasné, o čom je v skutočnosti reč. Najdôležitejšie je, že superpotravina nie je umelo vyrobený produkt: toto čestné pomenovanie môžu dostať tie potraviny, ktoré v najväčšej miere a rozmanitosti obsahujú nevyhnutné živiny pre človeka.. Zdraviu však ešte lepšie slúžia výťažky zo superpotravín, v ktorých sú prospešné zložky prítomné vo zvýšenom množstve.

Prečítajte si nižšie o výťažkoch superpotravín >> >>

Ak by sme to chceli opísať v krátkosti, tak superjedlá sú tie nie umelo vyrobené potraviny, ktoré majú na základe prírodného zloženia v porovnaní s inými potravinami priaznivejší účinok na zdravie a/alebo všeobecnú psychickú kondíciu, resp. duševnú sviežosť. Prispievajú k prevencii a liečbe chorôb, tiež k spomaleniu procesu starnutia. V tom sa zhodujú všetky definície, že superjedlá sú mimoriadne bohaté na vitamíny, minerálne látky, antioxidanty, vlákninu a iné živiny nevyhnutné na ideálne fungovanie ľudského organizmu. Označenie super vlastne naznačuje rozmanitosť a množstvo prospešných zložiek, kvalitu potraviny celkovo. Dôležitou vlastnosťou superpotravín je, že nemajú žiadne nežiaduce účinky, alebo sa prejavujú len v úplne nepatrnej miere. A ešte niečo: superjedlá sa môžu užívať vo svojej pôvodnej forme a neobsahujú prídavné látky.

Zelenina, ovocie, ryby a riasy – aká je superživotospráva

Najväčšou prednosťou superpotravín, v porovnaní s inými zdravými jedlami, je, že samy osebe obsahujú látky potrebné na vyvážené fungovanie organizmu: ak konzumujeme superpotraviny, môžeme si byť istí, že nebudeme trpieť žiadnym nedostatkom. Zamyslime sa, aké množstvo a druhy „klasických“ potravín by sme si museli deň čo deň zaobstarať na to, aby sme mohli vyhlásiť toto isté. To však zďaleka neznamená, že by superživotospráva nebola rôznorodá: medzi superjedlami sa totiž rovnomerne nachádzajú zelenina, ovocie, ryby a riasy. Príjemných chutí sa teda nemusia zriecť ani tí, ktorí sa rozhodnú pre superpotraviny. Zo superpotravín sa najčastejšie konzumujú zelená pšenica, čučoriedky, goji, zelený jačmeň, čokoláda, acai bobule, mastné morské ryby, riasa spirulina, brokolica, zelený čaj, riasa chlorela, chia semienka, cvikla a cesnak.

Výťažok je ešte účinnejší – výživové doplnky Super Greens

Aj pre superpotraviny platí, že nie je možné vždy vyriešiť ich príjem v dostatočnom množstve, hlavne v dnešnom uponáhľanom svete. Vtedy nám dobre poslúžia prírodne vyrobené výťažky (extrakty), ktoré obsahujú všetky účinné zložky superjedla v pôvodnej forme, avšak koncentrovane. To znamená, že výťažok disponuje všetkými pozitívnymi vlastnosťami superpotraviny, jeho konzumácia je však podstatne jednoduchšia, veď je zvyčajne dosiahnuteľný vo forme prášku, alebo kapsúl.Nepotrebujeme teda nijaké mimoriadne prípravy, vďaka výťažku môžeme prijať do svojho organizmu superpotraviny kedykoľvek počas dňa. Navyše existujú prípravky s výťažkami z viacerých superpotravín, ktoré navzájom podporujú svoje účinky, takže ich aplikácia prináša ešte lepší výsledok.

Ako si pripraviť vlastné recepty zo superpotravín?

Vytvorte si vlastnú superpotravinu zmiešaním jednej alebo viacerých superpotravín s obyčajným mliekom či so sójovým, s ryžovým, alebo orechovým mliekom. Hotový kokteil konzumujte na raňajky, obed alebo hoci aj ako maškrtu. Pridajte superpotravinu k predpripraveným alebo domácim ovocným koktailom, ale môžete ju používať aj k hotovým jedlám, dezertom, dresingom, ba dokonca aj k müsli. Experimentujte, buďte kreatívni! Veď superpotravinu je možné využiť nespočetnými spôsobmi podľa vlastného želania. Pripravte si zmes so zeleninovým základom, zmiešanú so spirulinou, chlorellou, zelenou pšenicou a s jačmeňom. Konzistenciu superpotraviny môžete na základe vlastného želania meniť pridaním ovocia – napr. banánu. A ak máte radi sladké, vlastnoručne pripravený koktail môžete dochutiť cukrom z kokosového kvetu, medom, stéviou, sirupom z agávy, taktiež javorovým sirupom.

Zaujíma to aj vedcov

Vedci z William Paterson University zostavili zoznam najzdravších superjedál. Zo štúdie uverejnenej vo vedeckom časopise Preventing Chronic Disease vyplýva, že zo 17 živín (draslík, vláknina, bielkoviny, vápnik, železo, tiamín, riboflavín, niacín, kyselina listová, zinok, vitamíny A, B6, B12, C, D, E a K), nevyhnutných pre človeka, najviac obsahuje žerucha potočná (iným menom žerucha lekárska), ktorá je však pre svoju chuť menej obľúbená.